Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 34387 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
*.ppp-bg.sezampro.yu



+109 Profil

icon Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY11.06.2004. u 22:06 - pre 241 meseci
Razmisljam od prosle godine o ovoj ideji, a sad me opet naterali ovi vreli dani.
Mislim ovako: kupim kod Shilje na otpadu polovan hladnjak od nekog automobila, al da ne curi. Spojim ga na vodovodnu instalaciju, te kroz njega pustim lagano da protice (otice) voda. I to hladna. Ali lagano, samo da se odrzi temperatura hladnjaka (a i da me ne likvidira neko od komsija kad stigne racun za vodu:). Pomocu ventilatora (od TA peci) nateram okolni vazduh da fluktuira kroz izmenjivac toplote tj. 'ladnjak. Kondenzaciju resimo trivijalno. E sad, kako sam ja iskrivinario na predavanjima iz termodinamike (nikad je nisam voleo) zanima me koliko bi (jadano)
korisno dejstvo ovakvog izmenjivaca toplote zaista bilo ?
Pretpostavimo da je T okolnog vazduha 33 C, vode oko 15 C (nisam merio).
Verovatno bi se temperatura prostorije posle nekog (bes)konacnog vremenskog perioda smanjila za koji stepen :)
Pre par godina sam uradio sledeci optimisticki experiment: Zaledio sam kanister vode u zamrzivacu (sreca je bilo leto pa je bio prazan), kroz koji sam prethodno sproveo lavirint hodnika od Al lima (izolacija silikonom...). Usmerio protok okolnog vazduha iz ventilatora u Al lavirint i sa druge strane dobio svez planinski vazduh, ali stvarno. Osim toga (i subjektivnog osecaja da je u prostoriji "svezije" :) nista. Led se istopio za oko pola sata.
 
Odgovor na temu

Kosta Kojot
Pancevo

Član broj: 22248
Poruke: 94
*.panet.co.yu



Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY11.06.2004. u 23:30 - pre 241 meseci
Imao sam i ja tu ideju na umu samo malo drukcije resenje.Ta voda koju ti pustas da otice mogla bi da se vrati u vodovod ... npr crevo od prikljucka za vodu ide u kucu tj kod mene i kod komsije ... i ja to crevo izvadim nije daleko 10-15 metara stavim ga da uliva u hladnjak i drugi deo vratim kao glavnu cev obicno plastico crevo (posto ide plasticno crevo kroz zemlju). KAko neko pusti vodu tako da kroz hladnjak protice nova voda a netrosi se bez veze. Jedini problem je sto kad budem krenuo da pijem vodu sa slavine a ono *isacka :(
Ovu temu sam pricao ovako ljudima a oni su me uvek gledali ko da sam malo skreno :) (mozda i jesam:)
 
Odgovor na temu

stojakovicv
Vladimir Stojakovic
Gajdobra

Član broj: 12835
Poruke: 389
*.skydsl.de.



+2 Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY12.06.2004. u 10:55 - pre 241 meseci
bilo bi najbolje da napravis klima uredjaj!

uzmes frizider (od Silje) kod koga je kutija zardjala i ne koristi nicemu, al da je deo za hladjenje (kompresor i onaj rashladjivac pozadi) ispravan.

e sad lepo uzmes i taj hladnjak od auta i stavis ga sve sa tim ventilatorom od TA peci u sobu. Pomocu bakarnih cevi (koje toplotno izolujes) spojis taj hladnjak u sobi i kompresor (zajedno sa onih njegovim velikim rashladjivacem) koji se nalazi negde napolju, van sobe.

Napunis freon, ukljucis 220v~ i eto ti klima uredjaja!

Naravno napravi i neki termostat u sobi, cisto ako zaspes u njoj, a klima previse ohladi pa da se ne razbolis! :))

Mozes napraviti i jedan daljinac koji ce aktivirati negde u sobi onaj poznati cvrkut koji klima pusti kad se startuje!

Eto toliko pa kako volis da eksperimentises, pokusaj ovaj prvi deo (bez daljinca) pa javi sta je ispalo!
pozdrav
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY12.06.2004. u 11:26 - pre 241 meseci
juce sam gledao, japanci uveliko prodaju klimu za odelo - sa druge strane, nasi tek izmisljaju 'ladnu vodu



Citat:
Led se istopio za oko pola sata.

Dobro, da probam krajnje jednostavno da izvedem zakljucak.
Da bi zaledio tu vodu, trebalo ti je verovatno 5 sati, snagom od 200W, znaci 1kWh.
Kazes, odledilo se za pola sata, znaci treba ti konstantno hladjenje snagom 2 kW.
E, sada jos preracunaj struju u vodu i to je to

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
194.106.191.*



+109 Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY12.06.2004. u 12:36 - pre 241 meseci
Pa dobro, mogu da kupim 4 nova zamrzivaca, za neprekidnu proizvodnju leda-potrosnog materijala za klimu. Sa mesecnom potrosnjom struje od nekih par MegaWatH, racun ne bi bio strasan :)
A ni ovo cool odelo nije lose, chak je odlicno. I o tome sam razmisljao, ali razvoj funkcionalnog prototipa koji bi licio na nesto (a ne da ides Knezom sa friziderom na ledjima) kostao bi fino. Ali je izvodljivo. Potrebno je napraviti sve elemente, ali umanjeno (kompresor, izmenjivac, cevi...). I morao bi stalno da curis (znam gde bi stavio cevcicu za odvod kondenzata :)
Al je vruce ovde...
 
