Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Opet skuplje gorivo!!!???

elitemadzone.org :: MadZone :: Opet skuplje gorivo!!!???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4017 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mardz Simpson
Moja kuca Vrsac-Beograd

Član broj: 44460
Poruke: 415
*.dial.b92.net.



Profil

icon Opet skuplje gorivo!!!???06.07.2005. u 08:51 - pre 229 meseci
Ministarstvo energetike uputiće danas ministarstvima finansija i trgovine zahtev za novom korekcijom cena goriva, koja bi prema važećoj Uredbi trebalo da bude viša za oko 13 odsto, bez fiskalnih zahvatanja, odnosno, za oko tri dinara po litru u maloprodaji.

Ukoliko vlada na sednici u četvrtak, posle skoro devet meseci, bude uskladila akcize sa rastom cena na malo, koje se menjaju šestomesečno, a koje su u međuvremenu više za oko 11 odsto, gorivo bi moglo da bude skuplje za još oko dva dinara – ukupno oko pet.

Da li će i za koliko derivati poskupeti zavisiće najviše od odluke Ministarstva finansija. Ono zbog očuvanja jednocifrene stope inflacije od početka godine gotovo uopšte ne sprovodi važeću Uredbu o cenama derivata, što je izazvalo nestašice benzina i dizela. To i ne čudi ako se zna da su sadašnje maloprodajne cene na nivou od oko 45,79 dolara za barel i kurs dolara od oko 62,10 dinara i to sve u času kada je nafta tipa „ural” prešla 53 dolara, koliko je bilo juče, a kurs otišao na skoro 69 dinara.

Mlađan Dinkić, ministar finansija, juče nije mogao da precizira za koliko bi gorivo moglo do kraja nedelje da poskupi, ali je potvrdio da će do korekcije sigurno doći s obzirom na to da je barel nafte drastično skočio. Primera radi, prošle godine u ovo vreme nafta se na berzi plaćala 32 dolara za barel. Danas je skuplja za više od 20 dolara po barelu.

Privatni prometnici su, kako kažu, vrlo skeptični u pogledu spremnosti Ministarstva finansija da odobri poskupljenje za pet dinara, dodajući da ni sa tom kalkulacijom neće biti pokriveni troškovi poslovanja. Da je Uredba u međuvremenu primenjivana i da su cene korigovane u skladu sa tim parametrima na svakih meseca dana, derivati bi bili skuplji za skoro sedam dinara, a sada bi dodatno trebalo da poskupe.

Međutim, i ova nagoveštena minimalna korekcija dobro će doći bar za prerađivače i sam NIS, koji bi trebalo da uvezu nove količine sirove nafte za narednih pola godine. Osim toga, ovim poskupljenjem bi se stvorili uslovi i za redovnije snabdevanje svim vrstama goriva.

U NIS-u podsećaju da čine sve kako bi do pumpi u Srbiji stizalo dovoljno dizela, čija je proizvodnja poslednjih dana povećana za oko 300 tona. Ni ta proizvodnja, međutim, nije dovoljna da podmiri žeteoce i sve ostale kupce, pogotovo u unutrašnjosti gde su potrebe za naftom mnogo veće zbog poljoprivrednih radova. Ovo tim pre što 30.000 tona dizela iz interventnog uvoza, potvrđuju u NIS-u, neće stići pre kraja jula.

Mislim,dokle vise?
Kad ce da kazu da su plate povecane za 20% u svim oblastima i da je najmanja zarada u privredi 20000 din! Jurimo Evropu sa cenama goriva i ostalih potrepstina a zarade niko ne spominje!

Nasmesi se, to je druga najlepsa stvar koju mozes da uradis sa svojim usnama!!
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
*.dialup.neobee.net.



+9 Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???06.07.2005. u 10:20 - pre 229 meseci
Dok ih ne pobijemo sve.

Najbolje mi je kad objasnjavaju kako se poskupljenje goriva i struje nece odraziti na cene. A tek prosecna plata...prosecna plata je izgleda prosek zaposlenih u administraciji i policiji....
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

Mardz Simpson
Moja kuca Vrsac-Beograd

Član broj: 44460
Poruke: 415
*.dial.b92.net.



Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???06.07.2005. u 20:15 - pre 229 meseci
Ma daj fuzz kakva plata kod nas 90% ljudi radi za 10000 dinara od privatnika do drustvenih firmi jer je takva opstina! Kome se ne svidja nek ide u grad kazu oni! Pa dok platis stan 100 ili vise evra sta ti ostane??
Nasmesi se, to je druga najlepsa stvar koju mozes da uradis sa svojim usnama!!
 
Odgovor na temu

Hefestionlove

Član broj: 58003
Poruke: 515
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???06.07.2005. u 20:36 - pre 229 meseci
Moja projekcija inflacije do kraja godine je da ce inflacija biti 80 %. Sve poskupljuje svakim danom tako da mislim da to nije nerealno!!!
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???06.07.2005. u 21:31 - pre 229 meseci
Ne znam čemu se čudite. Trebalo je da se već naviknete za poslednjih X godina. Nažalost.

Što se "projektovane inflacije" tiče, jednostavno je objasniti. Ministar malo laže, a više se oslanja na statističku, nego na realnu inflaciju. I dok realna inflacija oslikava prosek poskupljenja proizvoda široke potrošnje, statistička u obzir uzima i takve nebuloze, kao npr. pojeftinjenje aviona i lokomotiva. Koga briga da li Vi jedete avione...

Kada je prosečna plata u pitanju, stvar je još jednostavnija za objasniti. Ako ja imam, recimo, 1000 dinara platu, a vi 1 dinar, prosek je 500 dinara, bez obzira što ja imam šta da jedem, a Vi ne. Prosto.

Računicu od 20.000 dinara nije teško objasniti, posebno kada se u obzir uzmu ovdašnji "tajkuni", političari (poslanici, ministri) i još jedan deo državne administracije, koji elegantno vade prosek.

Gorivo je priča za sebe. Kada smo svojevremeno dobili "packu" od nekog zvaničnika Saveta Evrope, u stilu "A ko Vas prisiljava na uvoz nafte tipa "Ural?" (koja, uzgred, i nije najvišeg kvaliteta), naši vrli ministri nisu umeli da odgovore, a ono što još više iritira u celoj priči su novinari kojih nigde nema kada je stvarni opšti interes u pitanju (javljaju se samo prilikom "napada na slobodno novinarstvo"), kao i privatnici, koji otkad se sećam za sebe, tupe o "neisplativosti biznisa", a ne vidim da je neki od njih zatarabio pumpu.

Sve poštenjačina do poštenjačine.

Elem, liberalizacija cena JESTE nešto što je neophodno kako bi se sredilo ekonomsko stanje zemlje, ali zasigurno znam da se trenutni nivo inflacije (realne) kosi sa preporukama EU. Pritom, ne radi se tu o nekakvoj "zabrinutosti" EU za nas, već o čistom interesu, jer ekonomska nestabilnost neke zemlje (pogotovo jedne od kandidata za ulazak u EU) definitivno ne spada u njihove prioritete.

Mada, lako je izvući zaključak iz cele ove priče, iako se (kako stvari stoje), bar kada su poskupljenja goriva u pitanju, uslovi za to stiču iznova i iznova svakog meseca. Nekad i dva puta mesečno.

Ono što sam malopre pomenuo, a što me posebno iritira, je totalno ravnodušan stav medija (inače "zaštitnika građanskih prava", ali samo kada im treba podrška javnosti) po ovom pitanju. Sticajem okolnosti, redovno pratim svetsku berzu, a samim tim i cene nafte i naftnih derivata. Notorna je glupost prikrivanje svakog poskupljenja iza paravana, koji (već šablonski) glasi: "...bla, bla, bla... zbog poskupljenja nafte na svetskom tržištu...". Pritom, ni jedan od vrlih novinara (i mogao bih reći "politikantskih kritičara") se nije našao pametan, da prokomentariše kako to za 7 meseci, nafta u svetu poskupi u 4 navrata, a pojeftini dvaput, dok kod nas samo poskupi, i to u 7 (!) navrata. Od toga, najveću inflaciju beleži (pogađate)nafta tipa "Ural", za koju ima indicija (osnovanih) da je mi i ne uvozimo u naznačenim količinama.

