Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mini hidroelektrane

elitemadzone.org :: TechZone :: Mini hidroelektrane

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 61968 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane11.10.2010. u 22:28 - pre 163 meseci
Citat:
devil 2000
Ne treba ti knjigovodja za ovakve firme niti ti treba da osnivas DOO i ostala drustva da bi sklopio ugovor sa EPS-om takodje milion posto provereno.

Jel imaš elektranu ili si u postupku za istu?

Ja sam oko godinu dana u toj priči oko obnovljivih izvora, i baš ovih dana pregovaramo oko dve lokacije u Pirotu (700 i 500kW) kao i oko jedne lokacije u Vojvodini (8MW). Konsultanti koje imamo u celom poslu su toliko analni da napominju da firma sa koje idemo u projekat mora da bude registrovana pod određenom šifrom za delatnost kako ne bi bilo problema za dobijanje saglasnosti, a ti sada pričaš da ti čak ne treba ni DOO... Sorry, ali mislim da su to gluposti. Proizvodnja električne energije je posao za pravna lica, a ne za zanatlije i agencije.

Citat:
devil 2000
Molim te da dobro proveris sta napises pre nego sto nekom prokomentarises da mu nisu racunice dobre.

Pa na koju foru ti je računica dobra kad si stavio da elektrana max snage 30kW mesečno može da zaradi 2000 evra!!!

"Onaj ko zivi u Beogradu ili bilo kom vecem gradu po meni ne bi hteo da ide bez bar 2000e mesecnog primanja od hidrocentrale, sto znaci da vasa hidrocentrala mora da bude minimum 30kW..."

Ja znam kako si došao do te računice: 30kW x 24 sata x 354 dana u godinu = 25.291 evro = ~2000 evra/mesečno

Ako si ovako napravio računicu, ja to mogu jedino da prepoznam kao grubu grešku. Da si stavio 4000-5000 sati godišnje, rekao bi ti da si optimista i da je to nerealno.. Smatram da kad neko navede 8600 sati godišnje za hidroelektranu, da ni ne treba skretati pažnju na pogrešku u računici.

Citat:
devil 2000
Drugo da si uopste usao u neku minihidroelektranu video bi da se odrzavanje motora svodi na menjanje kaiseva, lezaja i podmazivanje sto je minimalno ulaganje na godisnjem nivou u odnosu na zaradu tako da i ne spada u veliki trosak (pravi trosak je u stvari kada elektrana stoji prilikom remonta ali to nisu vremenski zahtevni poslovi). Pravi trosak bi bio pregorevanje motora koje nije planiran trosak i moze da se desi sto puta godisnje zbog loseg projektovanja ili jednom u deset godina.

Ogradio sam se u svojoj poruci da ne znam koliki su troškovi održavana mikro elektrana (ispod 200kW), međutim za veće elektrane postoji održavanje, nije značajan deo prihoda, ali opet je tu. Za manje elektrane ne mogu da pretpostavim koji procenat prihoda ide u održavanje, ali sasvim sigurno nije 0%.

Citat:
devil 2000
Sve cene sto sam napisao su proverene za razliku od tvog teoretisanja i licitiranja cifrom od 20.000evra (molim daj napismeno kao sto sam ja prepisao troskove od prave minihidroelektrane koja je u radu).

Ono što si naveo je otprilike kako mali perica zamišlja troškove projekta.

Samo ću da se osvrnem na jednu stvar:
"20.000 hidroinzenjer"

Dakle stavio si da je ispitivanje hidrologije 200 evra. Šta to znači? Da će za 200 evra čovek sesti u auto i otići u neku nedođiju do tvoje reke. Da će prepešačiti kompletan sliv sa pritokama i izvršiti merenja, da će nakon toga na osnovu merenja na terenu, topologije i meteorologije izraditi elaborat, i eve to za 200 evra!!

A sada ću ti ja dati realne cifre. Da ti hidrologiju odrade u Nišu (pri čemu verovatno neće ni izaći na teren) će te koštati 1000-2000 evra, zavisi kako se pogodiš. Da ti hidrologiju odradi kvalitetna firma/institut iz Beograda to će te koštati 3000-5000 evra.

