Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mumifikacija i smanjene glave

[es] :: Nauka :: Mumifikacija i smanjene glave

[ Pregleda: 4340 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.rcub.bg.ac.yu.



+183 Profil

icon Mumifikacija i smanjene glave26.04.2005. u 09:57 - pre 231 meseci
Pre neki dan je bila emisija na diskaveriju u kojoj su na kratko pokazali par smanjenih mumificiranih glava indiosa iz Amazona. Znam od ranije za ovako nešto ali sam čuo stavove da su to u stvari glave majmuna... Međutim ovo su bile LJUDSKE. Malo sam pogledao po guglu http://www.thebestofecuador.com/sucua.htm
ali nigde nema podataka ili pretpostavki o tome kako se to radi. (Da sprečim zlurade komentare - ne planiram da se time bavim, samo me interesuje princip :))

Manje više su poznate tehnologije mumifikacije, moguće je smanjiti (skupiti) i kožu, ali kost nikako! Jedina moja ideja je da je ovo moguće ako je pre same mumifikacije i smanjivanja izvađena lobanja kroz rez na zadnjoj strani glave. Sledeći problem koji se javlja je samo balsamovanje u uslovima amazonske klime. To nije ni egipatska pustinja, ni andski vrhovi. Vlaga, toplota, gljivice... Zato sam ubeđen da je u pitanju samo odrana i očišćena koža sa glave, napunjena nečim i smanjena naročitim postupkom sušenja/štavljenja.

Ima li neko neku ideju o ovome?
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Mumifikacija i smanjene glave28.04.2005. u 13:41 - pre 231 meseci
To su ratni trofeji. Glave neprijatelja odseku, a zatim ih oderu. Te smanjene glave su ustvari "puni" skalpovi, odnosno skalpovi sa licem, koji su zatim shtavljeni punjenjem vrelim peskom, usled cega se koza skupi, a dlake (kosa, obrve, brada ako je zrtva misionar :-) ) ostanu predjasnje velicine.
 
Odgovor na temu

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.ptt.yu.



+183 Profil

icon Re: Mumifikacija i smanjene glave29.04.2005. u 07:40 - pre 231 meseci
To je već logično. Jel si ovo negde pročitao/čuo ili je to tvoje mišljenje?
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Mumifikacija i smanjene glave05.05.2005. u 10:07 - pre 231 meseci
Negde sam procitao, ali se ne secam gde... ali najverovatnije u nekoj knjizi Tibora Sekelja, on je dosta cunjao po Amazoniji.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Mumifikacija i smanjene glave

[ Pregleda: 4340 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.