Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!
(Zaključana tema (lock), by lancia88)
Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

[ Pregleda: 329837 | Odgovora: 434 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

krckosky
goran krstic
KG

Član broj: 183885
Poruke: 23
93.86.211.*



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!13.11.2009. u 21:15 - pre 175 meseci
Citat:

misterno2008

Dosli smo do istog zakljucka,znaci,dobra izolacija sa stiroporom od 8 cm i u mnogome bi trebalo da smanjimo gubitke t.energije ili ti racune(prijatelj je sa 5 cm stiropora ustedeo 40%).


U kojim se debljinama moze naci stiropor. Nisam znao da postoji 8 cm. Ja sam cuo za 5 i 10?
Jel ima i preko 10?

Da li neko mozda zna koji je odnos debljine stiropora sa smanjenjem toplotnih gubitaka?

Na koliko cm je najbolji odnos ustede i novca ulozenog za materijal?

 
0

krckosky
goran krstic
KG

Član broj: 183885
Poruke: 23
93.86.211.*



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!13.11.2009. u 21:17 - pre 175 meseci
Citat:
misterno2008

Za Krckosky-a:

Probajte da smanjite dnevnu na 21`C,moguca je usteda i do 20%


Hvala na savetu, vec sam to uradio, i pre nego sam video vasu poruku
:-)
 
0

Milan Danilovic
Milan Danilovic
Beograd

Član broj: 238217
Poruke: 10



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!14.11.2009. u 03:13 - pre 175 meseci
Gorane, iako je to tako, nekako uvek imam utisak da varaju. Pa npr. sama poreska osnovica se uvecava, pa oni sitni iznosi na ime kamate obracunavaju se na ukupnu sumu...KOliko god to izgledalo malo, to je ipak igra velikih brojeva. Samo dinar po glavi potrosaca, odnosno brojilu je velika lova. Na 2,5 miliona domacinstava u Srbiji (skracenoj za Kosmet), odnosno toliko brojila-malo li je. Eh, kad bi gradjani Srbije meni na racun placali po dinar mesecno. Onako, greskom. A, zasto ne verujem EPS-u, Srbijagasu, Javnim preduzecima svih vrsta? Pa, mislim da su isti razlozi kao i kod vecine gradjana. Evo NIS- 8 milijardi gubitaka, kazu. Kako? E, bas bih voleo da vidim koliko su od toga potrosili kroz nekoliko marketinskih agencija. Kao i ostali. No, to je neka druga prica. Pardoniram.
Ali, dobro je da je ova tema ipak krenula u dobrom pravcu zahvaljujuci forumasima koji su se prikljucili.
Izolacija stanova je pitanje svih pitanja. Evo ja sad trazim i nacin da nekim termofolijama izolujem i prozorska stakla iako imam drvene žaluzine. Ako neko ima ideja i sugestija neka ih podeli sa ostalima.
I zanimljiva je ideja koju je neko pomenuo u ranijim postovima: Naći način da se grejaču na struju doda i mogućnost akumulacije energije poput TA peći. Tokom noćne nize tarife. Npr. šamotnim ciglama ozidati radijatore? To bi bilo geneijalno! Ali, kladim se da bi onda EPS brže bolje ukinuo jevtiniju tarifu.
Ili možda naći srećan spoj solarne i elektricne energije za grejanje. Je li to neko uradio?
Pozdrav svima.
 
0

misterno2008
Vladan Markovic
Becej

misterno2008
Član broj: 207014
Poruke: 63
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!14.11.2009. u 07:40 - pre 175 meseci
Citat:
krckosky: U kojim se debljinama moze naci stiropor. Nisam znao da postoji 8 cm. Ja sam cuo za 5 i 10?
Jel ima i preko 10?

Da li neko mozda zna koji je odnos debljine stiropora sa smanjenjem toplotnih gubitaka?

Na koliko cm je najbolji odnos ustede i novca ulozenog za materijal?


