Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GASni kotao . Sta mi predlazete?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: GASni kotao . Sta mi predlazete?

Strane: << < .. 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 533495 | Odgovora: 688 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

galebgd
sistem inzenjer
eunet
beograd

Član broj: 324960
Poruke: 3
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?11.09.2014. u 07:45 - pre 116 meseci
Hvala svima na odgovorima.

Ja ne znam zasto pominjete kondenzacione kotlove? Riello konvencionalni kotao sam poredio sa Bosch konv. kotlom. Model sa integrisanim bojlerom od 60l kosta tek malo vise nego Bosch bez bojlera. Doduse i Riello bez bojlera kostaju slicno, ali je ovaj model sa bojlerom na popustu.

Sto se servisne podrske tice, imam dva identicna Junkers kotla u kuci, oba redovno servisirana, jedan se dobro drzi ali drugi je nonstop pravio probleme. Prosle godine mu je menjana cela ploca, ove godine crkao izmenjivac, novi kosta 40000 din!? To je skoro pola novog Riello kotla sa bojlerom. Dzaba mi takva podrska ako mi se vise isplati da kupim novi kotao nego da popravljam stari.
 
Odgovor na temu

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?24.10.2016. u 12:56 - pre 90 meseci
Poštovanje svima,

uvodim grejanje u novu kuću, na gas, i na uverenje nekih stručnih osoba oslučio sam se za kondenzacioni kotao Remeha Tzerra 28c (kotao je oko 165 000 dinara), u kombinaciji sa samostojećim bojlerom Termorad BT-120 IB 30. Kuća ima tri etaže po 65 kvadrata, ukupno oko 195 kvadrata, izolaciju 15 cm stiropora, novu alu-stolariju sa troslojnim staklima sa Argonom, 1cm stiropor ispod košuljice itd.

Što se kondenzacionog kotla tiče, neki mi preporučuju Bosch, neki Vaillant, neki Viesmann, ali svi ti ljudi nisu stručnjaci i preporučuju ono što imaju u svojoj kući.

Na moje pitanje da li je Viesmann dobar, majstor mi je rekao da su delovi turski a samo ime zapadnjačko, da bežim dalje od toga. Takođe mi je rekao da je holandska firma Remeha "Mercedes" među kondenzacionim kotlovima, pa sam hteo da zamolim neke stručnjake, servisere sa foruma, koji imaju višegodišnje iskustvo da podele njihovo mišljenje samnom i da mi kažu da li ću da pogrešim sa ugradnjom ovog kotla i da li trebam da se odlučim za nešto drugo.

Molim za odgovore pošto uskoro stiže materijal za ugradnju, pa da znam šta da radim.
 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?26.10.2016. u 18:50 - pre 90 meseci
Remeha je Holandski brend. Ne znam ni da li je medju prvih 20 u Evropi. Daleko od toga da je Mercedes medju gasnim kotlovima. Mercedes je onaj ko je najviše doprineo razvoju, inovacijama kroz istoriju. A lokalno ko ima dobru podršku, sservisnu mrežu, rezervne delove na stanju u Srbiji, dodatnu opremu i.t.d. I ko ima direktnog predstavnika ovde a ne nekog trgovca, koga znaš kako briga za tebe kad ti proda.... uuuu. U termotehnici broj 1 je BOSCH, zatim Vaillant pa Viessmann. Najveći proizvodjač kondenzacionih kotlova u Evropi je BOSCH. Odlične su im cene. Imaš termostat koji izgleda super fensi, crni, staklo, upravljaš sa kotlom smart telefonom odakle kod hoćeš sa planete zemlje samo da imaš internet u kući WI FI. I to sve za manje para nego ta Remeha. Pogledaj sajt imaš tamo svašta. bosch-climate.rs Ima i kotao kondenzacioni sa bojlerom od 50 litara za te pare. Ne budi luuuuud. Ne postoji bolje rešenje a pri tome nije skupo u odnosu na druge.... Majstor ima dobar rabat od Remehe zato je to za njega Mercedes. Imam BOSCH i vrhunski me služi već 5 godina.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?26.10.2016. u 20:22 - pre 90 meseci
Ne bih rekao samo rabat. Ima tu i dosta ugrađivanja u osnovnu cenu.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?28.10.2016. u 08:34 - pre 90 meseci
E pa hvala puno na odgovorima! Meni su za sada samo razvedene cevi po ploči i preko njih je izlivena košuljica, a cevi se sastaju u sabirnim kutijama na jednoj strani (svaka za svaki sprat), a izbijaju kod mesta za buduće radijatore na drugoj strani. To je ta prva faza, nju sam sad fasovao i to je to. Druga faza je ta gde ide kotao, radijatori i ona je oko 3x skuplja nego ova prva. Još uvek nije kasno da se prešaltam na nešto drugo, neću da me neko dere a da mi se smeje iza leđa. Već sam se malo obeshrabrio što mi niko ovde nije odgovorio i što je tema totalno mrtva.

