Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GASni kotao . Sta mi predlazete?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: GASni kotao . Sta mi predlazete?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 536411 | Odgovora: 688 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon157690

Član broj: 157690
Poruke: 1574
93.86.3.*



+144 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?25.09.2009. u 15:51 - pre 177 meseci
uh, kako je ovo bio direktan, optimističan i utešan odgovor... :)))
 
Odgovor na temu

bborko

Član broj: 3104
Poruke: 2
79.101.198.*



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?25.09.2009. u 20:37 - pre 177 meseci
Citat:
mali genije: bborko cini mi se da se neces ugrejati ove zime na nacin koji si zamislio trazi drugo resenje.
pozdrav..
genije..


:-(... A eventualno samo neka mala gasna grejalica koja bi se kacila na instalaciju, samo za grejanje, a vodu bi grejali bojlerom na struju? Da li tako nesto postoji?
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.70.*



+86 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?25.09.2009. u 20:50 - pre 177 meseci
@bborko
za kupatilo imas namensku gasnu grejalicu ali ih je tesko naci kod nas
zato trazi neku ali obavezno u fasadnoj izvedbi.
pozdrav..
genije..
 
Odgovor na temu

gileii
Ivan Ilic
Nis

Član broj: 42869
Poruke: 226
93.86.244.*



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?13.11.2009. u 15:46 - pre 175 meseci
Imam ja jedno pitanje nije bas vezano za gasne kotlove vec za izradu UGI-e. Naime ovih dana treba da mi ugrade kotao i unutrasnju gasnu instalaciju pa sam normalno prikupio nekoliko ponuda za iste. Vezano za unutrasnju gasnu instalaciju u nekim ponudama imam stavku "Ispitivanje na čvrstoću i nepropusnost sa izdavanjem zapisnika, atesta materijala i opreme
zavarivača - cena:8000 din." dok u drugim toga nema. Molio bih nekoga ko zna o cemu se radi da mi objasni sta to placam.

Pozdrav,
Gile
 
Odgovor na temu

miva
Srbija

Član broj: 122852
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?15.11.2009. u 06:21 - pre 175 meseci
Moj ti je predlog da prvo dobro razmislis da li da se grejes na gas.Jednostavno cena grejanja na gas je prevelika osim ako nisi milioner.Ja se grejem na gas i uopste nisam zadovoljan kao imnogi drugi cenom.
Razmisli dobro
Pozdrav
Misko
 
Odgovor na temu

rkmakedonija
skopje,RM

Član broj: 261542
Poruke: 1
*.cabletel.com.mk.



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?05.06.2010. u 17:42 - pre 168 meseci
Zdravo svima ja sam novi,
surfajuci po netu naisao sam na vas sait
pa ako moze neko da mi odgovori na sledece pitanje bicu vam mnogo zahvalan imam novu kucu na tri katova koja je dobro izolovana i je postavljena na ridu, zelim da postavim "Plinski kondenzaciski uredzaj Weishaupt Termo kondenz (WTC 15-A) 15 kW" na svakon katu kuce za grijanje i sanitarnu toplu vodu, a kao gorivo (gas) da koristi propan-butan sa jednim ukopanim rezervoarom .
Pa me interesuje koliki treba da bude rezervoar i kolika ce da bude potrosnja gasa.
 
Odgovor na temu

starko
Beograd

Član broj: 31878
Poruke: 41
*.rcub.bg.ac.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?19.08.2010. u 08:38 - pre 166 meseci
Pozdrav svima na forumu!
Konkretna pitanja (voleo bih da vidim i misljenja servisera gasnih kotlova):
- kotao Vaillant TEC VUW 242-3 fasadni ili kotao BERETA MYNUTE 24 CSI-fasadni
Koji od ove dvojice je pouzdaniji?
Koji ima, generalno, manju potrosnju za isti kvalitet gasa, odnosno bolji stepen iskoriscenja?
Koji se lakse prilagodjava radu na TNG?
Koji ima bolju servisnu mrezu?


