I pored toga što su mnogi ubeđeni da je i u Srbiji došlo vreme da se putuje po cenama koje nude loukost kompanije, reč je ipak samo o promotivnim ponudama na redovnim linijama koje su ograničene po broju raspoloživih karata i trajanju ponude. Tako u „Jatu”, na primer, po jednom letu ima oko 30 jeftinijih karata što je četvrtina raspoloživih mesta u avionu(boing 737 ima oko 120 mesta).
U našom nacionalnom avio-prevozniku podsećaju da je u njihovoj kampanji obuhvaćeno 19 gradova po ceni od 19 evra u jednom pravcu, a koliko stvarno košta putovanje navode na primeru povratne karte za Solun.
– Povratna karta je 38 evra (samo avio-prevoz), aerodromska taksa u Beogradu je 16,5, a u Solunu 22 evra. Bezbednosna taksa je u Beogradu 4,5 evra, doplata za gorivo je 36, a trošak izdavanja karte 12 evra. Tako karta od početnih 19 evra na bilbordu naraste na 129 evra. Tačnije, prateća zvezdica koja je istaknuta na reklami putnika košta 91 evro.

U „Lufthanzi” nisu precizno odgovorili koliko jeftinih karata imaju po letu, a što se tiče dodatnih troškova u ceni karte objasnili su da to zavisi od različitih faktora zbog kojih su naknadni izdaci promenljivi. To su, recimo, aerodromska taksa (zavisi od aerodroma sa kog se poleće odnosno na koji se sleće), naknade za gorivo (zavisi od cene goriva), kao i od izdatka za izdavanje avionske karte – rekli su u „Lufthanzi”.
U „Montenegro erlajnzu” kažu da su ponudili dovoljan broj karata po promotivnim cenama i podsećaju da će kupci koji ih na vreme rezervišu imati karte po specijalnim jesenjim tarifama.
Građani koji su poverovali da stvarno mogu da otputuju za 19 ili 38 evra koliko košta avio-prevoz bez taksi u dva pravca, očigledno su isuviše dugo slušali bajke kako se u svetu putuje za 20 evra niskotarifnim avio-kompanijama. Istina je da takvi primeri stvarno postoje, ali samo u slučajevima kada loukost kompanije u cilju marketinga nude karte po ceni od nekoliko desetina evra (broj karata je takođe ograničen najčešće na samo jedan red u avionu – šest mesta), aerodromske takse su neuporedivo jeftinije na sporednim – udaljenim aerodromima koje koriste, na tim letovima nema redovne usluge poput posluženja, a naplaćuje se i dodatni prtljag. Početkom ove godine se, tako, pojavila i vest da jedan niskotarifni avio-prevoznik razmatra mogućnost da naplaćuje čak i usluge toaleta.

http://www.politika.rs/rubrike...19-evra-samo-u-reklami.sr.html
dobije na iskustvo!"