Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16633 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

markofpi
Beograd

Član broj: 88816
Poruke: 830
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju02.04.2020. u 22:18 - pre 48 meseci
Kada se zavrsi ovo vanredno s(r)tanje trebalo bi da konacno dobijem ljuceve od novog stana.
U pitanju su Zemunske Kapije (ko je iz Bg-a znace o kom naselju je rec) i dvosoban stan od 51kcm u potkrovlju.
Sto se same krovne konstrukcije tice bar po svecifikacijama 24cm kamene(ili mineralne) vune, dascana podloga, dve paropropusne folije, 25cm armirano betonske konstrukcije i spoljni lim umesto crepa. Koliko je ova izolacija dobra ne znam ali eto navodim ono sto znam.
Grejanje je centralno, ali po utrosku, odnosno placa se samo u toku grejne sezone.
Mene ugradnja klima uredjaja za hladjenje svakako ceka ali bih dao vise para da uzmem inverterski uredjaj kako zbog efikasnijeg (ekonomicnijeg) hladjenja leti, tako i kao opciju B za grejanje zimi, a ko zna mozda ako se ispostavi da je jeftinije za dogrevanje mozda se koristi aktivno i u tou grejne sezone.
Stan je dvosoban, ima spavacu sobu i ogromnu dnevnu spojenu sa trpezarijom i kuhinjom.
U prilogu mozete videti nacrt stana kako bi ste stekli neki utisak.
Moje pitanje se odnosi na izbor konkretnog uredjaja, najboljeg mesta gde ce biti postavljen kao i to da li ici na standardno 12-ticu ili uzeti 18?
Da li ta jedna klima moze da dobavi i do spavace sobe i ako ne kakva je prica sa multisplit sistemom?

Od podataka jos mogu da kazem da bi sponjasnja jedinica bila u terasi i da stan u dnevnom boravku ima plafon standarde visine od 2.7m, a tek gde pocinje sank od kuhinje tu krece kosina koja se penje do 4.5m.
Spavaca soba ima kosinu sa najnizom tackom od 1.6m, dok u najvisoj ima takodje 4-4,5m.

Sto se same klime tce bitne su mi karakteristike, odnosno da sto efikasnije ali i jeftinije greje i hladi. Na drugom mestu je i estetika iste, kako unytrasnje jedinice, tako i spoljne posto ce biti u samoj terasi.


U prolazu....
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pool.telenor.hu.



+2282 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju02.04.2020. u 23:30 - pre 48 meseci
Ako je spoljna jedinica na terasi, onda je terasa prakticno neupotrebljiva - leti je tu za ~10C toplije, a zimi za isto toliko hladnije. Ima li sanse da spoljna jedinica ide na spoljni zid?

Za efikasnost potrosnje energije kao i sam konfor podesavanja, vrlo je bitno da svaka prostorija ima svoju unutrasnju jedinicu. Sigurno je efikasnije i pouydanije koristiti i 2 spoljnje jedinice, ali ako estetika ne dozvoljava, onda sta je tu je - multisplit.
 
Odgovor na temu

markofpi
Beograd

Član broj: 88816
Poruke: 830
165.225.200.*



+5 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju03.04.2020. u 10:58 - pre 48 meseci
Evo moje terase, ova desno sto je ozidana.


U prolazu....
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pool.telenor.hu.



+2282 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju03.04.2020. u 20:01 - pre 48 meseci
Pa to, na ovaj spoljni zid tj. ogradu stavi spoljnu jedinicu.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 03.04.2020. u 21:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

markofpi
Beograd

Član broj: 88816
Poruke: 830
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju03.04.2020. u 20:51 - pre 48 meseci
Mislim da to necu moci jer klime ne smeju da se kace na fasade tek tako. Nekolicina je to uradila i cujem da su pale neke prijave zbog toga, a licno meni bi bas ruzno izgledalo, a tek posle par godina...
Izgleda da ce morati da se nadje neki kompromis.
A sto s ekonkretne preporuke za neki model tice svaki savet dobrodosao.
U prolazu....
 