 
Odgovor na temu

nebojsa77
Nebojsa Popovic
okolina Novog Sada

Član broj: 88133
Poruke: 40
*.vikns.rs.



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?23.12.2010. u 13:22 - pre 162 meseci
Pitanje za malog genija:
Evo posle 5 godina koriscenja javio mi se jedan problem sa peckom Beretta 24 C.S.I.
Pada mi pritisak u sistemu otprilike za mesec dana dopunim dvaput na 1,5 bar.
Drugi problem koji sam sasvim slucajno primetio je taj da mi se to mnogo brze desi kad koristim sanitarnu vodu recimo da okupam troje klinaca za redom i to traje po cirka 30 - 45 minuta. Posle toga obavezno moram opet da dopunim sistem tj padne pritisak skoro na nulu a sto se tice vode (posto smo ovih dana imali malo vise zamucenu vodu na teritoriji Novog Sada pa sam mislio da je zbog toga) kao da je iz sistema probila nekuda a posto mi je ceo sistem uradjen bakrom ima onu boju bakarne vode.
Mnogi su mi rekli da je probio izmenjivac i da to treba menjati ali evo otoplilo ovih dana i kupao sam decu dve veceri duze to jest igrali smo se u kadi i to je opet bilo po pola sata i duze i sad nista stoji na 2 bara. Moze li neko misljenje posto mi danas dolazi jedan majstor da pogleda i da savet.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
178.22.216.*



+86 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?24.12.2010. u 21:26 - pre 162 meseci
Citat:
nebojsa77: Pitanje za malog genija:
Evo posle 5 godina koriscenja javio mi se jedan problem sa peckom Beretta 24 C.S.I.
Pada mi pritisak u sistemu otprilike za mesec dana dopunim dvaput na 1,5 bar.
Drugi problem koji sam sasvim slucajno primetio je taj da mi se to mnogo brze desi kad koristim sanitarnu vodu recimo da okupam troje klinaca za redom i to traje po cirka 30 - 45 minuta. Posle toga obavezno moram opet da dopunim sistem tj padne pritisak skoro na nulu a sto se tice vode (posto smo ovih dana imali malo vise zamucenu vodu na teritoriji Novog Sada pa sam mislio da je zbog toga) kao da je iz sistema probila nekuda a posto mi je ceo sistem uradjen bakrom ima onu boju bakarne vode.
Mnogi su mi rekli da je probio izmenjivac i da to treba menjati ali evo otoplilo ovih dana i kupao sam decu dve veceri duze to jest igrali smo se u kadi i to je opet bilo po pola sata i duze i sad nista stoji na 2 bara. Moze li neko misljenje posto mi danas dolazi jedan majstor da pogleda i da savet.

ako ne curi nigde pogledaj pritisak u ekspanzionoj posudi
 
Odgovor na temu

kilik978
Petar Nicic
Silbash

Član broj: 206078
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?26.12.2010. u 20:27 - pre 162 meseci
Peporucio bih ti Vaillant VUW 242-3 mnogo jednostavniji i kvalitetniji od bilo kog drugog kota ili Protherm LYNX 24kw inace Vaillantova fabrika u Slovackoj u Skalicama.
Sve sto te interesuje pitaj

