Au imenjače, pa di li je tebi jasno šta si napisao u prethjodnom postu.
Citiraću samo ponešto
-"postoje i stiropori velike nasipne težine 25 - 35 kg/m2"
pa težina ne može da se meri odnosom mase i površine nego mase i kubikaže jer bi onda ja bio visok 1,88 litra,
-"izolacija treba da ima što veću masu"
- već počinjem da zamišljam gvodzdene i olovne kuće, pa onda gvozdne i olovne jorgane...
-"izolacija treba da ima što veću masu kako bi amplituda prolaza toplote bila što manja ali vremenski što duža"
ovo ti je vrh brate...kad bi samo ovo pojasnio ovako širokom auditorijumu bio bi bih ti zahvala i ja i ostali.
Ako mi sad kažeš da sam ja ove tvoje konstatacije izvukao iz konteksta ja ima da izvršim hara kiri jer ukoliko si ovo i video na nekom stranom sajtu onda si to TI izvukao iz konteksta sa nekog stranog sajta i zbog tvojeg specifičnog način tumačenja okačio to tumačenje na ovakav forum a da ni sam ne znaš šta je pisac originalne postavke tog tumačenja hteo time da kaže...-
-"...U prethodnoj poruci napomenuto je da stiropor nestaje od sunca, to je tačno ali indirektno od toplote koja se absorbuje na spoljnoj površini zidova...Kako nestaje stiropor tako nestaje i mineralna vuna, putem trinjenja i usled uticaja vetra".
Evo ja ću sutra da zakucam komad stiropora na najsvetliji deo dvorišta i da vidim za koliko godina će da nestane.
Za 30 godina smem da se kladim da neće da nestane osim ako mi ga neko ne ukrade...
Voleo bi da čujem tvoju prognozu u pogledu roka u kom će nestati pa ukoliko je rok razuman odmah ću da iskopam nekakav kontakt sa David Cooperfieldom i da mu kažem da nije jedini koji može da učini da predmeti nestaju.
Još jednom napominjem da ne živim u Sibiru već u Zaječaru gde je 2007. godine izmerena najviša dnevna temperatura od preko 44,7 C što je maximum u Republici Srbiji od kada se meri temperatura u Srbiji pa zato mislim da je možda jedan od najtoplijih gradova u Srbiji.
-"Stiropor na temperaturama iznad 55 oC počinje da sublimiše i nestaje".
Ne znam da li je tačan ovaj podatak ali i ako je tačan kako razviti tu temperaturu...Možda brenerom, požarom,...a tada nestaju i mnogi otproniji i skuplji materijali...u stvari gvoždje, olovo i sl. će preživeti i tu temperaturu.
-"Malu ima samonosivost pa se posle druge godine može desiti da od zida visine npr. 3 m bude izolovano samo 1 - 1,5 m zbog spadanja izolacije odnosno njenog nabijanja".
Neverovatna konstatacija. Ko ovo može samo da zamisli taj je srećan...
Imenjače verujem da si ovo uspeo da zamisliš u glavu i na tome ti se divim ali bi voleo da vidim to negde u praksi da se u drugoj godini to desi. Ajde molim te slikaj to negde u Zrenjaninu gde se to desilo ili ne moraš u Zrenjaninu nego ajde daj neku sliku sa tih stranih sajtova da vidimo sliku tog smanjivanja stirpora u drugoj godini od 3m na 1-1.5m tj. za 50-66%.
Napominjem da se izrađuju košnice za pčele bez ikakve spoljne zaštite koje zimi leti stoje na suncu, vetru, kiši, snegu...i još nisam čuo da se neko žali da su mu košnice nestale...Jer možeš da zamisliš da pčelaru neko ukrade takvu košnicu, on to prijavi policiji a onda se nađe u policiji stručnjak ovakvog kalibra kao ti i objasni mu da mu košnica nije ukradena nego da je nestala sama od sebe jer je od stiropora...
Šta je tu smešno...?
Pa kako ne vidiš da sam sebe demantuješ jednim delom kada kažeš "...
Primer položiti min vunu na delu tavana koje se negazi u roku od 2 god. gubi na debljini od 20 do 40 %."
Pa 20-40% ukoliko je i to tačno je daleko manje od 50-66 % i treba razlikovati sleganje po debljini i visini odnosno poprečno u odnosu na vlakna i uzduž vlakna.
-"Sve do sada nabrojeno se nalazi u stručnim časopisima (naravno ne našim već Nemačkim, Engleskim ....) i stanja zatečena u praksi."
Ovo mu dođe kao seriji Doije X - Istina je tamo daleko...
Ako se u nečemu donekle slažemo onda je to u ovom
"Poželjno je da se izolacija izvede sa prirodnim matreijalima, poput trske (vremenom nestaje, ili je dom za insekte ako se hemijeki netretira), plute, ovčije vune (potreban hemijski tretman), češljane novinske hartije i dr." ... samo treba razmisliti kako to konstruktivno i praktično realizovati...
Apropo ove tvoje konstatacije moram da napomenem da je jedan moj profesor nama govorio da ukoliko bi uspeo da napravi uže debljine 5 cm od paučine i dovoljne dužine da može sa tim užetom da veže mesec mogao bi tim užetom da privuče mesec na zemlju jer je snaga takvog užeta jača od sile koja međusobno odbija zemlju i mesec...
Šteta što takvo uže nije moguće napraviti pa ni empirijski proveriti.
Svi mi znamo šta je dobro ali da li je to i izvodljivo i gde je prava mera cene i kvaliteta...
Razmišljaj malo u tom pravcu...
[ubaceni pasusi radi bolje preglednosti
]
[Ovu poruku je menjao bakara dana 05.03.2009. u 19:29 GMT+1]