Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?

elitemadzone.org :: MadZone :: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 10163 | Odgovora: 101 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ulfsaar
Beograd

Član broj: 316075
Poruke: 122



+29 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?23.01.2023. u 12:52 - pre 14 meseci
Citat:
Java Beograd:
Izgleda da sam zbunio nekog time što sam opisao realnu situaciju. Jbg.
Potpuno je nebitan razlog zašto mi pomenuta osoba uplaćuje. Nismo ni u kakvoj poslovnoj / ugovornoj / obligacionoj vezi.

Aj' postaviću drugačiju konstrukciju:

Primer A: Pozajmio sam prijatelju neke pare, i sad mi on vraća te pare, tako što mi uplaćuje dinare na tekući račun.
Ili, primer B: U kancelariji naručujemo svakodnevno ketering za ručak, i najjednostavnije je da ja platim sve on-line, a kolege, već prema tome ko je šta naručio, uplate meni na tekući račun, svaki svoj deo.
Ili, primer C: Majci ja plaćam račune za komunalije (jedan po jedan) a onda jednom uplatom, sa njenog računa, prebacim pare na svoj račun (ulogujem se kao ona na e-banking)
Ili primer D: Ćale mi daje džeparac tako što mi prebaci pare, sa njegovog računa, na moj.

Suština: Fizičko lice prima dinarske uplate na svoj tekući račun, od jednog ili više drugih fizičkih lica. (Bez ikakvog ugovora ili kakve druge pisane obligacije)

Pitanje: Da li poslovna banka, ili NBS nadgleda takve transakcije? Da li nadgleda takve transakcije iznad nekog iznosa? Da je fizičko lice koje je primilo takve uplate obveznik (nekog) poreza?


Odlično pitanje, to i mene zanima. Kad i ti kao viđeniji čovek, koliko bih ja rekao, dolaziš u takvu nedoumicu, govori samo koliko taj ogavni državistički sistem (ne važi samo za nas) seje neslobodu i strah da "iza svakog ugla vreba Dragan Kojić Keba". Izmislili su čak da se i na poklon mora platiti porez.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.isp.telekom.rs.



+10246 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?23.01.2023. u 13:13 - pre 14 meseci
@Ulfsaar
Logično je da na poklon mora da se plati porez, jer bi u suprotnom prodaja nekretnina potpuno zamrla. Svi bi međusobno "poklanjali" jedni drugima nekretnine. Pod navodnicima, jer bi poklonodavac potpisao "Ugovor o poklonu" tek da dobije odgovarajuću svotu u novcu.

I još, na primer, prodaja polovnih automobila, i slično.




Da se vratim na moje pitanje, tj. da pojasnim.

Jasno je da ovakve uplate nisu prihod, ali sa druge strane, opet, ne može država "da žmuri" ako se ustanovi da neko prima, neznamnija, milionske iznose.

Zato sam i pitao kolegu, forumaša Đoku, koji, očigledno vlada materijom.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
2a02:a212:92bb:7e80:90e3:c77..



+7169 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?23.01.2023. u 13:26 - pre 14 meseci
Ako drzava ima problem sa tim sto radis, dobices pismo od drzave u kome je poziv da objasnis o cemu se radi. Ako to nije prihod, osoba ciji to prihod jeste to potvrdjuje i imas neki nacin da pokazes da nisi ostvario korist - za to >verovatno< neces imati problema.

Ako bas nemas srece, naletis na nekog zaguljenog poreskog inspektora, mozda ces morati to preko suda da objasnjavas sto ce kostati vremena i advokata - to je glavni motivator da takve odnose uredis na jednostavniji nacin koji smanjuje sanse nesporazuma koji moraju sudski da se resavaju.

Eventualno mozda postoji neki drugi propis gde ti nisi smeo da koristis racun na koji koristis, ili neka stavka ugovora sa bankom... posledice toga mogu biti zatvaranje racuna ili neka kazna. Ako nekretnina nije tvoja, u cemu je problem da vlasnik ima svoj racun? Mislim, nije moje da pitam - ali to bi ti svakako smanjilo cak i teorijsku mogucnost neke glavobolje.

