Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sinteticko ili Mineralno ???

elitemadzone.org :: AutoZone :: Sinteticko ili Mineralno ???
(Zaključana tema (lock), by bakara)

[ Pregleda: 7335 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

plazina
Milan Plazinic
Cacak

Član broj: 42976
Poruke: 2
*.ptt.yu.



Profil

icon Sinteticko ili Mineralno ???23.12.2004. u 23:37 - pre 234 meseci
Kupio sam Skodu Fabiu 2001. 1.9 sdi presla je 115000 km.Motor je sjajan.Naime, zadnjih 50 000 je u nju sipano mineralno ulje Mobil, a fabricko je bilo sinteticko Castrol GTX3.Na oko 1000 km potrosila je oko 1 l ulja.Ja mislim da je to zbog toga sto je predjeno na mineralno.U servisu mi kazu da kad se predje sa sint. na miner. ne valja opet sipati sinteticko ulje,mada sam ja procitao da ih ne valja mesati u motoru a da nije problem preci sa jednog na drugo.Nemam pojma , sta vi mislite?
Hvala
 
0

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Sinteticko ili Mineralno ???24.12.2004. u 03:14 - pre 234 meseci
Hm...
Evo ovako - za svaki svoj proizvod fabrike automobila propišu odgovarajuću vrstu motornog ulja. Uz to, svaki proizvodjač ulja propiše koja vrsta ulja ide u odredjei automobil, što se uglavnom odredjuje na osnovu jačine motora tj. radne zapremine i snage.
Medjutim, praktično je dokazano da čak i slabiji automobili (čitaj Yugo :) ) vrlo lepo, da ne kažem fenomenalno (a jeste tako), rade sa sintetskim uljem.
Sudeći po jačini motora i prvom fabričkom punjenju, trebalo bi u svoj auto da sipaš sintetsko ulje. Iako je u prvi mah to nešto skuplja investicija, za neko vreme shvatićeš da je vrlo isplativo.
Sintetsko ulje omogućava bolje hladjenje motora (odnosno manje zagrevanje), bolju podmazanost, samim tim manju potrošnju goriva i duži radni vek.

Mešanje različitih vrsta ulja, pa čak i iste vrste ulja ali različitih proizvodjača nije preporučljivo ni pod kojim uuslovima.

Takodje pogledaj ovu temu i u njoj ovu poruku
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
0

vladagrujic

Član broj: 159007
Poruke: 168
*.bitsyu.net.



+1 Profil

icon Re: Sinteticko ili Mineralno ???19.10.2007. u 23:21 - pre 200 meseci
Ovako.
Zovi servis ovlašćen za škode i njih lepo pitaj. Jedno sam siguran - u taj motor ne bi smelo da ide mineralno ulje. Ili je polusintetika ili sintetika. Pošto je već sipano min. ulje bez ispiranja motora možeš koristiti jedino polusintetiku. Kada nju sipaš 2-3 puta možeš preći i na sintetiku. Ukratko , polusintetika se meša i sa mineralnim i sintetičkim uljem. Ove druge dve vrste nikako zajedno. Nemoj se igrati sa vrstom ulja zato što ti od toga direktno zavisi dugotrajnost motora. Uljni kanali, pumpa za ulje i filter za ulje su tačno konstruisani za jedan tip ulja.
I još nešto, neko je na forumu pomenuo kako u jugo sipa sintetiku. Taj motor će mu baš dugo trajati (ja mu dajem između 50 i 60000 km. Pa i vrapci znaju da je za jugo najbolje ulje Galax Super Long 15W-40.
 
0

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Sinteticko ili Mineralno ???20.10.2007. u 09:31 - pre 200 meseci
@vladagrujic

Preporucujem da pre nego sto odlucis nekome da pomognes prvo pogledas datume poruka, i onda razmislis da li je do sada resio nedoumicu.


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
0

elitemadzone.org :: AutoZone :: Sinteticko ili Mineralno ???
(Zaključana tema (lock), by bakara)

[ Pregleda: 7335 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.