Odgovor na temu

Žoržomunze
Elektroničar
Servis-G
Zemun,Srbija

Član broj: 339334
Poruke: 233
195.252.86.*



+19 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju04.04.2020. u 11:48 - pre 48 meseci
Pozdrav! Stanujem u blizini i znam gde je naselje,na mestu stare jna kasarne. Mislim da ne sme da se kače sp.jedinice tek tako,a i ružno je. Blok A je,recimo, već postavio klime i sve imaju drvene identične maske! Vidi,ako ti spoljna bude u terasi,a tu je logično, gledaj da ne bude,ako ne mora,na zidu sa strane,jer ona duva ispred sebe. Zimi i nije problem jer se terasa,uglavnom i ne koristi ali leti bi ako je sa strane topli vazduh duvao pravo na vas! Istina kad su paklene vrućine i klima radi i ne sedi se na terasi!😃 Mada sa tom izolacijom mislim da nećeš imati puno problema. Moj stan u potkrovlju u zgradi gde mi živi majka ima 60kvm i slabiju izolaciju nego tvoj i ceo se hladi sa on/off Mide-om 12msm3. Za grejanje se ona kombinuje sa Norveškim radijatorima(ukupna snaga svih radijatora je 4kW)! Mislim da bi ti Daikin ftxb35c obavio posao ili možda novi Fujitsu 12kpca. Uglavnom problem je grejanje ali ti ćeš imati konforno i po utrošku i ja tu ne bih mnogo kombinovao!
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2025
87.116.179.*

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju04.04.2020. u 19:02 - pre 48 meseci
kod situacije kao sto je tvoja da postoji centralno grejanje, najbolje je da isplaniras budzet za klimu i po tome odaberes best buy. jer svaka ce odraiti deo posla, samo od kvaliteta uredjaja zavisi koliki i koliko ces moci da ustedis na potrosnji centralne energije.
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

markofpi
Beograd

Član broj: 88816
Poruke: 830
165.225.200.*



+5 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju06.04.2020. u 09:36 - pre 48 meseci
Ono sto je meni bitno jeste da klima "dobaci" i do spavace sobe koliko toliko, pogotovo sto sehladjenja tice. Izmedjuostalog zato i pitanje da li 12 ili 18?
Kao sto rekoh inverter samo zbog toga da mi to bude opcija B za grejanje ukoliko glavni sistem zakaze ili kao dopuna ako se ispostavi da mi je tako ekonomski isplativije.
Shodno tome ne bih uzimao jeftine uredjaje, a budzet bi bio nekih 700-800e. Naravno ako nadjem nesto sto je dobro, a jeftinije izbor se sam namece.
Nego ja sa inverterima nemam iskustva pa ne znam n i na sta da obratim paznju.
E sad kako mi to nece biti primarni izvor grejanja ond amogu da ubacim i estetiku kako unutrasnje tako i spoljne jedinice.
U prolazu....
 
Odgovor na temu

Žoržomunze
Elektroničar
Servis-G
Zemun,Srbija

Član broj: 339334
Poruke: 233
195.252.86.*



+19 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju06.04.2020. u 10:39 - pre 48 meseci
Po meni,a ovde ima boljih stručnjaka za ovu temu,nikako 18-tica u taj prostor! Ako ti je budžet 700-800€,onda neku o novijih Fujitsu klima. Za hlađenje će dobaciti i u sobu,jer hladan vazduh pada dole,a biće dobra i za grejanje u prelaznim periodima,ili kao dopuna centralnom grejanju,koje jedino pruža pun komfor!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pool.telenor.hu.



+2282 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju06.04.2020. u 13:00 - pre 48 meseci
Zasto ne 18-ica? Sto je klima jaca, to je ekonomicnija, radi sa manjim opterecenjem i sluzice vise godina.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pool.telenor.hu.



+2282 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju06.04.2020. u 13:21 - pre 48 meseci
Citat:
markofpi:
Ono sto je meni bitno jeste da klima "dobaci" i do spavace sobe koliko toliko...

