Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PHP versus C# (sugestije)

[es] :: Advocacy :: PHP versus C# (sugestije)

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15775 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

wex-alpha
Sarajevo

Član broj: 7580
Poruke: 845
*.rb-163.bih.net.ba.



+13 Profil

icon PHP versus C# (sugestije)11.04.2005. u 15:35 - pre 231 meseci
Uskoro cu imati verbalno prepucavanja, protiv lika koji tvrdi da bi za projekat koji sam poceo, on odmah na startu uzeo C# versus PHP koji se vec koristi.

Mozeteli mi navesti pros and cons obadva nacina, tako da mu usta mogu zapusiti?!?

Mislim, odokativno znam sta karakteristise jednog naspram drugog, ali jos argumenata nije za skodit :)


Hvala.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)11.04.2005. u 15:53 - pre 231 meseci
Pa tesko da se ista konkretno moze reci dok ne kazes kakav projekat je u pitanju. Platforma i razvojno okruzenje se biraju na osnovu projektnih zahteva i uslova u kojima ce se aplikacija koristiti/izvrsavati. Jasno ti je da je za jedan slucaj C# bolje okruzenje, a u nekom drugom slucaju PHP.

Dakle...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)11.04.2005. u 16:02 - pre 231 meseci
Mislio si reći PHP vs. ASP.NET?

Ili LAMP vs Windows Server 2003 + IIS 6.0 + MS SQL Server 2000 + ASP.NET ?

Ili baš "snaga jezika" C#/.NET vs. PHP?

Ako je ovo treće, onda se bojim da si ti taj koji će opušiti u diskusiji :)
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)11.04.2005. u 16:24 - pre 231 meseci
Citat:
Sundance: Ako je ovo treće, onda se bojim da si ti taj koji će opušiti u diskusiji :)

Hm, pa čak i da je ovo treće u pitanju, opet verovatno da postoji slučaj gde je zgodniji interpretirani od kompajliranog (ili polukompajliranog) jezika.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)11.04.2005. u 17:52 - pre 231 meseci
Ma pusti, mora Sundance da baci flame bait pa to ti je...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teleklik.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)11.04.2005. u 19:24 - pre 231 meseci
PHP naravno.

ASP.NET koliko ja znam nema ništa da ponuti što se tiče templeta. Što se danas mnogo traži. Takođe na netu postoje ogromne baze sa php kodovima, klasama, mnoštva tutorijala i slično.
Linux/Unix hosting je jeftiniji, i kako zvanične statistike kažu, mašine imaju veći uptime i ređe "greše".

Sa drzge strane zavisi šta praviš. PHP je jednako pogod za velike i male projekte dok se ASP.NET koristi uglavnom za neke velike projekte. Razvoj aplikacija na ASP.NET je puno skuplji i komlikovaniji. Takođe zavisi i u kakvim jezicima imaš iskustva...

Moj odabir je definitvno PHP, a i vidim da sve više i više stranice niše sa tom ekstenzijom. Pa vodi se time da je yahoo skoro prešao na PHP. E ako oni nemaju para da plate exerte da im urade studio ona... loše.
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

wex-alpha
Sarajevo

Član broj: 7580
Poruke: 845
*.dlp440.bih.net.ba.



+13 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)11.04.2005. u 19:45 - pre 231 meseci
A sta to ASP moze sto PHP ne moze??? Mislim vidim dosta oprecnih misljenja na tu temu, pa me interesuje...
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)11.04.2005. u 20:24 - pre 231 meseci
Citat:
dr ZiDoo: ASP.NET koliko ja znam nema ništa da ponuti što se tiče templeta.

Ovo nije tačno. Štaviše, metod templejtovanja je vrlo sofisticiran i inkorporiran u samu arhitekturu ASP.NET-a.
Citat:
Takođe na netu postoje ogromne baze sa php kodovima, klasama, mnoštva tutorijala i slično.