Savet: umesto foruma, porazgovaraj sa tim sa akreditovanim poreskim savetnikom koji ima znanje i profesionalnu odgovornost. Kostace nesto kinte, ali ces dobiti pouzdaniji odgovor od foruma. Ali i zdrav razum pomaze dosta: ako nije tvoja kinta, bolje da ne radi nista na tvom racunu. Ako vec tako jeste, gledaj da imas dovoljno dokumentacije sa kojom mozes da pokazes da to nije prihod, za svaki slucaj - ako dobijes gore pomenuto pismo.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?23.01.2023. u 13:58 - pre 14 meseci
Samo ti jednog dana stigne Poresko resenje za naplatu !

Ali naravno mozes tada da odes do PU , da razjasnis. Ako treba da ulozis zalbu itd.

NIje odmah plati .

Mada cesto zalba ne odlaze Izvrsenje !


Ja takve slucajeve volim da objasnim vicem :


Bezi zeka kroz sumu sve se lisce za njim dize !

Jedva ga Meda zaustavi , pita sta se desava !

Kaze mu Zeka vidis da Bezim , eno Lovci Stroje Kerove !

Medved ga gleda , pa jesi li ti normalan kakve veze imas ti sa Kerovima ?

Ma znam , al dok oni ukapiraju odose jajca
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?23.01.2023. u 17:16 - pre 14 meseci
Citat:
Ulfsaar:
Citat:
Java Beograd:
Izgleda da sam zbunio nekog time što sam opisao realnu situaciju. Jbg.
Potpuno je nebitan razlog zašto mi pomenuta osoba uplaćuje. Nismo ni u kakvoj poslovnoj / ugovornoj / obligacionoj vezi.

Aj' postaviću drugačiju konstrukciju:

Primer A: Pozajmio sam prijatelju neke pare, i sad mi on vraća te pare, tako što mi uplaćuje dinare na tekući račun.
Ili, primer B: U kancelariji naručujemo svakodnevno ketering za ručak, i najjednostavnije je da ja platim sve on-line, a kolege, već prema tome ko je šta naručio, uplate meni na tekući račun, svaki svoj deo.
Ili, primer C: Majci ja plaćam račune za komunalije (jedan po jedan) a onda jednom uplatom, sa njenog računa, prebacim pare na svoj račun (ulogujem se kao ona na e-banking)
Ili primer D: Ćale mi daje džeparac tako što mi prebaci pare, sa njegovog računa, na moj.

Suština: Fizičko lice prima dinarske uplate na svoj tekući račun, od jednog ili više drugih fizičkih lica. (Bez ikakvog ugovora ili kakve druge pisane obligacije)

Pitanje: Da li poslovna banka, ili NBS nadgleda takve transakcije? Da li nadgleda takve transakcije iznad nekog iznosa? Da je fizičko lice koje je primilo takve uplate obveznik (nekog) poreza?


Odlično pitanje, to i mene zanima. Kad i ti kao viđeniji čovek, koliko bih ja rekao, dolaziš u takvu nedoumicu, govori samo koliko taj ogavni državistički sistem (ne važi samo za nas) seje neslobodu i strah da "iza svakog ugla vreba Dragan Kojić Keba". Izmislili su čak da se i na poklon mora platiti porez.


Evo da odgovorim i Javi i Ulfasaru.

Kada PRAVNO lice uplaćuje FIZIČKOM licu, tada je PRAVNO lice u obavezi da obračuna i plati porez u ime primaoca sredstava - fizičkog lica. Onda Poreska uprava ima tačnu evidenciju o tome šta je i koliko uplaćeno fizičkom licu.
Moj primer - jedne godine nisam prešao po plati granicu za prijavu poreza na prihod, ali mi je isplaćena dividenda,. Nisam predao prijavu za porez, pa su me zvali iz Poreske uprave telefonom da me pitaju zašto nisam poslao prijavu. Ja im objasnio da nemam obavezu, ali su mi rekli da po njihovoj evidenciji imam veće prihode od granice.
Onda sam predao poresku prijavu i obračunao da mi je obaveza za porez 0 dinara i to je prošlo (pošto se na dividendu ne plaća dva puta porez, samo prvi put kada je isplaćena).