Ma reče mi majstor da i Remeha ima tu regulaciju preko aplikacije za mob, preko kućne wi-fi mreže, da je doplata za to oko 200 evra.

Vlaxx da li može za mene neka preporuka a osnovu ovih informacija?

Kuća ima tri etaže, prizemlje, sprat i porkrovlje, svaka je po cca 65 kvadrata, ukupno oko 195 kvadrata, izolaciju 15 cm stiropora, novu alu-stolariju sa troslojnim staklima sa Argonom, 1cm stiropor ispod košuljice itd (cevi za grejanje su preko toga fiksirane). Kuća je trenutno u završnim fazama izgradnje. Kada se osuši košuljica na max 2% vlage ide parket i onda radim završnu fazu grejanja, pre useljenja.

Napominjem da završnu fazu grejanja (radijatore) radim samo u prizemlju i na spratu, potkrovlje ne adaptiram sada, samo sam ostavio cevi za ubuduće.

Koji model kotla bi mi preporučili za tu neku cenu, ne preko toga? I da li je tačno ono što mi je rečeno da Viesmann ima delove turske proizvodnje u sebi?

Unapred hvala na odgovorima, svim članovima.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+86 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?29.10.2016. u 11:02 - pre 90 meseci
Zasto kondenzacioni..koji je rezim grejanja?
 
Odgovor na temu

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?30.10.2016. u 11:00 - pre 90 meseci
Ne znam zašto kondenzacioni, tako mi je majstor preporučio kad je bio.

Stvar je u tome da neće biti podnog grejanja već će sve biti preko radijatora, a drugi majstor mi je rekao da kada je radijatorsko grejanje nema poente kupovati kondenzacioni kotao (bacati pare) jer u tom slučaju nema te uštede već je razlika između kondenzacionog i konvencionalnog samo 3%. Kondenzacija ima poente samo ako se radi podno grejanje. Da li je to tačno?

Mi smo se u kući odlučili na centralno grejanje na gas jer je objekat nov i odlično izolovan, a grejanje na gas je čisto, ne treba odvojeni prostor za drva, pelet itd.

Dajte mi neke preporuke, da li mi zaista treba kondenzacioni kotao ili je to u mom slučaju bacanje para, pošto imam radijatore u kući. Takođe mi je majstor računao po nekoliko rebara više u prostorijama jer kao kondenzacioni daje nižu temp vode pa je zbog toga to potrebno, tako da ja sada imam cca 35 rebara više u odnosu na broj kvadrata (neto).

Da li neko može malo da me uputi u materiju i napiše šta je najbolje da uradim po pitanju gasnog kotla, a na osnovu svih informacija koje sam napisao u ovih par postova?
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?30.10.2016. u 13:27 - pre 90 meseci
Osnovni potrebni podatak je temperatura polazne vode po kojoj je računato koliki treba da su radijatori.
Ako je to oko 40*C onda ima smisla kondenzacioni a ako je više onda nema.
Povećanjem broja rebara se može smanjiti temperatura polazne vode na skoro istu temperaturu kao za podno. Treba znati po čemu je računato.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?30.10.2016. u 13:55 - pre 90 meseci
Vrsac nije bas pogodan teren za rad kondenzacionog kotla,a u ovom tvom slucaju ti ne treba.
I naravno bezi sto dalje od tih *vrhunskih*kotlova jer posle moze da ti bude zao ako se desi nesto..
Moj savet ti je da uzmes neki kotao za koji imas lako dostupan servis i delove......sve ostalo je prazna prica
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2025
*.customer.telenor.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?30.10.2016. u 17:47 - pre 90 meseci
Jesi li vec platio prikljucak za gas?
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?30.10.2016. u 20:57 - pre 90 meseci
Gas imam na svom placu, u kuci do ulice, samo cu da ga dovucem do nove kuce a izmedju da stavim kontrolni sat.

Ma ok jasno mi je to za servisnu mrezu itd. Bosch mi tu odgovara jer u gradu imam 4 ovlascena servisera. Ono sto mene najvise interesuje je zasto ne kondenzacioni ili zasto da kondenzacioni? Koji mi je isplativiji u kombinaciji sa radijatorskim grejanjem?

