Da.
Edit:
Citat:
Prema novom Zakonu o bezbednosti u saobraćaju, koji stupa na snagu 10. decembra, postojaće posebna dozvola za vožnju priključnog vozila na automobilu. Kako kaže Milan Božović, asistent na Saobraćajnom fakultetu, vozači putničkog vozila koji će koristiti manje prikolice moraće da poštuju propise koji će se ticati mase i dimenzija prikolica. Po trenutno važećem zakonu, sa dozvolom B-kategorije na automobil može da se priključi prikolica do 750 kilograma, dok su za sve ostale prikolice, tačnije one do 3.500 kilograma, obavezne dozvole B i E kategorije.
– Bez posebne dozvole za priključno vozilo, vozači neće smeti da na automobil priključe prikolicu. Takođe će postojati i ograničenje brzine – kaže Milan Božović, asistent na Saobraćajnom fakultetu i koordinator u Komitetu za bezbednost u saobraćaju.
Kako dodaje Božović, prilikom upravljanja automobilom za koji je priključena prikolica neophodna je i drugačija tehnika vožnje. Poželjno je da se ne vozi brže od 70 kilometara po satu, a dodatnu pažnju treba obratiti tokom kočenja, skretanja i ulaska u krivinu.
– Vozilo za koje je priključena prikolica drugačije se ponaša na putu od onog koje se kreće bez nje. Zato je najbolje da, ako treba nešto da prevezete prikolicom, pre puta isprobate kako se ona „ponaša“. Sama prikolica, pogotovo one teže, imaju svoj kočioni sistem. Zato je neophodno znati kako se pravilno njima upravlja – objašnjava naš sagovornik.
Ipak, pre upotrebe prikolice treba proveriti i njenu tehničku dokumentaciju, kao se ne bi preopteretila. Takođe, treba proveriti da li su i prikolica i kuka kojom je vezana za vozilo atestirane.
Mnogi vozači su u dilemi da li će im vozilo više trošiti ukoliko je pod naporom. Tu, ipak, ima istine. Naime, što je teret teži, više je sile potrebno da se povuče, pa će se samim tim i trošiti više goriva. Više goriva se troši u gradskoj vožnji jer ima dosta zaustavljanja i kretanja.
Ukoliko odlučite da jednu i pazarite, dobro je da se raspitate koji je nabolji proizvođač priključnih vozila i da kupite što kvalitetniju prikolicu. Pobrinite se da je osovina na prikolici kvalitetna i dobro urađena jer će takva trajati znatno duže. Nije na odmet proveriti i kvalitet i debljinu dna prikolice, pa i svih ostalih materijala od kojih je napravljena. Takođe se dobro raspitajte i koja je prikolica najbolja za vaš automobil, jer mnogi vozači zanemare činjenicu da ne može svaka prikolica na baš svaki automobil da se namontira. To je veoma važno, jer ukoliko vaš automobil vuče težu prikolicu od propisane, može da dođe do brojnih nebezbednih situacija na putu.
[Ovu poruku je menjao Lavlja_Jazbina dana 23.02.2014. u 17:19 GMT+1]
"Narod koji ne poštuje žrtve svojih predaka osuđen je na ponovno stradanje"