Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!
(Zaključana tema (lock), by lancia88)
Strane: << < .. 16 17 18 19 20 21 22

[ Pregleda: 328469 | Odgovora: 434 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!22.12.2009. u 00:47 - pre 173 meseci
Evo jos jednog termobloka ovoga puta narucen od firme Austroterm za potrebe grejnja poslovnog prostora u Bgd. Opremljen digitalnim termostatom za konkrolu temperature vode i daljinskim termostatom za kontrolu temperature u prostoru. Inace na njihovom sajtu mozete videti njihovu video prezentaciju u kojoj govore i o nasej firmi tacnije objektu koji gradi vlasnik firme gosn. Markovic. Film mozete pogledati ovde

http://www.austrotherm.com/aus...u/main1/sub1/20375/index.shtml

Evo i temobloka



Blok za upravljanje opremljen besumnim kontaktorom marke general electric 40A i digitalnim termostatom sa sondom koja se preko posebnog dodatka montira direktno u vodi koja cirkulise i tako daje najpreciznije rezultate merenja dakle ne loristi uobicajen sistem lepljenja na cev.

 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!22.12.2009. u 00:59 - pre 173 meseci
Kada smo vec kod termoblokova za potrebe poznatog kupca po njihovom zahtevu izradjen je ovaj termoblok sa pvc cevima za vodosnabdevanje precnika 3/4 cola i sa ugradjenim plocastim izmenjivacem toplote poizvodnje nase firme. Izmenjivac omogucava nezavisno grejanje primarne vode u kotlu od sekundarne vode u sistemu grejanja koji zbog toga moze biti ispunjen termickim uljem antifrizom i sl jer se vode primara i sekundara ne mesaju.
Termoblok je takodje kao i poredhodni opremljen digitalnim termostatom za kontrolu temperature vode i digitalnim sedmodnevnim programirajucim sobnim termostatom sa mogucnoscu ukljucenja i iskljucenja telefonskim pozivom.

 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!22.12.2009. u 01:12 - pre 173 meseci
I na kraju da odgovorim jednom korisniku koji mi se obratio putem e-maila u vezi besumnog kontaktora iz Bosne iz Sarajeva. U Sarajevu imate zastupnika firme Hager koji u svojoj ponudi ima pomenute kontaktore izgled kontaktora mozete videti na slici oznaka mu je

ES460 40 za jacinu struje 40A 4 prekidaca NO
ES463 63 za jacinu struje 63A 4 prekidaca NO
obe su sa spulnom 220v i to treba naglasiti prilikon narucivanja.



Isti je nesto manjih gabarita od klasicnog kontaktora po visini i montira se isto na DIN sinu. Za Jakostrujne vodove koristite obavezno plocaste papucice ili okaste kojima cete spljeskati okrugli deo da dobijete plocastu povrsinu. Zice minimum 4mm2 licnaste a za spoj sa RS klemom koristite odgovarajuce hilzne najbolje za zicu 6mm2 jer imaju nesto vecu duzinu i povrsinu naleganja pa samim tim i bolji kontakt.

Poslacu vam na e-mail adresu i telefon distrbutera u Sarajevu.
 
0

misterno2008
Vladan Markovic
Becej

misterno2008
Član broj: 207014
Poruke: 63
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!22.12.2009. u 09:06 - pre 173 meseci
Pozdrav,

Citat:
goran.mg

Trenutno trosim oko 400 i kusur kW i sa 2,5 puta vecom kvadraturom kuce i sa grejacem iz podmornice dosao bih do dodatnih 750 kW.


Ne znam Gorane dal bi bilo bas tako.Prijatelj mi je za oko 80kvm (22`C dnevna,21`C nocna) stan je u pitanju(drugi sprat,nova PVC stolarija,dodatna izolacija 5cm),dobio racun za novembar 8500din.Vasa kvadratura je duplo veca + kuca,ne znam.Vratite se par postova nazad,dao sam poredjenja.

Citat:
goran.mg:

U ovoj temi se trazi odgovor koliko kosta struja za mesec dana grejanja bez nekih nocnih tarifa i uklopnih satova koji nisu dobro nastelovani... Grejanje kuce od 150 - 200 kvadrata za 1500 dinara koje pominjete mi prosto zvuci kao SF kad uporedim svojih 2200 dinara za racun i pri tom nemam velikih potrosaca u kuci.

Samo hocu da kazem da se neke stvari ne uklapaju... i ako je tacno da mogu da grejem kucu od 150 kvadrata za 1500 dinara stvarno nebih zalio para za takav uredjaj.


Pa naravno da se tako nesto ne uklapa u realno stanje stvari.Ne postoji ni promil sanse (sem u teoriji o cemu je Supur govorio) da za grejanje tolike kvadrature bude ta potrosnja.To su budalastine.

Zna se nacin kako do takvih racuna doci,ali to su vec krivicna dela.Zato sam i pisao o tome,kao i o drugim varijantama,koje neki potrosaci iznose kao validne,a time zamajavaju potencijalne korisnike ovog kotla,i iznose poluistine ili lazi o stvarnom stanju stvari tj. o stvarnoj potrosnji.

Znaci,govorimo samo o regularnoj potrosnji koja podrazumeva ispravne uklopne satove i brojila,bez karabudzevina i nedozvoljenih prepravki i podesavanja.
U protivnom,ljudi nece imati pravu sliku o grejanju na el. kotao Katana.

