Razlika izmedju tipova brasna ti je u osnovi koncentracija minerala, tako je mislim i u celoj evropi, sto vise minerala to veci broj. Posto minerala ima u ljusci vise nego u zrnu to u osnvi i znaci da je separacija slabija i da veci deo ljuske ulazi u brasno (sa svojim mineralima). Proteinski je takodje tu negde jer gde ima minerala u zrnu ima i proteina, sem malo manje u klici koje ulazi u brasno sa celim zrnom T1600 (ako u T1400 dodas grubo mlevene klice dobijes u osnovi Graham brasno), tako da u osnovi najvise proteina ima T1400 (celo zrno bez klice).
E sad hranljivost, ja licno volim graham zbog ukusa a on dolazi iz minerala i zvackave klice ;), kalorija na kaloriju mislim da je razlika beznacajna (ne jedes ti nikad okruglo 125g hleba pa da je vazno da li je 1% ili 0.8% otislo na minerale). Kolicina minerala (i proteina) utice i na mehaniku dizanja testa ali to opet nije nesto sto ne moze da se iskompenzuje sa malo vise mesanja i cekanja, tako da glutenom ne poboljsavah nutritivni kvalitet testa vec jednostavno njegov izgled i olaksavas sebi spremanje. Kod nekih primena su ti zapravo minerali i proteini smetnja, dobro brasno za biskvite, keksove, tvrde pite i ostala testa koja ne treba da rastu bi trebalo da ima bar 30% manje proteina od obicnog brasna (to bi bio neki ekvivalent Tip280 kod nas koji naravno ne postoji)
Jedino sto ja verujem da jeste zdravije kod vecih T je to sto ljuska sadrzi vlakna a vlakna ti podsticu probavni ciklus, sem toga nista u tom hlebu nije nesto sto u visestruko vecim kolicinama ne bi uneo kroz balansiranu ishranu sa povrcem.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog
naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji
je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan,
sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv - Z.Đinđić