Ukratko, to znači da neko uvozi lošiju naftu, cenama prati poskupljenja kvalitetnije, a nama potura priču o "višoj sili". Pritom, kada je nafta marta ove godine pojeftinila sa 53 na 37$ po barelu, pogodite šta se desilo sa našim cenama? Ništa. Razliku su gospoda strpala u džep, iako je gorivo trebalo drastično da pojeftini, tj. da se vrati na (skoro) pređašnji nivo. Naravno, pojeo vuk magarca. Nikom ništa. Ali zato je svako dalje poskupljenje i ovde propraćeno novim maloprodajnim poskupljenjem, iako su, zbog navedenog pojeftinjenja, imali dovoljno "lufta" da nas puste da, barem malo, dišemo.

Izvinite na ovom "davež-postu". Nešto mi je dosadno, pa reko' da podelim gluposti iz svoje glave sa Vama :)

Nazdravlje!
 
Odgovor na temu

Hefestionlove

Član broj: 58003
Poruke: 515
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???06.07.2005. u 21:45 - pre 229 meseci
Ovo je veoma zanimljiv i informativan odgovor i sa uzivanjem sam ga procitao vise puta. Kad malo bolje razmislim moja prognoza je da ce inflacija biti 85 %.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.vdial.verat.net.

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???06.07.2005. u 22:07 - pre 229 meseci
Meni nije jasno zbog čega se bunite sada kada poskupljuje i u svetu, a niste se bunili kada je trebalo zaista da pojeftini, kada je i u svetu padala cena? Tada niko nije pokrenuo topic o tome, (nisam ni ja da ne bude zabune). Zar vam se ne čini da je to neprirodno i tipično za nas?
Mislim da se tu krije bar pola odgovora, na pitanje zašto i dokle će da nas jebedu.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???06.07.2005. u 22:32 - pre 229 meseci
Citat:
Mardz Simpson: Mislim,dokle vise?
Kad ce da kazu da su plate povecane za 20% u svim oblastima i da je najmanja zarada u privredi 20000 din! Jurimo Evropu sa cenama goriva i ostalih potrepstina a zarade niko ne spominje!

To će da traje sve dok je potražnja tržišta veća od ponude!!! Isto se odnosi na plate, tj. što je manji broj onih koji mogu da obavljaju određeni posao, plata je veća. I obrnuto u oba slučaja... Nisi više u samoupravljanju da određuješ kolika će ti plata biti bez obzira na produktivnost.

 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
*.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???07.07.2005. u 00:17 - pre 229 meseci
Citat:
bkaradzic: To će da traje sve dok je potražnja tržišta veća od ponude!!! Isto se odnosi na plate, tj. što je manji broj onih koji mogu da obavljaju određeni posao, plata je veća. I obrnuto u oba slučaja... Nisi više u samoupravljanju da određuješ kolika će ti plata biti bez obzira na produktivnost.

branimire tvoj glas iz daleka ko melem za oci i usi ove nase neprosvecene nacije,pa je bas lepo da nas naucis da nismo u samoupravljanju,da nismo u komunizmu,da ne moze to tako.....bilo bi lepo da ponovo procitas post koji je ostavio stormy,pa da vidis da onda nesto napises o razlikama u cenama i platama.....
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

Hefestionlove

Član broj: 58003
Poruke: 515
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???07.07.2005. u 00:23 - pre 229 meseci
Branimire,
Kako izgleda tvoj zivot u U.S.A.? Koliki je tamo raspon plata? Koliko kosta hrana mesecno za 1 osobu da se kvalitetno hrani? Koliko kostaju stanovi? Da li je Kalifornija obecana zemlja? Da li bi se i kada vratio u Srbiju,i pod kojim uslovima?
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
*.dialup.neobee.net.