Probacu da objasnim zasto se sa tim dobacivznjem niko nije usrecio...
Naprimer, temperatura je 30C, ti bi hteo 25C i to lagano postizes sa bilo kojom klimom kad nema nikakvog "dobacivanja". Ali, kad uvedes dobacivanje onda dnevnu sobu moras da rashladis na 17C da bi spavacu rashladio na 27C, jer vazduh ne reaguje bas kao voda u sistemu spojenih sudova. I sad, em ti je u dnevnoj prehladno, em ti je u spavacoj pretoplo, em klima radi u vrlo neekonomicnom modu da bi postigla tih 17C, cime em sto trosi vise struje, em sto joj se radni vek visestruko skracuje, i na sve to, dok se smrzavas u dnevnoj opet imas osecaj nekih jezika vrelog vazduha koji ulaze iz spavace i lizu te...

Za opisani problem ja bih uzeo one dve pingvin 9-ke. To su pokretne klime bez spoljne jedinice, koje imaju jedno crevo za izbacivanje vrelog vazduha, koje prikljucis na dimnjak ako imas, a ako ne onda napravis jedan estetski prihvatlji fasadni ventilacioni otvor sa rebarcima koja ga zatvaraju kad klima ne duva i to je to. Cak bih i onu prozorsku pre stavio na neki spoljasnji prozor, nego sveo upotrebnu vrednost terase na nulu postavljanjem klime tu. Tu ima stanova koji su postavili spoljnu jedinicu na terasu, pa sacekaj leto i zamoli nekog komsiju da te pusti 5 minuta u stan da pogledas kako se usrecio i kako mu klima "dobacuje".
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju06.04.2020. u 13:37 - pre 48 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Zasto ne 18-ica? Sto je klima jaca, to je ekonomicnija, radi sa manjim opterecenjem i sluzice vise godina.



Zasto onda ne 24ka?



Marko

Gde su slike skice i rasporeda prostorija?
Bile su okacene ako me secanje sluzi dobro.
 
Odgovor na temu

markofpi
Beograd

Član broj: 88816
Poruke: 830
165.225.200.*



+5 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju06.04.2020. u 14:04 - pre 48 meseci
Bile su ali ih vise ne vidim ni ja...nisam nista sklanjao. Admini?

@Darko Nedeljković
Jasno je o cemu pricas...a pod "dobaci" sam vise mislio da se bar malo oseti razlika. Verujem da kad klima radi skoro ceo dan da ce se osetiti.
Zato i pitanje da li mozda 18,a u tu problematiku se ne razumem.
Sto se predloga za tvoje resenje tice izbegao bih tu varijantu po cenu spoljne jedinice na terasi.
U prolazu....
 
Odgovor na temu

Žoržomunze
Elektroničar
Servis-G
Zemun,Srbija

Član broj: 339334
Poruke: 233
195.252.86.*



+19 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju06.04.2020. u 14:22 - pre 48 meseci
Darko,
SG kamikaza je odgovorio na jedan deo tvog posta. U pravu si za to da vazduh nije voda i tačno je da temperatura neće biti ujednačena ali nemoj preterivati. U sličnom ptk-u,nešto slabije izolacije sa on/off Mideom koja je u dnevnoj sobi setovana na 23'C u spavaćoj dobijem 25-26'C što je zadovoljavajuće. Pogotovo se oseti hladno u nivou poda i bračnog ležaja. Kupatilo ne hladim!
Pingvine ne bih nikako! Imao sam jedan Vivax tu pre ove Midee i mislim da je to promašaj bez konfora,pre bih bio za tu prozorsku klimu!
Ako može u dati budžet multisplit bi bio rešenje,ali teško,tako da jedna Fujitsu 12KMTA će tu obavljati solidan posao!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pool.telenor.hu.



+2282 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju06.04.2020. u 14:26 - pre 48 meseci
Citat:
SG kamikaza:
Zasto onda ne 24ka?

24-ka jos bolje od 18-ke a narocito od 12-ke. Mada sam ja objasnio zasto ce 2 pingvin 9-ke raditi mnogo bolje od bilo koje 24-ke.
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju06.04.2020. u 17:16 - pre 48 meseci
Citat:
24-ka jos bolje od 18-ke a narocito od 12-ke. Mada sam ja objasnio zasto ce 2 pingvin 9-ke raditi mnogo bolje od bilo koje 24-ke.


Objasnio su da su pingvin klime bolje, jer ne kvare estetiku i upotrebnu vrednost terase.
To što su iste predviđene samo za hlađenje je neka druga priča, zbog koje iste otpadaju iz jednačine.

