Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 25233 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 01:12 - pre 230 meseci
Citat:
McKracken: Sta podrazumevas pod "punom verzijom¨ ?

Adobe CS Standard CE kosta 950$ u Multisoftu u Uzicu (photoshop, indesign, illustrator i version cue)

(prvo mesto gde sam sad pogledao, a moguce je naci jeftinije ili kupiti ceo paket na ebay-u za znacajno manje para). I naravno, uvek se postavlja pitanje da li ti je neophodna najnovija verzija. I pS 7.0 jako lapo odradjuje posao a znacajno je jeftiniji.

Premium edition je 1150$ sa Acrobatom i GoLive...


E pa dobro sad, 950 i 1150 nisu 800.

A PS 7.0 ne moze da otvori noviji fajl kad mi ljudi donesu.

I eto vam problem jos s jedne druge strane: Kad ljudi kod kuce nebi drzali silni crni softver, nebi ja imao problema jer bi mi donosivali u formatu jeftinijeg softvera. Ali zato jer dragi inspektori samo firme pretrazivaju, fizicka lica i dalje drze taj skup softver i naravno od mene ocekivaju da ga i ja imam.

Nek odu svima traziti nelegalan softver, pa da vidite kako ce se situacija stvarno promeniti. Ljudi nebi mi donosivali word-fajlove, nego openoffice-ove. Nebi mi donosili Photoshop, nego mozda Photoimpact ili mozda jos jeftinije. E onda budite sigurni da necu drzati Photoshop, M$ Office itd u radnji, ako mi ne treba redovno. I ako mi treba, cu ga platiti, jer znaci da mi se isplati.
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 02:18 - pre 230 meseci
E, jos jedno pitanje. Dali znate koji softver tacno proveravaju? Samo M$ i Adobe ili vise? Posto sve sigurno nemogu kontrolisati, koji bi to bio budalasti trosak poreza gradjana.

I jos jedno pitanje: Ja na primer imam legalan Windows, ali njega sam uneo iz inostranstva nisam ga prijavio na carini. Hoce li mi tu neko praviti problema zbog toga?
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 03:53 - pre 230 meseci
Citat:
troja: Joj, da bi ti znao... Ja i JESAM tako bio poceo, al morao sam da ukinem to, ljudi mi nisu vise hteli doci u lokal jer su me smatrali bezobraznim.

Šta ako ti mušterija traži da šmrče kokain u lokalu? Ti ćeš mu razvući crtu samo da se da se on ne bi naljutio, napustio lokal i mislio da si bezobrazan? ;)

Urami veliki poster i stavi na vidno mesto na zidu da tvoj lokal koristi samo legalni softver. Pa kada ti neko traži da ispravlja ti mu lepo objasni da nemaš potpune verzije programa, jer se baviš samo štampanjem. I lepo im se izvini zbog neugodnosti što moraju da odu kući i isprave grešku koju su sami napravili...
Citat:
troja: I sad reci mi, sta radu Microsoft i Adobe? Jesu li mozda (kao i za azjsko trziste sto - ponavljam - uglavnom koristi piratski softver) izbacili neku jeftiniju verziju, prilagodjenu na nase plate?

Primetićeš da ni BMW nije izbacio M3 prilagođen za vaš standard. ;)

Nisu oni krivi što su plate u Srbiji male. Takođe njihovi proizvodi se već godinama koriste za džabe tamo...

 
Odgovor na temu

Walker
NBG

Član broj: 2328
Poruke: 642
217.26.75.*

Sajt: s667.photobucket.com/albu..


+2 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 10:17 - pre 230 meseci
@ Troya

Imas OpenOffice koji sasvim fino otvara formate iz Office paketa poslednje verzije.Tako da ti nije potreban nikakav viewer.I imas jos gomilu takvih alatki samo treba googlati.A to
sto je OO pod GPL-om to ovde nije tema rasprave.
Bob Hodges(Colors):"There's two bulls standing on top of a mountain. The younger one says to the older one: "Hey pop, let's say we run down there and fuck one of them cows". The older one says: "No son. Lets walk down and fuck 'em all"
 
Odgovor na temu

sinpetrovic
Sinisa Petrovic
Beograd

Član broj: 37549
Poruke: 223
*.panline.net.



+16 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 10:28 - pre 230 meseci
Citat:
troja: E pa dobro sad, 950 i 1150 nisu 800.

A PS 7.0 ne moze da otvori noviji fajl kad mi ljudi donesu.

