Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

A380 najveći putnički avion na svetu

elitemadzone.org :: TechZone :: A380 najveći putnički avion na svetu

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 34971 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon A380 najveći putnički avion na svetu18.01.2005. u 15:46 - pre 234 meseci



Evropski proizvođač aviona "Airbus" danas je svečano prikazao svoj novi avion, A380, najveći putnički mlaznjak koji je ikad napravljen.

"Erbasov" dzinovski dvospratni A380 ima raspon krila od 80 metara, rep visok kao sedmospratnica, preko 550 sedišta a u njegov razvoj je uloženo 13 milijardi dolara. Prikazan je u hangaru u kome je sagrađen - jednom od najvećih zatvorenih prostora u Evropi.

"Erbas" je već dobio 149 čvrstih narudzbina za A380 koji košta 280 miliona dolara komad. Za avion koji još nije poleteo, to je izvanredan komercijalni uspeh.

Najavljene su kupovine još nekoliko desetina aviona a kompanija kaže da će se program A380 isplatiti posle prodaje 250 aparata - što je cilj za koji "Erbas" računa da će biti postignut za tri godine.

Sve u svemu, "Erbas" se nada da će prodati 700 do 750 superdzambo letilica. To je avion koji će leteti narednih 30 do 40 godina..

U svoje tri putničke klase na dva nivoa, A380 će moći da smesti trećinu putnika više od Boeingovog veterana, 747, i nudi za polovinu više prostora van sedišta - što omogucahva postavljanje radnji, barova, kockanice ili čak jaslica. Kako će prostor biti popunjen ostavljeno je kupcima da odluče.

Britanska aviokompanija Virgin, koja je naručila šest aviona A380, kaže da će svojim putnicima u prvoj klasi ponuditi dvokrevetne spavaće sobe, teretane i kockarnice.

Drugi će moći da, u čarter letovima, spakuju i više od 800 putnika u jedinstvenu turističku klasu duž obe palube.

Vodeći svetski avioprevoznci su do sada izdvojili gotovo 40 milijaradi dolara za kupovinu evropskog superdzambodzeta, očekujući da im veki broj sedišta smanji troškove i poveća prihode utanjene zbog skoka cene nafte i kočenja svetske avijacije i pada turizma posle terorističkih napada 2001. godine.

"Erbas" je zaostajao iza američkog "Boinga" sve dok 2003. godine nije, po prvi put, prodao više aviona od svog američkog takmaca. Prošle godine je ponovio podvig prodajom 320 aviona prema 285 "Boingovih," a po svoj prilici će pobedu ponoviti i ove godine.

http://www.reuters.co.uk/newsA...ype=topNews&storyID=656177

Airbus:
http://www.airbus.com/product/a380_specifications.asp
http://www.airbus.com/events/a380_reveal/event/index.asp

Konkurencija:
http://www.boeing.com/commercial/7e7/flash.html

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu18.01.2005. u 15:47 - pre 234 meseci

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

boki
SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
213.244.197.*

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu20.01.2005. u 00:39 - pre 234 meseci
uhh... samo ga cekam u Flight Simulator-u
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu20.01.2005. u 02:13 - pre 234 meseci
mnogo je veliko to.... :)
iance jel leteo neko po Jugoslaviji sa FS2004? Ja jesam i mislim da je navigacija uradjena ocajno...nema veze sa mozgom...jel moze da se instalira u FS2004 scenario za fs98 i ranije?
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu21.01.2005. u 23:11 - pre 234 meseci
Citat:
boki: uhh... samo ga cekam u Flight Simulator-u :D