Sto se tice tzv. prelaznog perioda,verujem da je ovaj kotao u velikoj prednosti u odnosu na klasicne el.kotlove ili gasne kotlove.
Zasto?Iskljucivo zbog njegove cene i troskova ugradnje.Kada uporedimo koliko kosta samo uvlacenje gasa,gasni kotao,sve je jasno.A sto se tice cene klasicnog el.kotla,ne znam,ali verujem da je i njegova cena tu oko 1000 evra.
Kotao (trofazni kakav je kod mene) firme Katana,mene je kostao u junu 400evra + 50evra automatika,sada je cena debelo niza,imam pouzdanu informaciju da je covek u oktobru kotao platio 200evra sto je fantasticna cena za ulozeno-dobijeno.

Kako ce se kotao pokazati na pravoj zimi kakva je sada,videcemo.
Za grejanje i potrosnju u novembru,ja sam prezadovoljan.
Za decembar,uporedicu potrosnju nas tri razlicita potrosaca(gas,struja,kombinacija),pa cemo da vidimo.


bolje biti bogat,no ne biti
 
0

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!22.12.2009. u 10:30 - pre 173 meseci
Pozdrav,

kada je stan u pitanju, potrosnja struje je, prema mojim iskustvima sa par mojih lokacija, stvarno vise nego cudna:
na svim lokacijama centralno grejanje, relativno se malo kuva uopste u njima, rade frizideri/zamrzivaci i aparati za vodu (hladjenje/grejanje), iskljucivo rade savremeni televizori, nova IT tehnika a audio sistemi retko rade, sve navodim zbog potrosnje. Ves masine se jednom do dvaput nedeljno ukljucuju, uglavnom nedeljom (zbog raspolozivog vremena, koincidencija sa jeftinom strujom) a bojleri se ne gase nikako, tusiranja ima, da kazem, nesto iznad nekog proseka. Racuni su vise nego visoki, i to godinama i godinama unazad, ne postoje nikakva grejna tela a dogrevanje se retko kad koristi i sa klima-uredjajima (vecini je komplikovano da posle prebacuje na hladjenje a izolacije su odlicne pa retko kad i treba uopste dogrevanje u onim prelaznim periodima kad ne radi centralno).

Najinteresantnije je sto su cifre za racune izuzetno bliske navedenom racunu, bez trunke grejanja 5000+ dinara po satu/stanu i to godinama, uz nekoliko intervencija i provera brojila. Takodje sam cesto i od drugih slusao o jako visokim racunima u stanovima i dosta niskim racunima u kucama pri cemu za deo ljudi po kucama mogu dosta pouzdano da tvrdim da nisu imali nikakve veze sa nekakvim kriminalnim radnjama. Ne zale se ljudi po kucama da su im niske cene, vec u komparaciji sa stanovima, deluju krajnje smesno.

Ipak, kruna svega je sto su kod mene u stanovima cifre skoro identicne za zimski i za letnji period, a u leto klime prakticno ne prekidaju da rade. Jos zanimljivije je sto taj puni kapacitet rada klime varira, pa na jednom mestu, zbog nezgodnog polozaja klime i pusenja u prostoriji, klima nije stalno ukljucena, dok meni iz zdravstvenih razloga, na drugom mestu, uvek radi makar jedna klima, a vrlo cesto i dve odjednom.

Iako nema veze sa ovom temom, nadovezao bih se samo na visoke racune za struju u stanovima, sto meni implicira da to ne mora biti bas pouzdan reper.
 
0

misterno2008
Vladan Markovic
Becej

misterno2008
Član broj: 207014
Poruke: 63
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!22.12.2009. u 11:27 - pre 173 meseci
Citat:
lancia88: Pozdrav,

kada je stan u pitanju, potrosnja struje je, prema mojim iskustvima sa par mojih lokacija, stvarno vise nego cudna:
na svim lokacijama centralno grejanje, relativno se malo kuva uopste u njima, rade frizideri/zamrzivaci i aparati za vodu (hladjenje/grejanje), iskljucivo rade savremeni televizori, nova IT tehnika a audio sistemi retko rade, sve navodim zbog potrosnje. Ves masine se jednom do dvaput nedeljno ukljucuju, uglavnom nedeljom (zbog raspolozivog vremena, koincidencija sa jeftinom strujom) a bojleri se ne gase nikako, tusiranja ima, da kazem, nesto iznad nekog proseka. Racuni su vise nego visoki, i to godinama i godinama unazad, ne postoje nikakva grejna tela a dogrevanje se retko kad koristi i sa klima-uredjajima (vecini je komplikovano da posle prebacuje na hladjenje a izolacije su odlicne pa retko kad i treba uopste dogrevanje u onim prelaznim periodima kad ne radi centralno).

Najinteresantnije je sto su cifre za racune izuzetno bliske navedenom racunu, bez trunke grejanja 5000+ dinara po satu/stanu i to godinama, uz nekoliko intervencija i provera brojila.

Iako nema veze sa ovom temom, nadovezao bih se samo na visoke racune za struju u stanovima, sto meni implicira da to ne mora biti bas pouzdan reper.


Tu nesto debelo ne stima.Prema gore pobrojanim potrosacima,takva potrosnja ni u pismu ne bi smela da bude.

Kod mene su svi uredjaji A kategorije,dakle niskoenergetski kao i kod vas.Prosecna potrosnja struje ne racunajuci grejanje,krece se u rasponu od 1500din(letnji period),do 2500din (zimski).Sta pravi razliku u racunima leto-zima,zaista ne znam.Mozda sporet vise radi zimi,ali leti zato radi klima!?

Sta je u pitanju,pojma nemam.Ali svakako,vasi racuni za struju su za moj pojam previsoki.

Sto se tice poredjenja potrosnje stan-kuca,i jedno i drugo imaju mana i prednosti.Stan je zimi lakse ugrejati(zajednicki zidovi),dok kuca ima prednost u letnjem periodu(hladnija je).Takva su bar moja iskustva,u kuci ziveh skoro 30god,u stanu desetak.

