Citat:
Java Beograd: Brojanjem do tri, tri različitih Srbija zapravo brojiš političke orijentacije. I to je OK. Uveren sam da bi bilo dobro da Srbija ima više ozbiljnih partija, pa da ima više pravih političkih opcija. Bar 5 - 6 ozbiljnih političkih opcija.
Suština demokratije jeste u tome da svaki pojedinac razmišlja drugačije, a da na vlast dođe ona politička partija čiji partijski program podržava najviše pojedinaca.
Na žalost, činjenica je da je u Srbiji demokratija ustuknula, na kolenima je, jer, jedna partija je uzurpirala vlast, tako što je uzurpirala medijski prostor. Na žalost.
Slažem se sa ovim delom komentara. Suština demokratskog društva je da imamo više političkih opcija, više socioloških opcija, da postoji alternativa, da svi imaju svoj medijski prostor i da se ebeno naviknemo da nismo svi isti ljudi i da ne mislimo svi isto. Ovakva klima kakva je sada je totalno odvikla ljude od drugačijeg mišljenja, do te mere da više u svakodnevnom životu sve manje kvalitetnog dijaloga (što se vidi i na ovom forumu, društvenim mrežama i slično).
Citat:
Java Beograd:
Ali, Turmene, zar ne shvataš da je DOBRO što život nije stao? Da je STVARNO "sve stalo", ti (i celokupna Srbija) ne bi imala struje, vode, hrane, goriva, medicinsku zaštitu i tako dalje i tako dalje.
Naravno da je dobro što sve nije stalo (osim univerziteta) i što nam je najveći problem da li ćemo do Pančeva stići 10 - 15min kasnije (inače pričao sam sa kolegom - i nakon prestanka blokade RTSa, on putuje duže do Pančeva zbog ćacilenda). To "da sve stane" je krajnje rešenje, ebga nemamo puške i prangije za "građanski rat", ja sam lično protivnik nasilja - tako da mislim da je to krajnja nužda. A tada kad sve stane, osim normalnog života možemo da se pozdravimo i mi iz ITa sa stranim firmama, sa stranim kapitalom..
Citat:
Java Beograd:
Ili ti možda zamišljaš "sve mora da stane" + "generalni štrajk" tako da:
- komunalije budu podmirene (dakle: ima struje, vode, interneta)
- transport robe funkcioniše
- trgovina na malo takođe (skokneš u lokalni Maksi po jogurt i hleb i tolet papir, ako zafali)
- prehrana funkcioniše
- seljaci rade, paradajza i sira na pijaci nema da fali
- goriva ima na pumpama
- domovi zdravlja u fulu (nedajbože ako se neko razboli)
- u bolnicama pacijenti podmireni
- đubretarci rade u fulu
- javni saobraćaj funkcioniše
- ako pukne cev ili se zapuši odvod, pa naravno da ćeš da pozoveš vodoinstalatera
... i tako dalje i tako dalje.
Možda grešim.
Voleo bih da čujem tvoju verziju "kvalitetnog generalnog štrajka od par nedelja".
- Šta tačno ne radi?
- Ko tačno štrajkuje?
- A od koga se očekuje da ipak, radi, jer, jbg - mora se.
Ako pravimo neki kompromis, onda "kvalitetan generalni štrajk" podrazumeva smanjenje protoka novca i to je možda još bitnije od toga da li neko radi ili ne. Naravno to ne znači da ćemo živeti na vazduhu i vodi, ali ne mora da se kupuje viski i kavijar. Onda kupovine da idu na pijacama, kod malih proizvođača (većina njih radi na crno). Ako je skup benzin - bojkotovati pumpe, malo više šetati, auto voziti u krajnjoj nuždi. Takođe, dovoljno je da se ne plaćaju računi mesec - dva (za to neće stizati opomene i tužbe, moćiće da se nadoknadi kasnije - a država i sistem će ostati bez lepe svote novca).
Poenta je pritisak na sistem. Naravno i taj deo "da neko ne radi" je još veći pritisak na sistem, ali trenutno je to kod nas kao okrugao kvadrat jer su firme koje su u sistemu pokrivene drugovima članovima.
U Grčkoj se često dešava da u jednodnevni štrajk stupe prevoznici, pa ceo dan nemaš buseva, taksija, metroa. U nekom gradu u regionu je bilo vanredno stanje jer đubretarci nisu radili par dana (mislim da je Banjaluka).
Mislim vidi, ovo ti je sada kao situacija kada je neko u braku sa nasilnikom - nasilnik tuče, maltretira verbalno, vređa svaki dan, kontoliše - a žena mu svaki dan pegla, sprema ručak, usisava kuću, pere prozore jer "ne sme ništa da stane". Mora nešto malo i da stane da bi se nasilnik dozvao pameti ili bar malo preznojavao i doživeo neku posledicu svog maltretiranja.