Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koreksija - prostor-vreme dimenzija

elitemadzone.org :: MadZone :: Koreksija - prostor-vreme dimenzija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 3282 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Koreksija - prostor-vreme dimenzija04.09.2021. u 23:55 - pre 30 meseci
U 2D prostoru, tj. ravni, imamo pravilo Pitagorine Teoreme i možemo izračunati DUŽINU linije koja spaja dve tačke na koordinatama. Ako su katete dužine 1, hipotenuza je koren iz 2.

U 3D prostoru, umesto duži-prave, računamo POVRŠINU trougla koji spaja 3 tačke na koordinatama. Ako su te duži jednake jedinici. Dobijamo jednakostraničan trougao i njegova površina je koren iz 3 sa 2.

U imaginarnom 4D vreme-prostoru imamo mogućnost da računamo ZAPREMINU. Taj prostor-vreme sam nazvao 'koreksijom' I imaginarni entitet koji se ortogonalno projektuje na sve 4 dimenzije je takozvana hiperkocka. Ako su, opet vrednosti po koordinatama jednake jedinici, dobijamo vrednost od:

8 sekund-metara kubnih.

Znači dobijeni niz glasi: 1, koren iz 2, koren iz 3 podeljeno sa dva, 8 nedefinisanih jedinica.

Možemo i da se poigramo pa da iz svega izvučemo treći koren i dobijamo 2 * treći koren sekunde * metar

Ako isključimo vreme i ceo proces sagledamo samo prostorno, tj. kao jedan imaginarni statični prostor, dobijamo 8 metara na 4.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija05.09.2021. u 00:13 - pre 30 meseci
Ako uzmemo u obzir da je brzina svetlosti jednaka 300000 km/s, dobijamo:

(300000 km/s) / treći koren iz jedne sekunde.

I sledi da je put jednako c.

Pa možemo, to i uvesti u prethodni rezultat. I uprostiti ceo sistem.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3441

Jabber: djoka_l


+1460 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija05.09.2021. u 00:15 - pre 30 meseci
Lupaš.

U 3D je rastojanje dve tačke:


Generalno, u n-dimenzionom prostoru rastojanje dve tačke je


Pričamo o Kartezijanskom koordinatnom sistemu (pravouglom koordinantnom sistemu) gde su sve dimenzije ortogonalne na sve ostale i istog tipa, a ne o 4D prostor-vremenskom koordinatnom sistemu.
Pošto ne mogu da se sabiraju babe i žabe, vreme i dužina ne mogu direktno da se sabiraju. U prostor-vremenskom koordinatnom sistemu ds nije dužina nego "pravo vreme".

https://en.wikipedia.org/wiki/Euclidean_distance
https://en.wikipedia.org/wiki/Proper_time
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3441

Jabber: djoka_l


+1460 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija05.09.2021. u 00:24 - pre 30 meseci
U SVIM tvojim postovim su kompletno pogrešne formule. Rastojanje u 3D između tačaka (0,0,0) i (1,1,1) je , a ne

Šta god da si napisao ovih dana je kompletna glupost, neke stvari koje si pogrešno napisao su pogrešne i na nivou za fiziku u petom razredu osnovne škole.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3441

Jabber: djoka_l


+1460 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija05.09.2021. u 00:33 - pre 30 meseci
Uostalom, prouči malo metričke prostore, pa se javi za, jedno 10 godina, kada usvojiš gradivo.

https://en.wikipedia.org/wiki/Metric_space
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3441

Jabber: djoka_l


+1460 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija05.09.2021. u 01:01 - pre 30 meseci
Ono što se kod tebe uočava je tipičan Daning-Kruger efekat.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect

Radi se o tome da su ova dva psihologa postavili hipotezu da ljudi imaju veće poverenje u svoje sposobnosti obrnuto proporcionalno svom znanju u nekoj oblasti.
Pošto nemaš pojma o fizici i matematici čak ni na nivou osnovne škole, postavljaš neke hipoteze sa takvom sigurnošću, tako da izuvaš sa količinom gluposti koje pišeš.
Primer Daning Krugerovog efekta je onaj tip koji je bez maske pokušao da opljačka banku. Tip nije mogao da se načudi kako ga je policija identifikovala na osnovu snimka nadzornih kamera, a namazao je lice sokom od limuna.
Pošto je čuo da se sok od limuna koristio kao nevidljivo mastilo, pomislio je da će mazanjem limuna po licu, njegovo lice biti nevidljivo na slici sa nadzornih kamera.

