Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

preporuka za distro za hard disk od 2GB

[es] :: Linux :: preporuka za distro za hard disk od 2GB

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4185 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

natas

Član broj: 41389
Poruke: 344
212.39.111.*



Profil

icon preporuka za distro za hard disk od 2GB07.01.2005. u 14:33 - pre 235 meseci
zanima me koju biste mi distribuciju predlozili da je isntaliram na particiju od 2GB koju necu moci mijenjati jako dugo jer samo toliko imam prostora na hd-u. (nazalost knoppix otpada zbog nestabilnosti kao hd sistem). posto nije puno prostora, treba mi distribucija bez bespotrebnih alata. ono sto mene zanima je internet, osnovno slusanje muzike, osnovni rad za tekst fajlovima (mislim da ovdje nema druge opcije no openoffice.org :) ), i nezahtjevno slusanje muzike i gledanje filmova. od GUI-a najcesce koristim KDE, ali bih volio da distro ima na cd-u i Gnome, te jos mozda koji GUI.

zamolio bihd a mi preporucite distribucije koje koristite na particiji slicne velicine, te da navedete osnovne razloge zasto bas tu.

nadam se da ne trazim previse!!!

sve preporuke prihvacam!

p.s.sve osim SUSE-a i fedore/RH :)
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.gromnet.net.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB07.01.2005. u 14:37 - pre 235 meseci
slack 10 je mislim full install 3gb,tako ako se reisis nekih bespotrebnih stvari mozda ces srezati na 2 :).ako ne onda slack 9.1

ja na hd od 1.4gb drzim gentoo base install,i fercera :)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teleklik.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB07.01.2005. u 16:35 - pre 235 meseci
Ne znam kakva ti je ostala konfiguracija, slutim da je sporo, pa bi ti se KDE vuko. Inace SLAX je super, 200mb, baziran na slacku, fancy, kde powered
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.gromnet.net.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB07.01.2005. u 16:40 - pre 235 meseci
hmmm dal je ceo hd 2 gb ili samo particija,koji zeli da odvoji z alin
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB07.01.2005. u 18:03 - pre 235 meseci
Debian bi trebao sasvim lijepo da dise na tolikoj particiji, jedno 800 MB za potpuno funkcionalan sistem, ako se ne varam. "Velika" distribucija, poprilicna korisnicka baza. Pretpostavljam da je dual boot masina, muzika i filmovi ce vjerovatno bit na NTFS particiji pod win i/ili na cd/dvd-ovima.

Gentoo na malom disku... sto znam. Uprkos obaveznom prisustvu razvojnog okruzenja i prostoru neophodnom za portage, Gentoo bez sumnje super moze da se "osisa" da stane na veoma mali disk. S druge strane, na pocetku je izrazena tendencija da se proba sve i svasta (dok se ne nadje skup aplikacija koje zadovoljavaju potrebe), a sa emerge je tako lako dovuci cudo softvera na disk da je to da ne povjerujes. Ne bavi se dzabe prvi na listi Gentoo FAQ za odrzavanje sistema time sto smije da se obrise bez opasnosti za ostatak sistema.

Open Office nije jedino rijesenje, narocito ako se insistira SAMO na editovanju tekstova, koliko ja citam. Probaj, ako vec nijesi, Abiword (bas veoma lici na MS Word) ako se odlucis da radis pod Gnome a pod KDE KWord/KOffice. Oba spomenuta paketa su vise nego dovoljni za veliku vecinu korisnika i mogu da ucitaju jednostavnije MS Word dokumente (sto je, ipak, veoma vazno). E sad, o ukusima se ne raspravlja, kao ni o tome sto su funkcije koje "moraju" da postoje da zadovolje licne kriterijume.
 
Odgovor na temu

natas

Član broj: 41389
Poruke: 344
212.39.111.*



Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB08.01.2005. u 10:11 - pre 235 meseci
konfiguracija je p2 374MHz sa 192MB RAM i ovo 2GB je cijeli dio hard diska koji namjeravam posvetiti linuxu. sve linux particije cu praviti unutar tih 2gb.

gentoo-a sam probao ali kao sto kazes ipak to nije sistem za mali disk. a i ponekad zna razvaliti ostale particije, pa mi se ne da riskirati niti ga ustimavati. ali nije ovo kritika gentoo, jer je meni on na 1. mjestu guru distro-a.

od slackware-a sam probao onu live-cd verziju i nije mi se nimalo svidio. nekako mi je sirov. v. 9.1 sam isto probao, ali me ubij ako se sjecam kakav je dojam ostavio na mene :).