www.ensisservis.dmhost.co.cc

[email protected]
 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?03.04.2011. u 00:26 - pre 158 meseci
Ne želim, potpuno da otkrivam identitet ali, kako bih rekao, što se tiče gasnih kotlova, poznajem ih od momenta početka proizvodnje do momenta prodaje pa i dalje do servisne službe, i to svaki korak, kvalitet, delove, način proizvodnje. Ne želim da omalovažavam nikoga na forumu (slučajno sam ovde) ali kada sam video šta se sve piše nesrećnim ljudima koji žele da ulože novac u nešto, morao sam da se prijavim.
Probaću jednom porukom svima da odgovorim pa neka se ljudi pronađu.
Ne znaju svi sve pa idem polako od pocetka.
Imate konvencionalne kotlove sa maksimalno 92% stepen iskorišćenja i kondenzacione kotlove sa oko 109% iskorišćenja (naravno u odnosu na donju toplotnu moć, zato može preko 100%). Ovo su laboratoriske vrednosti i to pri radu kotla sa nominalnom snagom (to je ono u oznaci što piše npr. 24kW). Kada kotao radi sa manjim snagom stepen iskorišćenja pada (kod nekog kotla više, kod nekog manje).
Koji su kotlovi bolji, pa naravno oni kod kojih stepen iskorićenja pada manje. Ali ima tu još nekih stvarčica.
Pričaćemo prvo o konvencionalnim kotlovima. Startni stepen iskorišćenja smo pomenuli gore i on je u principu isti kod svih proizvođača gasnih kotlova. Ali kotlovi 90% vremena rade u nekom smanjenom režimu. Zašto? Pa zar mislite da za 100m2 ili 150m2 treba svih 24kW ? Možda ako ste loše izolovani I ako je napolju -20 ali nije baš tako.
Dalje imate modulaciju plamena, odnosno snage. Kod većine italijanskih brendova modulacija je jako primitivna odnosno kotao radi u on/off režimu. To znači da kotao radi maks. snagom dok ne postigne temp. u kući, zatim se gasi, hladi, pa opet pali zagreva prvo samog sebe pa onda vodu u grejanju i save tako u krug. Ploča na kotlu se projektuje tako da izdrži određen broj paljenja I gašenja, što znači da kod tih kotlova ploča brže strada. Kod BOSCH-a I Vaillant-a modulacija je preko sobnog termostata koji rade sa modulacionim naponom od 5 do 22V, I on moduliše kotao mnogo brže, finije I preciznije, kotao se mnogo ređe pali I gasi I thermostat teži da dovede kotao u ravnotežu sa termičkim gubicima objekta, bez gašenja (tako kotao manje troši).Ne mogu sada pisati o svakom modelu svakog Brenda pojedinačno jer bi mi trebala godina.
Kod konvencionalnih kotlova, ko ima novca da izdvoji za nemca, tu su samo 2 koji zavređuju pažnju, već pomenuti BOSCH (Junkers) i Vaillant, gađaju se 1:1 po pitanju modela i svaki ima neke svoje adute. Istakao bih sledeće činjenice, BOSCH termotechnik je najveći brend za proizvodnju opreme za grejanje u evropi.Bosch odnosno Junkers (Junkers je sastavni deo BOSCH-a, već 80 god.) je patentirao 70% stvari koje se nalaze u današnjim gasnim kotlovima pa i samu kondenzacionu tehnologiju pa neka vam I ta istorija nešto kaže.
Što se modela tiče u naj jeftinijoj klasi rekao bih das u istog kvaliteta i performansi. Kod malo jačih modela istakao bih:
• Dvo brzinske ventilatore kod BOSCH-a (koji jako puno doprinose da kotao ima visok stepen korisnosti i u radu sa smanjenom snagom).
• Solarnu kompatibilnost i mogućnost korišćenja sobnih regulatora koji imaju ugrađen BOSCH patent solar inside koji dodatno smanjuje potrošnju gasa pri grejanju sanitarne vode za oko 15%.

Ostale karakteristike kod ova dva Brenda su iste.

Ako bih poredio sa italijanskim brendovima tu je još puno stvari koje oni imaju inferiornijim u odnosu na Nemce. Tačno je da je dosta elementata u kotlu i kod nemaca italijanskog porekla, ali sklop, pozicioniranje elemenata kotla (servisibilnost), automatika, debljina lima, korišćenje izolacionih materijala, buka, čine to da to nemci rade mnogo bolje, štedljivije i trajnije.

