Deda_Mraz
Član broj: 29099 Poruke: 4094 *.bitsyu.net.
|
Novi udžbenik istorije za osmi razred osnovne škole pojavio se juče u knjižarama, a do početka školske godine biće i u školskim torbama svih osmaka u Srbiji. Po prvi put u redovnom školskom programu naši učenici, osim o ratovima, učiće i o filmovima, glumcima, muzičkim grupama i sportistima koji su obeležili poslednjih nekoliko decenija. Svoje mesto u istoriji za osmake našli su reditelji - Dušan Vukotić, Aleksandar Petrović, Veljko Bulajić, Emir Kusturica, muzičke grupe - Crni biseri, Siluete, Ju grupa, Bijelo dugme, Smak, Leb i sol, Riblja čorba, Azra, Idoli. Pominju se i muzičari koji su tokom poslednje decenije postojanja „stare Juge” žarili i palili ovim prostorom - Džoni Štulić, Zdravko Čolić, Mišo Kovač, Goran Bregović, Đorđe Balašević...
Posebno je obrađena istorija našeg sporta - od Ivana Gubijana, koji je na Olimpijskim igrama u Londonu osvojio srebrnu medalju, preko Bobeka, Zebeca, Šoškića, Džajića, Ćosića, Kićanovića i Dalipagića, pa do sportskih junaka današnjih tinejdžera - Divca, Đorđevića i Danilovića. Nabrojani su svi uspesi naših reprezentacija i klubova.
Možda će na ovaj način nastavnici objasniti učenicima da istorija nije bauk. Jasmina Milanović, urednik u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva, kaže da su autori novog udžbenika dosta rasteretili gradivo i prilagodili ga uzrastu tinejdžera.
„Trudili smo se da ne prikazujemo samo političku istoriju već i svakodnevni život, nauku, kulturu, život običnih ljudi... Opisali smo kako su ranije izgledali balovi i posela, gde su se skupljali ljudi, pa do savremenih koncerata. Mislimo da naša deca znaju sve o muzici, filmu i sportu, ali puno grešimo. Znaju oni ko je Bijelo dugme, ali uglavnom zahvaljujući koncertu koji je bio nedavno u Beogradu. Učenici mogu u ovom udžbeniku istorije pročitati kad je nastao prvi automobil, bicikl, aspirin, kakav je bio položaj žena kroz istoriju, kakve su škole bile i ko je bio obavezan da ih pohađa, zatim prikazan je život u pozadini za vreme ratova... Mislim da smo sa ovim udžbenikom napravili veliki pomak”, priča Milanovićeva.
Dražen Dalipagić, jedan od istorijskih likova u novom udžbeniku, kaže da su sportisti zaslužili mesto u istoriji. „Sportisti su ušli u udžbenik zahvaljujući postignutim rezultatima. Malo mi je čudno što će deca učiti o meni, ali treba da znaju zašto je košarka naš sport broj jedan u ovom trenutku. Dobro je da klinci nauče ko su bili igrači koji su doneli veliki uspeh našoj zemlji”, složio se Dalipagić.
Momčilo Bajagić Bajaga kaže da je spoj istorije i kulture u redu. „Samo da neko ne padne istoriju zbog nas! Šalim se! Deca treba u školi da uče o tome, ali za one koji žele da saznaju više treba da se uvede izborni predmet”, predlaže Bajaga.
Izbačeno dosta datuma
„U oktobru je održan okrugli sto na kome su autori, nastavnici i članovi Tima za standarde, razgovarali o udžbenicima istorije i zaključili da gradivo treba da se smanji i prilagodi mladima. Na sugestiju nastavnika izbacili smo dosta datuma, godina i činjenica koje opterećuju mlade, a ceo udžbenik je potkrepljen istorijskim dokumentima”, objašnjava Milanovićeva.
Iz ovog udžbenika istorije osmaci će učiti o četnicima i partizanima - temi o kojoj se malo govorilo u školskim klupama poslednjih 50 godina. „Period Drugog svetskog rata zasnovan je na istorijskoj istini, a prvi put se govori o postojanju vojske u otadžbini za vreme rata. Kada o nečemu ćutimo 50 godina, naravno da od toga pravimo mit, ali smo tekst napisali na osnovu istorijskih izvora”, pojasnila je Milanovićeva. (Glas javnosti)
|