I eto vam problem jos s jedne druge strane: Kad ljudi kod kuce nebi drzali silni crni softver, nebi ja imao problema jer bi mi donosivali u formatu jeftinijeg softvera. Ali zato jer dragi inspektori samo firme pretrazivaju, fizicka lica i dalje drze taj skup softver i naravno od mene ocekivaju da ga i ja imam.



Stvarno ljude neshvatam, ja kada sam kupio sav legalan software adobe design col. + winxp i samo to koristim + freeware stvarcice,
ako mi donesu u corelu ili necem slicnom ja ih lepo vratim kazem da to pretvore u odgovarajuci format pa da onda donesu, isto tako i nosim dalje.

I kada bi stamparije pitali dizajnere i prelamace na cemu je radjeno i ima li taj software placenu licencu a ako nema da se ne prihvati priprema, mislim da bi se i cene rada mogla podici i nelojalna konkurencija iskoreniti.

Jer ja shvatam software kao alat, (prim. vodoinstalater mora da kupi kljesta i ko zna sta jos.) tako je i sa softwarom.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 10:41 - pre 230 meseci
Mislim da je Dimkovic rekao da jedino treba da plati windows, pa se pitam zar ne bi bio dovoljan i linux? Ima OO, ima Adobe Acrobat Reader, jedino nema Corel, ali ne znam ko je jos lud da u stampariji ispravlja nekom nesto u Corelu?
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

rdragan79
Dragan R
Novi Sad

Član broj: 12785
Poruke: 592
*.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 10:47 - pre 230 meseci
Citat:
BluesRocker: Mislim da je Dimkovic rekao da jedino treba da plati windows, pa se pitam zar ne bi bio dovoljan i linux? Ima OO, ima Adobe Acrobat Reader, jedino nema Corel, ali ne znam ko je jos lud da u stampariji ispravlja nekom nesto u Corelu?


Mislim da nisi u pravu, i Adobe je u drustvu sa BSA, tako da se i njihovi programi moraju platiti da i njih kontrolisu

 
Odgovor na temu

CimBac
Fax
Novi Sad

Član broj: 37332
Poruke: 157
*.nspoint.net.

Sajt: irrlicht.sourceforge.net


Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 19:00 - pre 230 meseci
Citat:
Citat:

Da li windows home edition sme da se koristi u komercijalne svrhe (prvenstveno prodaja i servis racunara)?


Da, svaki legalan Windows moze da se koristi za svaku legalnu namenu.


Da li ovo neko moze jos da potvrdi, da li mogu sa Home Edition-om da proizvodim i prodajem softver? Koja je onda razlika izmedju Home i Professional izdanja?
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 19:03 - pre 230 meseci
Citat:
Joj, da bi ti znao... Ja i JESAM tako bio poceo, al morao sam da ukinem to, ljudi mi nisu vise hteli doci u lokal jer su me smatrali bezobraznim.

Čekaj, ne razumem, pa valjda se tebi klijent prvo najavi kada hoće nešto da odštampa kod tebe.Zar je toliki problem još tada mu reći "Zamolio bih vas samo da dobro proverite fajl koji donosite, i ispravite moguće greške, jer zbog legalinosti držimo softver kojim ne možemo da menjamo podatke u fajlu, samo da štampamo".Na taj način mu kulturno i uljudno daješ do znanja da se ti baviš uslugama štampe, a ne i dizajna (možeš da radiš i dizajn, ali se to posebno naplaćuje i to debelo).
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 19:12 - pre 230 meseci
Citat:

Da li ovo neko moze jos da potvrdi, da li mogu sa Home Edition-om da proizvodim i prodajem softver? Koja je onda razlika izmedju Home i Professional izdanja?


Sa Home Editionom mozes da proizvodis i prodajes softver.

Home edition ima druga ogranicenja, a vezana za upotrebu tog OS-a kao server - limitiran je broj konekcija, takodje neke stvari su iskljucene (tipa XP home ne moze da bude domain controller i sl...) - ogranicen je i broj procesora koje podrzava kao i broj korisnika koji istovremeno mogu biti logovani.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?03.06.2005. u 19:56 - pre 230 meseci
Citat:
Bas mi to nikako ne odgovara. Zarada u ovoj zemlji je tako sitna, kako ikada da mi se isplati kupovina softvera? Kad recimo vec samo Windows kosta toliko ko prosecna zarada ovde.