Odgovor na temu

hvlareta
Aleksandar Vlahovic
BG

Član broj: 28213
Poruke: 55
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY12.06.2004. u 16:31 - pre 241 meseci
najjeftinija klima

1 ventilator
1 krpa
1 ram

namestis krpu na ram pa sve to dobro nakvasis i tako vlazno stavis ispred ventilatora koji duva u mestu, znaci da ne seta
umesto krpe dobro bi moglo da dodje i pletena trska ali moras da odradis neku posudu iznad i ispod nje iznad sipas vodu a u donjoj posudi se skuplja to. Pozeljno je sto deblje pletena trska. Ako te to zanima zavrni rukave i na posao
srecno
 
Odgovor na temu

marijan_e

Član broj: 24969
Poruke: 376
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY12.06.2004. u 17:40 - pre 241 meseci
Ma daj čovječe kupi si klimu!!!!
 
Odgovor na temu

Kosta Kojot
Pancevo

Član broj: 22248
Poruke: 94
*.panet.co.yu



Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY12.06.2004. u 19:51 - pre 241 meseci
Ova ideja od stojakovica nije losa ... malo ces se petljas vise ali se isplati.

Samo mi nije jasno gde da napunim freon?

"Napunis freon, ukljucis 220v~ i eto ti klima uredjaja!"

Mozes malo da pojasnis sta si hteo da kazes sa tim cevima i kako bi to trebalo da funkcionise ... malo sam retardiran pa neshvatam sta si hteo da kazes s' tim.

 
Odgovor na temu

stojakovicv
Vladimir Stojakovic
Gajdobra

Član broj: 12835
Poruke: 389
195.178.35.*



+2 Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY13.06.2004. u 23:46 - pre 241 meseci
pa pogledaj malo u svoj frizider i videces sve ce ti biti jasno....onaj isparivac u njemu koji pravi led oko sebe -> taj deo stavis u sobu i samo produzis bakarne cevi sa kojima je vezan sa oostatkom (kompresor i onaj veliki hladnjak crne boje na poledjini frizidera!)
 
Odgovor na temu

indicator1
BGD

Član broj: 4248
Poruke: 533
*.ppp-bg.sezampro.yu



+1 Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY14.06.2004. u 07:32 - pre 241 meseci
Za vas koji hocete da pravite klimu na 'ladu vodu: preracunajte malo koliko vode vam treba za nesto tako. Ne da ce vas komsije ubiti, nego ce vodovod da pomisli da je negde pukla cev.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY14.06.2004. u 13:39 - pre 241 meseci
Mislim da bi bilo dovoljno 2000 litara vode dnevno, uz malo merenja i eksperimentisanja moze se tacno izracunati.

Ljudi koji ne zele klima uredjaj u sobi, mogli bi da razmisle kako da sprece zagrevanje, jer je to lakse nego hladjenje. Evo nekoliko mojih ideja:
- Prozori treba da budu otvoreni samo kad je temperatura unutra visa nego temperatura napolju (obicno je to 21-05 h). Van tog intervala, prozore i vrata treba zatvoriti, i spustiti roletne, kako bi se sprecio efekat staklene baste.
- Sve sijalice sa uzarenim vlaknom zameniti sa neonkama - one prakticno i ne greju okolinu.
- Kompjuter je takodje jedan od vecih izvora toplote. Trebalo bi smisliti nekakav sistem cevi koji toplao vazduh koja izlazi iz kucista (i iz monitora) ventilatorima izbacuje van prostorije.
- Neke boje ostavljaju utisak da je toplije nego sto stvarno jeste. Trebalo bi takve boje eliminisati i ceo prostor ofarbati u boje koje stvaraju utisak hladnoce.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bobale
Slobodan Jovanović
Serbia

Član broj: 18931
Poruke: 318
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY15.06.2004. u 07:31 - pre 241 meseci
A zar nikome nije palo na pamet da kupi neku polovnu prozorsku kilmu? Milslim na one EI koje su stare kao biblija, rade kao traktor, ali ipak dobro hlade! Juce sam imao priliku da vidim jednu takvu i mogu da vam kazem da prilicno dobro radi iako je stara 5-6 godina. Jeste da brrrrrnci, ali da se izdrzati! Jos ako je otvorite i pritegnete sve sto se unutra klati (a inace sve se klati!), bice kao nova :) Cisto sumnjam da one mogu da budu nesto mnogo skupe.

