vladd
Član broj: 37217 Poruke: 12060 *.ipb.ac.rs.
|
Ja konkretno nisam nasao podatke za koje vreme reaguje sistem air bag-a, ne mislim na marketinske price o brzini reagovanja pojedinih komponenti(tipa patrone ili elektronike, ili brzine isticanja gasa), vec kompletnog sistema.
Grubom racunicom, erbegovi su slabog efekta pri vecim brzinama, samo treba za svaki konkretno postaviti marginu. Nije sve jedno da li se vozilo krece 15m/s(54km/h) ili 50m/s sto je 180km/h.
Od trenutka prvog kontakta do kabine neka je metar, prepreka(teoretski) do kabine stize za 70milisekundi(1/15s), ili za 20(1/50s) milisekundi. Na pola puta(do pola haube) je upola kraci period. Usporenje proizvodi veliku G, tako da imamo veliki porast G sile u ekstremno kratkim vremenima, za organizam, nekoliko milisekundi, kao treptaj oka..
To je dosta vremena za elektroniku, ali je pitanje gde je margina celog sistema, od detekcije, preko odluke(koliko G je u pitanju) do slanja komande i izvrsenja do pune otvorenosti balona.
Ocgledno je da za neke brzine ne treba racunati na erbegove, vec na pamet i dobru vestinu. Naravno, pridrzavanje propisa povecava sansu za prezivljavanjem.
Mislim da je erbeg sprava, koja treba da spreci teske povrede(i fatalne) pri relativno malim brzinama, kada su kolicine kretanja, recimo glave ili tela velike, i naglo zaustavljanje veliki problem za strukturu tela. Tada pojasevi i erbeg mogu da odrade svoj zadatak.
Poz
P.S.
Jos malo racuna, glava 10kg, recimo zbog racuna, pri 15m/s ima inerciju, kolicinu kretanja, 1100kg, odnosno jednu tonu. Pri 180 na sat ima nesto vise, nesto preko 12000kg(srecom i ostatak tela ima brzinu). Pri velikim usporenjima i promenama pravca, razlika brzine izmedju vezanih delova tela i glave moze da bude znacajna, i ta razlika je predmet problema, i za vozace formule 1, koji imaju vratove k'o bikovi i kokpit sa drzacem glave, i za one kojima je muka od brze voznje, a poseban problem je pri sudaru...
|