Ima sasvim dovoljno primera i za .NET.
Citat:
Razvoj aplikacija na ASP.NET je puno skuplji i komlikovaniji.

Ni ovo nije tačno. Voleo bih da obrazložiš.

Ili je u pitanju flamebait?
 
Odgovor na temu

wex-alpha
Sarajevo

Član broj: 7580
Poruke: 845
*.dlp453.bih.net.ba.



+13 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)11.04.2005. u 20:31 - pre 231 meseci
E bas o ovome govorim, imali konkretnih cinjenica.

Aplkacija koju sam krenuo da radim, je napredni kalendar, sa grafickim prikazom svih dogadjaja uz naravno CMS dio, za moderatore.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)11.04.2005. u 21:02 - pre 231 meseci
Ovo sam baš nedavno vidio (vjerojatno google upit preko filetype operatora):

Citat:

Table 7.1 Top 20 File Extensions on the Internet
File Extension Approximate Number of Hits
HTML 17,800,000
PHP 16,500,000
HTM 16,100,000
ASP 15,400,000
PDF 11,600,000
CGI 11,100,000
CFM 9,870,000
SHTML 8,770,000
JSP 7,370,000
ASPX 7,110,000
PL 5,660,000
PHP3 3,870,000
DLL 3,340,000
SWF 2,260,000
PHTML 2,250,000
DOC 2,120,000
FCGI 1,850,000
TXT 1,700,000
MV 1,060,000
JHTML 990,000


PHP vodi izgleda, ali primjete gdje je ASP.NET nakon svega 3 godine nakon službenog izlaska!

Tako da nema govora da je to neka tehnologija za ograničene namjene, već se širi poput virusa.
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teleklik.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)11.04.2005. u 21:59 - pre 231 meseci
Slažem se sa Sundancom u nekim stvarima. ;)

To koliko ima ekstenzija definitvno ne govori o kvalitetu. PHP je jednsotavno dostupniji.

@jablan,

Citat:
jablan: Ni ovo nije tačno. Voleo bih da obrazložiš.


u čemu ti radiš ASP.NET aplikacije? VIM-u? ASP.NET IDE koji radi majkrosoft i kojeg oni propagiraju košta puno para i u narodu se zove VS.NET. Postoji i besplatna solucija Web Matrix koja je ipak jako nisko. I za PHP ima Zend od puno para ali takođe ima i besplatnih i boljih IDE (bar po meni boljih) a to je phpEdit. Takođe postoji i nadogradnja na Eclipse koja je jako dobra. Takođe ASP.NET i MS naravno gura svoju bazu podataka MSSQL koji je takođe puno dolara. Ne mora da bude pravilo ali uglavnom je ta kombinacija. Nisam još bidio da neko radi ASP.NET koji radi sa npr. PostgreSQL (ne ozbiljno).
Kada napišeš ASP.NET aplikaciju vrtiš je na operativnom sistemu koji košta puno dolara.

Usput sam ASP.NET je teško pisati bez odgovarajućeg okruženja. Bar meni bilo.


Templejti. Radio bi da mi prebaciš neki link na kojem ima više informacija o tome. Nešto slično smaritju ili bilo šta što olakšava posao nisam našao. Možda je do mene.

Mislim da se baza besplatnih tutorijala za PHP i ASP.NET ne mogu ni porediti. Ne kažem da za .NET nema, ali jednostavno nema toliko. Osim ako me ti ne ubjediš u suportno.

ASP može sve što i PHP i obrnuto. (osim nekih stvari koje se tiču sistema na kojem se vrte) Isto važi i za asp.net. Međutim pitanje je šta želiš da uradiši koliko para i znanja imaš.
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.ftn.ns.ac.yu.

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)11.04.2005. u 22:48 - pre 231 meseci
Možda nisi video ASP + PG zato što je PG do verzije 8 radio na Winu samo pomoću emulatora? ;)

Ovako: za većinu stvari će vam biti dobar bilo koji od navedena dva jezika. ASP.NET važi kao "čistiji" dok PHP često važi za quick and dirty rešenje, mada ovo varira od programera do programera (viđao sam PHP kod koji je po konac, sa kvalitetno osmišljenim klasama, sve lepo i elegantno uvezano).

