Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?

elitemadzone.org :: MadZone :: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4022 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?02.09.2021. u 15:23 - pre 30 meseci
Jasno pitanje. Da znam konkretan odgovor, zato što je rekao da je Zemlja okrugla. Ali zašto su ga spalili? Jel zato što je bio protiv većine, zato što nije slušao vlast itd, ili su imali neki poseban razlog? Lud sam pa brinem za sebe.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3441

Jabber: djoka_l


+1460 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?02.09.2021. u 15:29 - pre 30 meseci
https://en.wikipedia.org/wiki/...d_execution,_1593%E2%80%931600

Heliocentrično učenje je bilo najmanji razlog.
A ti redovno uzimaj ono što ti je prepisano.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?02.09.2021. u 19:17 - pre 30 meseci
Spaljuju se veštice. Veštice gore. Drvo gori, što znači da su veštice od drveta. Drvo pluta. Patka takođe pluta. Ako si iste težine kao patka bićeš spaljen jer si veštica.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?02.09.2021. u 20:38 - pre 30 meseci
Moja patka je mnoooogo teža od te veštice :D
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?02.09.2021. u 21:09 - pre 30 meseci
Slučaj Đordana Bruna se u etici uzima kao primer gde je etički sve ostalo u redu, osim normi po kojima je neko osuđen, uprkos tome što su one bile važeće, odnosno primer gde može da odvede slepo držanje važećih normi.

1. U to vreme je u toj jurisdikciji je bila važeća pravna norma, po kojoj je javno iznošenje i širenje učenja suprotnih crkvenim bilo krivično delo za koje je bila zaprećena smrtna kazna spaljivanjem na lomači.

2. Đordano Bruno je učinio baš to.

3. U skladu sa tim je bio optužen po navedenom osnovu.

4. Delikt je bio dokazan, kako priznanjem optuženog, tako i svedočenjem brojnih svedoka.

5. Sudija je po proceduri pitao optuženog da li se kaje.

6. Optuženi je ostao pri svojim stavovima i odbio da se kaje.

7. Sudija je doneo jedinu moguću presudu, koja je u tom slučaju u skladu sa zakonom, a to je smrtna kazna spaljivanjem na lomači.

8. Presuda je izvršena uz ovacije brojnih prisutnih.

Ako problem postoji, jedino mesto gde može da bude je nemoralnost same norme po kojoj je osuđen.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?02.09.2021. u 21:21 - pre 30 meseci
A kako to da i danas, jedino crkva može da skupi toliko pristalica i izvede Litiju sa milionima. A ostale organizacije to mogu samo da sanjaju. A neki naučni skupovi, daleko bilo. Na prvom mestu je i dalje religija po svojim dogmama a posle njih su političari po svojim stavovima a na trećem mestu su biznismeni (parajlije, ove ili one ili bilo koje vrste). A onda svi ostali... A zanimljivo je da ovi treći, ti takozvani biznismeni, za pravo čine potporu i za ove prve i za ove druge i za sve iza njih. Pa ti sad vidi ko upravlja svetom. Ja se ipak držim one, um caruje, snaga klade valja. Ali sam sve više u manjini...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?02.09.2021. u 21:51 - pre 30 meseci
Kako misliš da naučni skup skupi široke narodne mase? Koliko bi prisutnih razumelo predavanja?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?02.09.2021. u 22:08 - pre 30 meseci
Pa, moj problem je što nisam pri novcu i slabo baratam Engleskim, pa mi je jedini način da pratim naučna istraživanja, internet. Ovde ili onde, sve jedno. Nekada je SANU bio institucija od autoriteta. Sve bivše komunjare su tu dolazili po savete. A sada je SANU leglo mafije. Nema ih na tv, nema ih nigde. Ne postoje naučne debate, otišli svi bre. I ako postoje neki forumi uživo, tu dolaze stranci, pričaju na stranom jeziku i nikog to ne zanima. Ja znam da ne može nauka da vodi državu, ali moooora postati njen važan deo. Više da se ulaže u nauku i tako dalje. Ali zadržati i taj socijalni deo naučnih istraživanja a to mislim pre svega na prezentovanje i otkrivanje javnosti na čemu se radi, koji su naučni tokovi, trendovi. Nekad je to sve bilo normalno. Danas ne postoji obrazovni program ni na jednoj televiziji. Dok je Tito bio živ i neko vreme posle njegove smrti sve je bilo transparentno. Sad kao da se kriju namerno neke činjenice i zaključci naučnih krugova. Ja ne znam, jel su izmislili neko zrno koje može da uništi celu planetu pa se plaše da to prezentuju. Ili se sve svelo na biznis. Tako nije bilo pre. A bojim se da neće ni u buduće.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?02.09.2021. u 22:24 - pre 30 meseci
Slali su nedavno akademici ministrima i ministarkama neke dopise, ali ove mrzi da čitaju. Pročitale su ovde na forumu da je čitanje za spikere...
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?04.09.2021. u 13:19 - pre 30 meseci
Pošto niko nema konkretan odgovor na to pitanje zašto je spaljen? Pokušaću da sam odgovorim sebi. Njegove ideje i stavovi su bili toliko duboki i prožimali su svaki deo tog nekadašnjeg sveta da je jedini način, da dokaže svoje tvrdnje, bio taj - Da ga spale. I kao što kaže: "U vašim očima vidim veći strah, što me spaljujete, nego što ja sam taj strah osećam"

