Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Windows vs Linux - programiranje

[es] :: Advocacy :: Windows vs Linux - programiranje

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 35076 | Odgovora: 246 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 18:21 - pre 230 meseci
Citat:
degojs: Šta tu ima čudno? Windows ima preko 90% tržišta. Naravno da su ogromna većina ljudi koji nisu IT stručnjaci.

Za razliku od dobrog dela linuxovaca gde su mesari kao ti pravi IT majstori, pa im sajt difejsuju samo tako, a ti onda u policiju :) A i ovaj gore lik, online, je samo dokaz - dao svima pristup za pisanje na file share, pa posle laprda kako je Linux bolje rešenje :)

Je li bre axez, koji je prosečni uptime frižidera? Kapacitet? Mereno u šunkama?



Well, well...sad se sluzis i lazima jos....kako tipicno.
Kakva firma, takav i onaj koji svrsava na nju.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 18:30 - pre 230 meseci
Koji deo, onaj o tome da radiš u mesari ili da ti momci ladno difejsuju sajt a ti po policiji? ;))

Ajd obiđi te mašine na poslu, vidi da li je temperatura odgovarajuća... Proveri da su sve šunke i kobaje na broju..

Citat:
Kao drugo, samo da obavestim da cu podneti krivicnu prijavu protiv prekrsioca.
...
Sada skupljam sve sto mislim da ce mi biti potrebno a sutra idem u policiju.
...
Osim toga, pored mene tu je jos 10 drugih ljudi koji zele da vide tvoju glavu na panju takodje kao ja.


"Glavu na panju".. profesionalna deformacija iz mesare ili živci bato?



Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 19:01 - pre 230 meseci
@degojs
windows 90% trzista.. uredu...
apache.. prosli put kad sam pogledao.. negde oko 60% .. to znaci IIS ima maximum 35% posto (i 5% sve ostalo). I zasto je onda kod svakog drugog worma pisalo "blabla exploits bla bla IIS vulnerability blabla bla"? :) ZAsto bi pravili worm/exploit koji moze da srsu samo 30 i nesto proceneta servera, kad bi mogli 60? Ili je mozda lakse naci rupe u IIS?

izvinite sto skrecem sa *nix/win teme, al morao sam zbog onih 90% koje sam procitao :)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 19:06 - pre 230 meseci
Koji worm konkretno?

ventura je nedavno nešto bio napisao na temu provaljivanja Windows i nix servera. Potraži sam, pa vidi..

Osim toga, 90% se odnosilo na korisnike desktop sistema. Šta ti očekuješ, da će par stotina miliona svi da budu stručnjaci za IT?

[Ovu poruku je menjao degojs dana 23.05.2005. u 20:11 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 19:11 - pre 230 meseci
nemogu sad vise da se setim.. Code Red... pa bilo jih jos nekolko
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 19:25 - pre 230 meseci
Jeste, Code Red. Znaš li ti kad je to bilo? Čini mi se 2001. Prijatelju.. 4 godine ima. Takođe, ako se dobro sećam zakrpa je objavljena pre nego se Code Red pojavio.

Neko je lepo jednom rekao: kako to da se nikad nema vremena da se testiraju zakrpe i postave na servere kad ih MS objavi, ali kad se desi da ti provale server, onda se ima vremena za sve to i mnogo više..

Ajd dalje, ti reče da je to svaki drugi worm.

Ako se dobro sećam, IIS 5 i IIS 6 su imali jednu-dve zakrpe za poslednje 2-3 godine. To je loše?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 19:31 - pre 230 meseci
I da vidimo šta kaže legendarni zone-h danas..

ZONE-H TODAYS VERIFIED ATTACKS
695 single IP
727 mass defacements

Linux (51.5%)
Win 2000 (34.1%)
Win 2003 (8.1%)
Win NT9x (3.4%)
FreeBSD (2.0%)
MacOSX (0.1%)
Unknown (0.1%)
... (0.6%)

Prijatelju, pa ja kad god odem tamo, uvek Lindža prvi na listi. Zaista je retkost naći drugi sistem na vrhu. Danas je još i super dan za Linux, samo 51.5%.

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 19:37 - pre 230 meseci
Windows NT ima apsolutno superioran security model u odnosu na Linux.

Porediti ta dva sistema je prokleto smesno - naravno, treba poznavati sta i jedan i drugi mogu da ponude.