+9 Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???07.07.2005. u 00:26 - pre 229 meseci
Citat:
Mardz Simpson: Ma daj fuzz kakva plata kod nas 90% ljudi radi za 10000 dinara od privatnika do drustvenih firmi jer je takva opstina! Kome se ne svidja nek ide u grad kazu oni! Pa dok platis stan 100 ili vise evra sta ti ostane??


Od tih 90%, barem 40 nije prijavljeno.
A ne znam kako je u tvojoj okolini, ali u Novom Sadu ako radis u gradskim i pokrajinskim institucijama, ZIG-u, Telekomu, Elektrovojvodini, Policiji, Naftagasu, i slicnim zezalicama zaradjujes solidno vise od tih 10000 hiljada. Sa iznimkom policije, u svim tim organizacijama mozes sve zaposlene da povezes rodbinskim, kumskim i prijateljskim vezama.
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

Milos niks

Član broj: 24617
Poruke: 539
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???07.07.2005. u 00:28 - pre 229 meseci
Pa nije ponuda goriva manja od potraznje . Neku uvedu dozvoljen uvoz goriva cisternama bez nekih ogranicenja pa da vidis kako ce ga biti svugde :)

Produktivnost ?!? Cime se to definise u ovoj zemlji i kako se formulise prema pojedincu ??? Primer : Ako neko radi u prosveti kako da zaradi vise od 250 evra radeci u toj vrlo bitnoj oblasti (ako je 100% " produktivan " a ima nula dinara za samostalno pocinjanje posla )


poz.
 
Odgovor na temu

Hefestionlove

Član broj: 58003
Poruke: 515
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???07.07.2005. u 00:44 - pre 229 meseci
Nesto razmisljam da li je pametno da ne placam racune za grejanje+infostan po 6 meseci jer je kamata simbolicna? Redovno placam samo racune za telefon,kablovsku TV i ADSL, a ostale racune slazem na gomilu tako da ukupno dugujem oko 400 evra. Moji su americki drzavljani ali se nikada ne sete da me pitaju kako si,i da li ti nesto treba. A cuo sam da u Americi $ 1 000 i nisu neke pare tako da bi svima nama rodbina mogla da salje oko $ 200- $ 300 mesecno da prezivimo ovu jezivu skupocu. Ali siti Amerikanci ne veruju gladnim Srbijancima!
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???07.07.2005. u 00:47 - pre 229 meseci
Citat:
simonzec: bilo bi lepo da ponovo procitas post koji je ostavio stormy,pa da vidis da onda nesto napises o razlikama u cenama i platama...

Pročitao sam... U principu on je malo više razmišljao na tu temu od ostalih, ali zaključke koje je izvukao su progrešni. Ne može da se gleda cena barela na tržištu SAD i onda samo prebaci ta cena kao da ista cena važi za Srbiju. Srbija dobija naftu po daleko nepovoljnijim cenama. Nafta koja se kupuje danas dolazi do tebe za 6-7 meseci. Ono što prodaješ danas si kupio pre 6-7 meseci. Tako da određivanje trenutne cene se svodi na cenu po kojoj si platio naftu i projekciju šta će se desiti u budućnosti. Ako si siguran da će cena da opada možda i možeš da spuštaš cenu pre toga, ali iz poslovnog ugla to nema nikakvog smisla. Što bi se firma koja prodaje naftu odricala svog profita? Cena se spušta onda kada opadne potražnja.
Citat:
Milos niks: Produktivnost ?!? Cime se to definise u ovoj zemlji i kako se formulise prema pojedincu ??? Primer : Ako neko radi u prosveti kako da zaradi vise od 250 evra radeci u toj vrlo bitnoj oblasti (ako je 100% " produktivan " a ima nula dinara za samostalno pocinjanje posla )

Citat:
In economics, productivity is the amount of output created (in terms of goods produced or services rendered) per unit input used.