Samo na taj način je mogao da dokaže svoje tvrdnje. E sad, zašto je spaljen a ne ubijen na neki drugi način, o tome može da se diskutuje. Ali, te njegove ideje su zaista bile lucidne za to vreme i nerealne.

A smem da kažem i još jednu rečenicu: "Da bi živeo u Raju, moraš proći kroz Pakao". U ovom slučaju, Bruno je zaista doživeo pakao i sunovrat svog života, pa je po nekim pisanjima Biblije, on kao Duh, zatim lutao Zemljom i ispravljao 'nepravde' da bi dokazao da su njegove tvrdnje za vreme života bile istinite.
 
Odgovor na temu

goranvasiljevic

Član broj: 151967
Poruke: 298



+28 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?06.09.2021. u 11:36 - pre 30 meseci
Spalili ga jer nije bio član SANU.
 
Odgovor na temu

Mikis1011
Nezaposlen

Član broj: 278407
Poruke: 10
168.235.197.*



+62 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?06.09.2021. u 17:57 - pre 30 meseci
Citat:
nenadovic85:
...Više da se ulaže u nauku i tako dalje. Ali zadržati i taj socijalni deo naučnih istraživanja a to mislim pre svega na prezentovanje i otkrivanje javnosti na čemu se radi, koji su naučni tokovi, trendovi. Nekad je to sve bilo normalno. Danas ne postoji obrazovni program ni na jednoj televiziji...


Rts ima ceo svoj kanal posvećen nauci koji se zove Rts Nauka, ali ko to još gleda? Masa odnosno rulja više voli da gleda beskorisno mlataranje reketom, galopiranje za loptom po livadi zvanoj stadion, probacivanje lopte kroz šupalj koš za otpatke i tome slično. Daj samo hleba i igara.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?06.09.2021. u 19:01 - pre 30 meseci
Ja bih gledao, a i neki drugi, ali taj program je cini mi se samo na rts planeti na internetu. Ja na antenu to ne hvatam. Ni to, ni ostale rts programe a ima ih podosta. Ali je rts planeta strašno loše skarabudzena. I na mom vip 4g internetu koči i ako mi je protok 30mbs/s pa i više...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?07.09.2021. u 00:09 - pre 30 meseci
Imaš ga na digitalnoj televiziji, ali šta je to beše TV? Na YouTube-u imaš epizode emisije "Nauka 50". Na kioscima imaš časopis "Elementi", a za popularno prosvećivanje je dobar i politikin zabavnik.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 701
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+591 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?07.09.2021. u 04:41 - pre 30 meseci
Citat:
nenadovic85:
Pošto niko nema konkretan odgovor na to pitanje zašto je spaljen?


Spaljen je jer je pokušao da uzdrma neprikosnoveni atoritet crkve i njenih dogmi. Zar misliš da u toj crkvi nije bilo ljudi koju su bili dovljno pametni da u to vreme već shvate da je dosta tog sto oni propovedaju u stvari totalni BS. Naravno da su znali ili su takodje bili dovoljno pametni da zaključe šta će se desiti kada počnu da im obaraju jednu pojednu dogmu, verovanje itd. I tako je i bilo , desio se Enlightenment i zgubili su većinu vernika i moći.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 793



+627 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?07.09.2021. u 10:40 - pre 30 meseci
Citat:
Mikis1011:
Rts ima ceo svoj kanal posvećen nauci koji se zove Rts Nauka, ali ko to još gleda? Masa odnosno rulja više voli da gleda beskorisno mlataranje reketom, galopiranje za loptom po livadi zvanoj stadion, probacivanje lopte kroz šupalj koš za otpatke i tome slično. Daj samo hleba i igara.

