Propustih gore da stavim šta je Tramp rekao o Zelenskom:
I naravno, zlotvor odmah najavljuje ostavku:
https://www.breakingthenews.net/news/details/63586868
Ali ne treba naravno stati na tome, svi odgovorni za rat trebaju biti pohapšeni i kažnjeni, a naročito političari koji su potpirivali naciste i snabdevali ih oružjem i svim drugim.
Tramp je već krenuo u naplatu svojih stotina milijardi dolara koje je Zelenski dužan Americi, a to treba u Evropa da uradi.
Ali naravno da neće, jer umesto toga u Evropi ima mnogo nacista koji prebrojavaju oružje i razvijaju načine kako da nastave rat protiv Rusije i bez Amerike 🤯🤬
Citat:
Sa kojim bi se logističkim izazovima suočile europske snage kada bi podupirale vojne operacije Ukrajine?
Američka vojska je behemot bez premca u logističkoj finoći. NATO je uvijek konsolidirao svoje snage, a SAD ostaje njegova okosnica jer su američke aktivne vojne sposobnosti, u svim sektorima, snažne, napredne i dokazane. Niti jedna druga nacija na svijetu nema financijsku sposobnost da rasporedi tako naprednu vojsku u svim sektorima s dokazanim globalnim logističkim sposobnostima.
Trump je zaprijetio Ukrajini da će brzo prihvatiti njegove uvjete ili će je Rusija pregaziti. Za Rusiju je NEMOGUĆE to postići osim ako SAD ne povuku svu potporu i Europa ne uspije popuniti prazninu. S Trumpovim prijetnjama Ukrajini koje sada samo mogu konkurirati Putinovim, EU će morati djelovati preventivno, jer bi Trump mogao dodatno smanjiti američku potporu Ukrajini.
Europa može isporučiti iste sposobnosti između svojih granica i Ukrajine i dok je SAD bio logistička velesila NATO-a, zemlje EU-a imaju dobre željezničke i cestovne mreže i prednost blizine. Svi logistički napori, iz vojnog, civilnog i komercijalnog sektora, mogu se usmjeriti kako bi se zadovoljili operativni zahtjevi potrebni za održavanje i pružanje snažne podrške Ukrajini prema potrebi.
Ako SAD ograniči svoju logističku potporu Ukrajini, EU-NATO će morati nadoknaditi gubitak američkih prometnih mreža, koordinacije opskrbnog lanca, infrastrukture održavanja i logističkih čvorišta raspoređenih naprijed. Dok Europi nedostaje razmjer globalne logistike SAD-a, njezina zemljopisna blizina Ukrajini nudi značajne prednosti koje su već iskorištene za učinkovitost.
SAD je osigurao sposobnosti strateškog zračnog prijevoza kroz svoje flote C-17, C-5 i C-130, zajedno s unaprijed postavljenim zalihama i globalnim transportnim rutama koje učinkovito premještaju kritičnu vojnu pomoć. Europske države, iako imaju puno manje teških zrakoplova, imaju koristi od svoje blizine Ukrajini, što omogućuje učinkovitije kopnene i željezničke opskrbne lance. Željeznički prijevoz može se maksimizirati kroz logističke koridore preko Poljske, Slovačke i Rumunjske, smanjujući ovisnost o skupim zračnim prijevozima. Vojni prijevoz može se ubrzati korištenjem postojeće NATO standardizirane željezničke infrastrukture, s Poljskom i Njemačkom kao primarnim čvorištima. Rute kopnenog prijevoza kamionima već su dobro uhodane, a logistički konvoji mogu se povećati kao alternativa zračnom prijevozu. Dok Europi nedostaje američka flota teških zrakoplova, države poput Njemačke, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva mogu povećati broj svojih flota A400M i C-130J za hitne opskrbe. Osim toga, europski civilni prijevoznici i željeznički prijevoznici mogu nadopuniti potrebe vojnog prijevoza, smanjujući opterećenje namjenske vojne logistike.
Ukrajinske snage koriste kombinaciju američkih i europskih oklopnih vozila, tenkova i sustava protuzračne obrane koji zahtijevaju stalno servisiranje i rezervne dijelove. SAD je većinu toga riješio kroz svoja postojeća i centralizirana središta za popravke u Poljskoj i Njemačkoj, zajedno s upravljanjem opskrbnim lancem za rezervne dijelove. Kako bi ublažile nedostatke, Poljska i Njemačka mogu proširiti svoje glavne pogone za popravak tenkova i topništva, koji već podržavaju sustave Leopard 2 i Marder, kako bi uključili Bradleys, HIMARS i platforme protuzračne obrane. Europa može iskoristiti postojeću infrastrukturu za uspostavljanje mobilnih depo timova u blizini ukrajinske granice, smanjujući vrijeme zastoja opreme na prvoj liniji. Nadajmo se da će se postići rješenje da se rat privede kraju, ali do tada će neizbježno doći do prelaska na pretežno europsku opremu kao što su Leopard 2, PzH 2000, SAMP/T i IRIS-T, što će također smanjiti ovisnost o američkim opskrbnim lancima.
SAD je bio najveći dobavljač topničkih granata od 155 mm, presretača protuzračne obrane i dalekometnog preciznog streljiva. Europa ima ograničene zalihe i sporiji razvoj obrambeno-industrijske industrije, ali može iskoristiti svoju blizinu za bržu ponovnu opskrbu dok povećava proizvodnju, kao što je trebala učiniti prije deset godina. EU-ov Zakon o potpori proizvodnji streljiva (ASAP) već povećava proizvodnju granata od 155 mm, dok zemlje poput Francuske, Njemačke i Češke pojačavaju proizvodnju oružja. Za razliku od SAD-a, koji se oslanja na transatlantske isporuke, Europa može lako uspostaviti prednja skladišta streljiva u Poljskoj i Rumunjskoj kako bi osigurala brzu distribuciju. Dodatne zalihe mogu se nabaviti iz Južne Koreje, Turske i netradicionalnih dobavljača kako bi se premostile nestašice koje će očito postojati u kratkom roku.
Američki sustavi poput Patriota i NASAMS-a bili su ključni u zaštiti ukrajinske infrastrukture. Iako europske zemlje također imaju napredne sustave, nedostaje im isti stupanj trenutne dostupnosti. Vrijedno spomena Njemačkoj koja je dokazala da može brzo isporučiti IRIS-T brže nego što SAD može isporučiti Patriotse. Francuska, Italija i Njemačka moraju proširiti opskrbu sustavima SAMP/T, IRIS-T i Sky Sabre kako bi kompenzirale sve gubitke ili smanjenja američkih Patriota i NASAMS-a. Ukrajinske posade već su obučene za upravljanje tim sustavima.
Iako Europi nedostaje globalna logistička razmjera SAD-a, ona ima postojeće sposobnosti za iskorištavanje svoje blizine, željezničkih mreža i širenja obrambeno-industrijske baze kako bi popunila logističke praznine. Uspjeh će ovisiti o brzoj koordinaciji između EU-a i svake članice NATO-a (naravno, isključujući Mađarsku i Slovačku), proširenim objektima za održavanje skladišta i moderniziranom sustavu nabave i opskrbe kako bi se izbjegla kašnjenja koja bi mogla biti preskupa za Ukrajinu.