Bilo je par slicnih tema, ali nista svezijeg datuma - a ni automobilska industrija 'ne spava' te rekoh da otvorim novu temu.
Dakle, zanima me misljenje o sledecem;
Motor: 1.2 TDI (3 cilindra), 75 konja (sa turbinom) sa predjenim 76.500 km;
Zelja / cilj: da dobijem nesto veci obrtni momenat / snagu sa krajnjim ciljem nesto boljim medju ubrzavanjima (maximalna brzina, kao ni usteda goriva mi nije sama po sebi cilj).
Misljenja sam da je uvek bolje da se postojeci cip / procesor re-programiraju. Medjutim evo cekah 2 godine i to se jos kod ovog modela nije dogodilo, niti ima naznaka da ce se desiti. Svi tuneri rade iskljucivo sa power box-evima, doduse neki su ih prilagodili za svoje potrebe, dok ih neki prodaju stock. Mene zanima jedan model, koji je stock - dakle dobijes aparat, prikljucis ga i to je to (nema finih podesavanja i slicnog).
Model koji me zanima jeste sledeci:
http://www.racechip.de/racechi...-1-2-TDI-Ecomotive-3940-r.html
Zanima me 'jeftinija' varijanta od 129 evra; medjutim, nisam siguran sta su razlike izmedju ova 3 izlozena modela? Vidim da uredjaji imaju razlicite procesore (sto kao computer geek mogu da razumem sta je poenta i krajnji rezultat) ali me zanima neko ko ima vise znanja o ovome - sta mogu da ocekujem za 129 evra :) Odnosno, da li se tako nesto uopste isplati?
Ono sto sam video jeste da je instalacija krajnje jednostavna i da zapravo powerbox uzivo menja parametre koji se zadaju motoru (koliko vazduha, koliko goriva, koliki turbo pritisak, koliko bogata smesa i slicno) - i na taj nacin izvlaci vise snage (konja) iz motora.
Takodje ono sto znam jeste da su Nemci ovaj 1.2 TDI za Holandsko trziste software-ski malkice smanjili (snagu) kako bi vozilo proslo stroge kriterijume izduvnih gasova i kako bi bio oslobodjen poreza. To mi samo govori da sama mehanika ima potencijala za vecu snagu motora bez da se to negativno odrazi na zivotni vek samog motora.
Medjutim, ako pogledam specifikacije ova 3 uredjaja, razlika izmedju prvog (129 evra) i drugog (229 evra) je svega 2 konjske snage i oko 15 Nm vise? Iskreno, ne isplati mi se da dajem 100 evra vise za 2 konjske snage. Pored toga, i ovaj od 129 evra moze da se 'podesava' u tri rezima:
- eko rezim (da sto manje trosi);
- optimalan rezim (najbolji odnos snage / potrosnje);
- max rezim (gde se izvlaci najvise konja).
'Fabricki' dolazi podesen na optimalnom rezimu i dobio bi oko 20 konja vise. Ja ne bi to dalje nista ni cackao ukoliko se motor dobro nosi sa tom izmenom.
Daklem - ima li ko iskustva, neke preporuke, savete i slicno (uopsteno ili jos bolje direktno vezano za kombinaciju koja mene zanima).
Da dodam, ne strahujem se da ce nakon 10.000 kilometara da se sva tri cilindra razlete iz motora, ne plasim se da ce turbina da prosvira i slicno jer kao sto rekoh znam da je motor ukrocen (smanjena snaga) da bi prosao ekoloske uslove. Dakle on ima rezerve. Pored toga, ja ne vozim nasilnicki niti opterecujem motor do granica izdrzljivosti. Moj cilj je, da kada se vozim 120 km/h i hocu da prestignem na auto putu da to jednostavno nesto komfornije / bezbednije uradim sa 95 konja nego li sa 75 konja. Eventualna usteda goriva je dobro dosla - ali nije sama po sebi cilj ove operacije.
Imam jos jedno konkretno pitanje;
da li nakon ugradnje powerboxa je motoru / racunaru potrebno neko vreme da se 'prilagodi' novim parametrima ili ce se promena _direktno_ manifestovati (isto pitanje vazi i prilikom skidanja powerboxa)?
Eto, toliko za sada, svaki komentar / preporuka / savet su dobro dosli.
Hvala.