Od kada je sveta i veka sport je nesto sto zanima i povezuje 99% ljudi. Od gladijatorskih arena do danasnjih fudbalskih stadiona i teniskih terena. Sustina je ista. Hleba i igara. Jer ljudi bioloski nisu previse napredovali od vremena anticke Grcke i starog Rima. Isti smo bili i ostali.

U vreme socijalizma smatralo se da ce popularizacijom nauke i umetnosti medju prostacima uspeti da te prostake kultivise i civilizuje; da ce maltretiranjem dece da napamet uce nazive svih reka u Aziji napraviti ljude siroke kulture. I da ce besplatnim akademskim obrazovanjem za sve podici broj akademski obrazovanih ljudi u zemlji. Nista od toga nije uspelo. Eksperiment je propao. Prostak je ostao prostak, lenjivac je ostao lenjivac, a procenat pravih intelektualaca je ostao identican kao npr. u Americi, gde vecina ljudi nema pojma da pokaze na karti gde se trenutno nalazi, kamoli nesto drugo. Cak i takvo takozvano slavno obrazovanje bivse Juge je stvorilo 90% debila i mozda 10% iole pismenih. A deca vec godinama lose prolaze na PISA testovima, dok mi necemo da prihvatimo realnost da nesto ne radimo kako valja. Tvrdoglavi smo. Prema tome, pristup bas i nije bio delotvoran.

Pazi, danas na Internetu imas gomilu resursa za ucenje. Od Wikipedije, Gugla i YT klipova do besplatnih online kurseva poznatih univerziteta, knjiga u PDF formatu koje lako mozes da skines, cak i neke retko izvodjene muzicke numere ili dela klasicne muzike ces pronaci na YT ili Spotify, skoro svakog starog filma koji je ikada snimljen koji ces uz manje ili vise muke pronaci u MP4 formatu itd. Danas mozes na 2-3 klika da nadjes online predavanje poznatog fizicara ili matematicara, da online pristupis teleskopima nekih opservatorija, da nabavis topografsku kartu bilo kog dela ove planete ... ​Ne treba vise da se oblacis i ides u biblioteke. Sve ti je dostupno.

I nije tu RTS jedini. Imas History Channel, imas Discovery, imas National Geographic ... koliko Amera to gleda?

Zasto bismo mi bili drugaciji?
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?07.09.2021. u 11:01 - pre 30 meseci
O čemu pričamo kada je 60% ljudi funkcionalno nepismeno, a državu vodi tip koji ima Daning—Krugerov sindrom?
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?07.09.2021. u 11:36 - pre 30 meseci
Buzz definiši 'pismenost'.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?07.09.2021. u 13:03 - pre 30 meseci
Citat:

Pismenost se tradicionalno smatrala sposobnošću čitanja, pisanja, i upotrebe aritmetike. Značenje modernog termina je bilo prošireno da obuhvati sposobnost upotrebe jezika, brojeva, slika, računara, i drugih osnovnih sredstava za razumevanje, komunikaciju, sticanje korisnog znanja i upotrebu dominantnih sistema simbola date kulture. Koncept pismenosti je proširen u OECD zemljama da obuhvati veštine za pristup znanju pomoću tehnologije i sposobnost razumevanja složenih konteksta.

https://sr.wikipedia.org/sr-ec...%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82



P.S.
Ovaj forum je polupismen jer ne zna ćirilicu.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?07.09.2021. u 13:39 - pre 30 meseci
Ja sam dokazao da bolujem od danin-krugerovog sindroma. Pišem nešto ovde na latinici, pomislim u sebi molim ti se bože, kad ono zadnja rečenica napisana na ćirilici baš u tom trenutku...reko vauuuu bog postoji, ali da ga primeniš u realnost, nema te šanse :)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zašto je Đordano Bruno spaljen na lomači?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4022 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.