Pozdrav,

Evo linka o optimalnoj izolaciji za nase podneblje

http://www.google.com/url?sa=t...mp;sig2=_JRzeIJKPqbhroCCuNKOsw



bolje biti bogat,no ne biti
 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!14.11.2009. u 19:02 - pre 175 meseci
A pogledaj i ovo svakako
http://www.austrotherm.com/aus...u/main1/sub1/20356/index.shtml
 
0

krckosky
goran krstic
KG

Član broj: 183885
Poruke: 23
212.200.222.*



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!14.11.2009. u 20:19 - pre 175 meseci
Hvala na linkovima.

Da li postoji neki period godine u kome je bolje-manje dobro raditi izolaciju?

Cuo sam da ne valja na prolece, zbog dosta vlage koja se nakupila u zidovima tokom jeseni i zime, pa ako se zarobi izolacijom, izbija na jedinu stranu na koju moze, ka unutra, i da se onda javlja budj u ogromnim kolicinama.

Za istu posledicu sam cuo kada se radi izolacija rigipsom sa unutrasnje strane zidova.

Da li bi bio problem da uradim izolaciju na kuci u narednih mesec dana, jer su vec bili kisni dani, pa cak i snezni :-)
Da li se od leta do sad nakupila vlaga u zidovima koja moze biti problem kasnije?
 
0

ikac2000
ikac2000
Nis

Član broj: 27534
Poruke: 519



+18 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!15.11.2009. u 01:14 - pre 175 meseci


Citat:
Firma „SZR Katana“ se bavi proizvodnjom, prodajom i ugradnjom parnih kotlova koji su energetski veoma „štedljivi“.


Lepo su stavili rec stedljivi pod navodnicima. O stedljivosti (nista manje stedljiv od ostalihj savremenih el. kotlova) je bilo dosta reci u zadnjim postovima, sa kojima se, kao diplomirani inzenjer masinstva- termotehnike, potpuno slazem.
 
0

Cyber01001
Našice , CRO

Član broj: 66227
Poruke: 540
*.adsl.net.t-com.hr.



+33 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!15.11.2009. u 02:11 - pre 175 meseci
ma kakva stednja??? pa bar je struju lako ukrasti ;))))) heheh! pozz
 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!15.11.2009. u 03:46 - pre 175 meseci
Pa mozda znate za neki drugi kotao koji radi na monofaznui struju i mogao bi da zagreje mojih 80-90m2 a da ne udjem u crvenu zonu?
Bio bih vam jako zahvalana za takvu informaciju gospodine inzenjeru.
 
0

ikac2000
ikac2000
Nis

Član broj: 27534
Poruke: 519



+18 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!15.11.2009. u 11:47 - pre 175 meseci
Svaki komentar je izlišan nakon zadnjih desetak postova.
 
0

supur
Nenad Supurovic

Član broj: 47060
Poruke: 17
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!15.11.2009. u 11:57 - pre 175 meseci
Citat:
SREBRNI LETAC: Pa mozda znate za neki drugi kotao koji radi na monofaznui struju i mogao bi da zagreje mojih 80-90m2 a da ne udjem u crvenu zonu?


Odgovor je: Svaki. Za savrseno izolovan stan, cak i jedna upaljena sijalica od 50W je dovoljna da ga zagreje na 21°C, a zatim i da ga pregreje. Naravno, taj prelazni proces ce trajati veoma dugo ali jednom kada se zeljena temperatura upostavi moci cemo da iskljucimo sijalicu i stan ce ostati na postignutoj temperaturi zauvek - kao u termosu. Ovo vazi za "savrseno" izolovan stan.

Sve je dakle u izolaciji i dodatnim izvorima grejanja kao sto su komsije, osuncanost i sl.

Svaki elektricni kotao koji se nalazi UNUTAR prostorije koja se zagreva, ima istu energetsku efikasnost = 100%. Jedini stvarni gubici koji u tom slucaju nastaju, jesu gubici od samozagrevanja onog dela elektricne instalacije koji se nalazi izmedju brojila i ulaska u prostoriju - ali oni su jako mali i mogu se zanemariti, a i podjednaki su za sve kotlove iste snage.