Ono sto meni nije jasno - evo bas mi je juce instaliran XP na novu masinu, sve je prokleto ponudnjeno sa SP2

- Automatski update
- Built-in security (firewall, malware sken)

I, naravno, prokleti predlog koji treba prihvatiti da se kreira drugi username, koji ne terba da bude admin vec - ili power user ili, jos bolje - user.

Nije mi jasno zasto se ovo gore ne postuje, a kod Linuxa se postuje... mislim, ne kontam... ako hocete da budete fer - ovo je kako treba da se uradi, i u tom slucaju je smesna prica o malware-u.

Sto se programiranja tice - oko security-ja, nema smisla pricati, kao sto je Sundance vec primetio - svaka bogovetna WinApi funkcija koja operise sa bilo kakvim kernel objektima (hendlovi, fajlovi, threadovi, procesi i sl...) prima security atribute koji se mogu nasetovati na svaki od tih objekata.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 20:02 - pre 230 meseci
Citat:
axez:  To znaci da je 99,99% korisnika wina racunarski nepismeni...drago nam je da priznajes...po ko zna koji put...;)

To što Windows koriste i domaćice i sekretarice je samo plus za njega.
Citat:
Sundance: ...oni bi najradije sve rješavali preko primitivnog -rwxrwxrwx.

A šta fali rešenju koje radi?
Citat:
mulaz: @degojs
windows 90% trzista.. uredu...
apache.. prosli put kad sam pogledao.. negde oko 60% .. to znaci IIS ima maximum 35% posto (i 5% sve ostalo).

Kada se kaže 90%, obično se misli na ukupan broj računara u svetu od kojih su najveći broj desktop računari. Koliko znam, apache radi i pod Windows sistemima, a osim toga apache nije ni operativni sistem.

No, koliko znam, Linux pokreće pristojan procenat servera u svetu. Znači, na tom tržištu je našao svoje mesto. Desktop je druga priča.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 20:04 - pre 230 meseci
Nego ljudi, kakve ovo ima veze sa programiranjem? Pročitajte naslov teme.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 20:06 - pre 230 meseci
Citat:
A šta fali rešenju koje radi?


Ne fali mu ništa :)

Ali ništa ne fali ni ACL u Windowsu. Naprotiv, kako Palma lepo reče, po difoltu je pisanje onemogućeno. Treba biti pametan pa na kritičan file share dodati svima mogućnost za pisanje pa se posle žaliti na Windows.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 20:11 - pre 230 meseci
Velik broj upada u Linux kompjutere jezbog ljudi koji daju 'Full Install' i onda puste otvorene sve processe (Samba, ftp, ssh,....), nemajo passworda na rooto, zato sto jim netreba zato sto je to kucni kompjuter, i lepo ga okace na neki brzi dsl :)

inace.. jel neko probao da poskenira neki ip range za port 139/445? koliko jih ima otovorenih.. + koliko ljudi ima jos C:\ sharovan, .. al sta zna jedna sekteratica ko ji ceprka po disku.. nesto se uspori.. neceg vise nema.. misli da je virs.. dodje neko. uradi reinstall.. i opet is pocetka.
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 20:11 - pre 230 meseci
Citat:
mulaz:
Velik broj upada u Linux kompjutere jezbog ljudi koji daju 'Full Install' i onda puste otvorene sve processe (Samba, ftp, ssh,....), nemajo passworda na rooto, zato sto jim netreba zato sto je to kucni kompjuter, i lepo ga okace na neki brzi dsl :)


Pa nije li to praktično isto kao:

Citat:
inace.. jel neko probao da poskenira neki ip range za port 139/445? koliko jih ima otovorenih.. + koliko ljudi ima jos C:\ sharovan, .. al sta zna jedna sekteratica ko ji ceprka po disku.. nesto se uspori.. neceg vise nema.. misli da je virs.. dodje neko. uradi reinstall.. i opet is pocetka.


???


Citat:
Nedeljko:
Nego ljudi, kakve ovo ima veze sa programiranjem? Pročitajte naslov teme.


Vala i to što kažeš: odo ja da gledam Revenge of the Sith, navijajući da se Anakin što pre pridruži majstorima i pobije one džedaje od Linuxovaca. Bljak! Gade mi se koliko su dvolični :)))
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 20:16 - pre 230 meseci
prilicno isto.. nek sad svaka sekretarica prijavi to.. ustvari.. nek svaka sekretarica prvo primeti sta se dogodilo, i nek prijavi.. pa da vidimo ko ce da bude na prvom mestu.
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 20:27 - pre 230 meseci
Hehe kako jako - poredi se linux l33t user sa nekom sekretaricom :)

Nego, oko programiranja... evo mene zanima sledece:

Imam, recimo, zahtev da napisem vrlo zahtevnu hyperthreading aplikaciju optimizovanu za P4 ...