Sto se tice stalnih potrosaca(el.uredjaja),nije pouzdano,iz prilozenog se vidi da nije.Ali,kada je u pitanju grejna sezona tj. grejanje na struju,logika govori da bi stanovi morali da imaju manju potrosnju.
Medjutim,ljudi se javljaju i prema njihovim iskustvima,ispada da i nije bas tako.

Eto npr.Srebrni letac,za kucu od 80kvm,neomalterisanu i bez fasade i izolacije,trosi u najhladnijem mesecu 1500kw(decembar prosle godine prosecna spoljna temp.-10`C i niza).Ja bih toliko potrosio pri prosecnoj spoljnoj od 0-5`C za 20-ak kvadrata manje u stanu.

Hajd` sad budi pametan:)
bolje biti bogat,no ne biti
 
0

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!22.12.2009. u 12:38 - pre 173 meseci
Pozdrav,

tacno tako. Mnogo toga je cudno u vezi sa racunima za struju, i to u vise varijanti i razlicitim uslovima.

Ovo sam sve napomenuo da bih samo upozorio da je moguce da sa redovnim brojanjem potrosene energije izmedju kuca i stanova, barem na uzorku koji je meni dostupan u dovoljnoj meri da ga mogu oceniti kao merodavan, postoje snazna odstupanja od standarda. Ja sam u svojim proveravanjima, pre perioda mirenja sa situacijom, tokom ocitavanja strujomera od strane nadleznog radnika, zaustavljao rad svih uredjaja u stanu na kontrolnoj tabli i sat bi tada prestajao da se okrece zaista. Ipak, ukljucivanje selektivno uredjaja-po-uredjaja donelo nam je iskustvo da se sat, prema gruboj proceni vizuelnog gledanja u brojilo, prebrzo okrece ma koji bivo potrosaca da se upali. Jednom recju, kao da postoji apriori vece ocitavanje koje se posle toga progresijom dodatno povecava sa brojem ukljucenih potrosaca, ali odakle onda ujednaceni racuni?
Nepostojanje razlike uizmedju leta i zime?

Jedna od teorija je bila da je u pitanju vlaga ispod temelja koja odvlaci navodno deo struje u zemlju, ali da li ga onda leti vraca :)

Naravno, bice da je u pitanju nesto sasvim drugo i nase logike se razbijaju o to nesto, kao talasi o lukobran. Naprosto, sve je objasnjivo i logicno dok ne stigne novi racun....
 
0

fly
Tibor S.

Član broj: 30566
Poruke: 35
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!22.12.2009. u 13:11 - pre 173 meseci
@misterno2008

procitao sam sve postove, i bas zato sto je novembar bio lagan, te cifre mi nisu dovoljne, ukupni "gubitak toplote" se povecava sa razlikom spoljasnje i unutrasnje temperature, a ako je za novembar bio npr 10-15 stepeni, za spic u decembru moze biti 25-35 stepeni, tj potrosnja moze enormno da se poveca u zavisnosti od kvaliteta objekta koji se zagreva, a sada su bili spicevi, pa sam eto samo zato izrazio zelju da neko ko je mozda merio na dnevnoj bazi parametre, da objavi

hvala za dosadasnje podatke
 
0

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!27.12.2009. u 08:28 - pre 173 meseci
Citat:
lancia88: Pozdrav,

tacno tako. Mnogo toga je cudno u vezi sa racunima za struju, i to u vise varijanti i razlicitim uslovima.

Ovo sam sve napomenuo da bih samo upozorio da je moguce da sa redovnim brojanjem potrosene energije izmedju kuca i stanova, barem na uzorku koji je meni dostupan u dovoljnoj meri da ga mogu oceniti kao merodavan, postoje snazna odstupanja od standarda. Ja sam u svojim proveravanjima, pre perioda mirenja sa situacijom, tokom ocitavanja strujomera od strane nadleznog radnika, zaustavljao rad svih uredjaja u stanu na kontrolnoj tabli i sat bi tada prestajao da se okrece zaista. Ipak, ukljucivanje selektivno uredjaja-po-uredjaja donelo nam je iskustvo da se sat, prema gruboj proceni vizuelnog gledanja u brojilo, prebrzo okrece ma koji bivo potrosaca da se upali. Jednom recju, kao da postoji apriori vece ocitavanje koje se posle toga progresijom dodatno povecava sa brojem ukljucenih potrosaca, ali odakle onda ujednaceni racuni?
Nepostojanje razlike uizmedju leta i zime?

Jedna od teorija je bila da je u pitanju vlaga ispod temelja koja odvlaci navodno deo struje u zemlju, ali da li ga onda leti vraca :)

Naravno, bice da je u pitanju nesto sasvim drugo i nase logike se razbijaju o to nesto, kao talasi o lukobran. Naprosto, sve je objasnjivo i logicno dok ne stigne novi racun....


Mozes da trazis da ti se sat ispita i to kosta oko 800 dinara. Meni sat nije "brojao" nocnu tarifu pa su ga besplatno zamenili i jednom prilikom sam usao u sve tri zone sa 450 kW. Cesto se desava da nesto brljaju, bar u mom slucaju.