mozes li mi malo vise opisati SLAX-a? kazes da je velik 200mb. to znaci da je srezan. sta su srezali?

do sada mi je najbolji bio knoppix upravo jer je bio pojednostavljeni debian. je li iko probao distro koji slici knoppixu a da je stabilan na hard disku?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB08.01.2005. u 12:54 - pre 235 meseci
Spominjes da ti je gentoo nesto brljao po particijama i da ti Knoppix nije stabilan. Kad se to dvoje sabere, to je razlog za brigu. Ja sam prilicno dugo koristio Knoppix na hdd-u i nikad puko, nikakvih problema.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

natas

Član broj: 41389
Poruke: 344
*.ba
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB08.01.2005. u 13:31 - pre 235 meseci
>
gentoo mi je guru distribucija i ne da mi se namjestati ju. to je glavni
razlog sto mi se ne svidja.

a knoppix nisam nikada isntalirao na disk ali sam iz prijasnjih postova
vidio da je nestabilan kao hard disk verzija
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB08.01.2005. u 14:47 - pre 235 meseci
Citat:
natas: >a knoppix nisam nikada isntalirao na disk ali sam iz prijasnjih postova vidio da je nestabilan kao hard disk verzija

Relativno pazljivo citam postove o Knoppixu, jer me je odusevio od pocetka, i to o nestabilnosti mora da mi je promaklo. U tvom konkretnom slucaju bojim se da je preveliki za 2GB raspolozivog prostora na hdd.

Sto se tice onog Live Slackware, koji si probao, i SLAX-a, mislim da je to ista stvar a promenjeno ime. Zato ti izgleda mali. Uostalom, najbolje da pogledas na www.distrowatch.com, tamo imas najkompletniji pregled vecine distribucija Linuxa a i nekih drugih.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

natas

Član broj: 41389
Poruke: 344
*.ba
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB08.01.2005. u 15:03 - pre 235 meseci
>
ma znam za distrowatch.com. tamo idem cesto.
ali mene su cisto zanimala iskustva domacih linuxasa u koristenju
distribucija na hd-u od 2gb. lako bih ja svaku distribuciju natjerao da
stane na 2gb, ali to nije to.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB08.01.2005. u 23:31 - pre 234 meseci
Evo par svezih podataka - pokusavao sam nesto danas i saznao sledece:

- Knoppix zauzima oko 2,4G kad se instalira
- Mepis oko 1,5
- Xandros jos malo manje, ali ima prilicno malo stvari

Mepis je bas dobar, probio se na sam vrh lestvice na distrowatch, a i u radu je super. Ipak, i on i Xandros su dosta specificne distribucije, namestaju se same - nisu za ljude koji zele da nauce vise o Linuxu.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

natas

Član broj: 41389
Poruke: 344
*.ba
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB09.01.2005. u 10:32 - pre 234 meseci
>
o mepisu sam cuo sve najbolje. mislim da cu njega probati.

hvala svima na trudu.
 
Odgovor na temu

FormatC
Negativac
Carthagina

Član broj: 9928
Poruke: 446
*.vdial.verat.net.

Jabber: formatc@elitesecurity.org
ICQ: 204965214


+3 Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB15.01.2005. u 01:51 - pre 234 meseci
Mozda Damn Small Linux?
/(bb|[^b]{2})/ =?
 
Odgovor na temu

crus
Bijelić Neven
Bg

Član broj: 15763
Poruke: 69
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.transmute.co.yu


Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB15.01.2005. u 13:22 - pre 234 meseci
A šta znam.. Slax je dobar jako za to.. Imaš sistem koji je krajnje koristan, office paketi itd itd, sve šta dolazi uz KDE (valjda)..
Ja sam ga instalirao na HD testa brzine radi na Celeron 433 sa 450rama i radio je jako lepo, mada ipak evo ti moj predlog šta da uradiš...

Bilo koji distro, u mom slučaju je to SuSE 9.1 pro a ti vidi šta želiš. Uradio sam BASE install, bez KDE-a, Gnome-a i ekipe, i stavio XFCE, sve bazirano na aplikacijama koje koriste gtk toolkit...
Thunderbird, firefox, gimp, gaim, inkscape, abiword, gqview, gtk-gnutella, bluefish, media player i xmms. Meni više ne treba, evo sad napokon sređujem hard za migraciju na novu mašinu (napokon) dual PIII na 800mhz, i ovaj put cu linuxu dati ceo drugi hard od 10gb a ne samo 6gb, ali opet cu uraditi isti setup, bez kdea i gnomea.. Xfce je jako jako brz i sistemski resursi se dobro cuvaju ako se koriste samo gtk applikacije..