Raspitaj se okolo sta je to Linux, to je skoro isto to samo besplatno. Kao stvoreno za ovdasnje zarade :-)
Citat:
Al dobro, office i nije tako veliki problem. Vise me mucu cene za Photoshop i recimo Corel Draw - tu stvarno jos nisam nasao nijedan pametan viewer. Ako ti imas ovde iskustvo, cu to rado uzeti u obzir.

Gimp, ja ga koristim umesto Photoshop-a. Corel mi ne treba pa ne znam, ali sigurno postoji, imas ovde specijalnu temu o besplatnim zamenama za skupe programe:
http://www.elitesecurity.org/poruka/369099
Pogledaj tu, verovatno ima zamena za svaki program, ako nema onda pitaj tamo, sigurno ce neko znati.
Citat:
Ali jel mislis da iko u tursoj, ruskoj, aziji koristi legalan softver?

Pazi, pred nama je pitanje da li smo zainteresovani za prikljucenje EU ili nismo. Ako nismo, onda super, bas nas briga za interese Microsoft-a. Neki jesu zainteresovani, neki nisu, ali vecina u ovoj zemlji jeste, tako da manjina kojoj se to ne svidja mora htela ne htela da postuje zakone koje je donela vecina.
Citat:
Ali zato jer dragi inspektori samo firme pretrazivaju, fizicka lica i dalje drze taj skup softver i naravno od mene ocekivaju da ga i ja imam.
Mozes da podneses prijavu i inspekcija ce prekontrolisati i njih bez obzira sto su fizicka lica.
Citat:
I jos jedno pitanje: Ja na primer imam legalan Windows, ali njega sam uneo iz inostranstva nisam ga prijavio na carini. Hoce li mi tu neko praviti problema zbog toga?
Pa to zavisi od tumacenja. Ja se uopste ne bih brinuo da li racunima za bilo sta sto koristim za obavljanje delatnosti - smatram da je nesto najnormalnije da vlasnik privatne firme donese od kuce nesto sto mu treba u firmi.

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.freesurf.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?04.06.2005. u 13:47 - pre 230 meseci
Citat:
Marko_L: Čekaj, ne razumem, pa valjda se tebi klijent prvo najavi kada hoće nešto da odštampa kod tebe.Zar je toliki problem još tada mu reći "Zamolio bih vas samo da dobro proverite fajl koji donosite, i ispravite moguće greške, jer zbog legalinosti držimo softver kojim ne možemo da menjamo podatke u fajlu, samo da štampamo".Na taj način mu kulturno i uljudno daješ do znanja da se ti baviš uslugama štampe, a ne i dizajna (možeš da radiš i dizajn, ali se to posebno naplaćuje i to debelo).


Ne, kod mene ide bez najave. Posto imam digitalne stampace nema puno pripremanja s moje strane pa mogu da nudim taj servis.
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.freesurf.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?04.06.2005. u 14:01 - pre 230 meseci
Citat:
Raspitaj se okolo sta je to Linux, to je skoro isto to samo besplatno. Kao stvoreno za ovdasnje zarade :-)


Dobro znam sta je Linux. Ja inace radim u IT-Industriji, imam malu firmu, i isto imam iskustva sa Linuxom. Zato mogu da sto posto kazem da Linux nije zadovoljavajuci za moje svrhe. Linux je dobra stvar za servere i za desktop computere u jednoj firmi koja uglavnom office koristi, ali nije ni za graficni dizajn ni za print. Vec drajvere mi to nebi dozvolili.


Citat:
Pazi, pred nama je pitanje da li smo zainteresovani za prikljucenje EU ili nismo. Ako nismo, onda super, bas nas briga za interese Microsoft-a. Neki jesu zainteresovani, neki nisu, ali vecina u ovoj zemlji jeste, tako da manjina kojoj se to ne svidja mora htela ne htela da postuje zakone koje je donela vecina.


Tema je stvarno postala mnogo politicna ovde. Sta se tice EU ja nemam neko veliko misljenje i pravo da ti kazem mi je sve jedno. Ja inace zivim u svici, mi nismo u EU, imamo najposteniji zakoni sveta a ne desavaju se takva sranja kao ovde.

