Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 20406 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???12.08.2005. u 22:47 - pre 226 meseci
Za one koji ne znaju:

Znaci kupite kratkotrajno slatko mleko, skuvate ga, ostavite da se ohladi do 22-24 stepena, presipate i neki drugi sud, dodate 2 kasicice starog kisleog mleka ili pavlake, pokrijete, uvijete u neke krpe ako ej hladno i za 3-4 sata imate domace kiselo mleko.
Mleko je mnoooogo dobro, preporuka svakom da proba, nema ukus kao kupovno ksileo mleko, a mzoe i da se umuti (izmiksa) i dobijete jogurt.

Za one koji znaju:

Ja ovo radim unazad dobrih 12-13 godina i do pre jedno 6 meseci nisam imao nikavih problema. Onda je odjedanput dobijeno kiselo mleko pocelo da bude ekstremno gusto. Pocelo je da lici na smesu za malterisanje. Prvo sam pomislio da je mleko previse masno, pa sam uzeo sa manje masti, ali ista situacija. Uglavnom je u pitanju bilo Imlekovo mleko, ali sam primetio i kod drugih, kao sto je Suboticko i neka druga samo povremeno. Ali Imlekovo skoro uvek ovako gusto.

Pada mi na pamet da nam ne podvaljuju staro mleko u prahu iz onih (ratnih, ili kako se vec zovu) rezervi.

Da li neko ima iskustva u vezi sa ovim?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???12.08.2005. u 23:44 - pre 226 meseci
Bila je neka prica pre oko 6 meseci da nase mleko ima vise bakterija nego sto je to EU standardima dozvoljeno, pa se od tada u mleko dodaju neke hemikalije koje unistavaju te bakterije. E, sad, mislim da je problem u tome sto upravo te bakterije obavljaju kiseljenje mleka a upravo te hemikalije onemogucavaju da normalno funkcionisu.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Milos niks

Član broj: 24617
Poruke: 539
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???12.08.2005. u 23:45 - pre 226 meseci
Odgovor na temu :
Ne isplativo za proizvodnju i ne prizvodi se od mleka u prahu sigurno . Ali evo ti odgovor u vezi kravljeg mleka od coveka (tj. mene :) koji radi sa istim proteklih 10 godina i imamo proizvodnju od preko 1200lit dnevno koje se uglavnom preradjuje ali da nedavim sa tim.

Mleko koje se kupuje se ne moze nazvati mlekom , moze se nazvati napitkom koji se dobija preradom mleka tj. njegovim nus produktom . Najbolje je ono u plasticnim kesama koje vidim jos postoje :)))) . Toliko ... naravno super je ako mozes da dobijes smesu koju mozes da pojedes/popijes od toga sto pravis :)

I jos jedna stvar da li si nekada imao stomacnih problema na par sati posle "uspesnih" fermentacija mleka :) ?


pctel : problem je bio sa eserihijom koli koja nije patagona bakterija ali se pojavljuje kada ima fekalnog zagadjenja :( mada su se posle novosadske mlekare nakacili na sve da provere kolicinu nepatogenih bakterija pa mozda mislis i na taj slucaj ?

pozdrav

[Ovu poruku je menjao Milos niks dana 13.08.2005. u 00:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Lalemajstormoler

Član broj: 24430
Poruke: 1327
80.93.231.*



+6 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???13.08.2005. u 02:11 - pre 226 meseci
Kakvi stomacni problemi,pa ja sam na tome odrastao,nekad i nije bilo kiselog mleka nego nam je majka pravila od kuvanog mleka kiselo mleko.
A pravog mleka vise i nema zato sto ga vi koji ga kupite razblazite sa vodom i od 800 litara dobijete 1200,i tacno je da je to napitak ali samo zahvaljujuci ljudskoj alavosti
ne mislim tu direktno na tebe,ali ako se tu nadjes......
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???13.08.2005. u 07:51 - pre 226 meseci
Citat:
I jos jedna stvar da li si nekada imao stomacnih problema na par sati posle "uspesnih" fermentacija mleka :) ?


Nikad, cak sam, kad bih dobio od neceg drugog uz pomoc ovog mleka ubzavao oporavak.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???13.08.2005. u 10:16 - pre 226 meseci
kiselo mleko i jogurt se dobijaju fermentacijom od strane odredjenih bakterija (Str. bulgaricus, Lact. acidophilus...), i delimicnom promenom u njihovom odnosu, bilo putem startne kolicine, bilo putem regulisanja njihovog razvoja temperaturom, katalizatorima i sl., dobijaju se razlicite varijante ovih proizvoda... ukoliko se uvek do detalja ispostuju postupci, dobice se uvek indentican proizvod, u protivnom - suprotno... ocigledno je da kod tebe nije dobar odnos bakterija, a razloga za to ima puno...
 