Kod plaćanja fizičkog lica drugom fizičkom licu ne postoji obaveza uplatioca da obračuna i plati porez, nego onaj koji prima novac je dužan da u roku od, mislim, 15 dana, po SVAKOM prihodu obračuna, dostavi i plati porez.
Teoretski, onaj koji prima novac je dužan da prijavi prihod, ali je kod fizičkih lica to dosta labavo. Uvek možeš da kažeš da ti je onaj drugi vratio dug, isplatio opkladu, tetka iz Kanade poslala pare, neko ti pozajmio pare itd.

Dakle, formalno, postoji obaveza prijave SVIH PRIHODA, ali se kod plaćanja fizičkog lica drugom fizičkom licu, sve to slabo kontroliše.
Osim kada se kontroliše, ali to baš treba da bude nešto očigledno, pa da se poreska uprava zainteresuje.

Inače, može i Uprava za sprečavanje pranja novca da se zainteresuje, a oni i te kako sarađuju sa poreskom upravom.

Ono, 99.99% je da će to proći, ali ako te neko baš mrzi, može da te juri, a teško je dokazati da je to prihod...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
2a02:a212:92bb:7e80:90e3:c77..



+7169 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?23.01.2023. u 17:41 - pre 14 meseci
Citat:
ademare
Samo ti jednog dana stigne Poresko resenje za naplatu !


Ako ti poreska odmah salje resenje sa uplatnicom, to znaci da imaju dovoljno dokumentacije i prilicno su sigurni da si im duzan pare (ne pricam o obavezama koje se obracunavaju po proseku od proslih perioda i sl.) + nemaju razloga da misle da nesto krijes sto bi mozda donelo jos vise para u kasu.

U ovom konkretnom slucaju je to vrlo malo verovatno (kao sto djoka_l pomenu) zato sto nije uopste ocigledno da je u pitanju prihod. Eventualno da npr. njemu stalno placaju stan preko racuna a on rodjaci stalno daje pare iz nekog desetog izvora koji ne moze da pokaze, ali za to moras bas da budes talenat sto isto nije slucaj je li.

Eventualno bi, opet, slicno iz posta korisnika djoka_l, bi dobio poziv da objasni stvari.... i ti ljudi imaju ogranicene resurse a njihovoj organizaciji je cilj da namakne sto vise para, a ne otvorenih slucajeva.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?23.01.2023. u 18:59 - pre 14 meseci
Kod nas, poreska uprava često postupa po principu ako prođe, prođe.
Jednom su mojoj firmi, tako, odredili veći porez nego što je bio realan. Mi smo, naravno, morali da platimo, ali nismo otišli da se sami žalimo, nego smo poslali advokata.
Advokat je u naše ime uložio žalbu, i lepo im rekao, "mi ćemo da zahtevamo Upravni postupak, a ako nam ne usvojite žalbu, povešćemo parnicu, a znate da ne možete da je dobijete!"
Nisu se ni potrudili da povedu Upravni postupak, nego su odmah usvojili žabu i vratili pare.

Mislim, ako nalete na tvrdo, a znaju da nisu u pravu, odmah odustanu. Ko pokušava da samoinicijativno istera neku pravdu, najčešće ništa ne uradi. Kada su veće pare u pitanju, uvek je bolje poslati advokata, a onda popuste "iz odmah"...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?23.01.2023. u 19:07 - pre 14 meseci
To tako na Zapadu !

Ovde prvo salju resenja , pa onda cekaju da ti dokazes , sta i kako . Odakle ti novac .


Upravo tako pecaju "Freelensere" o cemu je dosta bilo price na forumu !


To je "procedura" ! Prvo resenje , a onda gradjanin dokazuje odakle mu novac .

Po zakonu Srbije gradjanin-fizicko lice Nema prava da obavlja nijednu delatnost , pa ni da se bavi izdavanjem Nekretnina !!

