Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Apple to ditch IBM, switch to Intel chips

[es] :: Advocacy :: Apple to ditch IBM, switch to Intel chips

[ Pregleda: 3288 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Apple to ditch IBM, switch to Intel chips04.06.2005. u 05:23 - pre 230 meseci
Hehehe, da nije vest na News.com, pa da je čovek ni ne pogleda, a ovako.. Dobro, ponedeljak nije daleko.


Apple Computer plans to announce Monday that it's scrapping its partnership with IBM and switching its computers to Intel's microprocessors, CNET News.com has learned.

http://news.com.com/Apple+to+d...6_3-5731398.html?tag=nefd.lede
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Apple to ditch IBM, switch to Intel chips04.06.2005. u 14:36 - pre 230 meseci
Evo, neke price su pocele http://www.elitesecurity.org/poruka/777976
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Apple to ditch IBM, switch to Intel chips05.06.2005. u 15:30 - pre 230 meseci
Ja mislim da je Apple davno prešao "point of no return" što se tiče prelaska na alternativne arhitekture. Ne radi se tu samo o rekompajliranju gomile aplikacija, tu je još:

• gomila x86-specific uređaja nad kojima Apple nema kontrolu, njihova podrška, driveri.... Kernel će morati postati puno robusniji.

• na x86 nema AltiVec, tako da sumnjam da će x86 port biti jednako dobro eye-candy. A LH koji izlazi u isto vrijeme će biti :)

• Vidim da se na gornjim linkovima spominje druga polovica 2006. - u to vrijeme će na desktopu postojati i x86-32 (sigurno bar 70%) i x64 arhitekture koje bi Appleu bolje bilo da ih OBOJE podržava. Također znači i izradu sloja tipa WoW64 (Windows on Windows 64) tako da se 32-bitne aplikacije mogu bez problema pokretati na 64-bitnom OS-u. A to nije tek tako lagano :)

• Appleu bi bolje bilo da Mac jebeno dobro skalira, jer će kad on misli izdati x86 port vjerojatno se moći kupiti procesori sa 4 jezgre *2 (zbog hyperthreadinga) = 8 logičkih procesora :) Uzgred rećeno, LH se nanovo razvija na codebase-u od win2k3 SP1, a windows 2003 ima jako puno poboljšanja što se tiče skaliranja u odnosu na win2000. To znači da bi se aplikacije morale pojedinačno optimizirati i sl. te paralelno pružiti podršku za njih na PowerPC procesorima.

• ObjectiveC nije typesafe kao C# :)

Palo mi je na pamet, Intel će vrlo brzo prestaviti desktop procesore bazirane na Vanderpool tehnologiji za virtualizaciju, recimo imat će specifične instrukcije za programe tipa VMWare/VirtualPC koji softverski emuliraju hardver....možda se Apple oslanja na to?

Time will tell....ja iskreno jedva čekam da takvo nešto probam :)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Apple to ditch IBM, switch to Intel chips06.06.2005. u 22:54 - pre 230 meseci
Grešiš sinko, ovaj silno grešiš..

http://news.com.com/Apple+thro...100-7341_3-5733756.html?tag=nl

Citat:
CEO Steve Jobs confirms Apple will transition to Intel processors by 2007.

In his speech, Jobs revealed that Apple has been developing all versions of OS X since its inception to run on Intel and PowerPC chips. "Mac OS X has been leading a secret double life the past five years," he said.


Što se hardvera i drajvera tiče, ne vidim problem. Apple će ionako da napravi specifične "Mac PC" koje će onda i da podržava. Čak šta više:

Citat:
However, Schiller said the company does not plan to let people run Mac OS X on other computer makers' hardware. "We will not allow running Mac OS X on anything other than an Apple Mac," he said.


Valja primetiti da obrnuto (npr. Windows na "Mac PC") nije isključeno:

Citat:
President Phil Schiller addressed the issue of running Windows on Macs, saying there are no plans to sell or support Windows on an Intel-based Mac. "That doesn't preclude someone from running it on a Mac. They probably will," he said. "We won't do anything to preclude that."