Kondenzacioni kotlovi:
Neću objašnjavati šta je to i kako to radi, poenta je da su značajno štedljiviji. Više u niskotemperaturskim režimima a manje u visokotemperaturnim. Ako se pitate kakvo je vaše grejanje. Pa podno grejanje je niskotemperaturno i idealno je za kondenzacione kotlove ali ne brinite radijatorske instalacije u Srbiji su predimenzionisane i ne živimo u ekstremno hladnim uslovima tako da u 95% vremena u toku zime imaćete efekat kondenzaciju u kotlu i on će štedeti. U principu razlika u ceni se isplati za 2 do 3 sezone.
Kondenzacioni kotli su projektovani da traju duže od običnih.
Kao što sam pomenuo već, BOSCH odnosno Junkers je patentirao kondenzaciju tako da mogu sa sigurnošću da kažem da to radi najbolje. Nije džabe najveći proizvođač kondenzacionih kotlova. Jedini koji može da radi sa antifrizom, jedini dovoljno elastičan da guta gas svakakvog kvaliteta i smanjenog pritiska bez gašenja, odlično radi sa TNG-om , Lako se podešava i šteluje i.t.d. ne mogu ni svi nemci to. Primer: Viessmann koji skoro da namože normalno da radi na TNG. Ne može da radi sa antifrizom. Primer 2. Vaillant imao problema sa izmenjivačima, pucali su. Sada je sve ok. Neću reći da su ostali loši ali ipak malo zaostaju.
Servis:
Servis je po meni jedna od prvih stvari koje trebaju da vas interesuje. Jako puno vodite računa o servisnoj podršci. Znam da je BOSCH najbolji, za 24h stiže deo bilo gde u Srbiju. Beretta solidno, Vaillant – prosek. Ostali italijani, reći ću da nijedan od italijana nema predstavništvo, već ih zastupaju trgovačke kuće koje baš briga za servis, podršku, delove i čuvanje imena Brenda, šta da kažem, naka vam je bog u pomoći. Sime skida delove sa drugih kotlova koji su raybacani po magacinu (vlaga,prašina). Ferroli, čeka se na delove mnogo više od 10-15 dana što je napisao neko od vas. Čeka se mesec pa i dva i sve je gore, trenutno skoro da ih niko ni ne zastupa. Hermann, nema više zastupnika, kupili ga drugi, tako da pitanje koliko će biti još delova. i.t.d. i.t.d. mogao bih o tome do sutra. Onaj što je kupio kineza, svaka mu čast na hrabrosti. Stavio je bombu porodici pod glavu a pri tome nema kome da se obrati tu bombu da demontira. Ne radite to ljudi, vaša deca su u pitanju!! Ljudi štede na kotlu jer se on ne vidi (pa ženi nije bitan kvalitet već izgled) a daju pare za mnogo manje bitne stvari jer su one po sobama. Birajte firme sa tradicijom, stabilne i velike kompanije. Raspitajte se sami ponešto.
Ako baš nemate dovoljno novca uzmite Berettu. Kvalitet ok. Servisna podrška ok. Ako možete malo da doplatite uzmite nemca a vi odlučite kojeg će te. Ja imam sve BOSCH-ovo pa i kotao. Možda sam zato malo navodio vodenicu na njega ali ovo što sam napisao su činjenice I žao mi je što ljudi iz branše to ne znaju ili se prave da ne znaju, zato odlučite sami.
Još jedan savet, 90% majstora nema poima i navodi samo na svoju vodenicu, 90% trgovaca nema poima šta da kažu, čast izuzecima, tako da znajte da ste sami u tome sem ako Vam je jako dobar majstor brat.
Takođe znajte da je redovno održavanje je majka. Pa i auto mora u servis.

I još nešto, oni što kažu da je gas toliko skup da nemogu da izdrže, ili imaju jako lošu izolaciju ili je malo Srbija upumpavala vazduha u mrežu pa kotao više guta ili je kotao loš. Kada je sve normalno, ako stavite na papir grejanje na gas nije toliko skuplje čak I od grejanja na čvrsto gorivo a o konforu da ne pričamo.