Ne osporavam da se Vi verovatno veoma jeftino grejete ali, u vasem stanu, svaki kotao iste snage bi postigao identicne rezultate. Nadam se da se razumemo.

Pozdrav,
Supur
 
0

misterno2008
Vladan Markovic
Becej

misterno2008
Član broj: 207014
Poruke: 63
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!15.11.2009. u 17:53 - pre 175 meseci
Citat:
supur:
Svaki elektricni kotao koji se nalazi UNUTAR prostorije koja se zagreva, ima istu energetsku efikasnost = 100%. Jedini stvarni gubici koji u tom slucaju nastaju, jesu gubici od samozagrevanja onog dela elektricne instalacije koji se nalazi izmedju brojila i ulaska u prostoriju - ali oni su jako mali i mogu se zanemariti, a i podjednaki su za sve kotlove iste snage.

Ne osporavam da se Vi verovatno veoma jeftino grejete ali, u vasem stanu, svaki kotao iste snage bi postigao identicne rezultate. Nadam se da se razumemo.


Pozdrav,

Apsolutno se slazem sa tobom Supure,medjutim,nijedan el.kotao nema ovu cenu,te ga apsolutno preporucujem.

Naime,cena trofaznog kotla Oganj,pre samo 4-5 meseci(u julu) u vansezoni na popustu,kada sam ga ja kupio,imao je cenu od 400evra + automatika 50evra.

Ali,posto je ovaj svet jako mali,eto saznao sam,da je sada u jeku grejne sezone cena istog opala za neverovatnih 40% tj. kosta oko 250evra.

Cene padaju,gle cuda!Sad,da li je to novi marketinski potez firme Katana,ili nesto drugo,to vam vec ne mogu reci.

Ako sacekate jos koji mesec,kako su krenuli,sa novim super-hiper popustom,cena ce biti celih 100evra,sto maksimalno pozdravljam:)


bolje biti bogat,no ne biti
 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!15.11.2009. u 20:27 - pre 175 meseci
Pa vidi izolacije uopste nemam cak ni malteracije a sa sijalicama sam probao ukljucio sam 4-5 i nije bilo neke vajde jel ima veze koje su sijalice dal kineske dal ove domace i dali mozda stedljive daju boli efekat nego obicne nisam siguran. Kada mi je dosadilo da se igram ukljcio sam svog Ognja start sa 15tak amepra i vrlo brzo mi je bilo toplo.
I dalje nisasam razumeo koji kotao bi mi bolje grejao na monofaznu struju pa bih vas molio posto vidim da ste ekspert da mi pojasnite malo.
 
0

supur
Nenad Supurovic

Član broj: 47060
Poruke: 17
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!16.11.2009. u 04:35 - pre 175 meseci
Citat:
SREBRNI LETAC: Pa vidi izolacije uopste nemam cak ni malteracije a sa sijalicama sam probao ukljucio sam 4-5 i nije bilo neke vajde jel ima veze koje su sijalice dal kineske dal ove domace i dali mozda stedljive daju boli efekat nego obicne nisam siguran. Kada mi je dosadilo da se igram ukljcio sam svog Ognja start sa 15tak amepra i vrlo brzo mi je bilo toplo.


Prica sa sijalicama vazi samo za SAVRSENO izolovan stan, stan koji je izolovan kao stakleni stermos. Tako nesto ne postoji. Nadam se da ste se salili kada ste rekli da ste eksperimetisali sa sijalicama..

Citat:
I dalje nisasam razumeo koji kotao bi mi bolje grejao na monofaznu struju pa bih vas molio posto vidim da ste ekspert da mi pojasnite malo.


NIJEDAN kotao iste snage Vam ne bi grejao bolje, na bilo kakvu struju. Ali SVAKI kotao iste snage bi Vam grejao isto.

Posto stalno potencirate da su Vasi kotlovi izuzetno "efikasni" na monofaznu struju (ili, cini mi se, ako se prikljuce izmedju dve faze), moze da se desi da je vama brojilo neispravno i da u takvom rezimu ne broji bas onoliko koliko bi realno tebalo da broji.. To bi moglo da objasni malu potrosnju u "lose izolovanom" stanu.