Dalje cene nema potrebe da komentarišem... Nije ozbiljno..

Citat:
devil 2000
Jedino sto sam zaboravio da napisem je da nivo vode raste i opada tokom godine, kada se projektuje minihidroelektrana uvek se projektuje na bar 50% vecu snagu od one koje bi se dobilo sa maksimalnim vodostajem.

Moj proracun je bio za prosek u godini , sto znaci da bi u maju imao recimo duiplo vecu snagu nego u avgustu( sve zavisi od reke do reke).

Naravno da se elektrana projektuje na max kapacitet i da se za protok vode uzima godišnji prosek. Ali takođe i znači da ti u investiciji plaćaš max snagu, a od kvaliteta lokacije ti zavisi koliko ćeš sati izvući godišnje.

-------------------

Sve one koje zanima realna procedura za izgradnju mini hidroelektrane, generalni postupak je opisan u ovom dokumentu:
http://www.ssl-link.com/mre/cm...UploadFajlove/proceduraMHE.pdf

Za elektranu koja će mesečno donositi 2000 evra PRIHODA (prihod ≠ profit) potrebna je dobra lokacija, i max kapacitet od minimum 85kW, što u ciframa znači 150-250 hiljada evra u zavisnosti od cene zemljišta, infrastrukture (blizina puta, dalekovoda...) itd. Dakle tu pričamo o povratu investicije za 8-10 godina, što je realno.


 
Odgovor na temu

devil 2000

Član broj: 132722
Poruke: 99
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane11.10.2010. u 23:08 - pre 163 meseci
Sto se tice dozvola, ocigledno je da razliciti ljudi i ustanove razlicito tumace zakon kao i razlicito naplacuju svoje usluge.

Ove iznose dozvola sam prepisao od prijatelja iz Zitoradja koji ima registrovanu firmu kao "preduzetnik"( znaci szr) i sklopio je ugovor o prodaji elektricne energije.

Nijedna moja firma nema veze sa proizvodnjom el. energije, razmisljam o tome ali kao sto sam napomenuo, niko ovde ko hoce da pravi sam hidroelektranu nema vise od 100.000 evra na raspolaganju, vecina ih jedva sakupi 50.000e i dobar deo elektrane nabudzi snalazeci se na svakojake nacine.

Ako ulazis u tako velike poslove sa hidroelektranama tebi nista ne znaci jel dozvole kostaju 20.000e ili 50.000e niti treba da se interesujes na ovom forumu o nacinu pravljenja hidroelektrana na srpski nacin, nego da prepustis timu strucnjaka koji ce ti sve to isprojektovati i izgraditi. Cisto sumnjam da ces se sa tolikim parama igrati budzenja i rizikovati da ih izgubis.

Jacinu u kW sam napisao kao prosecnu godisnju proizvodnju kada se podeli po satu sto znaci da treba da se projektuje veci generator i kapacitet hidroelektrane od maksimalnnog vodostaja.

Ako nadjem sliku poslacu sliku objekta sa tablom koja stoji na objektu hidroelektrane Munja u Zitoradju gde pise da je firma szr a ne doo kako ti tvoji traze sto znaci da oni sa kojima saradjujes drugacije tumace zakon.

Sto se tice tih cena koje si napisao samo jedan komentar na ovu tvoju recenicu :

"A sada ću ti ja dati realne cifre. Da ti hidrologiju odrade u Nišu (pri čemu verovatno neće ni izaći na teren) će te koštati 1000-2000 evra, zavisi kako se pogodiš. Da ti hidrologiju odradi kvalitetna firma/institut iz Beograda to će te koštati 3000-5000 evra."

