Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

koracni motor preko paralelnog porta

[es] :: C/C++ programiranje :: koracni motor preko paralelnog porta

[ Pregleda: 5103 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blagoyeblagoye
Blagojevic Milan
Kragujevac

Član broj: 73211
Poruke: 66
213.137.99.*



Profil

icon koracni motor preko paralelnog porta04.11.2005. u 18:06 - pre 224 meseci
Ne pitajte kako i zasto, treba da vrtim koracni motor preko paralelnog porta PC racunara.

Ako nekako mozete da mi pomognete - pomozite!!!

Mozete da mi preporucite i neki dobar pdf o portvima racunara i interfejsima u c/c++.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: koracni motor preko paralelnog porta06.11.2005. u 08:27 - pre 224 meseci
Vec je bilo price na ovom forumu o paralelnom portu, pronjuskaj malo okolo pojavljivala se ta tema vec nekoliko puta.

Sto se tice upravljanja koracnim motorom preko paralelnog porta tu ces morati da koristis neki strujni ili naponski drajver jer signali porta nisu dovoljno jaki da bi njima pogonio motor (izuzev ako nije neki minijaturni neoptereceni motor edukativne namene), a i tada sam skeptican.

Ranije verzije Windows-a (npr. 98) dozvoljavale su direktan pristup paralelnom portu, pa to nije bio neki problem, postoje biblioteke za npr. C ili C++ sa gotovim funkcijama za pristup portu koje su mogle da se kortiste.

Medjutim, Win XP ne dozvoljava direktan pristup portu (valjda zbog bezbednosti) vec moras da pises svoj drajver ili nesto sl. Postoje i gotove stvari za to, a mozda je najbolje da pogledas u knjizi Voje Milanovica: "PC interfejsi". Tu imas objasnjene protokole na portovima, a i primere u Visual Basic-u, QBasic-u, Turbo Pascal-u, C-u i Delphi-u. (vidi na http://milan.milanovic.org/skola)
Ja sam tu knjigu nabavio u Radio Klubu u Bg.
 
Odgovor na temu

blagoyeblagoye
Blagojevic Milan
Kragujevac

Član broj: 73211
Poruke: 66
213.137.99.*



Profil

icon Re: koracni motor preko paralelnog porta06.11.2005. u 08:47 - pre 224 meseci
Recimo da cu nekako povecati napon signala sa porta (hardware sam vec napravio) dovoljno da moze da vrti neki motor.

Neko mi je rekao da timer interrupt treba da zamenim nekim drugim tajmerom da bih imao dovoljno veliku frekvenciju da njome pobudjujem motor. To ne znam.
 
Odgovor na temu

pershin

Član broj: 130418
Poruke: 1
*.xnet.hr.



Profil

icon Re: koracni motor preko paralelnog porta18.01.2007. u 21:19 - pre 210 meseci
Meni je trebalo nesto slično pa sam napisao program koji kontrolira port iz win xpa. Bitno je samo da je port u EPP načinu rada ( podesi se u biosu). Ak nekom treba nek se javi na [email protected]
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: koracni motor preko paralelnog porta

[ Pregleda: 5103 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.