 
0

joca84
Jovan Milosavljevic
beograd

Član broj: 145431
Poruke: 3
*.lagermax-aed.rs.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!05.01.2010. u 12:30 - pre 173 meseci
Pozdrav ljudi,

ja sam za sada jedan srecan kupac kotla epk03, i mogu vam preneti moja dosadasnja iskustva oko mojih racunica za potrosnju, naime ugradio sam kotao firme Katana u pustio ga u rad 22.11.09' i od tog trenutka se grejem samo sa njim. u pitanju je stan 55kv renoviran proletos, na sve spoljne zidove i neke unutrasnje stavio sam negde stirodur negde stiropor razlicitih debljina od 2 cm do 10cm, u pod 10 cm stirodura, pvc prozore i vrata sa termoizolacionim staklom ,tj. staklo punjeno argonom. pre kotla sam se grejao sa dve mermoterm ploce (cini mi se 1,2 kw i 1,8 kw) i jednom TA peci od 2 kw. Prvi racun za grejanje (oktobarski od 07.10 do 16.11.) ove sezone dok sam se grejao na ploce i TA je bio 5000din sa TV pretplatom.

buduci da sam se na sledecem racunu grejao podeljeno malo na jedno dok nije doslo drugo, drugi racun je ispao i vise nego odlican 5100 din sa TV pretplatom, doduse za manji obracunski period (od 16.11 do 16.12.).
moja racunica je prosta buduci da je oktobar bio najtopliji , novembar nesto hladniji, a moji letnji racuni od 1200 do 1400din sa TV pretplatom, sto ce reci da sam za grejanje potrosio oko 3700din.
ako racunamo da ima 6 meseci godisnje za grejanje od cega sam dva vec istrosio po ceni od 3700 din (centralno kosta 60din\kv, 55*60=3300din cele godine *12 meseci =39600) meni se nijedan drugi vid grejanja ne bi isplatio kao ovaj, jer sa plocama i TA peci stan se greje parcijalno, tj. delovi stana koji su udaljeni od grejnih tela kao npr. kupatilo su bili ledeni jos u oktobru, dok otkad sam ugradio ovaj kotao svaki deo stana je ujednaceno topao , cak stavise dnevna temp. mi je namestena na 22,5 C, nocna na 22,0 C doduse zbog malog deteta ali sta je tu je.

za prvih 15 dana sledeceg obracunskog perioda tj, od 16.12. do 03.01 sam izmerio potrosnju od 850 KW ukupnu tako da verujem da cu ovaj mesec izadji na 1700KW max sto otprilike na moj odnos manje i vise tarife iznosi oko 10000 sa tv pretplatom. ako i tu racunam da sam potrosio 8500din i da kazem da ima 3 takva meseca sto ce reci da cu za celu sezonu potrositi 8500 * 3 +3700 * 3 = 36600 sto je opet jeftinije od bilo kog drugog vida grejanja , plus sto verujem da cu oboriti dnevnu potrosnju kad malo pojacam kotao jer trenutno vuce oko 13-14A po fazi na 60C, a dnevna potrosnja je bila manja kad je kotao vukao 22-24 A na 60 C za otrpilike 10KW po danu. inace prosao sam jeftinije jer sam imao i opciju kacenja na centralno grejanje po ceni od 3200e , a ovaj poduhvat me je izasao 1400e sa svim materijalom i majstorskim rukama osim cevi koje su vec bile postavljene.

ja sam pored sveg renoviranja tek sad video da sam na glupo mesto stavio termostat, pa se i zbog toga malo vise grejem i nemogu da koristim temperaturnu razilku na termostatu od 2 c koja pravi znacajnu ustedu pogotovo u dobro izolovanim stanovima, plus ljudi koji su postavljali cevi su me isto zeznuli jer su postavili dva totalno nejednaka kruga po jednocevnom sistemu, a to su stvari koje bi mi jos znacanjo smanjile potrosnju.



tako da samo mogu reci svaka cast gospodine Markovicu.
 
0

socaoh
Blagoja Sotirovski
Makedonija

Član broj: 122093
Poruke: 23
79.141.120.*



+1 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!05.01.2010. u 17:11 - pre 173 meseci
Zdravo i Srekna Nova godina na site

***zainteresiran sum za instaliranje na ovaj "carobni kotao" koj gree kako pecka za topenje zelezo
a trosi elektricna energija kolku najmalata ringla za kafe od elektricen sporet ***
no go molam g-not Srebreni Letac da mi dade konkretni odgovori na slednite prasanja:

1. Dali ima za negoviot proizvod *** ATEST ZA BEZBEDNOST* od validna ustanova kako elektrotehnicki fakultet vo Beograd i ako ima
go molam da go pokaze na forumov

2. Ako e nesto perfekntno sto stedi zosto ne se upotrebuva vo razvienite zemji vo Evropa, tuku se prodava samo vo Srbija i Makedonija

3. Zosto Rusite se greeja so ovaj kotel vo podmornica ??? A astronautite ??? Mrznea vo vselenata??? I zar bi stedele na elektricna energija
koga sedele na nuklearen reaktor???

Pozdrav na site
 
0

milneg
serviser,privatnik,candy

Član broj: 207341
Poruke: 4
109.245.174.*



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!06.01.2010. u 00:32 - pre 173 meseci
AMA LJUDI PRIKOCITE SA TIM SUPER GREJACEM> Kupio sam original taj sto hvale ,Pravio sam i sam slicne, NIJE SVE TAKO DOBRO KAO STO PISETE.
Problem je sto se unutraznja elektroda vremenom istrosi nesto je pojede i to za vrlo kratko vreme.Obracao sam se i ovim proizvodjacima sto tvrde da su oni jedini originalni proizvodjaci a daje sve ostalo falsifikat, a medju njima i proizvodjacu iz kragujevca. Trazio sam da mi posalju pouzecem jedan takav original kotao ako mi garantuju da ce raditi bar godinu dana bez zamene elektroda. NIkada se vise nisu javili. Molio bi i ovog SREBRNOG LETACA. da mi se javi i posalje jedan kotao koji ce raditi bar godinu dana,OCEKUJEM .
JOs je problem sto se u sistemu stvara vazduh verovatno dolazi do neke hemiske reakcije koju niko nezna neume da mi objasni.
Naprimer zasto se gubi unutrasnja elektroda nestaje, Trazio sam pomoc od hemicara ali slaba vajda. jer posto se radi o naizmenicnoj struji nema elektrolize, zbog cega nestaje elektroda.
Prema tome LJUDI to jeste dobro i ekonomicno ali vrlo kratko radi i potrebno je stalno regulisati struju posto se trosenjem elektrode smanjuje i snaga.
 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-a-3.sezampro.rs.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!06.01.2010. u 01:14 - pre 173 meseci
Citat:
socaoh: Zdravo i Srekna Nova godina na site