Uostalom, koliko bese tacno kWh potrosite na grejanje na dan, koliko grejete kvadrata i pri kojoj razlici temperatura (unutrasnja - spoljasnja)?

Nisam ekspert nego se sasvim normalno razumem u zakone fizike i termodinamuke. Ono o cemu se razgovara na ovoj temi bi trebalo da razume i svako ko je imao dobru ocenu iz fizike u srednjoj skoli.

Pozdrav,
Nenad
 
0

supur
Nenad Supurovic

Član broj: 47060
Poruke: 17
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!16.11.2009. u 04:58 - pre 175 meseci
Citat:
misterno2008: Apsolutno se slazem sa tobom Supure,medjutim,nijedan el.kotao nema ovu cenu,te ga apsolutno preporucujem.


Slazem se: mali i jeftin - to su mu glavne prednosti. To sam napisao jos u prvom postu.

Cene takvih kotlova su izgleda jako sarene i velika je ponuda. Zato mi nije posebno cudno sto cene idu dole. Sa druge strane, dobar glas se daleko cuje, a los jos dalje: Puno je ljudi uvidelo da "podesavanje sistema" moze da potraje i da nije po sistemu "kljuc u ruke".

Pozdrav,
Supur
 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!16.11.2009. u 21:01 - pre 175 meseci
Nazalost sa mojih 120kg tesko bih stao u termos a za zenu i dete da ne pominjem tako da za dalje odustajem od sijalica.

Citat:
NIJEDAN kotao iste snage Vam ne bi grejao bolje, na bilo kakvu struju.


To znam i sam hvala sto ste to potvrdili.

Citat:
Ali SVAKI kotao iste snage bi Vam grejao isto.


Navedite barem jedan koji radi na monofaznu struju i greje 80m2 ne morate vise modela.

Citat:
moze da se desi da je vama brojilo neispravno i da u takvom rezimu ne broji bas onoliko koliko bi realno tebalo da broji.. To bi moglo da objasni malu potrosnju u "lose izolovanom" stanu


Da da bice da je to a verovatno je isti slucaj i kod desetine hiljada ljudi koji do sada imaju ovaj kotao to mi zaista nije palo na pamet.

[/quote]Nisam ekspert...[/quote]

To sam i sam uvideo.

Citat:
.....normalno razumem u zakone fizike i termodinamuke. Ono o cemu se razgovara na ovoj temi bi trebalo da razume i svako ko je imao dobru ocenu iz fizike u srednjoj skoli.


Eto ja se ne razumem u fiziku ali se razumem u grejanje i novcanik kada placam struju fizika me nije ugrejala.

Hvala na korisnim savetima.

 
0

supur
Nenad Supurovic

Član broj: 47060
Poruke: 17
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!17.11.2009. u 00:45 - pre 175 meseci
Citat:
SREBRNI LETAC: Navedite barem jedan koji radi na monofaznu struju i greje 80m2 ne morate vise modela.


Da bih odgovorio na ovo, potrebno je prvo da Vi meni odgovorite na pitanje koje sam Vam postavio u prethodnom postu, bar orjentaciono: "koliko kWh potrosite na grejanje za jedan dan i pri kojoj prosecnoj razlici temperatura (unutrasnja - spoljasnja)?".

Onda bih mogao da Vam kazem za koji klasican monofazni kotao smatram da bi mogao da Vam postigne isti rezultat, u vasem stanu.

Pod uslovom da je Vama uopste stalo do konstruktivne diskusije. Za svadju i nadmudrivanje, nemam vremena.

Pozdrav,
Nenad
 
0

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!17.11.2009. u 11:05 - pre 175 meseci
Ne bih sada da se (ponovo) upuštam u temu efikasnosti , računa za struju i poznavanju Fizike,
neko bih skrenuo pažnju na jedan drugi aspekt, naime sigurnost i zakonsku regulativu.