Sam si napisao da hidrologija moze da ti bude od 1000e do 5000e sto je ogromna razlika za nekog ko planira troskove. Isto tako kada trazis od arhitekte da ti napravi nacrte i planove mozes da prodjes sa 100e i sa 10.000e za isti posao - znas i sam kako te ko proceni i odere, ako su vas procenili kao lovarne i kao neko ko ce da investira par stotina hiljada evra naravno da ce da ti uzmu deset puta vise od nekog seljaka koji ce da te upuca zbog 200e.
Mnogo ljudi ima koji rade u firmama koji imaju licencu za nesto i preko firme ti papreno izadje dok posle kada izadjes iz firme i privatno ih kontaktiras oni ti ponude da ti odrade te iste papire za neke sitne pare.

To je slucaj kod svih projekata i tako je moj prijatelj prosao sa 200 evra, mislim da ti ovo koliko god nemozes da poverujes kad pogledas ipak zvuci logicno.

 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Član broj: 7761
Poruke: 3860
62.101.128.95



+333 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane12.10.2010. u 05:41 - pre 163 meseci
Kao neko ko radi projekte, tvrdim da projekat za 200E ( makar i male porodicne kuce) moze da sluzi iskljucivo i samo iskljucivo za dobijanje gradjevinske dozvole i to ako revizor i opstina ne rade svoj posao. Elektrana za 200E je hmmm- bez komentara.
Cicija i siromah placaju dva ili vise puta.
 
Odgovor na temu

devil 2000

Član broj: 132722
Poruke: 99
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane12.10.2010. u 08:10 - pre 163 meseci
Za 200e sam napisao za hidrologiju.

Ocigledno ima ljudi koji rade ove poslove za te pare. Pitanje je koliko ko ceni svoje vreme.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane12.10.2010. u 08:17 - pre 163 meseci
Pazi, hidrologija ti je nešto najbitnije za hidroelektranu, i ja nikako ne bi štedeo na tome... Da ne govorim o običaju da se hidrologija radi dva puta, od strane dve različite osobe/kuće čisto kako bi sve bilo apsolutno i 100% tačno.

Čak i da privatno angažuješ hidrologa, za neki mali potok on ima 6-10 sati da gaza po slivu i da radi merenja, pa čak i da ti to radi kao uslugu posle posla, da je običan fizički radnik koga si naterao kroz potok morao bi da mu platiš više od 200 evra.

P.S. Za one zanatske radnje si bio u pravu... Vidim sad na sajtu MRE da su status povlašćenog proizvođača dobijale i zanatske radnje.. Ali to je verovatno za postojeće objekte..
 
Odgovor na temu

npnetwork
Nenad Mladenovic
Beograd

Član broj: 125691
Poruke: 137
*.mbb.telenor.rs.

Sajt: www.divljina.rs


+3 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane10.02.2011. u 19:25 - pre 159 meseci
Na ovom linku http://www.predmer.npnetwork.c...rgije/Vodic_za_investitore.htm je objavljen tekst sa vodičima za investitore od početka pa do upotrebne dozvole za elektrane.

male hidroelektrane
vetroelektrane
biogas
geotermalne

Nadam se da će nekome pomoći i skratiti im muke

 
Odgovor na temu

qazqaz

qazqaz
Član broj: 138871
Poruke: 65
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+15 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane13.03.2012. u 02:17 - pre 146 meseci
Kako ide budućnost nam? =)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dsl.siol.net.



+6455 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane13.03.2012. u 08:33 - pre 146 meseci
Sa sada ide jako lepo, koliko imam prilike da vidim dosta malih elektrana je već pušteno u rad..
 
Odgovor na temu

qazqaz

qazqaz
Član broj: 138871
Poruke: 65
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+15 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane13.03.2012. u 14:01 - pre 146 meseci
Drago mi je da to čujem. Mnogi nisu videli ovo kao šansu.
Kakvo je iskustvo, sa ove vremenske distance?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
193.24.248.*



+6455 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane13.03.2012. u 14:21 - pre 146 meseci
Pa nema tu sta... Sve dobre lokacije su vec razgrabljene, neke su izgradjene, dok se sa vecinom jos uvek mesetari... U sustini sa ovim porastom cena struje,te mini hidroelektrane ne predstavljaju nikakvo opterecenje za drzavu, pa se nisu ni ocekivali neki specijalni problemi sa te strane ako si na to mislio...