Sve je zabranjeno kao nigde na Planeti !

Tj. sve-bilo sta se proglasava za delatnost !


Ej kada ne mozes da prodas nekoliko svojih stvari na Ebayu iz Srbistana ?!

Carina te pusti par puta , vodi evidenciju i kad joj padne na pamet , diskreciono pravo , Zabrani ti " izvoz " !! Bukvalno to zovu Izvozom ! Kao da imas Sleper stvari a ne komad necega !

Dobijes pismenu Zabranu i pravni savet da otvoris firmu da bi prodao nekoliko svojih polovnih stvari ?!


E ajde neka neko kaze da li to postoji jos Negde na Planeti ?

Ja na Ebayu vidim ljude sirom planete da prodaju , samo iz Srbistana nece moci ! Ne racunam one koji stvarno imaju biznis ili jos nisu dobili zabranu !

 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?23.01.2023. u 20:20 - pre 14 meseci
Citao sam negde da je neki batica u Britaniji ili sl. za vreme kovida sam renovirao kucu, gledajuci youtube uputstva, ono re-konstrukcija krova, krov, par zidova, podrum i spoljno i unutrasnje krecenje. Elem redovno je zvao gradjevinsku inspekciju koja mu je pomagala savetima i kontrolom. Ustedeo je desetine hiljada funti, a mozda i jedan red velicine vise.

U mojoj zgradi, komsija, inace profesor Gradjevinskog fakulteta u penziji je morao da trazi dozvolu, jer takko po jbn zakonu, da preuredi kadu za kupanje zbog slabe pokretljivosti. Komsija je u medjuvremenu umro, ne znam da li je dobio dozvolu, ali znam da je negde u isto vreme SNS "preduzetnik" sazidao 3 zgrade od 8 spratova u kraju sa zgradama od 5 i 6 spratova na mestu gde je ranije trebalo da bude javni parking garaza.

Eto u tome je razlika..
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 06:24 - pre 14 meseci
Citat:
ademare:
Ej kada ne mozes da prodas nekoliko svojih stvari na Ebayu iz Srbistana ?!

Carina te pusti par puta , vodi evidenciju i kad joj padne na pamet , diskreciono pravo , Zabrani ti " izvoz " !! Bukvalno to zovu Izvozom ! Kao da imas Sleper stvari a ne komad necega !

Nije to ništa, nego kad kupiš npr. neki komad opreme na firmu, mislim da važi i ako je na fizičko lice, i recmo moraš da pošalješ na servis u Mađarsku ili Nemačku, onda se radi privremeni izvoz, ali kad ti vraćaju to iz servisa, onda se ponovo radi uvoz, i pošto je povećana vrednost (za iznos koji ti je naplatio servis ili šta već), moraš da platiš carinu, ali je činjenica i da se nešto plaća na taj privremeni izvoz.
Znam da je vlasnik jedne firme hteo da pošalje Leica fotoaparat u Nemačku, međutim kad su mu rekli na carini koliko bi to sve koštalo, on lepo seo u avion i otišao na par dana do Atine, gde valja imaju ovlašćen servis, i tamo mu lepo popravili fotoaparat, na kraju ga sve izašlo tu negde ili neznatno skuplje, ali proveo par dana u Atini.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.a1.rs.



+2282 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 08:57 - pre 14 meseci
Citat:
Java Beograd:
Bez ikakvog ugovora ili kakve druge pisane obligacije...