http://en.wikipedia.org/wiki/Productivity_%28economics%29

 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
*.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???07.07.2005. u 01:02 - pre 229 meseci
ma to je sve lepo kad napises ali moras znati da to nema veze sa stvarnim stanjem u srbiji!!!!
u stvari ovde vec dvadeset godina nema nista veze sa stvarnoscu...zato sve sto ti lepo napises o tome sta bi i kako bi,to pada u vodu kad dodje u kontakt sa real situacijom....
bez uvrede ovde ljude ne zanima samo cena nego i kvalitet koji nude tajkuni,dok u USA trziste je liberalno zar ne?nezaboravi,a ako meni ne verujes pitaj ostale, da je drzava u zadnjih x godina najveci tajkun...
mene licno zanima realna cena,ok poskupljuje nafta,put dok dodje,i slicno,a sta je sa kvalitetom???zasto da srbin sa platom od 12000 dinara(za neupucene je to oko
170 dolara) placa cenu benzina po cenama evropske unije,kad nije isti kvalitet??? dajte benzin iz svabije pa da ga placamo realno.....
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
*.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???07.07.2005. u 01:05 - pre 229 meseci
jedna sugestija
koristite wiki enciklopediju ali na srpskom
http://sr.wikipedia.org/wiki/
ima ovde ljudi koji neznaju engleski
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

Milos niks

Član broj: 24617
Poruke: 539
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???07.07.2005. u 01:29 - pre 229 meseci


Da li sam igde naveo da mi je potrebno objasnjenje same reci ? Napisao sam dole primer , mogao si lepo da mi odgovoris na to ako si zeleo ako ne....nisi trebao nista da napises . U praksi je nevedeni sistem vrednovanja apsolutno neprimenjiv .
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???07.07.2005. u 01:30 - pre 229 meseci
Citat:
simonzec: da je drzava u zadnjih x godina najveci tajkun...

Jeste, ali kada ovo kažeš mora da si zaboravio sopstveno mišljenje o finansiranju i izdržavanju državnih firmi. Država da bi izdržavala propale firme, tj. davala socijalnu pomoć radnicima koji kao rade u tim firmama mora da navuče novac od negde. Zato ja i pričam stalno, da je bolje da se država što manje meša u život građana da ne bi imali ovakve situacije gde su svi uvek nezadovoljni... Skoro svako rešenje koje država ima za neki problem je dugoročno lošije od samog problema koji pokušava da reši.

Ono što kažeš u vezi kvaliteta je apsolutno tačno.

 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???07.07.2005. u 01:42 - pre 229 meseci
Citat:
Milos niks: Napisao sam dole primer , mogao si lepo da mi odgovoris na to ako si zeleo ako ne....nisi trebao nista da napises

Citat:
Milos niks: Ako neko radi u prosveti kako da zaradi vise od 250 evra radeci u toj vrlo bitnoj oblasti (ako je 100% " produktivan " a ima nula dinara za samostalno pocinjanje posla )

Plate u prosveti zavise od privrede. Oni baš ništa ne mogu da urade po tom pitanju. Trebali su da se raspitaju o platama pre nego što su upisali fakultet... Inače ni ovde u SAD plate prosvetnih radnika nisu ništa naročito.

 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
*.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Opet skuplje gorivo!!!???07.07.2005. u 01:49 - pre 229 meseci
ne slazem se sa tim zato sto drzava ulaze pare poreskih obveznika u takkve firme,sto smatram da je nedopustivo,kao sto znas iz ranijih razgovora.pare od nafte i slicno ne idu u drzavnu kasu kao razlika koju drzava napravi vec ide u dzepove onima koji su na vlasti i tajkunima.ne bih se bunio kad bi tim parama dotirali socijalni program,pa da znam gde idu pare,nego sto ide sve u ruke onih koji se menjaju na grbaci ovog jadnog naroda....
vest da je drzava spremna da investira 1 miljardu evra u NIS jer smatra da je moguce onda ga prodati za 2 milijarde bi bila ok,da se vec ne vode pregovori na mala vrata ko moze,a ko ne da kupi firmu!zalosno ali istinito.lukoil kupi beopetrol,ne ulozi po svim podacima ni evro,a po dogovoru trebali da uloze milione!,vlada im 3 puta pomera rok za ulaganje,i sad neko opet zeli da toj firmi proda ostatak te privredne grane?!?
teorija i praksa su dve nazalost razlicite stvari,cak je i komunizam funkcionisao na papiru
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Opet skuplje gorivo!!!???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4017 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.