Tooooo kolegaaaa!!! :)
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu21.01.2005. u 23:14 - pre 234 meseci
Mogli bi da se bacimo na kreiranje FS2004 compatible scenarija za YU... ups SCG! :)
Ja, uzgred, nisam ni pokušavao da uguram onu grdobu u FS2004, jer nisam uspeo ni u FS2002, pa rekoh da ni ne pokušavam.
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu22.01.2005. u 00:38 - pre 234 meseci
pa ajde ja sam za
mada imam malo iskustva sa pravljenjem scenaria, mogao bih da pomognem.
jednom sam pravio BeograD :) hehe....tj pokusavao sam bar moj kraj i okolinu da ubacim u fs...znaci zgrade sve i tako dalje...i bilo je ok, mada je sporo radilo...doduse tada sam imao i krsh komp...koristio sam program Airport x.x ne znam koja verzija
Mada sto da ne dobra je ideja, navigacija moze da se uzme sa starog scenarija, znaci samo da se odrade gradovi i aerodromi...
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

boki
SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
213.244.197.*

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu22.01.2005. u 10:52 - pre 234 meseci
Beogradski aerodrom vec postoji i prilicno je dobro uradjen.... Inace ja nikad nisam pravio scenarije ali ako ce se nesto raditi mogu da probam da naucim :)
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu imaće prvi let u sredu 26.04.2005.25.04.2005. u 21:43 - pre 231 meseci
Najveci putnicki avion na svetu, Airbus A380, poletece prvi put u sredu ujutru, ako vremenske prilike budu pogodne.

Neki avioprevoznici najavljuju da ce svoje aparate opremati barovima i gimnastickim salama. Rec je tipu aviona koji je privikao najvecu paznju posle pvog leta supesonicnog Concorde 1969. godine.

Jedanaest aviokompanija je vec uplatilo vise od 100 ovih Erbasovih super dzambo aviona, po ceni od 285 miliona dolara po jednom.

http://money.cnn.com/2005/04/25/news/international/airbus.reut/
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu26.04.2005. u 00:57 - pre 231 meseci
Uopšte se "nisu" namlatili para... :)
Ih... dođe mi da pravim aviJone. :))))

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu - fotke enterijera01.06.2006. u 13:06 - pre 217 meseci
http://www.worldpicturenews.co...ox.aspx?lightbox=Airbus%20A380
 
Odgovor na temu

kumkat
Beograd

Član broj: 22180
Poruke: 522



+15 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu01.06.2006. u 15:26 - pre 217 meseci
Ako volite FS-ove odavde mozete skinuti gomili letilica (ima i JAT-ovih)

http://www.surclaro.com/downloads.html

Pozdrav


 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu - Airbus A380 - balon je puknuo13.07.2006. u 13:25 - pre 216 meseci

http://www.jutarnji.hr/magazin...006,7,8,airbus_boeing,34724.jl
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu13.07.2006. u 14:11 - pre 216 meseci
Donekle mi je drago. Čak, vrlo drago.

Ko je gledao one (plaćene) pompezne emisije na NGC ili Discovery, mogao je ispod žita da ukapira da je sve to unapred osuđeno na propast.

Onoliki podizvođači sa nonšalantnim ponašanjem, očigledne greške prilikom projektovanja, mediokriteti u PR (setite se onog Indusa kome su pokušali da uvale jedan komad... . Čoveku treba avion sa barem 1000 mesta, a ne barovi i golf-tereni unutra!)

Dalje, MILIJUNI, maltene milijarde bačene na reprezentaciju, sklapanje komponenti u nekoliko država, HYPER-skupo transferovanje u završnu fabriku.
Pomislite samo na one jadnike iz onog sela na putu do fabrike, kojima će (trebalo je) jednom nedeljno CELU noć da voze nesklopljene avione kroz glavnu ulicu široku 8 metara i pritom zamalo grebu o zidove i terase! Ko bi to podneo?
Svi oni fancy direktori produkcije i inženjeri, koji su koštali kao Sv.Petra kajgana, a podadoše i podobijaše ostavke maltene još dok Širak i Kol nisu ni izašli iz hangara u kome su ga proletos prikazali.

To samo udruženi EUROPEJCI i administrativno-birokratska kamarila mogu da smisle. Zato su i pukli.

MNOGO BABICA, KILAVO DETE (tj.avion)!

Za to vreme Ameri lagano u Sijetlu tovare li tovare, i ne kenjaju van rupe. Da prostite.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
195.252.106.*



+896 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu13.07.2006. u 14:54 - pre 216 meseci
Za tako veliki projekat, normalno je da bude problema. Bilo ih je i sa B747 kad se radio. Pa sad zamislite to isto, samo sa 30-40% vise stvari koje treba odraditi i uraditi da bi avion postigao obecane performanse koje su obecane avio-kompanijama.