Za to "bez" nas narod bi rekao "cega se pametan stidi, time se lud ponosi". Zasto to i ja kazem - zato sto postoje razlicite poreske stope za razlicite osnove prihoda, a ako nemas papir po zakonu se primenjuje najvisa poreska stopa koja postoji, odnosno najgora po tebe, drugim recima ako imas bilokakav papir tada si u boljoj ili istoj poziciji nego kada nemas nikakav. Kad kazem boljoj ili istoj mislim u 99% situacija boljoj a u 1% istoj. Ako nema dokaza transakcije (kes koji nije videla neka tuzibaba) onda jelte transakcije nije ni bilo pa nema ni poreza. Ali ostavljati dokaz transakcije u banci a nemati papir to je imbecilno, da sam ja porezmik ja bih uveo dodatni porez na glupost po stopi od 300% jer to sto radis se ne moze drugacije opisati. Pominjes decu, roditelje, kolege? Zakon regulise porez na poklon vrlo jasno, ne bih sad pricao napamet, ali prvi stepen srodstva je svakako oslobodjen poreza, a od kolega svakako nije oslobodjen. Sad ces ti naravno da se setis tetke iz kanade pa odmah da ti odgovorim - ne, poklon od tetke nije izuzet od poreza, ali ako si blizak sa glavnim covekom u drzavi onda moze da bude i izuzet. Ako nisi onda je vise nego preporucljivo da imas papir o svakom prihodu koji podleze oporezivanju, da obracunas porez, podneses poresku prijavu i platis sta dugujes. To sto poresku mrzi da se drnda sa sitnim iznosima i sitnim utajivacima ne znaci da oni tebe nemaju u tabeli i da ne mogu da te uzmu na zub ubilo kom trenutku.

Pitanje: Da li poslovna banka, ili NBS nadgleda takve transakcije?[quote]
Da. U svakoj banci su postavljeni serveri NBS i poreske uprave koji sluzi za evidentiranje transakcija poreskeutaje i pranja novca. Znaci u svakoj banci kao pravnom licu, ne u svakoj ekspozituri kao poslovnom prostoru. Svakog dana svaki server napravi tabelu od par stotina sumnjivih transakcija. Softver ima mogucnost analize izmedju ostalog po iznosu i jmbg, tako da ako cesto utajujes porez u sitnim iznosima ili jednokratno u velikom, verovatno ces biti predmet provere. Na tvoju srecu tamo sedi neki Boskic i "radi" drzavni posao, pa ce vecina prekrsilaca da ga prosto ne interesuje, ali ce verovatno ponekad da izdvoji jedan promil najsumnjivijih i posalje na obradu. Sam proceni verovatnocu da se tokom narednih 5 godina ti nadjes na spisku. Onda ti poreska uprava posalje poresko resenje kao frilenseru. A onda razgovor ide otprilike:
- ali ja nisam frilenser, meni su uplaivala fizicka lica, kolege, poznanici, prijatelji
- da li je fizickim licima, kolegama, poznanicima i prijateljima zabranjeno da koriste usluge frilensera?
- nije, ali ja nemam nikakav papir!
- bingo, znaci najvisa poreska stopa?
- aaa, ne, sad se setih, ja sam izdavao stan, to je niza poreska stopa!
- imate li papir?
- nemam...
- znaci najvisa poreska stopa, svaka se skola placa, sledeci put prvo papir pa prihod

trenutno imas srecu da se frilenseri oporezuju sa velikim popustom, ali ne verujem da ce to tako zauvek da bude.

Citat:
Da je fizičko lice koje je primilo takve uplate obveznik (nekog) poreza?

Mislim da sam znas odgovor na pitanje, obrazovan si, nisi glup, dakle trolujes malo.
Ali, mozemo diskutovati kog poreza...
Najniza poreska stopa je na poklon, samo par procenata. Ali - mora da postoji papir, ako nema papira ne priznaje se da je bio poklon.
Srednja poreska stopa je na te prihode od kapitala, dividendi, iznajmljivanja. Opet, ako nema papira onda se ne priznaje da je prihod te vrste.
Najvisa poreska stopa je ako si obavi neku uslugu, posao, ugoor o delu. Papir moses slobodno da nemas, bices svrstan tu, podlezes i porezu i doprinosima, oni zajedno iznose izmedju trecine i polovine bruto prihoda.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.a1.rs.



+2282 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 09:13 - pre 14 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ako drzava ima problem sa tim sto radis, dobices pismo od drzave u kome je poziv da objasnis o cemu se radi.