A sad, da li su to mnogi videli kao sansu ili ne, sve zavisi u kojim se krugovima kreces.. U mojim krugovima se samo o tome prica, tako da ja imam utisak da retko ko nije u tome prepoznao sansu :)
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane07.09.2012. u 13:20 - pre 140 meseci
Slikovito i nesebicno:
http://www.ludens.cl/paradise/turbine/turbine.html
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane07.09.2012. u 14:05 - pre 140 meseci

Vrlo interesantno... Koliko mi se čni po slikama, ovo su neki tropski predeli, i takav DIY projekat možeš da izvedeš jedino u takvim krajevima...
 
Odgovor na temu

introitus
Srbija

Član broj: 9252
Poruke: 324
*.com
Via: [es] mailing liste



+7 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane 07.09.2012. u 14:41 - pre 140 meseci
Mislim da sam na nekoj fotki video Chile tablice na kolima.
Svaka cast ljudima na trudu, za ovo su se bas naradili.

 
Odgovor na temu

irenadimitrov
jagodina

Član broj: 192507
Poruke: 4
37.19.108.*



+1 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane10.07.2013. u 10:14 - pre 130 meseci
Pozdrav forumasi!

U postupku sam dobijanja dozvole za izgradnju mini hidroelektrane. U stvari nisam jos uvek u postupku jer mi je potreban elaborat projekta. Da li bi neko od vas, ko je vlasnik jedne, mogao da mi prosledi primer svog elaborata? Radi se o maloj hidroelektrani male vrednosti, pa nam se ne isplati da dajemo mnogo novca za elaborat. Iskreno i nemamo ga. U porodici imam inzinjere koji bi mogli da izrade takav elaborat ali nikad nisu videli kako izgleda pa ako bi neko mogao i hteo da mi prosledi preko poruke.

Pretpostavljam da niko nece, posto se iz nekog razloga to krije kao najzasticeniji patent, a ne znam zasto (ja da imam ja bih dala). Razumem zasto firme koje izradjuju kriju, ali ne razumem ljude koji vec imaju hidroelektranu zasto ne bi dali projekat na uvid. Onda me bar uputite kojoj firmi da se obratim koja nije preskupa i koja bi mogla da mi uradi elaborat bez izlazenja na lice mesta, posto to sve ima ko da uradi. Obratila sam se i ministarstvu ali ni oni ne daju.

Unapred hvala i pozdrav.
 
Odgovor na temu

draxim

Član broj: 319078
Poruke: 2
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Mini hidroelektrane13.11.2013. u 22:58 - pre 126 meseci
Pozdrav!
Da li ima neko ko ima sveza iskustva sa dobijanjem dozvola za MHE? Konkretno, interesuje me sta sve treba za dobijanje lokacijske dozvole. Da li ja, kao fizicko lice, mogu da dobijem lokacijsku dozvolu i da li mi je za to potreban uradjen celokupan projekat MHE? I, naravno, koliko to otprilike kosta?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane13.11.2013. u 23:28 - pre 126 meseci
Za lokacijsku dozvolu ti treba:
1. Kopija plana iz katastra
2. Izvod iz katastra podzemnih instalacija
3. Kupoprodajni ugovor za zemljište
4. Idejni projekat
5. Tehnički uslovi:
- Uslovi za priključenje
- Vodni uslovi
- Ostali uslovi (u zavisnosti od veličine projekta, zaštita životne sredine, spomenici kulture itd.)

(prikačio sam ti u poruci kompletan vodič za investitore u MHE u kome možeš da vidiš bukvalno celu proceduru)

Koliko to sve košta je prilično rastegljiva stavka... Ako ti je ideja da što manje potrošiš na dokumentaciju sa ciljem da to uvališ nekome posle kao 'gotov' projekat, to odmah zaboravi... Projekat sa samo lokacijskom dozvolom nikoga ne zanima.