Kao pravnik, koji jesam (imam puno zanimanja), mogu da svima vama kazem da postoji razlika u tome dali se sprovodi zakon ili dali se maltretira narod. U mom gradu u srbiji 99% firmi nemaju instaliran legalan softver jer nebi mogli dalje isplacivati plate. Ako zaista dodje do te kontrole i inspektori nece dozvoliti da se ih podplati, onda ce 60% lokala morati zatvoriti jer nece preziveti te najavane kazne. To je sikanija, to nije samo sprovodjenje zakona. I ko mi kaze da je to pametno, taj nema pojma o ekonomiji.

Inace sam saznao da se u mom gradu sledece nedelje ocekuje racije bas u vezi toga, sta je strasno. Bilo kako da je bilo, ja sam sav software obrisao sa racunara. Windows je kupljen, stavio sam OpenOffice za Administraciju i viewere za sve druge fajlove. Windows mi jeste legalan, ali posto nemam naljepnicu vise cu ga morati ponovo kupiti, super.

Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?04.06.2005. u 17:29 - pre 230 meseci
Citat:
Ako zaista dodje do te kontrole i inspektori nece dozvoliti da se ih podplati, onda ce 60% lokala morati zatvoriti jer nece preziveti te najavane kazne. To je sikanija, to nije samo sprovodjenje zakona. I ko mi kaze da je to pametno, taj nema pojma o ekonomiji.

Hmmm...a zašto vi koji koristite softver u firmama mislite da treba da imate veća prava na zaradu od mene koji sam programer.Kako meni da se isplati da osnujem kompaniju (ili da pišem softver samostalno sa par ljudi, nebitno), kada ćete vi kojima se taj softver svidi, da ga nađete kod nekog, iskopirate, a ja od toga ne dobijem ni dinara, a uložio sam možda godinu dana svog vremena + para i para za plate radnicima, za razvoj, za implementaciju, za poreze, za OS i programski jezik ? Ajde pošto ti imaš pojma o ekonomiji, reci mi kako da se napravi sistem da se pusti piraterija, a ja da mogu da otvorim kompaniju i za proizvodnju i da mi se to isplati.Ako imaš rešenje verovatno ćeš dobiti nobelovu nagradu za ekonomiju :)
Pazi, ja razumem da je teško, lično poznajem gomilu ljudi koji su pozatvarali svoje biznise (igraonice recimo), jer jednostavno nisu imali računicu da plate porez + legalan + računare + softver + igre i da im se isplati.I ja sad znam da to mnogima izgleda kao loša stvar, ali nije, jer neke igraonice će nastaviti da rade i biće kvalitetnije.Činjenica je da su igraonice po Srbiji nicale kao pečurke posle kiše baš zbog razvijene piraterije, jer svako je za male pare mogao da kupi par konfiguracija i instalira pirate.I šta smo dobili time, dobili smo to da smo imali (i još uvek ih u nekim mestima ima) igraonicu na svakom ćošku.Nit manje zemlje, nit više igraonica.I onda je sasvim normalno da nijedna od njih nije mogla dobro da posluje i da joj se isplati da radi legalno, kad će u nju samo dolaziti "klinci iz ulice", jer već ulica do nje ima neku drugu igraonicu.Vidiš, mi koji nemamo pojma o ekonomiji verujemo da se biznis ne isplati kada je potražnja mnogo manja od ponude.E isto tako je i u tvom gradu, gde kažeš da 99% firmi ima nelegalan softver i ne isplati im se da ga nabave jer ne bi mogli da isplaćuju plate.E pa, to znači da ih verovatno ima previše, pa nemaju dovoljno posla i ne mogu da zarade.To znači da neke i treba da se ugase, da bi ove koje ostanu imale više posla i da mogu i sa legalnim softverom da posluju.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?04.06.2005. u 18:08 - pre 230 meseci
Citat:
Marko_L: Hmmm...a zašto vi koji koristite softver u firmama mislite da treba da imate veća prava na zaradu od mene koji sam programer.Kako meni da se isplati da osnujem kompaniju (ili da pišem softver samostalno sa par ljudi, nebitno), kada ćete vi kojima se taj softver svidi, da ga nađete kod nekog, iskopirate, a ja od toga ne dobijem ni dinara, a uložio sam možda godinu dana svog vremena + para i para za plate radnicima, za razvoj, za implementaciju, za poreze, za OS i programski jezik ? Ajde pošto ti imaš pojma o ekonomiji, reci mi kako da se napravi sistem da se pusti piraterija, a ja da mogu da otvorim kompaniju i za proizvodnju i da mi se to isplati.Ako imaš rešenje verovatno ćeš dobiti nobelovu nagradu za ekonomiju :)
Pazi, ja razumem da je teško, lično poznajem gomilu ljudi koji su pozatvarali svoje biznise (igraonice recimo), jer jednostavno nisu imali računicu da plate porez + legalan + računare + softver + igre i da im se isplati.I ja sad znam da to mnogima izgleda kao loša stvar, ali nije, jer neke igraonice će nastaviti da rade i biće kvalitetnije.Činjenica je da su igraonice po Srbiji nicale kao pečurke posle kiše baš zbog razvijene piraterije, jer svako je za male pare mogao da kupi par konfiguracija i instalira pirate.I šta smo dobili time, dobili smo to da smo imali (i još uvek ih u nekim mestima ima) igraonicu na svakom ćošku.Nit manje zemlje, nit više igraonica.I onda je sasvim normalno da nijedna od njih nije mogla dobro da posluje i da joj se isplati da radi legalno, kad će u nju samo dolaziti "klinci iz ulice", jer već ulica do nje ima neku drugu igraonicu.Vidiš, mi koji nemamo pojma o ekonomiji verujemo da se biznis ne isplati kada je potražnja mnogo manja od ponude.E isto tako je i u tvom gradu, gde kažeš da 99% firmi ima nelegalan softver i ne isplati im se da ga nabave jer ne bi mogli da isplaćuju plate.E pa, to znači da ih verovatno ima previše, pa nemaju dovoljno posla i ne mogu da zarade.To znači da neke i treba da se ugase, da bi ove koje ostanu imale više posla i da mogu i sa legalnim softverom da posluju.