Ako misliš da je to glupo, pomisli kako glupo deluje tvoje pisanje za nas koji se bar malo bolje razumemo u matematiku i fiziku.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija05.09.2021. u 09:07 - pre 30 meseci
Citat:
djoka_l:
U SVIM tvojim postovim su kompletno pogrešne formule. Rastojanje u 3D između tačaka (0,0,0) i (1,1,1) je , a ne

Šta god da si napisao ovih dana je kompletna glupost, neke stvari koje si pogrešno napisao su pogrešne i na nivou za fiziku u petom razredu osnovne škole.


Ako bolje pročitaš i shvatiš šta sam napisao, videćeš da ja ne merim rastojanje dve tačke u prostoru, nego u prostoru sa tri dimenzije merim površinu!!!
i koren iz 3 sa 2 je površina tog trougla!

Ne znam šta nije jasno?

Samo sam napravio niz koreksije.

1(nema jedinice), koren iz 2(u metrima), koren iz 3 sa 2(metri kvadratni), 8(s(m na 3))

I tu sam apsolutno tačan. Ne kažem da nisi u pravu, nego kažem da me nisi razumeo.

Očigledno ne razumeš, tako da razjasnim:

Uzmi pogledaj ćošak sobe, čine ga tri ravni, dva zida i jedan plafon. Na svakoj površini povuci hipotenuzu sa istim katetama. Katete su duži u toj ravni i da im damo dužinu 1m, svaka od tri hipotenuze kad se pogledaju zajedno, stvaraju jednakostranični trougao i površina tog trougla je koren iz 3 sa 2. Razumeš? Ako to razumeš, onda idemo dalje.



Ovaj trougao sa debelim linijama je jednakostraničan i ima površinu koren iz 3 sa 2 m kvadratnih.

[Ovu poruku je menjao nenadovic85 dana 05.09.2021. u 10:26 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija05.09.2021. u 11:10 - pre 30 meseci
Da prikažem drugu sliku:



Stranice crnog trougla su (koren iz 2)
Stranice crvenog trougla su (koren iz 8)

Ortogonalna udaljenost ovih trouglova tj. duž koja je upravna na njihove površine je (koren iz 8 minus koren iz 2)

A površina crvenog trougla je 4 puta veća od površine crnog.

Mislim da je to jasno. Sad ću probati da radim sa zapreminom u 4D sistemu.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija05.09.2021. u 13:01 - pre 30 meseci
Najupečatljiviji primer Daning-Krugerovog efekta su osobe koje se pozivaju na Daning-Krugerov efekat.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija05.09.2021. u 13:30 - pre 30 meseci
Zapremina kocke u 3D:

V = B*h

Uzmimo da su stranice jednake korenu iz 2.

B = koren iz 2 puta koren iz 2
B = 2 - to je površina baze
h - je visina kocke koja je u ovom slučaju isto koren iz 2

Tako da je zapremina:

V = B*h
V= 2 (koren iz 2) metara kubnih.

Ako zamislimo 'hiperkocku' - entitet u 4 dimenzije, ne možemo direktno govoriti o zapremini, pa sam zato uzeo reč 'koreksija'

Pošto, predpostavljamo da su sve 4 dimenzije ortogonalne, pod uglom od 90 stepeni, dovoljno je da kocku predstavimo kao tačku u dvodimenzionom koordinatnom sistemu:



Koreksija ili hiperzapremina je jednaka:

zapremina * koreksija tj. :

2(koren iz 2) * 2(koren iz 2) = 8 metara hipermetričnih tj. metara na 4

...

Ideja mi je bila da umesto kocke uzmem jednakostraničnu piramidu, tj. piramidu sa 4 površine gde su stranice jednake korenu iz 2. Ali sam zalutao u računu.