A na OSNews se već pitaju šta će biti sa kupusarom na desktopu..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Apple to ditch IBM, switch to Intel chips07.06.2005. u 02:41 - pre 230 meseci
Hehe, ne griješim ja ništa, ovo sve što sam naveo vrijedi :) Samo napravi time shift 5 godina u prošlost :)

Tajni život Stevea Jobsa, LOOOOOOOOOOLZ :>

Kladim se da se da je netko u IBM-u danas porazbijao mnogo uredskog namještaja :>

Dakle taj Leopard bi kao trebao izaći tamo negdje kad i LH, ili malo kasnije, kompatibilnost sa legacy sranjima bi išla Rosetta emulatora (MoM -> Mac-on-MaC :), podržavao bi se samo valjda taj Intel-based Mac (vjerojatno isključivo 64-bitni) a ne bilo kakav opskuran hardver, što valjda u konačnici opet znači da će Macovac implicirati elitist :)

U biti ovaj prijelaz nije nastao da bi Apple postao direktna konkurencija MS-u, te zbog širenja tržišta, već isključivo zbog nedostataka PowerPC arhitekture:

Citat:
As for why Apple was making the shift, Jobs pointed both to past problems and to the PowerPC road map, which he said won't deliver enough performance at the low-power usages needed for powerful notebooks

Two years ago at the same conference, Jobs introduced the first G5-based Power Macs and promised developers that the company would have a 3GHz PowerMac within 12 months. The company still doesn't have a machine that fast. "We haven't been able to deliver," he said. Nor has Apple been able to introduce a G5-based laptop--something Jobs said "I think a lot of you would like."

Things weren't looking better in the coming months, Jobs said, saying that IBM's PowerPC road map would only deliver about a fifth the performace per watt as a comparable Intel chip.

Jobs said there are a lot of products Apple envisions for the coming years, but "we don't know how to build them with the future PowerPC road map.


Dakle daleko od toga da je ovo nepromišljena, nagla promjena u strategiji, sve je to Stevie već odavno planirao :)

I tko kaže da treba čekati par godina:

Citat:
The CEO showed a demo of the Tiger operating system on an Intel-based machine, saying, "We've been running on an In

tel system all morning."


Joj da barem ovaj shit leaka na P2P pa da ga i mi obični smrtnici možemo probati :)

Mislim da IBM ovo neće puno pogoditi, gubi Apple, ali zato PowerPC pogoni i Xbox 360 i PS3 (Cell, isto IBM), tako da.....

Uostalom gomila nezavisnih testova već danas pokazuje da Macovi na PowerPC nemaju uopće bolje performanse od wintel PC-eva iste cijene, već sve je to medijski hype..
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.nyc.res.rr.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Apple to ditch IBM, switch to Intel chips07.06.2005. u 03:40 - pre 230 meseci
pazi sundance, nema razloga za ostrascenost. jobs i drugari prosto prave racunicu u kojoj ce apple najvise profitirati. ibm nije ispunio ono sto je obecao, what the fuck, svakako nece vezati buducnost kompanije za nekoga ko nije u stanju da drzi korak sa intelom.
pre svega, poredjenje c# i objc-a je veoma nesrecno i bolje je ne vuci paralele. objc nije nista drugo do cisti c99 sa pseudo-objektnim layer-om. taj jezik ne bi bio nista drugo nego zanimljiv eksperiment da nije cocoa framework-a koji je manje-vise nasledje openstep-a ... ## very long folklore snippet removed ##. nesto srecnije poredjenje je sa c++-om na smart pointer steroidima, mada je opet suvise razlika da bi se poredili.
opet, sumnjam da ce apple imati problema sa HW-om i drajverima, verovatno ce se desiti upravo ono sto je degojs rekao, apple ce praviti apple PC i upravo njega samo i podrzavati. za svako nestandardno parce hw-a, jbga, kernel development tools i embedded c++ u ruke. ne verujem da ce se apple kompromitovati losim drajverima sa 3rd party hw i to bi bilo verovatno najgore sto bi sebi mogli da urade, a i jobs ima prilicno tvrdoglav stav prema apple klonovima. period tranzicije ce svakako biti veoma zabavan i neizvesan i meni je prosto zanimljiv takav zaokret, posto je moja pretpostavka da imaju veoma malu sansu da uzmu nesto vise od 2-3% m$-ovog trzista, ali me mnogo vise zanima kako ce se ovo odraziti na desktop linux entuzijazam. za razliku od linux-a OS/X je ipak zreo desktop OS i nije u pitanju neki elitizam, meni je licno daleko prijatniji kao desktop/workstation OS od windows-a i prilicno mi nedostaje moja mac kutija u .cs. ne bih ulazio u diskusiju ciji je OS veci, posto je to obicno diskusija koja zavrsava u pointless prepucavanju.
btw. mislim da ce se OS/X fino skalirati, posto, ako se ne varam, XNU nema big kernel lock, ali bih voleo da vidim realne benchmark-ove za godinu dana. sve u svemu, bice interesantno.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Apple to ditch IBM, switch to Intel chips08.06.2005. u 23:16 - pre 229 meseci
xexe, ja mislim da je najveća tragikomedija ta što je Apple prije deset godina iz govana vadio MS, a danas to radi Intel...xexe. Ako ništa drugo bar će začepit gubicu Mac fanaticima koji misle da IA-* sux.