Eto, juce su bili prve kontrole, ko sto smo mi neki znali. Sve, ali SVE igraonice su bili kaznjene i ne znam kako ce dalje, to ce vreme pokazati.

Sad da ti dam odgovor. Meni je jasno da se u ovom forumu vrte puno programeri i da vam je krivo kad na neki nacin "suportiram" pirateriju. Ali jednostavno ne pokusavate da razlikujute.

Koliko tebi treba za zivot? Ja mislim da sa 300 evra mesecno vec ok mozes da zivis u ovoj zemlji. Znaci recimo da programiras 12 meseci na tvom super programu i zelis svakomesecnu zaradu od 300 evra skupu se - ajde recimo 4'000 evra, da ti jos malo podignemo vrednost. Kao pametan covek ces da programiras nesto sto ce ti ili firme depelo naplatiti ili sto svakom coveku koristi. Ajde da uzmemo taj drugi slucaj, znaci postoji interes od barem 500 ljudi (verovatno mnogo vise) da kupe tvoj softver s time da sad idem od toga da si izbacio nesto za samo srpsko trziste. Ali u puno slucajeva si programirao nesto sto celi svet moze da koristi. Znaci svako ce morati da ti plati 8 evra da bi mogao koristiti tvoj super program. 8 evra su nesto manje od 5% prosecne plate srbije, tako da to nije malo, ali isto ne trosis svaki mesec nego jedanput u 3 godine, znaci gledano na godinu je to manje od pola posto plate ili 8 pljeskavice.

NARAVNO da sam za to da se tebe u tom slucaju stiti, da svako efektivno kupi tvoj softver i da se nikom ne dozvoli crno kopiranje. Ja mislim da to svi tako vidimo.

Kao sto ja takodje NARAVNO to postujem ovde kod nas u svajcarskoj ili u americi, gde jedan Windows od prilike ima istu tu relativnu vrednost prema prosecnoj plati (zapravo jos manju) kao sto ima tvoj softver u srbiji.

Ali znas u cemu je jos jedan veliki problem, koji ovde svako mi se cini jednostavno ne zeli da vidi? TI uporedjujuci sa Microsoftom NEMAS MONOPOL! Tebi je potreban taj novac, kojeg sam gore nabrojao za zivot, mozda cak za malo bolji zivot. Microsoft-u se vec miljun puta isplatio Windows, oni samo kopaju pare, to je cinjenica. I NEKA! Zasluzili su. Ali bezobrazno je da iskoriste njihovu monopolnu situaciju da bi navalili bas na nas ovde. Jer taj softver sto ti pravis (kao i 90% softvera na ovome svetu) nije sigurno jedini, mogu da biram medju mnogo njih. Ali ja taj izbor nemam sa operativnim sistemom. I ko mi kaze da imam i navede Unixe, taj se negde izgubio u zeljama.