Mogu da pretpostavim da se gospodinu Markoviću(osnivaču i vlasniku firme) ta ideja o "super grejaču"
izgledala genijalna. Ono što se praktikovalo kao "nužno rešenje" po kasarnama i zatvorima lepe nam domovine,
sa dva zileta i par žica za par sekundi dovesti vodu do ključanja, i skuvati čaj ili kafu, je trebalo podici
na viši nivo i od toga napraviti proizvod kojim se može grejati i stan/kuća.
Pogotovu ako se i Rusi greju u svojim podmornicama na isti način.
Prednosti takvog koncepta su (za proizvođača) očigledni: nema kazana, nego je to jedan protočni
bojler, ne postoji klasični grejač nego samo dve metalne ploče, ako se napravi alat može se ceo "kotao" izliti
iz jednog komada plastike, manji gabriti, manje elektike, i još neke prednosti koje ne mogu sada da se setim.
Sve te "prednosti" idu na ruku proizvođača, jeftina proizvodnja, jefnino sastavljanje, manji troškovi transporta.

U stvarnosti ono što po zatvorima i kasarnama nije predtavljao problem(ovi prvi su se ionako ogrešili o zakon;-)
naime sigurnost i maksimalna snaga grejača su vremenom postali problem i za korisnika i za proizvođača.
Ono što bi trebalo da bude osnovni parametar nekog grejača je : kolika mu je snaga u kilovatima?
Na ognju(i drugima) to ne može das se napiše jer to zavisi od fluida koji kroz njega teče i kao takva je ta snaga vrlo "fluidna", i zavisi od provodljivosti vode, njene temperature, primesa koje se tokom rada sa cevi rastvaraju u vodi,
hemijskih reakcija između satojaka, konstelacije zvezda i planeta u trenutku puštanja u pogon(ups, preterah).
Znači ono što je normalno da stoji na svakoj sijalici, šporetu, bojleru, drugim električnim kotlovima ovde ne može
da stoji jer je po prirodi ta veličina vrlo "fluidna" i ne zavisi od samog grejača.
Posledice su da se je teško dimenzionisati i ostale komponente u lancu grejanja, presek dovodnog kabla,
jačina i tip osigurača, maksimalna vršna struja....
U međuvremenu su proizvođavi postali svesni sve problematike i pokušavaju da "štetu" ograniče preporukama
o "podešavanju sistema" i "upotrebi već pripremnjenog elektrolita".

Drugo značano pitanje je: "šta se dešava ako se kojim slučajem otspoji neutralna elektroda ili kod dvofaznih jedna
od faza? Odgovor je "celo centralno grejanje je pod naponom"!

Kako god se okrene taj "princip" rada je osuđen na odumiranje iz dva osnovna razloga:
1) Nije siguran(mada se na sreću do sada ništa nije desili)
2) Ceo proces je teško kontrolisati(sanaga, struja)

i time će pre ili kasnije morati biti ukinut, zbog zakonskih osnova(koje još ne postoje).

Ruku na srce, u razvijenim industrijskim zemnjama bi neki inžinjer ili tehničar sa takvom idejom brzo odustao od
nje, posle par konsultacija sa kolegama koje bi mu ukazale i na mane te ideje. U takvim sredinama postoji i
izraz za takve ideje koje mogu da izgledaju suvislo samo u teškom pijanstvu. Kad jutro dođe i glava
se razbisti govori se "šnaps(rakija) ideji".
To sve govori o tehničkoj kulturi ove zemlje. Dok se Finci diče svojim školskim sistemom i naprednom tehnologijom,
Nemci prave Porše, Opel, Audi, VW... Italijani Ferari, Dukati...Francuzi nuklearke... a svi zajedno već decenijama
grade CERN i učestvuju u programu ESA, mi pravimo "super grejače" i druge "umotvorine".
Tesla i Pupin bi se okrenuli u grobu.

Pozdrav



[Ovu poruku je menjao branko_g dana 17.11.2009. u 12:30 GMT+1]
 
0

misterno2008
Vladan Markovic
Becej

misterno2008
Član broj: 207014
Poruke: 63
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!17.11.2009. u 12:04 - pre 175 meseci
Citat:
supur: Da bih odgovorio na ovo, potrebno je prvo da Vi meni odgovorite na pitanje koje sam Vam postavio u prethodnom postu, bar orjentaciono: "koliko kWh potrosite na grejanje za jedan dan i pri kojoj prosecnoj razlici temperatura (unutrasnja - spoljasnja)?".