Što se cene tiče stoji da je PHP jeftinije rešenje, mada kad se uzima neki hosting paket razlika u ceni između Win i Linuxa paketa često zna biti zanemarljiva.

Za kraj, ja biram PHP. Radi posao, rezultati se postižu uz relativno mali uloženi trud i sa PHPom se osećam kao kod kuće. Pri tom sam pazario i Zend, razvio dva frameworka, jedan za male i jedan za velike projekte i sve sebi lepo udesio.

ASP me nikada nije zanimao, a mislim da bi mi se sada definitivno ne bi isplatilo da se prebacujem.
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)11.04.2005. u 23:23 - pre 231 meseci
Citat:
ASP.NET IDE koji radi majkrosoft i kojeg oni propagiraju košta puno para i u narodu se zove VS.NET.


Pa sad, puno para.. kako se uzme.

No dobro, recimo da jeste mnogo. Ove godine izlaze i jevtinije verzije Visual Studija (VS Express), a jedna od njih će biti i za web primenu. Trač je da će koštati manje od $100.

Što se Web Matrixa tiče, u čemu je problem konkretno? Jesi li ti siguran da si pogledao malo bolje isti? Na sajtu www.asp.net imaš i besplatnu knjigu (PDF) koja te upoznaje sa istim. Pogledaj (makar i na brzinu) pa vidi da li je tačno to što pričaš.

Dalje, tu je i besplatni (i open source :) Sharp Develop. Čak su odlučili da ga prebace na druge platforme pod imenom mono develop i koriste uz mono.

Što se baza podataka tiče, ne znam o čemu pričaš. Koja to popularnija baza ne radi sa ASP.NET-om? Čak, zbog OOP, nije ni bitno, može da se programira uvek isto - koristeći bukvalno isti kod. Ako si baš zapeo za SQL Server, pa odavno postoji besplatna verzija istog, a ove godine treba da izađe i SQL Server 2005 koji bi ponovo trebao da donese besplatnu (i moćniju) verziju (SQL Server 2005 Express).

Većina stvari koje si izneo na račun ASP.NET-a nije tačna, osim, možda, onog za cenu VS, ali alternative postoje, a uskoro će (besplatna beta je već odavno dostupna) i te nove, jevtinije verzije, tako da..

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teleklik.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)11.04.2005. u 23:25 - pre 231 meseci
i osmica daje native darjvere za PGSQL.

Usput u dosta slučajeva, pogtovo ako se radi nešto veliko, DB i Web server ne rade na isoj mašini. Primjer ti je i ES.
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)12.04.2005. u 00:25 - pre 231 meseci
Citat:
jablan: Hm, pa čak i da je ovo treće u pitanju, opet verovatno da postoji slučaj gde je zgodniji interpretirani od kompajliranog (ili polukompajliranog) jezika.


Pa da, mora da je dinamički tipiziran interpretirani PHP "brži" od jako tipiziranog predkompajliranog ASP.NET koda, pa je onda jako zgodno da imaš neki high-end server ;)

Citat:
Ilija Studen: Što se cene tiče stoji da je PHP jeftinije rešenje


Možeš li preciznije elaborirati ovu tvrdnju?

ASP.NET je besplatan ako nisi znao. Baš kao i .NET.

Jedno su razvojni alati, a drugo aplikacijski framework :)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)12.04.2005. u 03:05 - pre 231 meseci
A evo i malo konkretnije..