Treba biti pazljiv sa koriscenjem termina "da objasnis". Neko bi to mogao razumeti kao "samo odes i kazes - ovo nije prihod, majke mi...
Tvrditi da je pozajmica nesto za sta postoji trag novca samo u jednom smeru, pa to je toliko "genijalno" da je pravo cudo kako se Al Kapone nije toga setio nego bio osudjen za utaju poreza... Ajd da pretpostavimo da je on bio glup, ali placao je 12 najboljih advokata od kojih je makar jedan bio pametan jednako ili vise kao prosecan forumas
Bice da to objasnjavanje ne ide bas na "keve mi" nego treba imati papir koji jasno pokazuje da podpadas pod nizu stopu poreza ili si cak potpuno izuzet od oporezivanja.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
2a02:a212:92bb:7e80:90e3:c77..



+7169 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 09:28 - pre 14 meseci
@Darko,

Rec "objasniti" znaci bas to sto znaci. Mahanje rukama nije objasnjavanje ali ni u poreskoj nisu veverice i znaju dobro razliku izmedju "keve mi" i benignog ponasanja koje je u najgorem slucaju prekrsaj.

Ideja utaje poreza je da zeznes drzavu za pare - ako nas "Al Kapone" (zanimljiva ideja da se benigna finansijski nehigijenska ponasanja gradjana porede sa organizovanim kriminalom) prima pare a salje ih ne-rezidentu vlasniku nekretnine i za to ima dokumentaciju koja je jednostavna (mutacija bankovnog racuna ili ekvivalent) - eventualno je u nekom sitnom prekrsaju za sta moze samo da plati neku simbolicnu kaznu, a ne da ga terete za utaju poreza.

Cak ako jesu zaposlili neku budalastu vevericu, ta stvar pada na sudu iz odmah, tj. verovatno ne bi prosla dalje od zvanicnog pisma koje bi poslao advokat strane koja se tereti za "utaju poreza".

Citat:

Ali, mozemo diskutovati kog poreza...
Najniza poreska stopa je na poklon, samo par procenata. Ali - mora da postoji papir, ako nema papira ne priznaje se da je bio poklon.
Srednja poreska stopa je na te prihode od kapitala, dividendi, iznajmljivanja. Opet, ako nema papira onda se ne priznaje da je prihod te vrste.
Najvisa poreska stopa je ako si obavi neku uslugu, posao, ugoor o delu. Papir moses slobodno da nemas, bices svrstan tu, podlezes i porezu i doprinosima, oni zajedno iznose izmedju trecine i polovine bruto prihoda.


Ako Java govori istinu, a pretpostavljam da govori, ovde se ne radi ni o cemu od navedenog pod uslovom da je on >sve< pare koje je primio prebacio/dao vlasniku nekretnine.

U tom slucaju se ne radi ni o kakvom Javinom prihodu, sto je trivijalno dokazivo gore navedenim izvestajima iz banke ili drugim nacinima da se pokaze tok novca gde se vidi da to nije prihod. Ako neko treba da plati porez, to je vlasnik nekretnine koji izdaje stan - i za to postoji forma ako je ne-rezident.

E, sad, ako Java nije dao svu kintu vec nesto zadrzao npr. na konto svojih usluga, ili je drzao godinama i vratio bez kamate sl. ili je jednostavno bio zaboravan - onda definitivno moze da potpadne pod oporezivanje zato sto poreski organ to moze videti kao prihod i, kao sto si rekao, bez drugih dokaza, to bi verovatno potpalo u najvisu stopu.

Pitanje koriscenja bankovnog racuna za interes treceg lica su druga stvar... ali to je sasvim drugog ranga u odnosu na utaju poreza (pod uslovom da trece lice nije neki terorista ili da se radi o izvrsavanju krivicnog dela).


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.isp.telekom.rs.



+10246 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 09:50 - pre 14 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Java Beograd:
Bez ikakvog ugovora ili kakve druge pisane obligacije...