Pozdrav, srećno.


 
Odgovor na temu

TiestoX
Kragujevac

Član broj: 271245
Poruke: 89
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?19.04.2011. u 18:31 - pre 158 meseci
Pozdrav Vlaxx,

dao si odgovor koji sam dugo trazio i cekao. Veoma je tesko danas naci iskren odgovor. Ne znam za ostale, ali mene si ubedio u sve sto si rekao.

Veoma hvala na odgovoru.

Svako dobro.
 
Odgovor na temu

gestap0v
BOFH

Član broj: 61769
Poruke: 29
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?24.04.2011. u 20:19 - pre 158 meseci
Pozdrav svima na forumu. Puno saveta i situacija, medjutim ne nadjoh jos korisno resenje za trenutni problem u topiku.

Imam u planu staviti parno grejanje. 2 sprata, 2x80m2, 2.8m visina prostorija, samostojeca kuca.
Ispravak kuca je 8x8

Trenutno bez izolacije. Mislim stavit stiropor 10, a samo na severnoj strani mozda cak i 12icu.
U prizemlju u dnevnoj 4x9m (ispravak 4x8) stavio bih podno grejanje i laminat preko toga.

Islo bi kracom duzinom celog zida zidni ormar, da li je tezina problem ?
posto se ne razumem, da li to drzi vodu i koji su vam saveti na tu temu ?

koliko bi onda bila debljina? trenutno dnevni je nizi za 3-4cm od ostatka, pitam radi praga. Te kolika je otprilike cena takvog podnog ?


Znaci, zanima me kombi fasadni kotao, za radijatore i lajicki 1 spirale, i mozda manji spremnik za toplu vodu zbog dece. U gradu imam Baxi zastupnika, pa bih preferirao njihove proizvode. Razmisljao sam i o kondenzacijskim, ali sa rezervom, zbog trenutnih financija.
Kakva je Baxi servisna mreza u Vojvodini (centar u Subotici) ?
Meni ce trebati 24rka ?

Sto mi savetujete ?


poz

P.S. @mali genije si ziv ? :)

[Ovu poruku je menjao gestap0v dana 26.04.2011. u 08:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?25.04.2011. u 22:41 - pre 158 meseci
Sto se tice samog izvodjenja grejanja, nisam bas siguran koje vam je pitanje, a o detaljima ne znam puno (tipa nosivost i.t.d.)
Sto se kotla tice, ne mozete uzeti kombinovani a da vam greje vodu i u bojleru. Ne znam da li ste na to mislili? ili ste mislili jedan bojler na struju pored kotla.
Ali kako to povezati (moze jedino seriski). U svakom slucaju ako uzmete kombi on radi samo po protocnom principu, sto se BAXI ja tice budite oprezni sa njihovim tabelama jer su im vrednosti u tabelama naduvane odnosno ne ostvarive u praksi.
Primer: BOSCH GAZ7000 sa sekundarnim izmenjivacem za zagrevanje sanitarne vode od 35kW ima protok do 16l/min evropska ocena 3 zvezdice (max) zagrevanje od 10 - 40 stepeni.
Baxi sa sa sekundrnim izmenjivacem od 28kW ili 30kW (ne secam se tacno). Kaze da ima cak 18l/min. protaka tople vode. Alo pa ko je ovde lud.Ajde malo da se lagi ali toliko.... Samo sto to prolazi, niko ne ulazi toliko detaljno u analizu kotlova..... Po ovome moze da ima do max 14l/min. tople vode u istim uslovima.
Moze da ima 18l/min ali da zagreje vodu sa 10 na 30 stepeni ali to je ne upotrebljivo za tusiranje.
Što se servisa tiče, to sam vec objasnjavao pa procitajte. BAXI - mozda ali samo mozda 4 ili 5 mesto (ukljucujem tu kvantitet, kvalitet.... sve)-ponavljam sto se servisa tice.
Ne znam odakle ste ali u svakom gradu imate vise od jednog predstavnika, raspitajte se malo.

