Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Osvetljenje sobe 4x5m - za potrebe youtube striminga

elitemadzone.org :: TechZone :: Osvetljenje sobe 4x5m - za potrebe youtube striminga

[ Pregleda: 2608 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Osvetljenje sobe 4x5m - za potrebe youtube striminga28.11.2021. u 15:18 - pre 28 meseci
Za sad, kao i što je 'normalno' moja soba ima mali luster sa jednom led sijalicom. Sijalica je od 10w - ne znam kolko lumena. Međutim kao što je i obično komp mi je u uglu sopbe - što se kaže do zida, tako da mi kamera hvata sijalicu i pravi loš snimak sa senkama.

Kako bi (po nekoj jeftinijoj ceni) moga da organizujem svetlo u sobi? Mislim pre svega na led, ili možda nešto drugo?

Ako treba slikaću sobu, ali nisu mi potrebni detalji, nego da svuda u sobi bude jednak intenzitet svetla. Da li je dobro da umesto lustera stavim onaj horizontalni štap sa tri pomerljive sijalice. Kažu da je najbolje kad su sijalice usmerene ka plafonu.
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Osvetljenje sobe 4x5m - za potrebe youtube striminga28.11.2021. u 19:21 - pre 28 meseci


ima dosta kanala za "home studio", koliko vidim cesto nasi yt-beri koriste kisobrane sa alija, koliko vidim ima ih po 1500din i ovde da se kupe na oglasima
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Osvetljenje sobe 4x5m - za potrebe youtube striminga28.11.2021. u 22:26 - pre 28 meseci
@SASA M, jel možeš da mi navedeš link gde ima da se kupe po toj ceni, jer ne znam pod kojim imenom da tražim.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8077



+1752 Profil

icon Re: Osvetljenje sobe 4x5m - za potrebe youtube striminga28.11.2021. u 22:40 - pre 28 meseci
Treba ukucati Kisobran u pretragu

https://www.kupujemprodajem.co...crno-srebrni-90/oglas/87949239
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Osvetljenje sobe 4x5m - za potrebe youtube striminga28.11.2021. u 23:07 - pre 28 meseci
Na aliju se to zove softbox, ovde evo jednog primera:
https://www.aliexpress.com/ite...48977423620006092908_3&s=p

kod nas neki ovakav, ne mogu da nadjem ovaj cetvrtaste sa alija:
https://www.kupujemprodajem.co...to-studio-84cm/oglas/126705541

Naravno to je samo kisobran, stalak i osvetljenje se uzima posebno, osim ako nije u nekom kompletu.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Osvetljenje sobe 4x5m - za potrebe youtube striminga28.11.2021. u 23:14 - pre 28 meseci
To boga mi da kupim neću :) Da razvučem dva kišobrana u sobi, odmah bi me majka za ludnicu spakovala. Videću ja neke led štapiće i trake, pa da stavim po ćoškovima.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Osvetljenje sobe 4x5m - za potrebe youtube striminga29.11.2021. u 03:15 - pre 28 meseci
Glavno ti je da namestiš osvetljenje samog sebe dok sediš ispred kamere.

Pozadina nije naročito bitna, to je samo pravljenje ambijenta.

I ja sad nesto eksperimentisem sa tim svetlima. Koristim stonu lampu sa dve poluge koja može lako da se namesti u odgovarajuci položaj. U nju sam stavio LED od 40W a ispred LED namestio obican beli papir za stampac kao difuzer (zamenicu ga nekim difuzerom od platna). Tek tad sam dobio dovoljno svetla. Slabije LED nisu bile upotrebljive. Tako da, po mom iskustvu, 40W je minimum.

Ovo svetlo mi stoji sa desne strane negde pod uglom od 45 stepeni, a treba da stavim jos jedno svetlo sa druge strane, mozda malo slabije (ili udaljenije ako stavim istu LED od 40W).

Što se tiče osvetljenja sobe, ta sijalica od 10W ti je preslaba za radnu sobu. Treba ti minimum 25W do 45W. Naravno da treba da namestiš kameru tako da ta sijalica ne uđe u kadar. Najprostije je da stavis panel. Ako ti je do lustera sprovedena instalacija za dva prekidača to je još bolje - stavi dva panela pa uključuj po potrebi.

Možeš i da korsitiš neko svetlo koje ćeš da staviš bilo gde, samo da nije u vidnom polju kamere i usmeriš ga u plafon (ako je plafon beo). Računaj da ti i za to treba dosta jako svetlo. Svojevremeno sam tako osvetljavao sobu sa halogenim video reflektorom od 1 KW i to je bilo dobro. Kasnije mi je crkla lampa u reflektoru pa sam stavio od 500W i to je radilo posao ali nije bilo dobro kao 1KW. Kada koristiš LED ne treba toliko električne snage, ali svakako računaj da treba dosta svetla.

Vrlo je važno da sva svetla budu iste temperature (najbolje oko 5500K). Svetla druge boje stavljaj samo u dekorativne svrhe.
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Osvetljenje sobe 4x5m - za potrebe youtube striminga29.11.2021. u 09:57 - pre 28 meseci
Nemoguce da je 10w, pretpostavio sam da je pogresno napisano i da je 100w. Kisobrane sam pre svega pomenuo da nasi YT. koriste da bi izgledali sto vishe "profi".
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Osvetljenje sobe 4x5m - za potrebe youtube striminga29.11.2021. u 10:26 - pre 28 meseci
Pre par dana mi crkne sijalica u dnevnoj sobi. Iskopam neku zaostalu LED sijalicu od 15W i stavim. Za moj ukus to je previše svetla za dnevni boravak.

Video striming u kućnoj radinosti iam dv aproblema: prvi je, očigledno, obično kratak budžet, što znači da treba da se improvizuje. Kišobrani se tu mogu i uklopiti jer nisu skupi.

Međutim, oni se ne uklapaju u drugi problem: skučen prostor. Ozbiljno osvetljenje za video traži mnogo prostora. Zato stone lampe i LED paneli dobijaju na značaju jer ekonomičnije iskorišćavaju prostor.

---

E kad smo kod svetla na plafonu, ako je neizbežno da se koristi sijalica sa klaičnim navojem, onda nije loše zameniti luster fasungom, a na njega nakačiti kineski papirni luster u obliku lopte. Samo treba upotrebiti potpuno beo luster. To bi trebalo da značajno rasprši svetlo.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Osvetljenje sobe 4x5m - za potrebe youtube striminga29.11.2021. u 11:59 - pre 28 meseci
Citat:
SASA M.:
Nemoguce da je 10w, pretpostavio sam da je pogresno napisano i da je 100w. :) Kisobrane sam pre svega pomenuo da nasi YT. koriste da bi izgledali sto vishe "profi". :)



Naravno da je 10 w LED. Ako si pismen, znaš da ima slično lumena kao žarulja od 100w.

Hvala predraze na ovoj ideji za luster u obliku kugle, to sam viđao.

Tačno...budzet je problem. Trenutno sam u fazi izrade radnog stola, dužine 2 metra. Imam puno toga da uradim, jer planiram i video i audio produkciju. Samo za monitore (2.0 zvučnike moram da dam preko 100 evra) pa videćemo dokle ću da stignem.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Osvetljenje sobe 4x5m - za potrebe youtube striminga

[ Pregleda: 2608 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.