Za to "bez" nas narod bi rekao "cega se pametan stidi, time se lud ponosi". Zasto to i ja kazem - zato sto postoje razlicite poreske stope za razlicite osnove prihoda, a ako nemas papir po zakonu se primenjuje najvisa poreska stopa koja postoji, odnosno najgora po tebe, drugim recima ako imas bilokakav papir tada si u boljoj ili istoj poziciji nego kada nemas nikakav. Kad kazem boljoj ili istoj mislim u 99% situacija boljoj a u 1% istoj. Ako nema dokaza transakcije (kes koji nije videla neka tuzibaba) onda jelte transakcije nije ni bilo pa nema ni poreza. Ali ostavljati dokaz transakcije u banci a nemati papir to je imbecilno, da sam ja porezmik ja bih uveo dodatni porez na glupost po stopi od 300% jer to sto radis se ne moze drugacije opisati. Pominjes decu, roditelje, kolege? Zakon regulise porez na poklon vrlo jasno, ne bih sad pricao napamet, ali prvi stepen srodstva je svakako oslobodjen poreza, a od kolega svakako nije oslobodjen. Sad ces ti naravno da se setis tetke iz kanade pa odmah da ti odgovorim - ne, poklon od tetke nije izuzet od poreza, ali ako si blizak sa glavnim covekom u drzavi onda moze da bude i izuzet.


Mislim da sam znas odgovor na pitanje, obrazovan si, nisi glup, dakle trolujes malo.


Ja ne znam čime sam zaslužio ovakvo ophođenje ?! Stvarno ne razumem.

U prvom postu sam napisao, pravu, realnu situaciju, šta mi se dešava. Ne kapiram zašto tako jasno opisana situacija izaziva bilo kakvu nevericu?
Jedino mi padaju na pamet smernice iz psihoanalitike da "onaj ko laže, živi u ubeđenju da i svi drugi lažu" Ili: "pusti ga da priča o drugima, rećiće ti sve o sebi".

Elem, DA, i ja izdajem dva svoja stana, ubiram kiriju, ali nemam opisani problem.
Opisao sam i objasnio da stanar koji je u stanu koji izdaje moja sestra, koja nije u Bgd, meni uplaćuje na tekući, i to je moj problem.

Pošto je tok diskusija krenuo u pravcu "prijave poreza na rentiranje stana", onda sam objasnio da nisam u toj situaciji, i probao da raznim primerima objasnim da osoba A može osobi B da uplati pare na tekući račun u mnogo različitih slučajeva.

Pitao sam konkretno pitanje.

Citat:
Darko Nedeljković:ja bih uveo dodatni porez na glupost po stopi od 300% jer to sto radis se ne moze drugacije opisati.

Šta radim, wtf, pomažem sestri u vezi kirije? Nekad uzmem keš od njenog stanara, nekad mi lik uplati na tekući. Šta radim?

Citat:
Darko Nedeljković: ... Pominjes decu, roditelje, kolege?
Pomenuo sam, kao par primera koji su mi, eto, pali na pamet u 5 minuta, čisto da ilustrujem kojim povodom sve može osoba A da uplati pare na račun osobi B

Citat:
Darko Nedeljković: Sad ces ti naravno da se setis tetke iz kanade pa odmah da ti odgovorim - ne, poklon od tetke nije izuzet od poreza, ali ako si blizak sa glavnim covekom u drzavi onda moze da bude i izuzet.

Sad ispade da sam Vulin! WTF? Koj ti je q?

Citat:
Darko Nedeljković:Mislim da sam znas odgovor na pitanje, obrazovan si, nisi glup, dakle trolujes malo.
Mislim da si se ti malo zaneo, i dao sebi za pravo da nekome sudiš i presuđujueš.

A ustvari, još u prvom postu sam upitao direktno kolegu forumaša Đoku, koji se evidentno razume u problematiku. Jasnim i nedsvosmislenim pitanjem. I naravno, hvala Đoki na odgovoru.






Ispade da su svi oni koji zapravo nemaju pojma o problematici, iskoristili forum, da leče svoje frustracije, mene proglase lažovom, trolom, ludakom, imbecilom, glupakom ...

Sačuvajmebože frustriranih forumaša!



OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
2a02:a212:92bb:7e80:90e3:c77..