Pozdrav!
srecno!
 
Odgovor na temu

gojava
Velika Srbija
Srbija

Član broj: 4032
Poruke: 442
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?27.04.2011. u 19:37 - pre 158 meseci
I ja sam za Bosch. Međutim, majstor sa kojim sam razgovarao i koji više od 15 godina ima firmu za postavljanje termoinstalacija, maltene, insistira da ugradim Vaillant kotao i to običan. Ne znam da li je "običan" prava reč, ali uglavnom da nije kondezacioni.? Bio je iskren, pa je rekao da za Vaillant može da garantuje da dobro radi i da može da ga servisira u svakom trenutku. Njegova rang lista je: Vaillant, Bosch, Viessmann.

Dalje, kaže da kondezacioni kotlovi moraju češće da se čiste (obični po njemu treba da se čiste tek posle nekoliko godina), a ušteda je takva, da će tek posle 10 godina korišćenja da se vrati ta razlika u početnoj investiciji. Sad, ta ušteda u parama je moja stvar, ali me interesuje da li su zaista ti kondezacioni kotlovi osetno bolji u svakodnevnom radu?

Koliko je istinita priča da su nemački kotlovi osetljiviji na kvalitet gasa od italijanskih; posebno u našim uslovima?

I na kraju, kakav savet za instalaciju biste mogli da mi date? Kuća je sa spratom, ukupno oko 170 m2. Izolacija je odlična; stolarija takođe. Instalacija treba da bude razvedena kao da je to jedinini način grejanja u toku zime. Kotao bi bio smešten u kupatilu u prizemlju. Zimi bi se grejao ceo sprat, a u prizemlju samo dve spavaće sobe (jedna preko celog dana, druga samo u toku noći). Dnevna soba u prizemlju će uglavnom biti grejana na peć na drva, dakle redijatori će biti isključeni. Potrebno je samo još da bude obezbeđena i sanitarna voda u kupatilima.
"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?28.04.2011. u 01:07 - pre 158 meseci
Pitajte tog majstora da li ima licencu za kondenzacione kotlove (jer se to posebno polaže), ako nema, eto vam odgovora zašto nudi običan.
Ako ima, ne znam koji je razlog, odnosno rekao je da ce Vam se isplatiti za 10 godina. Mislim da je dobrano omanuo, pa vidite sta se desava sa gasom i generalno energenti će samo da rastu, sada gradite kucu, radite komplet grejanje, imate dobru izolaciju i stolariju i stedite na kotlu, a to vam je srce grejanja (jednostavno ne ide). Posle takvog odgovora majstora ja bih se dobro razmislio da li ce on da mi radi grejanje. (ozbiljan sam stvarno). U mnogim zemljama evrope je obavezna, a jedini razlog zasto je obavezna je taj sto ima znacajnu manju emisiju stetnih azotnih oksida, sto za vas znaci da mnogo manje trosi.
Razlika izmedju običnih (i to naj jeftinijih varijanti sa on/off regulacijom) i kondenzacionih kotlova u ceni je sada drasticno pala, i iznosi oko 400EUR. Ušteda na vašem objektu bi bila oko 150 do 200Eur godišnje, verovatnije 200e u odnosu na taj naj jeftiniji VAILLANT (to vam je verovatno i ponudio). Sami sracunajte koliko vam treba vremena. 2 max 3 godine. sto prodje caskom. Tacno je da treba da se ociste, ali svaki kotao treba jednom godisnje ocititi. Ono sto se ne zna je to da se kondenzacioni kotlovi, barem kod Bosch-a projektuju da traju 5 do 10 godina duže od običnih, pa i to kad uzmete u obzir, cena i nije toliko veca. Ti kotlovi su robusnji izdržljiviji i štede.
Pogotovo što imate dobru izolaciju i stolariju (ušuškanu kuću) i nećete koristiti sve sobe, kondenzacija će još bolje raditi, što više budete gušili radijatore ona će bolje da radi, ona uživa da radi sa što nižom temperaturom u polazu, dok se obični kotlovi muče, oni se češće pale i gase, više troše, još kraće traju (morate baš dobro da pronađete snagu kotla i serviser treba baš dobro da je podesi). Kondenzacija ima bolju modulaciju i može sa malom snagom da radi u nedogled.... Opisivao sam vec njihov nacin rada (pogledajte).
E sad ako ste sigurni u majstora, i on je serviser Vaillanta i volite ga kao brata, vi uzmite Vaillanta običnog (rekao sam nema tu neke razlike u kvalitetu VAILLANT-BOSCH), ako hocete da kupite Mercedesa za male pare (po meni), uzmite kondenzaciju, tu je Junkers (ranije) a sada BOSCH tata. To cudo radi sa cim hocete, maltene na vazduh i bez pritiska.... SPisak servisera dolazi uz kotao i kad pozovete mora da izađe da vam pusti kotao u rad (pustanje kondenzacije je za oko 30E vise od obicnog)Što se tiče osetljivosti Viessmann je osetljiv na kvalitet gasa ubi bože, a od italijana Beretta u nekim slučajevima.
Što se tiče instalacije, nisam siguran da li sam vas razumeo šta vas interesuje, da li je kuća zavrsena ili ne? Ako jeste stavite radijatore slobodno, ako se odlučite za kondenzaciju neka ih bude po neko rebro više i to će da radi odlično, naravno idite na dvocevni sistem. Ako nije zavrsena, stavite ormaric sa sabirnikom i razdelnikom i do svakog radijatora dovedite kroz pod pex-al-pex cev za njega i tako nikad ne može da se desi da vam poslednji radijator u nizu ne greje ili da slabije greje (sto moze biti slucaj kod jednocevca).
Iz svega ovoga zakljucujete, da ja kupujem za sebe, obavezno bih išao na kondenzaciju, a na vama je da odlucite.