***zainteresiran sum za instaliranje na ovaj "carobni kotao" koj gree kako pecka za topenje zelezo
a trosi elektricna energija kolku najmalata ringla za kafe od elektricen sporet ***
no go molam g-not Srebreni Letac da mi dade konkretni odgovori na slednite prasanja:
1. Dali ima za negoviot proizvod *** ATEST ZA BEZBEDNOST* od validna ustanova kako elektrotehnicki fakultet vo Beograd i ako ima
go molam da go pokaze na forumov
2. Ako e nesto perfekntno sto stedi zosto ne se upotrebuva vo razvienite zemji vo Evropa, tuku se prodava samo vo Srbija i Makedonija
3. Zosto Rusite se greeja so ovaj kotel vo podmornica ??? A astronautite ??? Mrznea vo vselenata??? I zar bi stedele na elektricna energija
koga sedele na nuklearen reaktor???
Pozdrav na site


Evidentno je da je ovaj post jos jedan u nizu ne-dobronamernih i provokativnih no ajde da vam odgovorim iako svojim stavom to ne zasluzujete i zasigurno ovde ne postujete sa dobrim namerama.
Naravno da nasi kotlovi poseduju sve potrebne ateste a testirani su na i na Elektotehnickom fakultetu u Beogradu i na Elektotehnickom fakultetu u Cacku i u Kvalitetu u Nisu cak i u Vinci a ako malo pogledate unazad videcete post jednog od ljudi iz Vince koji se na nas kotao greje. Dalje nasi kotlovi su patentirani za Srbiju i Evropu i posedujemo 19 patenata na nase kotlove. Na kraju stvarno mi ne pada na pamet da vam kopiram fascikle dokumentacije ako ste toliko znatizeljni kada dodjete kod nas da kupite kotao mozete sve potrebene ateste i patente videti i licno se uveriti.
Sto se tice prodaje u Evropi takodje ste malo napred mogli videti jednu od firmi koja nase kotlove distribuira u zemlje evrope za podrucje begije francuske nemacke i izraela imate njihov sjat po pogledajte i sami a mozete ih i kontaktirati takodje. Nama je najmanja prodaja u Srbiji za makedoniju nisam siguran koliko se prodaje mnogo vise nam ide na izvoz u Evropu.
Koliko znma u Rusiji ima barem tri jaka prizvodjaca koji se bave proizvodnjom slicnih kotlova kao sto su nasi stim da smo mi osvojili i patentirali i proizvodnju trofaznog kotla dok oni koliko znam nisu vec samo koriste po vise kotlova pojedinacno. Potrazite ovde na forumu imate adresu barem jednog od njih firma Beril pa pitajte njih zasto oni stede
struju.

Citat:
milneg: AMA LJUDI PRIKOCITE SA TIM SUPER GREJACEM> Kupio sam original taj sto hvale ,Pravio sam i sam slicne, NIJE SVE TAKO DOBRO KAO STO PISETE.
Problem je sto se unutraznja elektroda vremenom istrosi nesto je pojede i to za vrlo kratko vreme.Obracao sam se i ovim proizvodjacima sto tvrde da su oni jedini originalni proizvodjaci a daje sve ostalo falsifikat, a medju njima i proizvodjacu iz kragujevca. Trazio sam da mi posalju pouzecem jedan takav original kotao ako mi garantuju da ce raditi bar godinu dana bez zamene elektroda. NIkada se vise nisu javili. Molio bi i ovog SREBRNOG LETACA. da mi se javi i posalje jedan kotao koji ce raditi bar godinu dana,OCEKUJEM .
JOs je problem sto se u sistemu stvara vazduh verovatno dolazi do neke hemiske reakcije koju niko nezna neume da mi objasni.
Naprimer zasto se gubi unutrasnja elektroda nestaje, Trazio sam pomoc od hemicara ali slaba vajda. jer posto se radi o naizmenicnoj struji nema elektrolize, zbog cega nestaje elektroda.
Prema tome LJUDI to jeste dobro i ekonomicno ali vrlo kratko radi i potrebno je stalno regulisati struju posto se trosenjem elektrode smanjuje i snaga.


Boga pitaj sta ste vi to kupili od koga i na kojega proizvodjaca u Kragujecu mislite jer u Kragujevcu ima samo jedan proizvodjac i jedan prevarant falcifikator.
Nase elektrode se ne trose i za to cu vam dati garanciju ne godinu vec 10. Otvarao sam kotlove posle 5-6 godina rada i danas izgledaju isto kao i posle mesec dana rada. Na ruskim kotlovima elektrode traju godinu dana i hoce da se potrose dok nase namaju taj problem. Teoretski je moguce da neke vode budu vise kisele sto bi mozda izazvalo neko jace habanje ali ako bi i bio taj slucaj a ja za tako nesto jos nisam cuo za ovih deset godina rada dovoljno bi bilo napuniti sistem nekom drugom vodom koja nije kisela npr kisnicom destilisanom i sl i istu doraditi sodom ili sl. Netacno je da se povrsinskim habanjem elektrode smanjuje struja ona se se smanjuje gubitkom prirodne provodljivosti vode usled talozenja ili vezivanja minerala zatim ako se kotao zaprlja pa se time izoluje od vode ili vecim promenama spoljne temperature kada bi trebalo eventualno povecati snagu kotla.
Svaka ostecena elektroda kotla a ostecenja su iskljucivo mehanicka moze se zameniti kod nas u garantnom i vangarantnom roku bez obzira kada i gde je kotao kupljen popd uslovom da ostecenu elektodu vratite.

