@vladd
Vidim da jesi i sacuvaj me Boze tvoje demokratije!
Taj vid demokratije je u teoriji opisan kao "tiranija vecine" i omogucava da vecina izabere predstavnike i donese odluke koji su stetni za manjinu. A da bi se to sprijecilo, trebali bi da postoje Ustavi koji bi jednako stitili sve gradjane, a sve u skladu sa odredjenim standardima koji se ticu ljudskih i gradjanskih (pa i nacionalnih i vjerskih) prava.
Ali dobro, nek ti bude... mada mislim da treba teziti boljem za sve a ne ici logikom "sto gore za neke to je, valjda, bolje za one druge".
I misljenja sam da treba teziti kompromisu izmedju interesa vecine i interesa manjine. Ako se uvazi svaki interes vecine i odbaci svaki interes manjine, sta se u konacnici dobija? Vecina koja je happy i oni drugi koji ce prije ili kasnije nekako vec "naplatiti dug". U svemu tome gubi kompletna zajednica... A "zajednica" nisu samo oni koji su rodjeni negdje, vec i oni koji su nekako tu naseljeni i treba da budu dio "zajednice". A zajednice nema ako je neko vecina koja odlucuje o svemu a oni drugi treba samo da klimaju glavom i da kazu "ako nam se ne svidja mozemo da idemo."
Demokratija, kako je ti vidis, moze i meni da se obije o glavu:
Elem, "ja" zivim u drzavi koja moze postati "gradjanska" (valjda nece) i samim tim bi kao pripadnik nacionalnog i/ili vjerskog kolektiviteta mogao postati nacionalna i/ili vjerska manjina.
Namjerno sam "gradjanska" stavio pod navodnike jer je u tome "kvaka 22". U takvoj gradjanskoj drzavi bi bio "jedan covjek - jedan glas", s tom malom "kvakom 22" sto je intimno svaki covjek i dalje nacionalno/vjerski odredjen i time bi se vjerovatno vodio prilikom odredjenih demokratskih procedura. (izbori, referendumi, urbanisticki planovi

...)
A brojevi kazu da bi onda "ja" kao kolektivitet bio u manjini i da budem u opasnosti da budem preglasan. A za tu "gradjansku opciju" se bore - zamisli, oni koju su u matematickoj vecini?! Zvone li zvona za uzbunu?
E, a onda bi se moglo desiti da neka "demokratska vecina" odluci da "ja" nemam pravo da imam bogomolju kakvu "ja" mislim da treba da imam. I onda, recimo, odluce da poruse sve zvonike svih pravoslavnih crkava zbog promjene urbanistickog plana i da mi ponude da se selim u Srbiju ili Rusiju, ako mi se to ne dopada?!
I to bi ti nazvao "demokratijom"? Moze li ta demokratija da bude protiv osnovnih ljudskih prava?
I sta je starije, demokratija ili pravda i pravednost? Moze li se demokratija zasnivati samo na princpiu volje vecine, cak i po cijenu obespravljene manjine? Ne bi rekao...
Kao sto vidis - sve zavisi od pozicije odakle posmatras odredjen dogadjaj. I jeste teorija relativiteta, samo zato sto postoje razlicita stajalista sa kojih se gleda na problem. Ali mora postojati zdrav razum - koji bi trebao da bude univerzalan.