Pozdrav!
Sve najbolje!
 
Odgovor na temu

gestap0v
BOFH

Član broj: 61769
Poruke: 29
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?28.04.2011. u 08:20 - pre 157 meseci
@gojava @vlaxx

Hvala na pitanju i odgovoru, to me je sledece zanimalo

Sad mi samo trebaju preporuke sto od kondenzacijskih combi uzeti za 120m2..
Mislim da bih uzeo i onaj dodatak za vanjsku temperaturu.

Ako sam dobro razumeo, meni mi trebao onaj od 24kW ili da uzmem malo jaci ?
Koje mi preporuke dajete ?



poz svima
 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?28.04.2011. u 09:34 - pre 157 meseci
Ako ćete BOSCH uzmite CONDENS 3000W ZWB 24-3 ili ZWB 28-3 on ima 22kW na grejanju (modulise snagu od cak 6,7kW do 22 sto je najveci opseg modulacije), sto vam je puna kapa, a 24kW ili 28kW na sanitarnoj vodi.
Manje vise sve vam je jedno, ako hocete malo rezerve u sanitarnoj vodi uzmite 28. pogotovo ako imate 2 kupatila.
poz
 
Odgovor na temu

gojava
Velika Srbija
Srbija

Član broj: 4032
Poruke: 442
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?28.04.2011. u 10:56 - pre 157 meseci
Hvala @Vlaxx.

Dobro si pomenuo ono da se stavi po neko rebro više ako se ugrađuje kondenzacioni kotao. Čuo sam za to. Valjda ima nekih kotlova koji "uđu" u taj neki ekonomični režim rada (greju vodu na 40 stepeni) i ako štede energiju. To je to, valjda?

Moja kuća je završena i useljena. Samo još grejanje nije rešeno. Prema tome, mora dvocevni sistem. Dakle, koji kondezacioni kotao Bosch za 170 m2 i sanitarnu vodu za dva kupatila? Mogao bi ovako da daš još nekoliko saveta koji su po tebi značajni, da znam oko čega da se pogađam sa majstorima. Npr., koje cevi, koja debljina, koji ventili na radijatorima, koliko ventila, koji radijatori i td.

p.s.