A da, i jos nesto. Ko misli da se Microsoft plasi Linuxa ili Apple-a, taj isto sve veruje sto negde pise. Svaki dan se cuje o Linuxu, covek bi mogo dobiti osecaj da ga sve vise i vise koriste ali kad pogledas brojeve u statistici sve drugo pokazuje. Ali Microsoft konacno ima navodnu "konkurenciju" i teze je postalo im prebaciti da su monopolisti. Sta mislite zasto postoji Microsoftov Office za Mac-a? Ta firma bi imala znatno manje kupca da toga nebi bilo, ovde se otvoreno vidi interes Microsofta.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?04.06.2005. u 18:25 - pre 230 meseci
Troja,

Vidis postoji jedan problem u rezonu sa odredjivanjem "po prosecnoj plati"

Softver siroke potrosnje u Srbiji i ne moze da zazivi dok se ne zaustavi strana piraterija.

Zasto? Pa zato sto ce nekom uvek biti lakse da skine strani program, crackuje ga - umesto da plati odgovarajuci domaci programerski tim koji ce odraditi posao.

Ja znam bar 5 nasih ljudi koji zive po raznim zemljama EU i koji bi se vrlo rado vratili u Srbiju kada bi mogli biti sigurni da mogu da zive i rade od izrade softvera - na zalost, realnost je drugacija sve dok je u Srbiji sasvim normalno piratovati softver.

Citat:
Ali bezobrazno je da iskoriste njihovu monopolnu situaciju da bi navalili bas na nas ovde. Jer taj softver sto ti pravis (kao i 90% softvera na ovome svetu) nije sigurno jedini, mogu da biram medju mnogo njih. Ali ja taj izbor nemam sa operativnim sistemom. I ko mi kaze da imam i navede Unixe, taj se negde izgubio u zeljama.


Microsoft ne navaljuje ni na koga - vec samo zeli da im se plati za softver koji se koristi - a isto bi se ponasala svaka druga firma ciji se proizvodi kradu. Ja uopste ne pravim razliku izmedju Pere Programera koji placa svoj kredit za kola, i Microsofta sa svojih 50 milijardi $ na racunu - jednostavno, kradja je kradja - mislim da je sve drugo cista Robin Hudovska metoda koja ne vodi nigde.

Zasto? Zato sto ce svako od nas imati neki svoju licnu "tabelu" ko je bogat a ko ne - i uzimati za shodno da od "po njemu" bogatih krade.

Uostalom - ko nema pare za Windows, moze slobodno koristiti Linux + OpenOffice... eno ga ima na svakom uglu da se downloaduje, i radi. Tacno, nije to komforno kao Windows + MS Office, ali radi posao za te pare (dzabe)... sad bi jos ljudi hteli i state-of-the-art softver a da ga ne plate... e pa sad... nema ni Porsche-a za siromasno trziste, pa sta da se radi.

Sto se igraonica tice - cuj, ti ljudi su znali sve ove godine da je to sto rade ilegalno, i da se pod takvim uslovima ceo posao isplati samo uz kriminal. Zamisli biznis, kupis hardver i zakupis prostor, i samo dolazi kesh... a to sto ti upravo pravi kesh (igrice) nisi nikad platio... I sad, treba da sazaljevam ljude zbog toga... svasta - nek se organizuju, ukrupne, imaju manje igrica, ali da bude legalno - i to je to..


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

troja
CH/YU

Član broj: 23813
Poruke: 38
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?04.06.2005. u 18:50 - pre 230 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Troja,

Vidis postoji jedan problem u rezonu sa odredjivanjem "po prosecnoj plati"

Softver siroke potrosnje u Srbiji i ne moze da zazivi dok se ne zaustavi strana piraterija.

Zasto? Pa zato sto ce nekom uvek biti lakse da skine strani program, crackuje ga - umesto da plati odgovarajuci domaci programerski tim koji ce odraditi posao.

Ja znam bar 5 nasih ljudi koji zive po raznim zemljama EU i koji bi se vrlo rado vratili u Srbiju kada bi mogli biti sigurni da mogu da zive i rade od izrade softvera - na zalost, realnost je drugacija sve dok je u Srbiji sasvim normalno piratovati softver.


Ivane, u toj tacki se sasvim slazemo, i ja bih to zeleo. Ali, oprosti molimte, koliko god da bi to zeleli, to su pricice i to je nerealno. Nebih znao gde na svetu ne postoji taj isti problem. Cak ovde u bogatoj svajcarskoj bas iz tog razloga ne moze posao da zazivi kako treba. I ta vrsta kontrole sto ti trazis, znaci kontrolisati SVE I SVAKOGA, jednostavno nije ni mogucna ni isplatljiva. To je zalostno, ali realiteta.

