Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ventilator vanjske jedinice klime

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Ventilator vanjske jedinice klime

[ Pregleda: 18291 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

genije77

Član broj: 38186
Poruke: 44
*.telekomsrpske.com.



Profil

icon Ventilator vanjske jedinice klime07.06.2005. u 07:12 - pre 229 meseci
Da li ventilator vanjske jedinice mora da radi stalno.Evo sta se desava kod moje klime.Sinoc sam primjetio neku maglu koju je ventilator izbacio vani.Naime sta se desava klima je upaljena da grije i normalno se ponasa unutra grije super,ali u vanjskoj jedinici se desava to da kompresor radi stalno a ventilator ne radi stalno vec se pali povremeno.Cim je upalim on radi ali stane nakon nekog vremena i kada radijator vanjske jedinice orosi onako primjeti se da kao pobijeli onda se upali ventilator i provuce tu tkz. maglu odnosno tu rosu, radi neko vrijeme i ugasi se i opet isti proces nakon rada upali pa ugasi.E da li je to normano ima li vanjska temparatura veze sa radom ventilatora i treba li vanjski ventilator da radi non-stop.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
..yu.106.252.195.in-addr.arpa.



+896 Profil

icon Re: Ventilator vanjske jedinice klime07.06.2005. u 09:08 - pre 229 meseci
Koja je temperatura napolju? Ako je neka niza temperatura (ne znam gde sad ima niskih temperatura), a ako kazes da se uhvatila rosa verovatno je da je klima usla u defrost mod, odnosno dok je stajao ventilator, klima je moguce bila u defrost modu (otapanje leda na spoljnoj jedinici) moguce da je otopljenu rosu (vodu koja je topla posle defrosta), tj. vodenu paru ventilator samo povukao i to izgleda kao magla koja izbija iz klime. To je i normalno... ali samo ako je hladno napolju. Spoljni ventilator se gasi kada kompresor prestane sa radom, iako ce unutrasnja jedinica i dalje unutra izduvavati. Znaci, dok radi kompresor, radi i ventilator. Kad prestane kompresor, ventilator prestaje da se vrti. Isto tako u defrost modu, dok se odledjuje klima - ventilator stoji, ali kad zavrsi sa defrostom on se opet ukljucuje zajedno sa kompresorom (tada mozes i najvise magle da vidis kad se led otopi). Defrost se ukljucuje pomocu tajmera (50 minuta neprekidnog rada kompresora) ili se meri odredjena temperatura u cevima spoljne jedinice. Neke klime imaju oba sistema (kao Fonko recimo). Vecina klima ima tajmerski defrost.
Isto tako, pri rezimu grejanja ako temperatura nije ispod nule, moze da se desi da se 30 sekundi pre iskljucivanja kompresora ventilator napolje iskljuci. Ne znam zasto je to tako, ali mozda ima veze sa regulisanjem pritiska ili temperature.

Mod: obrisan nepotreban citat!

[Ovu poruku je menjao cicika dana 07.06.2005. u 14:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

genije77

Član broj: 38186
Poruke: 44
*.telekomsrpske.com.



Profil

icon Re: Ventilator vanjske jedinice klime07.06.2005. u 09:50 - pre 229 meseci
Da ali ja imam problem sto ventilator ne radi cijelo vrijeme uz kompresor.Djeluje kao da ima neki termostat koji ga povremeno pali i gasi.Znaci postoji situacija kada kompresor radi bez ventilatora.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Ventilator vanjske jedinice klime08.06.2005. u 16:43 - pre 229 meseci
@secret,cicika
dajte pokupite ove teme o klimama na jedno mesto...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Mortst
Split

Član broj: 39351
Poruke: 114
*.cmu.carnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Ventilator vanjske jedinice klime08.06.2005. u 20:11 - pre 229 meseci
Citat:
genije77: Da ali ja imam problem sto ventilator ne radi cijelo vrijeme uz kompresor.Djeluje kao da ima neki termostat koji ga povremeno pali i gasi.Znaci postoji situacija kada kompresor radi bez ventilatora.

Ventilator i ne treba da radi cijelo vrijeme. On se gasi kad postigne određeni pritisak oko 25 bara (ovisno o klimi i vrsti plina), a pali se oko 19.
Da ti sad ne objašnjavam čemu uopće taj ventilator i koja je njegova funkcija. :)
Never liked the Swiss, they make them little clocks, these two cocksuckers come out of 'em with these little hammers, hit each other on the head. What kind of sick mentality is that?
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Ventilator vanjske jedinice klime08.06.2005. u 21:06 - pre 229 meseci
E ovaj Morst reče tačno točno je ovo!
Ali eto čovjek se razumije u tematiku ali mu se izgleda žuri pa ću ja pokušati objasniti zašto ti se klima ponaša ovako kako se ponaša!

Budući da ti koristiš klimu u režimu grijanja (toplotna pumpa) imaš ovu situaciju. Znači vanjska jedinica je uvom slučaju je i isparivač i oduzima toplinu vanjskom zraku ( zato si i primjetio da se uhvatila rosa koja se kondenzirala na hladnu vanjsku jedinicu) kompresor dodatno tlači i podiže temperaturu vrućem gasu i pretvara ga u tekuće stanje. E sada budući da je temperatura gasa prije tlačenja direktno ovisna o tlaku koji će se na kraju postići da bi se ovaj gas pretvorio u tekuće stanje time i ograničenje temperature do koje se smije zagrijati ovaj gas što se upravo i događa kada u vanjskoj jedinici puše ventilator! Što to znači!
Znači ako je vani dovoljno toplo ( iznad 12celzija) gas koji dolazi u kompresor se ne smije zagrijati odviše jer će ga onda kompresor morati komprimirati na tlak (pritisak) viši od 25 bara što svakako premašuje NAZIVNU SNAGU motora od kompresora i prijeti da ovaj pregori!! Eto zato se ovaj ventilator povremeno gasi upravo zato da bi se smanjio pritisak u sistemu i temperatura spustila na neku prihvatljiviju mjeru!

E sad ako sistem ima inverter ( ovaj slučaj predpostavljam, ako netko zna više neka me slobodno ispravi) elektronika može odgovoriti na ovaj problem tako da smanji frekvenciju motora tako da on ne može postići veći pritisak od 25 bar pa sada vanjski ventilator može sada raditi non stop dok radi i kompresor.
Eto zašto je inverter dobra stvar jer može mjenjati frekvenciju motora od recimo 10Hz do 150Hz pa se tako prilagođavati vanjskoj temperaturi a uporedo stim i pritisku u sistemu.

Znači sve su ovo normalni procesi koji se događaju u sistemu i nema nikakvog razloga za brigu!
 
Odgovor na temu

Mortst
Split

Član broj: 39351
Poruke: 114
*.cmu.carnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Ventilator vanjske jedinice klime09.06.2005. u 01:18 - pre 229 meseci
Kod invertera se pored kompresora i brzina ventilatora prilagođava. Npr. Panasonic ima 3 senzora na vanjskoj jedinici koji elektronici daju podatke.
Kad otvoriš inverter padne ti mrak na oči kad vidiš koliko elektronike ima, a ti trebaš otkriti di je problem. :)
Never liked the Swiss, they make them little clocks, these two cocksuckers come out of 'em with these little hammers, hit each other on the head. What kind of sick mentality is that?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Ventilator vanjske jedinice klime

[ Pregleda: 18291 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.