Rekose mi da je Remeha prva i najbolja firma po pitanu ovih tehnologija, koja prodaje patent drugima koji uglavnom kaskaju za njom. Bosch je kupio Junkers i druge kompanije i samo pakuje ali nije poznat inovator po tom pitanju, vec u celoj toj prici daje jako ime proizvodima.

Zasto Remeha a ne Bosch, da li je je stvarno toliko bolja na po pitanu tehnologije kondenzacije i stepena iskoristivosti? Moze li neko da mi odgovori malo opsirnije, da me uveri i edukuje, da konkretne cinjenice i pomogne mi u odluci?
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?30.10.2016. u 22:15 - pre 90 meseci
Ja imam kondenz. kotao ( Talijan ).Inace nisam ljubitelj Bosch - a , jer imaju jako los odnos cena = kvalitet -- uvek pretplatis taj njihov kvalitet.Cini mi se i da Francuzi imaju neke ekstra kotlove na gas.
Ako vec imas gas u staroj kuci onda i mozes da stvoris sliku sta te ceka.............generalno stepen izolacije tvog objekta pravi realnu ustedu.Drugo -- svako niskotemperaturno grejanje , po mom misljenju trazi rad uredjaja 24 / 7 . Nocu samo smanjiti temperaturu vode -- moras biti svestan da radijatorski sistem nije bas idealno resenje za kondenz. kotao.Ako se odlucis za iskljucivanje kotla preko noci a ujutru ponovo podizes temperaturu vode , budi svestan i cinjenice da to radis sa predimenzionisanim sistemom..............itd.
Licno mislim da je bolje ici na varijantu " Cini " radijatori i klasican kotao naprednije generacije , sa tacnim i preciznim proracunom velicine radijatora i kotla.
Mozes slobodno da pogledas i kotlove koje proizvode Italijani -- ima delova za njih .
Sta je jako VAZNO kod Kondenz. kotlova --- to sto ti citas o tehnologiji i stepenu iskoriscenja u zemlji Srbiji , to NE- VAZI.
Problematican je kvalitet gasa kod nas.Nije isti kvalitet u Nemackoj i Srbiji.
Vodi racuna da u decembru , januaru , februaru NE izgoris od racuna za gas -- obicno u tom periodu kond. kotao radi u nekom drugom rezimu a ti imas predimenzionisan sistem......!!!
 
Odgovor na temu

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?30.10.2016. u 22:51 - pre 90 meseci
Hvala na odgovoru!

Mozes li mi reci sta je predimenzionisam sistem, nisam te bas razumeo.

Ja sam za sada samo razvukao cevi do mesta gde radijatori trebaju da budu. Jos uvek nemam kotao, radijatore, nista. Zato i trazim savete. Generalno objekat ce mi biti super izolovan pa se nadam da necu trositi mnogo novca na gas u jeku sezone. Malo se i izvlacimo jer placamo par desetina kubika vise tokom letnjih meseci.

Gas u staroj kuci imamo ali moja majka greje samo jednu prostoriju sa Maja 12 peci i kuva na gas, tako da i nemam neku realnu sliku kakva me potrosnja ceka. U isto vreme greje sa TA peci i tom Majom. Majstori mi pune glavu kako ce to biti 400 kubika mesecno kad je najhladnije.

Verujem da cemo nocu smanjivati ili gasiti grejanje a ujutro se ide na posao i vraca se oko 15-17h tako da razmisljamo i o nekoj daljinskoj regulaciji temperature, svasta nude Bosch i Remeha, preko aplikacije na mobu itd. Barem kad je vezano za kond. kotlove. Ne zameri mi sto pricam samo o ovim proizvodjacima ja samo o njima i znam po neku sitnicu pa ih zato spominjem.

Meni nije cilj da prodjem sto jeftinije nego da kupim najadekvatniji sistem za potrebe svoje porodice. A pod time mislim najadekvatniji kotao za radijatorsko grejanje.
 
Odgovor na temu

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?30.10.2016. u 23:27 - pre 90 meseci
A sto se tice racunice, majstor je ovako meni rekao i racunao:

Stavlja kondenzacioni kotao, temperatura vode ce biti 40 (ili 50) stepeni, svako rebro racuna 140W (vi znate koliko W odaje rebro pri odredjenoj temp vode, nadam se da nisam pogresio).

Dnevna soba 23.5 kvadrata, treba 30 rebara, tj 4266W
Trpezarija 15 kvadrata, treba 18 rebara, 2730W
Hodnik 17 kvadrata, treba 20 rebara, 3000W

i tako dalje za ostale prostorije, cela ku'a je nesto ispod 200 kvadrata, sto ispada da mi treba kondenzacioni kotao od 28 kW.