Citat:
Microsoft ne navaljuje ni na koga - vec samo zeli da im se plati za softver koji se koristi - a isto bi se ponasala svaka druga firma ciji se proizvodi kradu. Ja uopste ne pravim razliku izmedju Pere Programera koji placa svoj kredit za kola, i Microsofta sa svojih 50 milijardi $ na racunu - jednostavno, kradja je kradja - mislim da je sve drugo cista Robin Hudovska metoda koja ne vodi nigde.

Zasto? Zato sto ce svako od nas imati neki svoju licnu "tabelu" ko je bogat a ko ne - i uzimati za shodno da od "po njemu" bogatih krade.


Ja mislim da sam to vec rekao i ponavljam: Ja nemam nista protiv da Microsoft ima debelo pare na racuna, neka imaju, zasluzili su, ipak svi koristimo njihov softver i uglavnom smo zadovoljni. Ali opet ne uzimas u obzir da Microsoft nije samo jedan od programera kao pera programer nego da je Monopolista koji tesko iskoristava svoju situaciju.

Uzmimo situaciju postoju samo dva nacina doci do posla, autobus (microsoft) i biciklo (linux) a put ti je 100 km. Naravno da ces koristiti autobus. I sta ako autobus postane na jedanput strasno skup, tako da ga jedva mozes platiti ali dobro znas da jedva kad kontroliraju i time sansa da te uhapse je strasno mala. Ces se prebaciti na biciklo? Ma daj. I jos gore, sta ako sad jos i pocnu da kontroliraju ko ludi? Zar se neces malo osecati zeznut sa strane drzave da ona dozvoljava monopolistu da te iskoristava na taj nacin?

Citat:
Uostalom - ko nema pare za Windows, moze slobodno koristiti Linux + OpenOffice... eno ga ima na svakom uglu da se downloaduje, i radi. Tacno, nije to komforno kao Windows + MS Office, ali radi posao za te pare (dzabe)... sad bi jos ljudi hteli i state-of-the-art softver a da ga ne plate... e pa sad... nema ni Porsche-a za siromasno trziste, pa sta da se radi.


Nema Porsche-a, ali ima AUTA, novih i polovnih. Linux nije tolko uporedljiv sa Windows-om da o njemu mozes reci da je to "auto ko auto", nego vec biciklo, ko u gornjem primeru. Kao sto sam rekao, ako ti je samo do office-a, onda ok, ali cim ti treba vise ili mozda neki poseban software (shareware se uglavnom iskljucivo za windows programira), nemozes nista poceti sa Linuxom. Da ne pricam o tome da normalni User NEMA SANSE da se snadje u Linuxu ako dodje do nekog problema u namestavanju. Stvarno to smatram glupost govoriti da je Linux za fizicka lica dobar operativni sistem.

Citat:
Sto se igraonica tice - cuj, ti ljudi su znali sve ove godine da je to sto rade ilegalno, i da se pod takvim uslovima ceo posao isplati samo uz kriminal. Zamisli biznis, kupis hardver i zakupis prostor, i samo dolazi kesh... a to sto ti upravo pravi kesh (igrice) nisi nikad platio... I sad, treba da sazaljevam ljude zbog toga... svasta - nek se organizuju, ukrupne, imaju manje igrica, ali da bude legalno - i to je to..


Uglavnom se slazem sa tobom ali ponovo ne uzimas nikako u obzir ekonomsku situaciju zemlje. Te igraonice mozda nisu placali za igrice niti za Windowse, ali nisu ni naplatili kao da su sve kupili nego su dali toj deci mogucnost za male parice malo da se provode i se iskljuce iz bezperspektivnog zivota. Niko se nije obogatio sa tim igraonicama i ako jeste mi za njega - ko za svakog drugoga sto se zeli preko noci i na racunu drugoga obogatiti - ni malo zao.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?04.06.2005. u 19:10 - pre 230 meseci
Citat:
Ajde da uzmemo taj drugi slucaj, znaci postoji interes od barem 500 ljudi (verovatno mnogo vise) da kupe tvoj softver s time da sad idem od toga da si izbacio nesto za samo srpsko trziste. Ali u puno slucajeva si programirao nesto sto celi svet moze da koristi. Znaci svako ce morati da ti plati 8 evra da bi mogao koristiti tvoj super program.