A kao drugo nije ni IBM lud...PS3 i Xbox 360 će se prodati u bar 50 puta više primjeraka nego Mac-ovi, a to tržište je 10 puta inertnije nego desktop, gdje (unatoč popularnom mišljenju :) Intel i AMD piče naprijed k'o sam vrag.

Poor Apple :D
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teleklik.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Apple to ditch IBM, switch to Intel chips09.06.2005. u 00:07 - pre 229 meseci
Dear Sundance,

Mac je odavno prof masina za dizjan. Tamo je kevl, i to vjerovatno to nisi probo ali eto prosuces opet po koju foru.

U strukturu procesora necu previse ulaziti jel za tu trku nisam nesto potkovan, ali mislim da se Apple sjebo ovim korakom. Mislim da ce apple prestati da pravi "komPUJtere" za jedno cca. 5 godina.

znam koliko je nezahvalno praviti ove prognoze, ali moro sam
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Apple to ditch IBM, switch to Intel chips09.06.2005. u 00:11 - pre 229 meseci
Citat:
dr ZiDoo: Tamo je kevl, i to vjerovatno to nisi probo ali eto prosuces opet po koju foru.


Ne razumem što je pjesnik htio reći???
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.nyc.res.rr.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Apple to ditch IBM, switch to Intel chips09.06.2005. u 05:18 - pre 229 meseci
nije apple poor, cak stavise, rekao bih da im dobro ide, ali kao sto vec spomenuh - apple je danas 'iPod/iTunes kompanija'. takodje, nije u pitanju da li je intel bolja ili losija arhitektura, jednostavno ovo je strateska odluka. IBM nije preterano zainteresovan da trci za apple-om koji je sustinski mala musterija u odnosu na trziste koje mu se otvara. trziste game konzola je daleko vece od apple-a, za koji se opet ne brinem preterano. ako prosetas po nyc-u ili se vozis u metrou, u proseku svaka 6-7ma osoba ima vidljivi trag iPod-a (prepoznatljive slusalice). sa druge strane apple-u su pocele da skacu akcije cim je bio najavljen potencijalni prelazak na drugu arhitekturu, naprosto, apple ce uzeti verovatno jos %2-3 potencijalnog m$ trzista i saku linux entuzijasta i ucvrstiti media trziste osim ako m$ ne napravi iPod killer, sto je veoma tesko - iPod je u USA postao veoma jak brand. samo u nekim ludim spekulacijama mogu da zamislim da apple postigne mnogo vise od toga, but let's see... iskreno mi nije jasno zasto vecina apple korisnika smatra ovaj potez toliko tragicnim, pogotovo sto vecina njih zapravo nije ni sigurna koje su razlike u arhitekturi.

jos jedan zanimljiv detalj je da kada prosetas kroz MoMA-u (Museum of Modern Arts) u NYC-u kroz deo posvecen industrijskom dizajnu u 20-om veku mozes videti primerke apple-ovog dizajna u prethodnih par godina na veoma uocljivim mestima.
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teleklik.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Apple to ditch IBM, switch to Intel chips09.06.2005. u 11:01 - pre 229 meseci
@sundance,

Kratak sadrzaj: Daj macu da radi sa grafikom pa ces vidjeti da je apple i te kako dobar za neke stvari
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Apple to ditch IBM, switch to Intel chips09.06.2005. u 17:34 - pre 229 meseci
Citat:
dr ZiDoo:Kratak sadrzaj: Daj macu da radi sa grafikom pa ces vidjeti da je apple i te kako dobar za neke stvari


Pa da.

Meni recimo jako zanima kolika bi bila cijena takvih Mac PC-a, i da li bi se OS prodavao nezavisno od hardvera.

Ako performansama ne budu puno bolji od windoza (a što je vrlo teško, jerbo Intel praktički ekspandira instruction set kako se MS-u ćefne :), a cijena im bude paprena.....mogla bi se lagano obaviti migracija takvih ljudi na win, ukoliko sve takve profi aplikacije budu bez problema portane/radile na win.

Mislim da će i ovaj prijelaz pokazati da li Apple prodaje ustvari brand, ili raw horsepower (što Mac korisnici vole često isticati :)

U svakom slučaju kraj 2006. će biti jedno jako zanimljvo razdoblje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Apple to ditch IBM, switch to Intel chips

[ Pregleda: 3288 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.