Citat:
Bora Sonar:
Izgleda da pričamo o različitim stvarima. To što ti nazivaš inteligencijom može da se primeni i na inteligentno ponašanje motora automobila ili inteligentno kretanje planeta ili čak i na fizičke zakone usled kojih se čestice ponašaju intelignetno. Međutim inteligencija ne može da postoji odvojeno od svesti. Razuem ja da ti hoćeš da kažeš da ako nesto izgleda kao patka, hoda kao patka i kvače kao patka, onda je to patka, ali to nije tačno!

Pa da, definitivno pricamo o razlicitim stvarima - o tome se radi. AI se bavi inteligentnim ponasanjem, ne nekim dubinskim pitanjima o uzroku inteligencije i vezi iste sa svescu.
Tvrdnja da inteligencija ne moze da postoji odvojeno od svesti je samo granicni slucaj neceg jos sireg - mozda kompletna realnost ne moze da postoji bez svesti. Ko zna, nemoguce je proveriti - zato sto znas samo za svoju svest, sve ostalo je samo pretpostavka za koju ne mozes biti siguran kao sto si siguran u sopstvenu svest (vidis problem - ovo pisem sa "zdravorazumskom" pretpostavkom da smo svi mi ucesnici u diskusiji podjednako svesna bica. Koliko god "zdravorazumski" to bilo, to je samo pretpostavka bez metoda testiranja na nacin koji bi dao podjednake rezultate za sopstvenu vs. ostale 'svesti').
Gde hoces tu da stanes, od cistog materijalizma i ideje da je svesnost neki emergentni fenomen interakcija cestica tog materijalnog sveta, preko gomile hipoteza "izmedju" (dualizama itd.) pa sve do solipsizma gde je ideja da postoji samo tvoja svest a da je sve ostalo deo nje je na tebi da odaberes, nista od toga sustinski nije "tacnije" od drugog zato sto su to svari koje nije moguce dokazati ili tretirati bilo cim sa cime raspolazemo.
Ono cime se AI istrazivanja bave je inteligentno ponasanje, unutar "materijalnog sveta" - sta god taj "materijalni svet" bio. I unutar toga se i dalje pomeraju granice - pre 80 godina je igranje saha i pobedjivanje coveka bilo "nepremostiv zadatak za masinu" i to se smatralo za eventualni dokaz "inteligencije" masine, dok danas SOTA modeli poput GPT 4.5 prolaze Tjuringov test u velikoj vecini slucajeva, opet nesto sto je smatrano za nekakav dokaz "inteligencije" masine pre samo deceniju.
Nista od toga ne znaci da "inteligentno ponasanje" nije nezavisno od
neke svesti, ali, kao sto dejanet kaze, kako zapravo nemamo pojma sta je 'svest' uopste (osim sto smo svesni sopstvene), tesko je uopste argumentovati bilo sta na tu temu a da ima smisla. Sta god neko tvrdio na tu temu, uvek ce na kraju doci do fundamentalne tj. epistemoloske granice preko koje nije moguce preci danas, tako da je bilo koja tvrdnja na tu temu dobra koliko i bilo koja druga.
Ali - sve dok imamo proboje na temu AI-ja tj. inteligentnog ponasanja masina, sve je OK. Filozofija i religije su se oduvek bavile i bavice se pitanjima postojanja i karaktera realnosti pa i svesti, dok se nauka bavi prakticnim i logicki dokucivim saznanjima o svetu, stvaranje masina koje se inteligentno ponasaju je jedna od tih stvari i to je to.
Sve dok je jasno sta je domen cega, nema problema.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos:
http://www.digicortex.net/node/17 Gallery:
http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! -
https://github.com/psyq321/PowerMonkey