Odgovor na temu

Milos niks

Član broj: 24617
Poruke: 539
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???13.08.2005. u 11:39 - pre 226 meseci
Citat:
bobicbranislav2000:
A pravog mleka vise i nema zato sto ga vi koji ga kupite razblazite sa vodom i od 800 litara dobijete 1200,i tacno je da je to napitak ali samo zahvaljujuci ljudskoj alavosti
ne mislim tu direktno na tebe,ali ako se tu nadjes......


:) Napisao sam da imamo proizvodnju , znaci ne kupujemo i ne preprodajemo mleko . Svaki litar mleka koje se ne preradi kod nas za potrebe mlecnih proizvode se isporucuje kupcu u 100% prirodnom stanju u kakvom je dobiveno od grla , ostatak ide uglavnom coveku koji drzi farmu svinja . I u pravu si ljudi jesu alavi ali ne koliko su uglavnom glupi i neobavesteni , ne mislim tu direktno na tebe ali ako se tu nadjes ......:)

superbaka je lepo objasnio razlog mog pitanja i neuspesnog pravljenja odgovarajuceg kiselog mleka.

poz
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???13.08.2005. u 15:12 - pre 226 meseci
pa i ne ide bas 100% u prirodnom stanju! otkupom se dobija mleko sa razlicitom kolicinom mlecne masti pa mora da se "standardizuje" na odredjenu vrednost, recimo 3,2%; da ne pominjem pasterizaciju, UHT sterilizaciju, homogenizaciju itd... "obrano" mleko je ono kome je oduzeta mlecna mast, i time se dobija surutka kojom se hrane svinje... "delimicno obrano" (natpis koji mozete videti na nekom pakovanju) znaci da mu je oduzeta odredjena kolicina m. masti da bi se standardizovalo na neku vrednost... treba li da objasnjavam i sta je homogenizacija?
 
Odgovor na temu

Milos niks

Član broj: 24617
Poruke: 539
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???13.08.2005. u 16:42 - pre 226 meseci
Pretpostavljam da me znas licno pa si siguran da mleko koje isporucujemo nije 100% bez dodataka ili obrade :) osim hladjenja naravno Ono o cemu pricas je obrada u slucaju prodaje za krajneg potrosaca ..Sta mlekara radi sa njim posle toga nije moj problem .... s tim da otkupljivac uopste i nije mlekara ali to i nije tema .

Ako nekog interesuje evo teksta koji objasnjava sve procese i jos ponesto u vezi obrade mleka http://www.google.com/url?sa=t...df&ei=SBL-QrKXBouCiAKMj6gV


pozdrav

PS: superbaka , meni nemoras objasnjavati termine , ako nekoga drugog interesuje moze i sam da nadje na google-u ili neka procita ovaj zanimljiv tekst iznad ?

[Ovu poruku je menjao Milos niks dana 13.08.2005. u 17:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???13.08.2005. u 19:57 - pre 226 meseci
izvini, nisam lepo procitao tvoj predhodni post...
 
Odgovor na temu

Corey

Član broj: 20462
Poruke: 3246
*.drenik.net.



+3 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???13.08.2005. u 20:36 - pre 226 meseci
Od kada znam za sebe moja keva kiseli mleko.Pošto je kvalitet kupovnog mleka loš počela da je da uzima kozije od neke babe što ih drži.btw probajte da ukiselite 10l sa celom pavlakom....mmmm niceee :)
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???14.08.2005. u 18:00 - pre 226 meseci
Ja kazem da mleko definitivno nije ono isto od ranije, ali sta je, valjda te kiseline sto se dodaju kvare prirodnu fermentaciju.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???14.08.2005. u 20:57 - pre 226 meseci
mleko ne sme da sadrzi NIKAKVE dodatke tako da to sto pricas nema bas smisla...
 
Odgovor na temu

altf4()

Član broj: 61160
Poruke: 19
213.244.208.*



Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???14.08.2005. u 22:24 - pre 226 meseci
Od kako mi je najbolji drug, veterinar, preneo utiske sa imlekovih farmi, prvo mi je bilo muka 6 meseci kada vidim pakovanje mleka, a o konzumiranju da ne pricam...