Ispada sve ukupno blizu 450 000 din.. pitanje je da li meni treba takav setup sto mi je ponudjen. Ili nesto drugacije, konvencionalno.
 
Odgovor na temu

sailorns
VOBAN

Član broj: 188115
Poruke: 9
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?31.10.2016. u 08:06 - pre 90 meseci
Poštovani,
Ja sam na ovom forumu tražio pre par godina pomoć vezano za kotao u kući. Sada posle par godina mogu da Vam dam sledeće informacije.
Kuća prizemna 70m2, Spolja izolacija 10cm Kamene vune, plafon 30cm kamene + mineralne vune, pod 5cm stirodura, grejanje radijatorsko + dve "zmije" povratnog voda u kuhinji i hodniku. Temperaturu grejanja odrđuje sam kotao preko spoljnog senzora u pitanju je običan Baxi 18kW kotao.
Što se tiče radijatora nakon proračuna gubitaka u kući došlo je do sledeće instalacije:
dnevna soba je 25m2 imam 9 rebara,
spavaća soba 12m2 7 rebara,
kuhinja 15m2 5 rebra+ zmija u podu,
hodnik i garderober samo podno zmija
kupatilo sušač 110cm
stim što je po proračunu išlo svuda jedno rebro manje pa sam ga ja dodatno "predimenzionisao".

Kotao je podešen da radi sa 28% snage na grejanju.
Grejanje u kući je podešeno na 21 stepen od 5.30 do 22.00 a u drugom periodu je 20,5 stepeni, ovako mi se pokazalo najrentabilnije a i stalno ima nekog u kući.

Potrošnja u zadnje dve godine mi nije prešla 600m3 za 7 meseci.
u najhladnijim mesecima dobijem oko 150m3 zajedno sa grejanjem protočne tople vode i kuvanjem

Poenta je da ne bi bilo zgoreg da tražiš od nekog inžinjera da ti isprojektuje grejanje u odnosu na gubitke koje imaš u kući. jer ako je dobro izolovana kuća u pitanju i da su gubici oko 80W po m2 (a to je previše za dobro izolovanu kuću) na 200m2 to je ukupno potrebna instalisana snaga negde oko 16kW tj oko 145 rebara pa ako predimenzionišeš neka ide do 24kW kotao ali ne vidim potrebu za 35 rebara više nego što je kvadratura kuće


Drastično veći broj radijatora je mač sa dve oštrice. A za radijatorsko grejanje kondenzacioni kotao nema baš neku svrhu.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?31.10.2016. u 08:52 - pre 90 meseci
Citat:
yowandbm:
1. Ako pogledam rebra i vate, samo za dnevnu sobu je jedno rebro=140w. Za ostale je to 150w i 150w. To je u granicama.
2. Dvoje komšija su prošle i pretprošle godine kupili Bosh kondenzacioni i jedan kaže da je zadovoljan a drugi da ne vidi razliku. Kod obojice je potrošnja manja oko 10% nego sa starim gasnim kotlom ali obojica su imali kotlove iz 1995 (koji i ja još imam) i pre mislim da je tehnološki napredak za 20 godina uzrok smanjenja potrošnje nego kondenzacija.
3. Kad mi neko napiše (a to piše u tehničkim podacima kotlova) da je iskoristivost 108% odmah se pitam ko je ovde lud. Pa sam onda pre koju godinu gledao šta to znači. Znači da su smislili (pošto takav ne postoji) referentni kotao i od tog virtuelnog ovaj kondenzacioni je bolji za 8%. Klasičan ima iskoristivost 90-92%.
4. Testovi iskoristivosti su kao i testovi potrošnje goriva za kola: fabrički, kola troše 4.5l/100km a zapravo potroše 5.5l/km. Da li su slagali? Ne. Poskidali su sa auta sve što se može skinuti, od rezervnog točka pa do akomulatora, vozača biraju među džokejima i vozili sa benzinom od 100 ili više oktana.
5. Kvalitet gasa kod nas je dosta loš. Pola komšiluka je prešlo na kuvanje na butan jer ne garavi posuđe. Izračunali su da ima je jedna boca od 10kg dosta za 3 meseca a za to vreme potroše 60-70m3 gasa.
6. Za kuću mora postojati još jedan energent za grejanje. Traženu automatiku pruža još i struja. Ne mora odmah ali se to mora planirati. Kotao je 200-400evra.
7. Broj radijatora bi trebao da bude takav da u kući bude toplo sa polazno temepraturom vode od oko 40*C na spoljnjih oko 0*C. Tako će radijatori biti mlaki, neće isušivati vazduh i u sobama će biti prijatno.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2025
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?31.10.2016. u 14:15 - pre 90 meseci
ja bih stavio rebara toliko kao da jedno rebro daje 100w. onda dobijas komociju da ides na nizu temperaturu vode. sto se odabira kotla tice, po meni je vaznije da se raspitas koji ima dobru kontrolu vode po spoljnoj temperaturi, tj pripremljenu automatiku za spajanje spoljnog senzora.
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?31.10.2016. u 16:32 - pre 90 meseci
Citat:
yowandbm:
A sto se tice racunice, majstor je ovako meni rekao i racunao:

Stavlja kondenzacioni kotao, temperatura vode ce biti 40 (ili 50) stepeni, svako rebro racuna 140W (vi znate koliko W odaje rebro pri odredjenoj temp vode, nadam se da nisam pogresio).

Dnevna soba 23.5 kvadrata, treba 30 rebara, tj 4266W
Trpezarija 15 kvadrata, treba 18 rebara, 2730W
Hodnik 17 kvadrata, treba 20 rebara, 3000W

i tako dalje za ostale prostorije, cela ku'a je nesto ispod 200 kvadrata, sto ispada da mi treba kondenzacioni kotao od 28 kW.

Ispada sve ukupno blizu 450 000 din.. pitanje je da li meni treba takav setup sto mi je ponudjen. Ili nesto drugacije, konvencionalno.

Gore si naveo da imas izolaciju na zidu 15cm, da imas 200m2, majstor ti sracunao kotao od 28kw......ne treba ti ni
pola od tih 28kw..
Cisto me informativno zanima da pitas majstora koje to rebro ima 140w na 40-50c da kupim i ja:-)
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?31.10.2016. u 16:49 - pre 90 meseci
Al smo se našli da kritikujemo majstora...
Na adresi http://www.etazgrejanje.com/cm...duct_files/90_vox-prospekt.pdf
na zadnjoj strani se nalaze tehnički podaci za VOX radijatore različitih visina i snaga za različite temperature.
Važno je: delta T od 20*C znači da je polazna voda 43 a povrat 37*C (daje samo 44w po rebru), delta T od 30*C znači vodu 55/45*C (daje samo 75w/rebru).
Onih 140w daje na delta T od 50*C a to je u stvari voda od polaz 75 a povrat od 65*C. To je Mali genije lepo primetio...
Snaga radijatora se daje kao npr. 70/50/20 što znači temperatura poplazne vode/temperatura povratne vode/temperatura sobe i tad je snaga za ove Vox 146w/rebru za visinu od 600mm.
I za ostale aluminiumske nije prevelika razlika, i za svaki piše u dokumentaciji.
Dakle, da bi projektovanih 146w/rebru za vodu 75/65 smanjio na prihvatljivih 75w tj režim 55/45 treba duplo više radijatora.
Da bi kondenzacija kotla imala efekta treba bar 2.5 puta više rebara nego što je majstor izračunao...
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

yowandbm
Vrsac

Član broj: 334190
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?31.10.2016. u 21:36 - pre 90 meseci
Neverovatno mi je krivo što sam duduk za te stvari... nije me nikada do sad zanimalo ništa slično tome.

Ovo su specifikacije radijatora Lipovica Orion 600/95:

Toplinski učinak 90/70/20oC ΔT 60 snaga je 185W
Toplinski učinak 70/65/20oC ΔT 50 snaga je 145W
Toplinski učinak 55/45/20oC ΔT 30 snaga je 73W

Kotao je ovaj http://www.remeha.rs/tzerra.html Ne reklamiram ga, samo stavljam link kako bi videli specifikaciju.

Koliko ja vidim u specifikacijama kotla on funkcioniše sa temperaturama 50/30, što automatski znači da je moj "toplinski učinak" 50/30/20oC ΔT 20 a snaga po rebru ispada samo 45W (nadam se da sam dobro izračunao). Ispa

Vidim da je on računao da mi treba 180W po kvadratu, ne znam zašto toliko, na osnovu čega. Po ovome gore ispada da mi treba 95 rebara za sobu od 24 kvadrata. Nešto tu u mojoj računici ne štima, ako neko može da mi objasni i još malo me uputi u materiju bio bih zahvalan.

[Ovu poruku je menjao yowandbm dana 31.10.2016. u 23:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: GASni kotao . Sta mi predlazete?

Strane: << < .. 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 533495 | Odgovora: 688 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.