Na Windozetu imam sledece alatkice:

- MS Visual Studio 2003 (uskoro 2005) - ugradjen intelisense, dopunjavanje funkcijskih poziva, clanova klase, pop-up direktni help koji i u letu (tooltip) prikazuje parametre funkcije - divota za rad. Wizardi koji cine pravljenje UI-ja vrlo jednostavnim, vrlo laka manipulacija sa klasama i njihovim memberima.

- MSDN biblioteku + MSDN online, koja je integrisana u razvojno okruzenje i ima gotovo sve od helpa potrebnog za razvoj Win aplikacija - na dohvat ruke, samo jedan F1, i tu je.

- MS Visio ima i UML editor... a dolazi sa Office paketom, i sa sve poznatim user interfejsom

- MS Project, za project management (uz malo "budzenja" moze i Scrum PM metoda da se izvede sa njim) , planiranje finansija/resursa za projekat i optimizaciju radne snage

- NuMega BoundsChecker/DevPartner Studio - alat za proveru konzistentnosti API poziva, interne upotrebe memorije, razno-raznih leakova i jos gomile gresaka koje bi debugger tesko primetio bez dosadnog steppovanja po funkcijama i pracenjem call stacka.

- Intel C++ Optimizing kompajler kao jednostavni plug-in za VS IDE (znam da ICL postoji za Linux kao comandline) - koji generise super-brzi Intel kod

- Intel VTune - izuzetan profajler za Intel platformu sa grafickim prikazom i najsitnijih parametara vezanih za optimizaciju


Sve ovo je upakovano u okruzenje koje je odlicno uklopljeno u odlicni "look and feel".

Zatim imam nebrojene MS seminare sa on-hand labs za ucenje, tutorijale, www.codeproject.com i code guru - gde postoje lepo objasnjeni primeri bez GPL bullshita koji te ogranicava u radu, i tako dalje i tako blize.

Pazi sad - hocu da portujem aplikaciju na Windows.CE / Smartphone platformu - no problemo, API koji je visoko kompatibilan i uz male a cesto i nikakve izmene Win32 kod radi bez problema na mobilnom telefonu, PDA uredjaju ... i to sve iz poznatog okruzenja :-)

Onda... tu je .NET - pises jednu aplikaciju za sve te platforme u istom poznatom okruzenju, sa obilnim helpom i uz poznate intelisense alate.

itd...

Mislim, ako je u necemu MS jak, to je odnos sa ISV-ovima.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 20:45 - pre 230 meseci
Citat:
prilicno isto.. nek sad svaka sekretarica prijavi to.. ustvari.. nek svaka sekretarica prvo primeti sta se dogodilo, i nek prijavi.. pa da vidimo ko ce da bude na prvom mestu.


E, nema više ulaznica nego za večeras, eto mene nazad. Taman da potamanim par dobrih Linuxovaca i zagrejem se za film :)

Šta ima sekretarica da primećuje? Sad i sekretarica treba da radi to? Jesi ti pri sebi?

Osim toga ona tvoja priča ne stoji: da se linux provaljuje jer ljudi koji koriste kupusaru takođe koriste difolt instalaciju, da ne stavljaju password za root i slično. Znaš i sam da to nije istina.
Dalje, na zone-h listi su u pitanju serveri tako da o tome nema ni reči.


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 20:50 - pre 230 meseci
Citat:
Ivan:
Zatim imam nebrojene MS seminare sa on-hand labs za ucenje, tutorijale, www.codeproject.com i code guru - gde postoje lepo objasnjeni primeri bez GPL bullshita koji te ogranicava u radu, i tako dalje i tako blize.


Pazi Ivane, ovi Linuxovci nisu primetili da se desio Internet. Kao ono, sors kod na CD-ovima je jedini izvor znanja. To što imaš Google, usenet, sajtove kao MSDN, CodeProject i ko-zna-šta-sve-ne, nikom ništa. To ne postoji.

Kažem ja lepo: oni su još u 70-im, sve sa cool komandnom linijom i Stalmanom.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 21:45 - pre 230 meseci
Citat:
mulaz: Velik broj upada u Linux kompjutere jezbog ljudi koji daju 'Full Install' i onda puste otvorene sve processe (Samba, ftp, ssh,....), nemajo passworda na rooto, zato sto jim netreba zato sto je to kucni kompjuter, i lepo ga okace na neki brzi dsl :)


HA HA HA.