Inace, A380 ima ITEKAKO svetlu buducnost. Glupost je da ce nesto izgubiti kasnjenjem osim penala koji ce platiti avio-kompanijama koje se malo proderu u medijima da bi Airbus spustio cenu ili im malo ukompenzovao to sto ce cekati 6 meseci duze. Nista nepoznato u vazduhoplovstvu, cak i kad su u pitanju manji avioni (CRJ-200 mi pada na pamet sa svim mogucim kasnjenjima, pa je uspesan avion i lepo se prodaje i pravi zaradu), ovo je cak i super sta je Airbus postigao.

Avio-kompanije su obezbedjene za to kasnjenje ugovorima, tako da - Airbus ce izgubiti odredjenu sumu novca na kompenzaciju, ali ako avion bude postigao obecane performanse (a neki rezultati pokazuju da je cak i BOLJI od obecanih rezultata) ima da se proda u sasvim dovoljnom broju da Airbus vrati nazad lovu koju je dao kompenzaciju za kasnjenje. Naduvane izjave i komentari u medijima samo sluze avio-kompanijama da izvuku malo vise novca u vidu kompenzacija od Airbusa.

Uostalom, bolje i kasniti u isporuci aviona i uraditi sve kako treba nego povlaciti kasnije avion iz upotrebe (mnogo veci gubitak za sve).
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu13.07.2006. u 22:16 - pre 216 meseci
Slažem se sa Cozmo_im. Boeing 747 je preživeo ukupno 7 velikih i 333 manjih revizija, dok se nije došlo na ovo što je sada. Pritom, intezitet "unapređenja" (i češće popravki postojećih rešenja) se ne smanjuje.

Svaka firma ima svoje probleme, ali Airbus svakako neće propasti tek tako - posebno u svetlu činjenice da je to jedini full-double decker na planeti. A i evropski interes je u pitanju. Pošto se i u USA država "meša" u opstanak nekih svojih firmi, ne vidim zašto bi ovde bilo drukčije?


Rokovi jesu problem, ali ne nerešiv. Konkurencija je ipak prilično daleko od finalnog rešenja, bez obzira na prikazani marketing. That count's, too!

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 13.07.2006. u 23:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu13.07.2006. u 22:39 - pre 216 meseci
@ton_majstor,

Mada Airbus jeste tipican primer evropske neefikasnosti i preterane birokratije (dvoglavo rukovodstvo - 2 CEO-a jedan iz Franucske jedan iz Nemacke, i to vrlo korumpirani kao sto se vidi, politicki-korektno izabrani contractori i sl...) ni USA nije imuna na takve stvari - recimo Boeingov supersonicni projekat iz 70-tih je jos gori PR stunt od Airbusa i ne samo da ga nisu zavrsili (niti su bili u stanju da ga zavrse, kazu zli jezici), nego su morali da izmisle neki politicki razlog da ukinu budzetiranje (killing me softly ;-) jer je cela stvar bila totalna propast.

(Doduse, nije bas 1:1 jer su i Evropljani imali svoju rupu zvanu Concorde koju su jos uspeli i da naprave + da prodaju sami sebi da bi na silu i bez profita leteli sa tim i zagadjivali atmosferu dok banke nisu rekle svoje konacno 2002 - i isto tako su nasli prigodan izgovor da ih konacno prizemlje, posle one katastrofe u Parizu 2002-ge godine)

Inace licno sam misljenja da je Boeing daleko bolje procenio situaciju dugorocno - Nafta ide nevidjeno gore, i ici ce i dalje i nema sanse da se vrati na $20/barel kada je planiran A380 - dakle, kljucna stvar u buducnosti ce biti efikasnost i mala potrosnja - sto Boeing juri sa novim 787 (codename 7E7) - kako ce monstrum od aviona, A380 da se prodaje, videcemo - jedno je sigurno, Airbus mora bas dosta njih da proda da bi postigli break-even, a sirokog interesovanja nema u poslednje vreme... videcemo.