Na kraju da vas opomenem da su kotlovi patentirani i da svako kopiranje pada pod teret zakona. Mislim da smo se ja i vi vec jednom culi ali koliko vidim sada ste napravili dupli nalog na forumu ali koliko vidim problemi koje imate su isti.

Za eventualnu nabavku kotla od nas obratite mi se mailom za konkretnim zahtevom koja vam je grejna povrsina koji model kotla vas zanima pa cemo se dogovoriti.
 
0

fly
Tibor S.

Član broj: 30566
Poruke: 35
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!06.01.2010. u 14:59 - pre 173 meseci
Istrazivao sam malo ovu temu, moram samo da navedem nekoliko cinjenica bez ukazivanja na pojedince, vise kao prirodno stanje stvari:

- Svi u Srbiji napravljeni elektrodni kotlovi su pravljeni kopiranjem i doradom RUSKOG ORIGINALA!!!!
- Prema tome, sve sto kupujete kod nas, vec je neko van Srbije izmislio i proizveo
- Sto se tice nacina na koji radi, ja nisam nasao da je neko zastitio ideju (ako je neko nasao, neka podeli sa nama tu informaciju), za zagrevanje vode elektrolucno se zna vec poodavno, - to je u osnovi jednostavna stvar, ko se razume u masinske obrade moze sam u svojoj radionici da napravi nesto slicno, naravno bez garancije da to uopste radi kako treba, jer potrebno je znati finese, mnogo sitnica cine nesto dobrim proizvodom!
- Elektrode ne bi smele da se ubrzano trose ako su napravljene od adekvatnog materijala
- Sama potrosnja direktno zavisi od provodnosti vode, provodnost vode se moze korigovati adekvatnim hemijskim tretiranjem, a posto je cistoca vode vazna, u sistemu sa starim livenim radijatorima ne bi trebalo da se koristi bez ispiranja cele cevne instalacije (narocito se u radijatorima natalozi rdje), a takvi radijatori su i dalje podlozni stvaranju necistoca
- Pritisak u sistemu se na adekvatan nacin drzi na malim vrednostima, taj pritisak koji se stvara usled brzog zagrevanja vode u jako maloj radnoj zapremini, cini da voda sama cirkulise u cevima, pa u nekim slucajevima je prirodna cirkulacija sasvim dovoljna

Zakljucak je da ako se kotao proizvede od dobrih materijala, provodnost vode se podesi prema potrebama, a ugradnja se izvrsi strucno, elektrodni kotlovi bi trebali bez problema dugo i dobro da rade, a koliko ce neko ustedeti na grejanju zavisi od mnogo faktora

Ne bi trebalo nijedan proizvod pljuvati, svaki proizvod koji je neobican odmah tretirati kao glupost, a ako niko na zapadu to ne koristi, ne znaci da ne radi kako treba, nego koja je politika same drzave oko snabdevanja energentima, trendova grejanja, finansija, itd.

Trebalo bi svi argumentovati komentare, bilo pozitive i negativne, ko ima neki dokumenat, fotografiju, racun za struju, bilo sta sto dokazuje tvrdnje, da i to objavi.

Same subjektivne konstatacije mogu samo izazvati gomilu dezinformacija.
 
0

misterno2008
Vladan Markovic
Becej

misterno2008
Član broj: 207014
Poruke: 63
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!06.01.2010. u 17:34 - pre 173 meseci
Citat:
joca84


za prvih 15 dana sledeceg obracunskog perioda tj, od 16.12. do 03.01 sam izmerio potrosnju od 850 KW ukupnu tako da verujem da cu ovaj mesec izadji na 1700KW max sto otprilike na moj odnos manje i vise tarife iznosi oko 10000 sa tv pretplatom. ako i tu racunam da sam potrosio 8500din i da kazem da ima 3 takva meseca sto ce reci da cu za celu sezonu potrositi 8500 * 3 +3700 * 3 = 36600 sto je opet jeftinije od bilo kog drugog vida grejanja


Pozdrav,

Joco,drago mi je ako ste srecni zbog potrosnje,ali po ovim vasim pokazateljima,vi tek imate prosecnu potrosnju,s obzirom na grejnu povrsinu od 55kvm i perfektno izolovan stan od 10cm stiropora,pod 5cm,unutrasnjih 2cm stirodura,PVC,termo vrata,stakla...
Vi zivite pa skoro u termosu :) ta potrosnja bi morala da bude jos niza.

To kazem iz razloga,jer Srebrni letac je za grejanje 80kvm kuce, neomalterisane i bez ikakve fasade i izolacije na proslogodisnjih -10`C i nize,trosio 1500kw mesecno.

Uporedicemo potrosnju kad stigne racun za decembar,(poredim nas tri slicna potrosaca - gas,struja,kombinacija) uporediti se i sa ostalima,pa cemo videti sta i kako.

Meni se cini da je kombinacija(ko ima tu mogucnost)pun pogodak.