Pozdrav
Ko rano rani, taj ceo dan zeva :)
 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY10.07.2004. u 22:46 - pre 240 meseci
E ima par problema oko vasih izuma. :) Inace ceo dan danas trazim na netu air cooler po istemu DIY :) Pa reko ajde da probam da otkucam na nasem, kad mi google izbaci ES :)

Ona prica sa kombinovanjem frizidera/zamrzivaca ne pije vodu ... Oba su projektovana tako da su izolovana i da nemas uvek "beskonacnu" toplotu. Odnosno da bi hladio vazduh treba ti mnogo vise energije. A sam frizider nije ni projektovan da non stop radi.

E verovali vi ili ne, ona prica sa ramom, vlaznom krpom i ventilatorom je bolje resenje !!!

Stvar je poznata i koristi se uveliko kao zamena za air conditioner. Air conditioner je ustvari potpuno suprotno od ovoga. Klima hladi vazduh u zatvorenom sistemu (zatvoreni su ti prozori, vrata i sl) i isusuje vazduh.

A ovaj sistem koristi isparavanje vode. Tom prilikom vazduh koji prolazi kroz filter (u nasem slucaju krpu) se hladi kako voda isparava. [Ko ne veruje nek pokvasi ruku i dune po njoj .... bas taj efekat se koristi].

Ali koliko sam skapirao trebalo bi da stalno imas dotok vode kako krpa nebi presusila, a i ne treba da bude krpa vec neki "deblji" filter ili sta vec.

Inace vode ne treba sad ne znam ja sta. Kao kad bi ostavio cesmu da kaplje malo vise, ali ne da tece. Negde mi se cini da sam procitao 20-ak litara na sat. Dakle 500L/dan.

Problem koji se kod nas javlja je sto je efekat isparavanja manji jer je veca vlaznost vazduha. Sto me manja vlaznost vazduha, to ovaj sistem bolje hladi.

Inace obavezno je da ti je barem nesto u kuci "otvoreno" kad imas ovaj uredjaj. Valjda zbog toga sto povecava vlaznost vazduha ...

Inace cela naprava se zove :
"Evaporative Cooler" I prave se komercijalni uredjaji na tu temu.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY12.07.2004. u 13:24 - pre 240 meseci
Pocetna ideja sa hladnjakom i protocnom vodom radi. Isprobano. Cak nije potreban ni neki veliki protok vode a temperatura prostorije se efikasno svede prakticno na temperaturu vode sto je vise nego dovoljno. Jedino je nezgodno sto moraju creva da se razvlace (dotocno i otocno).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY12.07.2004. u 13:45 - pre 240 meseci
To je tragicno rasipanje pijace vode :-) Ne bih da popujem, ali pijace vode bas i nema mnogo u svetu :) Ajd industrijska voda pa da kontam, ali trosenje procesirane vode za pice za cilj hladjenja je... Pomislite na gladnu decu Etiopije :)




DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
*.dialup.sezampro.yu.



+109 Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY13.07.2004. u 01:03 - pre 240 meseci
E sad koliko je bas za pice, i nije bas, tako da i nije neka steta :)
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
*.dialup.sezampro.yu.



+109 Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY13.07.2004. u 01:06 - pre 240 meseci
Drago mi je da projekat radi, kako je probao Broker. Ako uhvatim malo vremena napravicu ga i ja. Majstor Shiljo - spremaj 'ladnjak !!!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY13.07.2004. u 10:25 - pre 240 meseci
Nisam probao ja nego moj brat. Ja nemam strpljenja da se bakcem. :)
 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY13.07.2004. u 14:41 - pre 240 meseci
I koliki protok treba ? Dakle hoces da kazes da se soba "razladi" na nekih 15-ak stepeni koliko ima voda iz cesme ? Ma nek je i 20 ili cak 25 :>

Ko ima 'ladnjak viska ?

Inace video sam i neke druge kombinacije. Gde se voda stalno vrti u krug.
Recimo temperatura zemljista je konstantna. I onda se razvuku cevi kroz zemlju, i to ti sluzi kao "sponji" radijator. Zimi za grejanje (uzima toplotu od zemljista) a leti za hladjenje (daje toplotu zemljistu).

Ali koliko sam skapirao potrebna je toplotna pumpa tj kompresor. Ili nesto slicno. Mada ne kapiram kako to onda radi sa vodom ?!? Ali ajde ... nesto tako je. Mozda je i obicna pumpa.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY14.07.2004. u 09:56 - pre 240 meseci
Sumnjam da u BG mozes da nadjes vou od 15 stepeni. Pre ce biti nesto preko 20 :)
Koliki protok terba ne znam. Nesto je on tu racunjao i racunjao i na kraju razladio stan na temperaturu vode. U svakom slucaju ne treba veliki protok, vise je to curenje vode :)

Toplotna pumpa radi tako sto se voda u zemlji zagreje pa sama krene navise.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Klima uredjaj na 'ladnu vodu DIY

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 34387 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.