[Ovu poruku je menjao altf4() dana 14.08.2005. u 23:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???15.08.2005. u 08:28 - pre 226 meseci
Podeli sa nama
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
62.108.101.*



+1 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???15.08.2005. u 09:07 - pre 226 meseci
Jel neko uopste citao izvestaj udruzenja potrosaca o kvalitetu mleka??
Tamo je sve receno i ko i kakvo mleko pravi.Tu je nastala frka kad je otkriveno da Novosadska mlekara koja ne proizvodi mleko u kesi duzi vremenski period ,prodala ostatak ambalaze privatnik koji je pakovao mleko u te kese i prodavao.A nema sta mu nisu nasli u mleku.Ja sam miran jer su Mlekare Mladost i Kuc dobile odlicnu ocenu.Pa ko kiseli mleko a treba mu kvalitet nek naruci.....:)
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???15.08.2005. u 15:36 - pre 226 meseci
Evo i ja da se ubacim. I ja od kad znam za sebe, znam da moja keva kiseli mleko.
Sve do pre pola godine - godinu.

Malo-malo, pa je kiselo mleko bivalo gusto, nece da izadje iz solje!!!
Ukus ni primaci onom starom mleku.

Racunica je onda pokazala svoje i resili smo da kupujemo samo jogurt, i da ne pravimo vise kiselo mleko.

Toliko o kvalitetu mleka. Sto se tice kvaliteta jogurta, to ne bih znao, jer mi je uvek bio ok.
YU2MP
 
Odgovor na temu

Milos niks

Član broj: 24617
Poruke: 539
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???15.08.2005. u 16:17 - pre 226 meseci
Mladost je kao mlekara po meni jedna od najuspesnijih u srbiji , s obziom na velicinu naravno , pre nego sto je privatizovana sam cak i bio vise puta kod njih , i nemam neke zamerke na njihov rad . Koliko sam upoznat mlekaru je kupio neki nas biznismen iz rusije koji je jos otkupio par mlekara (pancevo nprm. )? Par biznismena okupljeni u salfordu su otkupili skoro ceo ostatak trzista kao i problematicni imlek,ns mlekaru itd.

Namerno nisam i necu preterano da komentarisem stanje mleka koje se kupuje iako sam vrlo dobro upoznat sa skoro svim proizvodjacima nego da napisem par "mogucih" problema

Najveca problem : Prilikom otkupa se meri samo kolicina mlecne masti . Za ostale probleme nikoga nije briga iako su vrlo opasni za zdravlje .

Antibiotici, razni dodaci , kojima se tretira grlo , nakon toga delovi dospevaju u mleko koje takvo moze lose da utice na proizvodnju kiselomlecnih proizvode kao i zdravlje ljudi

Svako nase mleko ima preko 500.000 somatskih celija po mil. a preporucljivo je 150.000 ... dozvoljeno u EU 400.000 .. kod nas naravno koliko god ....

Kao sto je simonzec napomenuo to rizicno mleko je imalo 200.000 bakterija po mil dozvoljeno 10.000 ( dakle idelano za kiselo i jos kiselije mleko ):) :)

dalje transport,hladjenje,cuvanje mleka nakon isporuke i za vreme prodaje ( ovo je nekada najveci problem a nema veze direktno za proizvodjacem )

U konkretnom slucaju tu je udrzenje potrosaca bilo u pravu ali ima i slucaja kada su neki ljudi trebali u najmanju ruku da budu uhapseni i da im budu naplacene milionske kazne zbog sirenja neistina . Primera radi carnex , u trenutku kada je trebalo da bude privatizovano preduzece pojavila se afera sa pastetama od koje je napravljena ogromna steta firmi ali ovo je off topic tako da drugom prilikom ...:).

pozdrav
 
Odgovor na temu

hipnos
Avala

Član broj: 53696
Poruke: 25
62.108.111.*



Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???16.08.2005. u 11:49 - pre 226 meseci
A jel pravi neko kefir?
"God save all us sinners God save
your blackest sheep"
 
Odgovor na temu

Toskovicd
Dejan Toskovic
Markovac
DR ELEKTRONIK
Markovac (velika Plana)

Toskovicd
Član broj: 38184
Poruke: 162
213.244.200.*



+3 Profil

icon Re: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???16.08.2005. u 13:23 - pre 226 meseci
Na svu sreću, ne pijem mleko!!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li neko kiseli mleko u domacoj radinosti ???

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 20406 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.