Ako je 24 klima bolje rešenje od 18 i od 12, zašto ne odemo dalje pa preporučimo nešto još jače....ali,da ne idemo u tom pravcu, nije ni tema.

Pre odabira veličine/snage uređaja, bitno je znati:
Veličinu prostora u kom će raditi
Namenu uređaja (hlađenje i/ili grejanje/dogrevanje)
Raspored okolnih prostorija u slučaju želje za proširenim efektom hladjenja/grejanja (molim te okači opet skicu prostora)
Uporediti protoke na izduvu između brzina izduva UJ za željene klime.
Što je veći razmak između prostorija, potrebna je veća brzina izduva zbog boljeg dobačaja što može da utiče na konfor u prostoriji gde je klima (povećana buka, utisak da ste na nekoj promaji i sl...)
Uporediti protoke na minimumu između veličina 12 i 18, cene...

Sve to, i još ponešto, zavisno od osobe do osobe je bitno kod izbora klime.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9440
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju06.04.2020. u 17:58 - pre 48 meseci
Najbolje da svaka prostorija ima "svoju" klimu.
Od kuhinje, preko ostave do dečije, spavaće i dnevne. Ne zaboravimo, naravno kupatilo i predsoblje.

Ja nisam od tih eksperata, imam samo jednu klimu. A "dobacivanje" radim uz pomoć običnog ventilatora, sa buvljaka, od 1.200 din

Spavaću hladim, naravno, samo kad spavam, a dnevnu kad ne spavam. Prosto.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju06.04.2020. u 18:17 - pre 48 meseci
Kad se greje neki prostor u kome se živi, a grejno telo je radijator, imaju ga i kupatilo, predsoblje, kuhinja i dečija soba.
Još nisam video da je neko sve radijatore smestio u dnevnu sobu, a da dobacuje do okolnih, npr.

Ali ok, svako ima svoje navike i logiku.
 
Odgovor na temu

Žoržomunze
Elektroničar
Servis-G
Zemun,Srbija

Član broj: 339334
Poruke: 233
195.252.86.*



+19 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju06.04.2020. u 18:36 - pre 48 meseci
Baš tako! Radijatorsko grejanje je najkonfornije. Klima isto,ako svaka prostorija,ili gotovo svaka,ima svoju jedinicu. Sa jednom un.jedinicom samo u određenim slučajevima,jer sve ostalo je rijaliti. Zamislite otvorena sva vrata prostorija! Gde je tu privatnost,mir i sl.
Što se pingvina tiče,nije problem samo što hlade,nego sprovođenje tog odvoda vrelog vazduha ima vraških problema:visina rupe,prečnik odvoda,dal je odvod zajednički za više stanova i sl.
Drži se ti centralnog grejanja a za hlađenje neko od stručnjaka daće ti preporuku za klima uređaj. 😉
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pool.telenor.hu.



+2282 Profil

icon Re: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju06.04.2020. u 18:40 - pre 48 meseci
Citat:
markofpi:
Jasno je o cemu pricas...a pod "dobaci" sam vise mislio da se bar malo oseti razlika. Verujem da kad klima radi skoro ceo dan da ce se osetiti.

Pa hoce, narano, ali jos niko se nije dugo drzao prvobitne zamisli da to bude "bar malo". Ja smem da se kladim da ces pre kraja prve sezone jos malo, po jos malo da dodjes do podesavanja na 17C u dnevnoj sobi. Problem je sto je to recept da urnises zdravlje. Klima ne teba leti da hladi na manje od 25C ili zdravlje ode u k..c
Postoje nacini da se prinudnom ventilacijom temperatura u obe sobe drzi jednakom, ali iz nekog razloga ljudi su u pocetku optimisti pa veruju da ce klima da radi kako njima odgovara uz samo prirodnu ventilaciju, a posle kad zdravlje strada krece prica kako klima nije zdrava i ona je za sve kriva... Ljudski organizam je tako is`rogramiran da burno reaguje i na razliku u temperaturi od samo pola stepena, a prirodna ventilacija funkcionise tek pri razlici u temperaturi od oko 5C. I tako dalje, da ne smaram, svakako ces da se zeznes na standardnu foru na koju se svi zeznu.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Inverter klima za dvosoban stan u potkrovlju

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16633 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.