Tacno je da Airbus moze da napakuje 800 putnika u najgoroj tesnoj konfiguraciji - ali tih 800 mesta valja i popuniti ;-) Ulaganja u aerodromske terminale bice ogromna - i to je jedan vrlo skup avion u pocetku, a finansijsko stanje avio-kompanija danas nije bas tako sjajno :-)

Citat:
StORM48
Svaka firma ima svoje probleme, ali Airbus svakako neće propasti tek tako - posebno u svetlu činjenice da je to jedini full-double decker na planeti. A i evropski interes je u pitanju. Pošto se i u USA država "meša" u opstanak nekih svojih firmi, ne vidim zašto bi ovde bilo drukčije?


To u poslednjih nekoliko godina ide sve teze - sve oci Boeinga su uperene u Airbusovo finansiranje, i obrnuto - a tu je i WTO ;-) Svako malo se Airbus i Boeing tuzakaju oko toga.

Bice super kad Kinezi nauce da prave putnicke avione - tad ce postati vruce :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu14.07.2006. u 10:35 - pre 216 meseci
Ja kapiram da je A380 i projektovan za samo par relacija. Verovatno USA-Evropa, Evropa-Kina, Kina-USA i Indija-Evropa, kao i kombinacije na tu temu. Ne znam za Australiju...

A mislim da je USA-relacija posle 9-11 pomalo precenjena. Ne verujem da će Ameri da se raduju kad im doleti 800 ljudi sa Bliskog Istoka odjednom, pa navale na carinu!

Citat:
Bice super kad Kinezi nauce da prave putnicke avione - tad ce postati vruce


Hahaha, jok bre! Ima da se "o'lade" prvo evropljani. Za Seattle ne znam...

Dalje, po Rusiji padaju upravo Airbusovi ovih dana, a i kvare se u letu... nikako im neće rasti rating zbog toga!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu14.07.2006. u 10:41 - pre 216 meseci
Malo prečešljah "Qantas", pa nađem:

Airbus 380

Qantas have ordered 12 A380 aircraft with options for 10 more, with the first aircraft being delivered in April 2007. The purchase of the A380 continues our multi-billion dollar program to provide the most up-to-date and efficient fleet.


ALI:

Boeing 787

The Boeing 787 has been selected as the cornerstone of our domestic and international fleet renewal program. Under the new fleet plan, the Qantas Group will acquire up to 115 Boeing 787 aircraft.

Airbus, sorry!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: A380 najveći putnički avion na svetu14.07.2006. u 11:11 - pre 216 meseci
Pa dobro, nije bas porediti 787 koji je manji widebody planiran za point-to-point letove od ogromnog A380 koji ce moci da leti na nekoliko aerodroma (hub and spoke) - ipak je A380 daleko skuplji (skoro duplo), pa su i narudzbine manje.

A380 i nema nekog direktnog konkureneta osim B747, pa je jedino smisleno porediti narudzbine ova 2 tipa aviona - 787 je potpuno drugacija klasa.

Citat:

Dalje, po Rusiji padaju upravo Airbusovi ovih dana, a i kvare se u letu... nikako im neće rasti rating zbog toga!


Avioni u Rusiji najverovatnije padaju zbog loseg odrzavanja ili operativnim propustima avio kompanija a ne zato sto ih pravi Airbus i to svako ko planira da kupuje avion sigurno zna, avioni nisu prehrambeni proizvodi pa da im tako pada rejting ;-)

Desava se i Boeingu - recimo B737-300 koji je koristila Deutsche BA je prodat kiparskom Helios Airwaysu iz Kipra (http://aviation-safety.net/dat....php?id=20050814-0&lang=en) i doziveo je fatalnu nesrecu zbog rapidnog gubitka kiseonika. Vrlo verovatno uredjaji za odrzavanje pritiska nisu ni radili prilikom uzletanja sto ukazuje na lose odrzavanje, a ne na to da je B737-300 los avion ;-)

Citat:

A mislim da je USA-relacija posle 9-11 pomalo precenjena. Ne verujem da će Ameri da se raduju kad im doleti 800 ljudi sa Bliskog Istoka odjednom, pa navale na carinu!


Pa ono - jedina destinacija na bliskom istoku odakle ce A380 leteti je Dubai, koji je u sasvim fer i korektnim odnosima sa USA ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: A380 najveći putnički avion na svetu

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 34971 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.