Takođe mislim da je bitno (neki se nece složiti možda) da buildujes sve gore navedeno (sem firefoxa i thundera mada možeš i to), i to koristeći O2 flagove i isključujući debuging jer time su binarni fajlove puno manji i manje mesta zauzimaju kad se to sve instalira..
A i zbog brzine.. ja koristim sledeće..
Code:
./configure CFLAGS="-O2 -pipe -march=pentium2"


A sve ovo šta sam ti gore naveo ti može stati na 2gb, i da imaš jos dosta mesta za koješta :)...

Srećno..

p.s. postoje drugi minimalci tipa flux, itd itd.. ja preporučujem xfce, ali u krajnjem slučaju sve je to stvar izbora. :)
 
Odgovor na temu

natas

Član broj: 41389
Poruke: 344
*.ba
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB15.01.2005. u 13:27 - pre 234 meseci
>
hm nazalost previse je neozbiljan da ga smatram pravim operativnim sistemom.
odmah sam na pocetku odlucio da cu bjezati od svih mini distro-a
 
Odgovor na temu

natas

Član broj: 41389
Poruke: 344
*.ba
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB15.01.2005. u 16:06 - pre 234 meseci
>
ne znam koliko si pratio thread ali vec sam rekao da cu probati MEpis jer
sam ga vec koristio i OK mi je. debianac a stane na 2GB :))
anyway thanks
 
Odgovor na temu

rambler
Beograd

Član broj: 40862
Poruke: 32
*.f.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB16.01.2005. u 13:00 - pre 234 meseci
Sa tom konfiguracijom ja bih se odlučio za VectorLinux, ako se odlučiš da radiš bez KDE. Ako se odlučiš za neki manje memorijski zahtevan GUI (IceWM, XFCE) sve će lepo stati na 2GB. Na primer, Vector 4.0 ili Peanut 9.5. Čini mi se da su oba zasnovana na Slackeare-u. Vector je namenjem onim korisnicima koji na svoj hardware ne mogu da instaliraju najnoviju (čitaj: podržavanu) verziju Windows-a, pa im prelazak na Linux dodje kao napredak. A i podrška je uvek tu negde! :)

U protivnom: Mandrake 9.1 ili 10.1 (tekuća verzija). Prilikom instalacije si u mogućnosti da odabereš šta želiš da instaliraš. Npr: KDE, OppenOffice ili Koffice ili..., po jedan browser, mail client, news i slično. Najbolje je što ćeš neophodan softwek po default-u imati već selektovan. 92 MB je dovoljno za KDE, mada je 128 preporuka.

Jedina mana je to što ti veličina /home direktorijuma neće biti baš prevelika.
 
Odgovor na temu

FormatC
Negativac
Carthagina

Član broj: 9928
Poruke: 446
*.vdial.verat.net.

Jabber: formatc@elitesecurity.org
ICQ: 204965214


+3 Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB17.01.2005. u 02:03 - pre 234 meseci
Ja sam koristio Mandrake 9.0 na hardu od 3 GB i bili su mi dugo oko 2 GB slobodni. Probaj.
/(bb|[^b]{2})/ =?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB17.01.2005. u 02:43 - pre 234 meseci
@FormatC & rambler: Da li ste vi imali prilike da probate SimplyMEPIS 2000-4? Stvar je vrlo popularna i dobra, a nije zahtevna. Trenutno mi nije jasna situacija oko kernel hedera, ali mislim da ce u sledecoj verziji staviti i kernel sors na CD. Ako se gleda iz tog ugla gledanja, onda moze i Mandrake, pa lepo izaberes malo paketa, ali ce tesko imati sve ono sto je nabrojao na pocetku:
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

rambler
Beograd

Član broj: 40862
Poruke: 32
*.f.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: preporuka za distro za hard disk od 2GB19.01.2005. u 11:02 - pre 234 meseci
@tdjokic:
Nisam probao mepis, jer se dotična iso datoteka nije dala preuzeti.
Što se tiče MDK, lako će imati sve što je poželeo. Jedino što bi bilo potrebno mada ne i neophodno da ima bar 30-tak MB memorije viče nego što je ima.
Nedostatak sorsa čini mi se da može da onemogući instalaciju nekih paketa, ali se sors ne mora instalirati baš sa instalacionog CD.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: preporuka za distro za hard disk od 2GB

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4185 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.