Pozdrav,

Evo,ja cu navesti potrosnju u din. kod prijatelja i mene.

Posto sam prestao da belezim potrosnju(el.kotao mi radi samo nocu) i ne mogu posluziti kao primer(za grejanje na struju),navescu racun kod prijatelja za oktobar mesec.

Racun je izneo 5600din sa PDV-om(skeniracu racun ovih dana),perfektno izolovan stan(dnevna unutrasnja 22`C,nocna 21`C),grejano oko 75kvm(drugi sprat),pola meseca je spoljna temperatura bila 5-6`C,druga polovina 13`C - 16`C.

Kod drugog prijatelja(prizemna kuca,80kvm,izolacija 5cm stiropor),grejanje-gas 4000din(unutrasnja 21`C 24h) + struja 1500din(standardna potrosnja bez grejanja).

A onako usput,meni(62kvm visoko prizemlje) je stigao gas 2500din i struja 3000din(sedam dana dnevnog grejanja i 18 dana nocnog + standardna potrosnja) sa PDV-om.

Da rezimiram:

-struja(5600din manje 1500din ostali potrosaci)
-gas(4000din grejanje) + 1500din struja ostali potrosaci
-gas-struja(2500din gas + 1500din struja grejanje) + 1500din ostali potrosaci

Kao sto se moze videti,ukupna potrosnja u dinarima je gotovo identicna,ali ja grejem 25-30% manju povrsinu,sto znaci da jedinu razliku pravi njihova dodatna izolacija od 5cm stiropora.

Dakle,Supuru je svaka k`o Njegoseva.Ono cime bi trebalo da se pozabavimo svi koliko nas ima,definitivno jeste,smanjenje toplotnih gubitaka na najmanju mogucu meru :)







bolje biti bogat,no ne biti
 
0

Soko61
sl system
nis

Član broj: 239357
Poruke: 1
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!19.11.2009. u 20:52 - pre 175 meseci
Tema je zainteresovane za grejanje postakla da kažu što je bitno, ja ću reći kako sam se grejao 22.godine.
Proračunom sračunati gubitci za 80. kvadrata jednog sprata u zajedničkoj kući su 11,5 kw. Kupio sam kotao na
čvrsto gorivo EMO central 23. Prve godine naručim 3.t uglja i kvaliteno sam se te zime grejao. Posle toga prešao
sam na lož ulje i od 2000.L ostajalo mi je 10-15% u sezoni nepotrošeno. Sa ovim sam uz automatsko upravljanje
potrošio oko 100. maraka mesečno. Čistije a ne i jeftinije je grejnje na 18. kw snage kotla na struju, to je moj još
jedan u nizu pokušaj da se konforno i ekonomično ugrejem na 21 C. Račun vršne potrošnje iznosio je preko 2500. kw.
Postaknut da smanjim račune angažujem T.A peć koju punim noću. Rado sam prihvatio "oganj 01" kao kompletnu
zamenu za sve do sada upotrebljeno sem gasa. Radio je polako, dok sam uočio da na 13-15A startuje i potroši oko
1550. kw mesečno. Međufazni "oganj 02" je brže postizao zadatu temperaturu 55-60 C i to me za 8-10 sati grejnja
sa prosečnih 21 C i dalje održava na manje od 1600. kw. Kad sam to rekao komšijama i prijateljima uz proveru i oni
u početku kao dopunsko grejanje, sada se greju na 01, 02 ili 03 KATANIN-im uređajima.
Napomenuo bih da će jača izolacija učiniti sve racionalnijim što nam je poznato. POZDRAV iz Niša pa svratite ako
vam je usput.

[Ovu poruku je menjao bakara dana 21.11.2009. u 12:07 GMT+1]
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!
(Zaključana tema (lock), by lancia88)
Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

[ Pregleda: 329837 | Odgovora: 434 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.