Znao sam da ćeš nešto ovako da lupiš.Računica bi ti bila super, osim što nisi uračunao početno ulaganje koje treba da se osnuje firma i kupi potrebna oprema (računari + licence za legalan softver na njima), zatim poreze, zatim plate radnicima (trebaju programeri, dizajneri, opciono sekretarica za javljanje na telefon, ljudi koji bi testirali softver...), zatim one sitnije troškove tipa struje, telefon, voda...i sve to nekoliko meseci, koliko traje razvoj.Misliš da sve to može da se pokrije sa tih tvojih 4000 evra do kojih si došao ? Možda i može, ali za 1 mesec, a ne 6, 12 ili 18 ili više koliko bi trajalo razvijanje takvog softvera.A čak i da je dovoljno, mnogi bi pre posegli za stranim softverom, krekovali ga, te ne bi dali ni tih 8 evra, a i zašto bi ako je piraterija dozvoljena.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?04.06.2005. u 19:22 - pre 230 meseci
Citat:
I ta vrsta kontrole sto ti trazis, znaci kontrolisati SVE I SVAKOGA, jednostavno nije ni mogucna ni isplatljiva. To je zalostno, ali realiteta.

Ma ko priča o tome.Pričamo o korišćenju piratovanog softvera po firmama.To treba da se proverava, jer njima je to sredstvo rada, a što se tiče kućnih korisnika, ko će to da kontroliše, to je praktično neizvodljivo.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?04.06.2005. u 19:27 - pre 230 meseci
Cisto primer sa malom firmom za softver u Srbiji sa umerenim platama:

* 10 programera, prosecna plata 500 evra, sto znaci oko 1000 bruto = 10000 eur
* 3 Q&A testera, prosecna plata 300 evra, sto znaci oko 600 bruto = 1800 eur
* 2 project managera, prosecna plata 800 evra, sto znaci oko 1600 bruto = 3200 evra
* 2 menadzera prodaje, prosecna plata 500 evra (+ sales bonus), sto znaci oko 1000 evra bruto = 2000 eur
* 1 marketing menadzer, plata 400 evra, 800 evra bruto = 800 evra
* 1 administrator, plata 400 evra, 800 evra bruto = 800 evra
* 1 executive, plata 1000 evra, 2000 evra bruto = 2000 evra

Mesecni troskovi na plate = 17432 eura
Mesecni troskovi na zakup prostorija = 1500 eura
Mesecni troskovi za infrastrukturu (telefon, struja, voda) = 500 eura

Ukupni mesecni troskovi = 19432 eura

---

Godisnji troskovi na plate i infrastrukturu = 233184 eura (pazi, bez bonusa, automobila sluzbenih i sl...)
Godisnji troskovi na racunare (25 komada) = 10000 eur (da kazemo 500 eur/godisnje)
Godisnji troskovi na poslovne puteve (10 radnika po bar 300 eur) = 3000 eur
Godisnji troskovi na usavrsavanje (25 radnika po bar 300 eur) = 7500 eur
Godisnji troskovi na marketing: 10000 eur

Ukupni godisnji troskovi: 263684 eura

Dakle, da bi poslovala na nuli, mala softverska firma u Srbiji sa 20 ljudi, mora da zaradi (posle odbijanja poreza) bar 263684 eura - sto ne ukljucuje godisnji rast plata, bonuse, kompanijska kola, i sl...

Ako se prosecna kopija njihovog softvera prodaje za 50 eur, to znaci da moraju prodati bar jedno 6000 kopija tog sotvera godisnje. I to samo ako je direct-sales, ako ide preko retailera, moraju prodati bar 2x vise, znaci oko 12000 kopija (1000 kopija mesecno). Jos nisam ni uracunao troskove ambalaze, pisanja dokumentacije i sl...

Osim toga - ti tim ljudima moras davati povisice, beneficije kako ti ne bi prebegli u drugu firmu - sto znaci da svake godine moras povecavati prodaju - dakle ulagati u marketing i sales odeljenja (vise ljudi, vise love na marketing, itd...)

I onda neko dodje i to sve lepo mazne... i uzivancija, jel da?

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 04.06.2005. u 20:46 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Interesuje me kako idu stvari koje se tiču ovih kontrola legalnog softvare-a po Srbiji?

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 25233 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.