Sa druge strane ako hoćeš sve da radiš kako treba, sa ciljem da sam gradiš elektranu (ili da prodaš zaista spreman projekat), onda treba odmah da ideš na idejno-glavni projekat, jer ako radiš idejni projekat samo reda radi to će da te košta 2-3-4-5 hiljada evra, i to ti je kvalitetno koliko i guz papir... Ako ti je zaista bitno da li će ti proizvodnja biti 2500 ili 3500 sati, da li ti je oprema optimizovana kako treba, da li cevovod ide najboljom trasom, da li je vodozahvat urađen kako treba, onda treba da računaš na sledeće troškove za neku hipotetičku elektranu od 1MW:
a) geodezija 2.000 €/km trase, za prosečnu elektranu oko 5.000 €
b) geologija po elektrani oko 5.000 €
c) hidroloska studija po elektrani oko 5.000 €
d) revizije podloga za projektovanje po elektrani 2.000 €
e) projektovanje 10.000 € – 30.000 €
f) glavni projekat (formalnosti tipa sitne dorade, overa projekta, troškovi štampanja, revizija...), oko 3.000 €

Sveukupno cca 40.000 €

Na to treba da dodaš troškove zemljišta od par desetina hiljada evra (ili već koliko) i to ti je to.

Tako spakovan projekat (sa građevinskom dozvolom) možeš da prodaš na tržištu za red veličine 50-100.000 € po MW (ugrubo rečeno - jednogodišnji profit elektrane). Dakle to ti nije nešto na čemu ćeš na brzinu da se obogatiš. Kad prodaješ nekome gotov projekat ti moraš da imaš u vidu da ne prodaješ neku čarobnu stvar, već prosto prodaješ vreme. Ti investitoru prodaješ vreme , koje bi on inače izgubio da sam juri tu svu dokumentaciju koju si ti izjurio. Ti ćeš na osnovu toga da imaš godišnju dobit od 20-30-40% na uložena sredstva, i smatraš da si napravio odličan posao.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

draxim

Član broj: 319078
Poruke: 2
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Mini hidroelektrane14.11.2013. u 07:17 - pre 126 meseci
Hvala na informacijama.
Naime, ja imam svoje zemljiste, koje je tik uz planinsku reku (lokacija je obuhvacena katastrom MHE iz 1987.), na mestu gde mi stoji vodenica planiram izgradnju MHE. Tacnije, u pregovorima sam sa investitorom koji bi preuzeo investiranje u projekat od dobijanja lokacijske dozvole.
Sto znaci da se taj investitor mora ukljuciti malo ranije, tj. mora mi dati idejni projekat?

[Ovu poruku je menjao draxim dana 14.11.2013. u 08:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane14.11.2013. u 21:14 - pre 126 meseci
ventura@ na ulozeno 100.000e za jednu godinu se vrati??? uff :-)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane14.11.2013. u 21:21 - pre 126 meseci
Citat:
draxim:
Naime, ja imam svoje zemljiste, koje je tik uz planinsku reku (lokacija je obuhvacena katastrom MHE iz 1987.), na mestu gde mi stoji vodenica planiram izgradnju MHE. Tacnije, u pregovorima sam sa investitorom koji bi preuzeo investiranje u projekat od dobijanja lokacijske dozvole.
Sto znaci da se taj investitor mora ukljuciti malo ranije, tj. mora mi dati idejni projekat?

Taj investitor će svakako morati da angažuje nekoge da napravi krštenu projektnu dokumentaciju, jer niko nije lud da baca pare na osnovu nekih tamo šacometrijskih procena iz 1987 godine... Tako da oko svega toga se dogovori sa njima... Ali ako ti on to sve finansira i gura, cenim da osim novca za zemljište, nećeš nešto mnogo profitirati...

Citat:
cika dacha: ventura@ na ulozeno 100.000e za jednu godinu se vrati??? uff :-)

Ono gore su cifre samo za pripremne radnje :)

Sama izgradnja elektrane košta cca 1.3 miliona evra po MW.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane14.11.2013. u 21:35 - pre 126 meseci
ventura@ eee tako vec moze! :-)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Mini hidroelektrane

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 61968 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.