+7169 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 10:05 - pre 14 meseci
Mislim da je jasno da ti Java nisi u toj vrsti problema, to sto radis je, kako si i napisao, pomoc sestri.

Ako je to na duzi rok, bolje je da ona ima svoj racun - cisto zbog finansijske higijene i zato sto je lakse dokumentovati sve ako dodje do nekih zahteva da se objasni sta se radi. Sta ce ona da radi kao ne-rezident oko poreza, to je njena stvar naravno.

Problem druge prirode koji moze nastati nije sa zakonom nego sa samom bankom, zato sto oni teorijski mogu na to da gledaju kao nesto sto ne zele, ali tu bi najgora posledica bila gasenje racuna. Ali da bi to uopste bilo vidljivo morao bi da imas mnogo transakcija, sto ovde nije slucaj. Tako da...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.162.*



+557 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 10:21 - pre 14 meseci
Samo da odnesem tetki lek, verovatno je u još većem prekršaju, krade posao od sdk i banke, nema ovlašćenje da neko preko njegovog računa bilo šta uplaćuje ili isplaćuje, ta nije on kladionica, hapsiće ga na 100 godina, čim se promeni vlast.

@madamov Nisam baš najbolje razumeo, svoj novac ili novac od firme si investirao u investiciono zlato? Šta bi te sprečavalo da investiraš u antigravitacionu mašinu Proke pronalazača, ispalo bi da nikad nemaš nikakvu dobit?

A Proka bi veći deo toga mogao da ti vrati preko Javinog računa koji za to i služi :)
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 10:31 - pre 14 meseci
Porez svakako postoji !

Po zakonu postoji porez na izdavanje nekretnina !

Ako je on pomogao sestri , to ne znaci da nema poreza , vec da on nije obveznik placanja poreza vec njegova sestra . Naravno ako moze da dokaze. Ali u tom slucaju ne izostaje uvlacenje osobe kojoj je pomognuto !

Ako je ona platila porez na izdavanje nekretnine , onda je sve O.K.

Ako nije onda je problem .
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 11:56 - pre 14 meseci
Ne znam koliki je porez, 10-12% za izdavanje?

Svakako ne placanje ovog poreza je prekrsaj, inace situacija mnogo cistija nego sa freelancer-ima, medjutim sprovodjenje zakona je isto kao kod fl, odnosno ne sprovodi se jer puno ljudi iz politicke i druge elite izdaje za kesijanu pa kud svi tu i mali Mujo.

E' sad da li ce kao kod fl-a nekog da opauce a nekog ko je blizu rezima ne, bumo videli.

 
Odgovor na temu

Ulfsaar
Beograd

Član broj: 316075
Poruke: 122



+29 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 12:14 - pre 14 meseci
Da li postoji nešto kao neoporezivi iznos? Neki minimalni iznos koji sme da se transferiše u određenom vremenskom periodu, za koji ne smeju ni da nas pitaju sve i da hoće?
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 12:33 - pre 14 meseci
Citat:
ademare:
Po zakonu postoji porez na izdavanje nekretnina !

Postoji.

I ne placa ga (skoro) niko.

Bas kao sto se (skoro) niko ne odjavljuje kada odlazi iz zemlje na duze od 90 dana, kao sto ni (skoro) niko ne prijavljuje strance koji mu dolaze u AirBnB koji izdaje na dan (a obavezan je) ... i sto mnogi imaju racune u stranim bankama koje po zakonima Srbije ne smeju da imaju, kao sto niko (ovde cak bez "skoro") ko drzi privatne casove klincima za kes ne prijavljuje to kao prihod ... I tako dalje, sada mozemo da idemo unedogled ...

Kod nas postoje mnogi zakoni koji se niti postuju, niti se sprovode od strane drzavnih organa ... sve dok se ne pojavi kriticna masa koja se pobuni i kaze: "A zato oni ne placaju i niko im nista ne kaze, a mi (malobrojni) ispadosmo veverice?!".

Eh veverice ... divne zivotinjice ...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 10163 | Odgovora: 101 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.