Ipak,kljuc svega lezi u dobroj izolaciji i time bi svi mi morali da se pozabavimo ako zelimo dosta manje racune tj. ustedu.
bolje biti bogat,no ne biti
 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-a-3.sezampro.rs.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!06.01.2010. u 18:45 - pre 173 meseci
Evo nadjoh po forumu coveka koji se kao i ja greje na monofazni kotao a izneo je i neke konkretne podatke o potrosnji.
izvor http://www.samsvojmajstor.com/...=0/postorder=asc/start=15.html

Kotao Oganj EPK01 ugradjen je u mom stanu 1999. Stan je nadgradnja na ravnom krovu zgrade u Beogradu. Potkrovlje VI sprat. Limeni krov. Ne bas sjajna gradnja i izolacija. Vetrovita lokacija / na udaru kosave.Stolarija drvena - ocajna. Ali dodate diht gumene trake koje su znacajno popravile stanje. Grejna povrsina 62m. Klasicna mreza: gvozdene cevi, gus-radijatori - 7 kom. Grejanje evo desetu sezonu radi besprekorno. Rentabilnost? U mom slucaju-potpuna sa dosadasnjim odnosom cena struja:gas:daljinsko grejanje. U prilog tome navescu podatak da na ponudu Grada da se sa popustom i na rate plati participacija od, koliko se secam preko 2.000 € za prikljucak na daljinsko grejanje od pre neku godinu-nisam ni pomislio. Racunica kaze da je, po aktuelnim cenama-za mene povoljnije etazno grejanje na struju. Kako? Pocev od cinjenice da se centralno grejanje placa svih 12 meseci, da cena takodje raste i da je sada 60 din. po metru kvadratnom bez PDV. Dakle: 62x60=3.720,00 mesecno. Za 12
meseci=44.640,00

Moja potrosnja struje u sezoni bez grejanja prosecno je 470kw. Racun za jun/2008 527kw. Avgust/2008: 401kw. Jun/2009:485kw

Avgust/2009:466kw.

E, sad ono najvaznije. Potrosnja u sezoni grejanja koja je trajala od novembra do kraja marta, koliko vidim po racunima za struju. U aprilu sam potrosio 557kw, sto ce reci da se nisam ni grejao. I ovde su cene bez PDV.

Novembar/2008 *ukupna potrosnja*: 05.11-03.12. 1299kw ili 5.569,00 dinara

Decembar/2008 *ukupna potrosnja*: 03.12-08.01. 2206kw ili 10.536,00 dinara

Januar/2009 *ukupna potrosnja*: 08.01-04.02. 1769kw ili 8.850,00 dinara

Februa/2009 *ukupna potrosnja*: 04.02-04.03. 1570kw ili 6.818,00 dinara

Mart/2009 *ukupna potrosnja*: 04.03-03.04. 1290kw ili 5.201,00 dinara

Ukupno: 36.973,00 dinara

Dakle, ovo je ukupna struja potrosena u stanu. Ako se odbije prosecna mesecna potrosnja iz letnjih meseci od 470kw za sve ostale potrosace u stanu, sama cena grejanja je vise nego rentabilna. I niza od cene daljinskog. Racunicu za gas nisam pravio. To neka rade oni koji ga koriste. Nazalost u Srbiji gas nije najjevtiniji energent, kao svuda u svetu. Ali, to je neka druga prica.

I jos nesto. Moje komsije na spratu, njihova 4 stana, slicne ili nesto vece kvadrature, istog kvaliteta gradnje i izolacije, imaju slicna iskustva. I oni se takodje greju od 1999. na isti nacin. Neki su trosili i manje, a jedan i duplo vise struje od mene. Zasto? Pa zato sto je u njegovom stanu od 80 kvadrata temperatura bila oko 25 stepeni. I zato sto su tokom cele grejne sezone u stanu opusteno ziveli u letnjoj garderobi. Da se razumemo, kod mene u stanu, u kome zive dva pusaca i zbog cega se prozori cesto otvaraju zbog promene vazduha, temperatura je uvek oko 22 stepena C. Grejanje radi od pocetka do kraja grejne sezone bez iskljucivanja. Non stop 24 sata dnevno, uz eventualne korekcije +- zadate temperature na termostatu.

To je moje iskustvo.

A vi vidite sta i kako cete. I ne rasipajte energiju. Posebno ne na isprazne rasprave i pametovanja nicim izazvana.

S postovanjem

Milan Danilovic

 
0

socaoh
Blagoja Sotirovski
Makedonija

Član broj: 122093
Poruke: 23
79.141.120.*



+1 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!07.01.2010. u 22:37 - pre 173 meseci
Ne mogu da ostanem ramnodusan a da ne iznesem svoje mislenje
o ovom kotlu koje nazalost je veoma negativno:

1. Ovaj "kotao" su Rusi koristili za dobijanje kislorod u podmornicama sta je najlogicno
objasnenje za njegovu primenu u podmornicama jer to je osnovno znajuci da ne izronjavaju po vise od
jedan mesec. Meurici u sistemu su mjesavina kisloroda i vodorada kao rezultat elektrolize vode. Ko zeli moze se uveriti
kada ispusta vazduh neka proba sa upaljacem. Ja licno sam se uverio u to . Da kazem serviseru da elektroliza vode nastaje i
sa naizmenicne struje samo tad ne moze se oddeliti vodorod od kislorod nego gas je mjesavina.

2. nagrizanje elektrode ne moze se izbeci ni u slucaju da stavis zlatne

3.Svi opravdavaju sebe tako da optuzuju druge da su falsifikatori.

4.Nikad ne moze dobiti ATEST bezbednosti i Aterst STABILNOSTI jer da jedan sistem radi potrebno je ova dva faktora su 100% zadovoljena
i ATEST da stedi energiju i ja koliko se secam vise se ne prica da stedi nego pokazuju se neka smetke kao dokaze o dobrotu kotla. Vrlo neprifatljivo.