Citat:
The Redmond, Wash., company announced that estimated retail pricing for Visual Studio 2005 Express will be $49


Kako rekoh, još pre je najavljeno da će biti nekoliko verzija (više za desktop aplikacije, u zavisnosti od jezika - VB.NET, C++, C#.., te jedna verzija za ASP.NET aplikacije).
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)12.04.2005. u 03:48 - pre 231 meseci
Priča o interpreteru baš i ne stoji, nije php interpreter kao u vreme BASICa, ima tu dinamičkog cachiranja, kako komercijalnog, tako i besplatnog, pa ko kako više voli :)

Glede high end servera, na koji si jezik mislio da zahteva high end server? php ili asp? :)
Sve je to nebitno dok ne dođe do opterećenja, a Internet servisi znaju da se opterete. Mislim tu na npr. milione prikazanih bannera dnevno, stotine hiljada poslatih mailova dnevno. Ovo je iz ličnog iskustva, za održavanje takvih servisa trebate imati poverenje u jezik koji koristite, a ja poverenje u PHP (i Perl) imam.

No, pošto meni ne verujete, evo šta kažu drugi iz omanje firme Oracle:
http://www.oracle.com/technology/pub/articles/hull_asp.html
Pogledajte poslednji odeljak Making the Choice, pa se čujemo.

Tu pare za developing alate ne igraju ulogu. Tu je u pitanju efikasnost.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)12.04.2005. u 07:16 - pre 231 meseci
OMG, ovo je najzealotskiji članak koji sam u životu pročitao!

Ovaj lik je ultimativni kandidat za zealota stoljeća ;)

Zadnji put kad sam ja gledao neke studije ASP.NET je po performansama/učinkovitosti šišao PHP pun qrac. Nađem kasnije pa javim :)

I šta mu fakin znači da je IIS weak platforma? :)

Neki ljudi još žive u daaalekoj prošlosti, nije vrag da ste zaboravili grafove na ovom postu!

Citat:
ASP.NET officially requires that you use IIS.


I još veli da je Platform = win32 only. Pfff.

Očito nije čuo za mod_mono i XSP.

I da, Source Available je po toj logici TRUE!

Citat:
Unfortunately, IIS has a long history of vulnerabilities, which makes many administrators reluctant to deploy it to handle their web site. Whether these weaknesses are because of Microsoft's ineptness or because IIS is a real red flag to hackers is irrelevant: Those systems have a history of being hacked and compromised.


Mda naravno, samo što Zone HQ kaže obrnuto ;)

Citat:
PHP runs on Apache, too, which is fast and open source and has a good security track record


PHP i sigurnost, yeah right, ne znam na koje forume otpada 90% difejsa danas i čije generičke rupe iskorištavaju crvi.

Dakle, fulao je u ovoj površnoj analizi već u gomili stvari.

Ovaj članak je subjektivan i pun grešaka, i na njih ne bi trebalo obraćati previše pažnje.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)12.04.2005. u 07:27 - pre 231 meseci
Citat:
zi::: Priča o interpreteru baš i ne stoji, nije php interpreter kao u vreme BASICa, ima tu dinamičkog cachiranja, kako komercijalnog, tako i besplatnog, pa ko kako više voli :)


Može više info o tome besplatnom cacheiranju PHP stranica, ja sam naime čuo da samo ima komercijalno (sa ASP.NET dobiješ za dž :)
 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.ftn.ns.ac.yu.

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: PHP versus C# (sugestije)12.04.2005. u 08:20 - pre 231 meseci
Citat:
PHP i sigurnost, yeah right, ne znam na koje forume otpada 90% difejsa danas i čije generičke rupe iskorištavaju crvi.


php.net je napravio jednu grešku pa nije odgovarao kad je ovo bilo aktuelno već se "zavukao u mišju rupu", iako krivica nije bila njegova. JBG, ljudi nemaju baš mnogo iskustva sa krizama, ovima iz Microsofta je to svakodnevica pa se mnogo bolje snalaze :P


Nego, Sundance, mene samo jedno interesuje. Koliko si ti radio sa ASPom i PHPom? Ja otvoreno kažem da ASP nisam ni pupnuo (a i ne verujem da ću u nekoj skrorijoj budućnosti) i kažem zašto sam za PHP.
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: PHP versus C# (sugestije)

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15775 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.