[Ovu poruku je menjao nenadovic85 dana 05.09.2021. u 14:43 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 793



+627 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija05.09.2021. u 14:36 - pre 30 meseci
Citat:
nenadovic85: Ako zamislimo 'hiperkocku' - entitet u 4 dimenzije, ne možemo direktno govoriti o zapremini, pa sam zato uzeo reč 'koreksija'

Ako uvodis nove termine, trebalo bi da objasnis njihov pojam i poreklo reci. KorekSija ne znaci bas nista, a korekCija je ispravka, dolazi od latinskog corrigere. Takodje, ako vec zelis da se bavis necim, obicno je krajnje pozeljno prouciti ono sto su pre tebe uradili mnogi tvoji prethodnici. Djoka ti je pomenuo metricke prostore. Hiperkubusi ili hiperkocke su geometrijska strukture o kojima su napisani radovi jos pre vise od jednog veka. 4-dimenziona kocka je terasekt. Za njih se definise n-zapremina. A za sve to postoji jos citav niz raznih drugih termina. Sve to je vec odavno dobro poznato.

Ako te vec nesto zanima bolje prouci literaturu, nego da se kandidujes da budes naslednik Mustafe Sprecica. Kao sto ni Mustafa nije uspeo da ospori Ajnstajnovu teoriju relativnosti, ni ti verovatno neces uspeti da osporis Euklida, Ojlera i Hilberta. Ali mozes barem da pokusas da ih razumes do kraja. Iznenadices se koliko toga su oni otkrili jos odavno ...
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija05.09.2021. u 15:08 - pre 30 meseci
Hvala na savetima. I mislio sam to da uradim. Sinoć sam legao i prva pomisao mi je bila "moram da se podsetim matematike"

Davno je to bilo.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija05.09.2021. u 19:10 - pre 30 meseci
Nikako mi se ne slažu rezultati za jednakostraničnu piramidu u 3D prostoru. Pa bih molio da neko potvrdi. Kad kažem jednakostraničnu, mislim da ta piramida ima 4 ravni. Tj. osnova je jednakostranični trougao, tj. baza, ali su i ostale stranice jednakostranični trougao.

Ja sam dobio rešenje:

V = a na 3 puta koren iz 2 pa sve to podeljeno sa 12



Na nekim sajtovima za matematiku, piše sasvim drugo rešenje, pa sam zbunjen.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija05.09.2021. u 19:34 - pre 30 meseci
Jednakoivična piramida.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija05.09.2021. u 21:27 - pre 30 meseci
Gde sam grešio:

Mislio sam da su površi pod uglom od 60 stepeni, a ono ispada da su priblizno 71 stepen. Koje ludilo. Ovo se razlikuje u odnosu na što smo učili u osnovnoj :)
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 793



+627 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija06.09.2021. u 11:05 - pre 30 meseci
Zavisi na koji ugao mislis. Ugao izmedju bilo koje dve susedne ivice je 60 stepeni, jer su stranice piramide jednakostranicni trouglovi. Ali ugao izmedju dve stranice nije 60 stepeni. Presek te piramide i ravni koja je sece po ovoj narandzastoj duzi sa tvoje slike oznacenoj sa h i sadrzi i crvenu duz oznacenu sa H - je trougao cije su stranice (h, h, a) (a ne (a, a, a)), pri cemu je h = a*sqrt(3)/2 < a. Samim tim, trougao nije jednakostranicni, vec jednakokraki. Posto je h = a*sqrt(3)/2, ugao izmedju dva kraka je 2*arcsin((a/2) / (a*sqrt(3)/2)) = 2*arcsin(1/sqrt(3)) =~ 70.53 stepena. Tako da taj deo jesi dobro izracunao. :-)

Uzgred, na ES postoji poseban forum za matematiku, pa nije lose da svoje diskusije preusmeris tamo.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija06.09.2021. u 12:41 - pre 30 meseci
Preusmerio bih ja da me ne bojkotuju. Moram malko da se spustim na Zemlju, pa da diskutujemo :) Pozdrav dobri čo'eče.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1327
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija06.09.2021. u 12:57 - pre 30 meseci
Citat:
Bradzorf012:
Najupečatljiviji primer Daning-Krugerovog efekta su osobe koje se pozivaju na Daning-Krugerov efekat.


Prilično pouzdan indikator, ostali su ako pokuša da ti nešto priča o nekom strawmenu iz neke opskurne knjižice o logičkim greškama, i ako ti kaže da je "kod nas" 70% ljudi "funkcionalno nepismeno".