Ne sinko, to je razlog velikog broja upada na desktop windoze mašine.

Mada i toga više nema. Instaliraš SP2 i vozi, miran si od većina 'akera danas.

Surfaj pod LUA + 4-5 sigurnosnih praksi, i miran si od svih.

Nadalje, ako nisi primjetio mulaz, 99% hakiranih mašina na zone-h su serveri, na kojima bi po definiciji trebali biti koji nešto znaju.

Ta statistika je savršen pokazatelj da veća popularnost implicira većinu količinu napada, što u konačnici rezultira većim hakiranim/inficiranim mašinama.

Kako na win, tako i na linuxu. Tako da se samim time vaša teorija "linux je sigurniji po definiciji" raspada kao trula kruška.

Siguran my arse. Ako ti je distribucija koju koristiš stara više od 2 mjeseca (a većini ljudi jest, i većina ljudi i koristi masivno outdated distribucije ) + još ako surfaš u ovim našim uvjetima sa bijednim dial-upom, u kojima nema teoretske šanse da konstantno imaš uključen auto-update koji updatea 20-100 MB na tjedan, onda možeš pokupit malware samo što posjetiš neku "obrađenu" stranicu, otvoriš određenu arhivu ili sliku i sl.

Jučer govori jedan kolega, smije se, haha format string bug u ollyu, glupi win debuggeri, ja mu samo vratim ovo, haha, 999 unpatched bugova u gdb.

Uz naravno elaborat kako ptrace sux i kako win ima 100 puta bolje debugging mehanizme :)

Mislim smiješno.

Citat:
inace.. jel neko probao da poskenira neki ip range za port 139/445? koliko jih ima otovorenih.. + koliko ljudi ima jos C:\ sharovan, .. al sta zna jedna sekteratica ko ji ceprka po disku.. nesto se uspori.. neceg vise nema.. misli da je virs.. dodje neko. uradi reinstall.. i opet is pocetka.


Koliko, reci nam? :)

Evo ja ću ti reći, na javnom Internetu < 2 milijuna.

Zanimljivo je kako smo odmah prešli na to kako su unpatched win ranjivi.

Što je sa patched? :)
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 21:54 - pre 230 meseci
od 255 ipja (bla.bla.bla.*) ima jih oko 30 takvih.. od toga 15 20 koji imajo sharovan bar jedan disk (c/d/e..).

I sta ce ti sve najnovije verzije svega? imas firefox novi.. sta ni nije bas i neki download veliki.. ni za dial-up. uzmes neku firewall skriptu, ili si ju sam napises. zatvoris sve processe ala ssh, apache, samba, ... Spolja su svi porti zatvoreni.. imas najnoji browser.. sta tu ima veze dal je novi gcc ili nije, ili kde koja vezija je ili X-i?
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Windows vs Linux - programiranje23.05.2005. u 22:09 - pre 230 meseci
Citat:
mulaz: nemogu sad vise da se setim.. Code Red... pa bilo jih jos nekolko


Koliko ih je bilo za IIS 6.0?

Ajd izbroji pa nam javi :)

i Code Red i Nimda i Slammer i svi svi svi IIS crvi su iskorištavali propuste za koje su patchevi bili izdani od par mjeseci - par godina.

S druge strane, Slapper kad je izašao za Apache/*nix je u par dana inficirao oko 50 000 servera i automatski ih linkao u botnete :)

Eh to su bila vremena :) GOBBLES i onaj apache chunked exploit koji je začepio gubicu svima koji su rekli da bug nije exploitabilan :)

Citat:
I zasto je onda kod svakog drugog worma pisalo "blabla exploits bla bla IIS vulnerability blabla bla"? :) ZAsto bi pravili worm/exploit koji moze da srsu samo 30 i nesto proceneta servera, kad bi mogli 60? Ili je mozda lakse naci rupe u IIS?


Gle, IIS danas se dosto promijenio u odnosu na IIS 4.0, davno su prošla vremena unicode buga i sl. gluposti.

Evo usporedi sam sigurnost IIS-a i Apacheta:





Danas i jedan i drugi imaju remotely exploitable bugove, samo što za njih ne zna gotovo nitko.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Windows vs Linux - programiranje

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 35076 | Odgovora: 246 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.