@Vlaxx, ovaj CONDENS 3000W ZWB, nema ventilator sa promenljivim brojem obrtaja. Takav ventilator si ranije pominjao kao prednost Bosch-a u odnosu na konkurenciju.

[Ovu poruku je menjao gojava dana 28.04.2011. u 12:18 GMT+1]
"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?28.04.2011. u 11:52 - pre 157 meseci
Uh, mislio sam da ce sva pitanja biti jasna iz onog velikog maila, a meni je glupo da nekog ignorisem, nemam bas puno vremena za ovo.

STo se tice radijatora i nacina rada kondenzacije, nekako je tako kao sto ste rekli, evo malo preciznije ali kratko.

Bitno je da je povratna voda iz radijatora kod kondenzacionih kotlova sa sto nizom temperaturom, jer ispod 57 stepeni dolazi do kondenzacije u dimnim gasovima.
Sto nizi povrat, znaci da je i polaz ka radijatorima nizi, posto je tada niza srednja temperatura u radijatorima moraju biti malo jaci kako bi vas grejali. (ne brinite majstori to i onako nesvesno u 99% slucajeva predimenzionisu) Ponovo kazem, ne brinite tek na -18 trebace vam u radijatorima npr. 75 stepeni u povratu ce biti 55 ili 60 i tada kotao nece raditi u kondenzacionom rezimu (ali je i tada oko 7% efikasniji od najefikasnijeg obicnog kotla), koliko dana ili minuta imamo -18 stepeni, mozda ako je zima jako ostra bude par dana -18 i to je to. Svo drugo vreme radice u kondenzacionom rezimu. Najprostije da vam objasnim: Temperatura izduvnih gasova kod obicnog kotla je oko 140-150 stepeni i to bacate napolje, a kod kondenzacionog 50-80 stepeeni, tu razliku u temperaturi ste ustedeli.

Ako hocete kombinovani uzmite CONDENS ZWB 28-3, za vasu kucu to je dovloljno ima i vise sanitarnevode. Najveci konfor sanitarne vode imate ako uzmete bojler od 120lit, npr ST120 EB koji ima mogucnost ugradnje elektro grejaca (za svaki slucaj) i CONDENS ZSB22-3, onda imate vode koliko hocete, kotao se redje pali da greje vodu i.t.d. ali ta varijanta vam je jos skuplja, sigurno za 300E, pa razmislite. Ali od ta dva izaberite.

Taj kotao IMA modulisuci ventilator! Jedini je na kome plamen gori na dole. (zanimljivo)

Radijatori su najbolji liveni, traju po 40god. ali to je skoro izaslo iz price, na zapadu se koriste 90% panelni celicni radijatori, oni su vam jeftiniji od Aluminijumskih.
Aluminijumski su vam najlepsi, imate GLOBAL i CALIDOR u Srbiji kao najprodavaniji, slicnog su kvaliteta ali je Calidor veca fabrika, malo se razlikuju u dizajnu pa izaberite, necete pogresiti sta god od toga da uzmete.
Ventile najbolje da uzmete termostatske (jos vise stedite), tu vam je najbolji Heimaier (Nemac) i Danfoss (Danski), samo mislim da Danfoss nema gumicu pa kad se jednom zavrne nema ovrtanja pa ponovnog zatezanja jer ce da curi. Caleffi od italijana je dobar ima i gumicu.
Cevi - bakarne, ispod 0,9 nemojte da idete, cuo sam cak da imaju i 0,8 (sto je mnogo mnogo je). Izlaz iz kotla je 3/4" tako da ne vece od toga sto se tice bakarnih cevi (nema efekta). Izlaz za sanitarnu je 1/2"

To je to,

poz.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: GASni kotao . Sta mi predlazete?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 536411 | Odgovora: 688 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.