Citat:
nenadovic85:
Gde sam grešio:

Mislio sam da su površi pod uglom od 60 stepeni, a ono ispada da su priblizno 71 stepen. Koje ludilo. Ovo se razlikuje u odnosu na što smo učili u osnovnoj :)


Nije to ništa, ima onaj pravougli trougao sa stranicama 3, 4 i 5, često korišćen za ilustraciju Pitagorine teoreme, mislim da sam najmanje polovinu zadataka rešavao koristeći "činjenicu" da isti ima i preostale uglove od 30 i 60 stepeni. Moš misliti mog iznenađenja kad sam, nedavno, otkrio da nije tako :)

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija06.09.2021. u 17:06 - pre 30 meseci
Ma i taj Pitagora je bio težak ludak, ne znam zašto su uopšte nazvali teoremu koja je postojala najmanje 1000 godina pre njega baš po njemu. Pitagora je osnovao sektu, poznatu kao Pitagorejci, koja je obožavala broj 10. Članovi ove sekte su verovali da su u zrnima boranije zarobljene duše predaka, a verovali su i da Pitagora ima super-moći, poput izazivanja oluja, puštanja vetrova (ok, to je verovatno i mogao), kontrola vremena... Pitagora je tipičan primer nekoga sa Fredi-Krugerovim sindromom. Pitagorejci nisu ništa zapisivali, a da bi postao njihov član iskušenik je prvo morao da uzme zavet ćutanja u periodu od 5 godina. Kazna za odavanje znanja iz oblasti matematike bila je smrt, pa je tako udavio onog sirotog čoveka koji je otkrio da je koren iz 2 iracionalan broj, zato što je javno govorio o dodekaedru.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 701
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+591 Profil

icon Re: Koreksija - prostor-vreme dimenzija07.09.2021. u 04:28 - pre 30 meseci
Citat:
nenadovic85:
U 2D prostoru, tj. ravni, imamo pravilo Pitagorine Teoreme i možemo izračunati DUŽINU linije koja spaja dve tačke na koordinatama. Ako su katete dužine 1, hipotenuza je koren iz 2.

U 3D prostoru, umesto duži-prave, računamo POVRŠINU trougla koji spaja 3 tačke na koordinatama. Ako su te duži jednake jedinici. Dobijamo jednakostraničan trougao i njegova površina je koren iz 3 sa 2.

U imaginarnom 4D vreme-prostoru imamo mogućnost da računamo ZAPREMINU. Taj prostor-vreme sam nazvao 'koreksijom' I imaginarni entitet koji se ortogonalno projektuje na sve 4 dimenzije je takozvana hiperkocka. Ako su, opet vrednosti po koordinatama jednake jedinici, dobijamo vrednost od:

8 sekund-metara kubnih.

Znači dobijeni niz glasi: 1, koren iz 2, koren iz 3 podeljeno sa dva, 8 nedefinisanih jedinica.

Možemo i da se poigramo pa da iz svega izvučemo treći koren i dobijamo 2 * treći koren sekunde * metar

Ako isključimo vreme i ceo proces sagledamo samo prostorno, tj. kao jedan imaginarni statični prostor, dobijamo 8 metara na 4.


A u bre pa ne možeš tako da zaključuješ. Mislim možeš... al ne valja ništa. Vreme nije prostorna dimenzije već je uvedeno u 3D prostor kako bi se matematički opisale neke stvari u teriji relativnosti. Takodje pomoću vremena kao kordinate opisujemo promene ... recimo kretanje. Tako da bi imao vreme kao koordinatu moraš da uzmeš taj tvoj trugao pa da ga šetaš po tom 3D prostoru. U protivnom verme nema smisao i ne može da postoji.

E sad u suštini mislim mogao bi da projektuješ neku drugu prostornu dimenziju na taj trogao.... možda razmislim dal je moguće i šta bi se desilo u tom slučaju kad budem imao vremena. Verovatno bi dobi liniju po tom trouglu koja bi se poklapala sa jednom od starnicom trogla tj piramide.

Površinu imaš već u 2D ,u 3D imaš zapreminu ne znam kako si je prebacio u 4D. U 4D bi mogao da imaš promenu te zapremine u vremenu +1s,+2s, +3s ....
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Koreksija - prostor-vreme dimenzija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 3282 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.