vladd
Moderator Član broj: 37217 Poruke: 12060 *.ptt.yu.
|
Pa slicna je prica za skoro sve "vodjene" rakete. Definise se cilj, usmeri raketa, ili prosto ispali, jedan deo puta se rucno vodi (ako nije krstareca), do zone zahvata senzora na raketi, (IR, ili neka kamera), kada raketa pocinje sama da se navodi, i kada je dovoljno blizu cilja, dolazi do paljenja blizinskog upaljaca, ili do udara u cilj. Zavisno od vrste cilja, biraju se i "bojeve glave", osim kod nekih zemlja vazduh, ili "morskih" raketa, gde svaki tip rakete ima svoju vrstu eksploziva i punjenja.
Sistemi za navodjenje, postoje u svim "komunikacionim" varijantama, i opticki i radio, sistemi za "zakljucavanje" cilja u glavi rakete su takodje raznovrsni, gotovo u svim varijantama, svi su prilicno pouzdani, ali svi imaju svoje "limite", koji mogu da se koriste za "protiv mere", ometanje..
Svaka raketa je dovoljno poznata, i sve mogu da imaju ometanja, tako da, na "kraju" tehnologije, sve puno zavisi od obucenosti posade, i one koja "gadja" i one koja vrsi protiv mere. Borba znanja, zivaca, i vestine.
Sto se tehnike tice, svi poznati senzori su ugradjivani u rakete, razni motori, sistemi upravljanja i komunikacije. Jedna od zanimljivijih raketa za "proucavanja" je ruska "Krizantema", zemlja-zemlja, kratkog dometa, ali sa raznovrsnim sistemima u sebi, sa vise varijanti.
Poz.
|