I na kraju da kazem da Ja licno nemam nista protiv nikoga nego zelim da dobronamerno obavestim naroda.
 
0

Milan Danilovic
Milan Danilovic
Beograd

Član broj: 238217
Poruke: 10



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!08.01.2010. u 02:52 - pre 173 meseci
U redu je da svako iznese svoje misljenje ali bi mnogo korisnije bilo iskustvo. Jer samo tako cemo saznati ono sto ljude interesuje. Kako to nesto radi i koliko nas kosta. Dakle, teoretisanje o Rusima mi nista ne znaci, pa ga necu ni kometarisati. Ovo pod tackom dva, hocu jer iz desetogodisnjeg iskustva u koriscenju tog grejaca, nemam ni sada nikakav problem sa elektrodama. Nisu zlatne, ali nisu se ni iz`ele. Iste su kao i uvek. Ne kazem da, u narednom periodu, nece da nestanu. Ali, ne znam. Videcemo. Tacku tri i cetiri sam razumeo, ali nemam komentar. I to je samo misljenje. Necim izazvano. Kao i zavrsni komentar o obavestavanju naroda. Hvala. Moje desetogodisnje iskustvo kaze da se i daljem bezbedno grejem, bas i sada, a da se potrosnja krece u granicama vec vidjenog za prethodnih 9 zima. Pozdrav i srecna Nova godina.
 
0

joca84
Jovan Milosavljevic
beograd

Član broj: 145431
Poruke: 3
*.lagermax-aed.rs.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!08.01.2010. u 12:38 - pre 173 meseci
Citat:
misterno2008: Pozdrav,

Joco,drago mi je ako ste srecni zbog potrosnje,ali po ovim vasim pokazateljima,vi tek imate prosecnu potrosnju,s obzirom na grejnu povrsinu od 55kvm i perfektno izolovan stan od 10cm stiropora,pod 5cm,unutrasnjih 2cm stirodura,PVC,termo vrata,stakla...
Vi zivite pa skoro u termosu :) ta potrosnja bi morala da bude jos niza.

To kazem iz razloga,jer Srebrni letac je za grejanje 80kvm kuce, neomalterisane i bez ikakve fasade i izolacije na proslogodisnjih -10`C i nize,trosio 1500kw mesecno.

Uporedicemo potrosnju kad stigne racun za decembar,(poredim nas tri slicna potrosaca - gas,struja,kombinacija) uporediti se i sa ostalima,pa cemo videti sta i kako.

Meni se cini da je kombinacija(ko ima tu mogucnost)pun pogodak.

Ipak,kljuc svega lezi u dobroj izolaciji i time bi svi mi morali da se pozabavimo ako zelimo dosta manje racune tj. ustedu.


Pozdrav,

Misterno mislim da je i dalje kljuc na koliko stepeni se greje kuca / izolacija.

ja grejem stan na 22,5 c tokom dana sa temperaturnom razlkom od +/- 0,5 c i u naj hladnijim danima sad kad su bile temperature -10, -15 grejao sam vodu na izlazu na 80 c tako de se ceo stan zagreje za 1h , 1,30h a ohladi se na 22c za cca 30 min. Posto sam se dosta igrao sa razlicitim temperaturama uocio sam da mi za pad temperature od 23c do 22c u stanu potrebno 30min; da bi temperatura pala sa 22c na 21c c potrebno je oko 1,5 h do 2 , a kad bih zadao 20,5 c pretpostavljam da bi bilo potrebno oko 3 h.( ovo nisam probao jer mi zena kuka da joj je na 21 c hladno, tj. da zbog deteta treba da bude malo toplije)

probao sam i da stavim nocnu temperaturu od 19c pa mi se sistem nije upalio celu noc, vec se upalio ujutro oko 07:00.

mislim da je to sto srebrni letac tvrdi teoretski moguce (ne zelim nista da opovrgnem ili potvrdim) , ali pod odredjenim uslovima koja njegova kuca evidentno ima. A koji su to uslovi to samo on moze da zna i da dokumentuje na ovom forumu ako zeli, u sta ja ne ulazim jer mi nije reper kuca srebrnog letaca koju nisam video, tj, meni sam primer samo ja koji koristim ovaj sistem , i jos jedan poznanik koji koristi monofazni kotao, jer samo su to stvari koje sam video. Meni licno se dosta gostiju npr. zali da mi je u stanu dosta vruce(rodjeni otac mi kucu izbegava jer mu je vruce, a covek je inace masinski inzenjer za termotehniku i stalno spominje da temperatura zimi ne treba da prelazi 20 c u stanu, jer je to valjda neki standard u projektovanju grejanja u stanovima koji se greju na centralno grejanje ).

Inace moji roditelji zive u stanu od 76 kvm i greju se na dve TA peci od 4kw i dve mermoterm ploce , a da je pritom kod njih temperatura 18 c, a kad upale ventilator na TA peci dizu temperaturu na 20 c, nikad vise od toga. U istom trenutku kad je meni stigao racun za struju 5100 din, njima je stigao racun 8000 din. I tek posle ovog saznanja sam ja postao extra odusevljen.

Definitivno da ovaj sistem nije perpetum mobile , ali mislim da ce bilo ko u zavisnosti od svojih potreba da vidi sta placa. Da sistem trosi manje nego klasicni kotlovi mene su ubedjivala dva masinska inzenjera i jedan elektro tehnicar koji su imali krajnje logicne komentare, a i radili su mi neke proracune gde su oni dokazivali svoje komentare. Pritom niko od njih nije nikad u zivotu video kotao vec su samo procitali uputsvo i tehnicke detalje uredjaja koje sam dobio uz kotao.

Iz moje perspektive sistem definitivno pruza neke komoditete koje drugi energenti ne mogu pruziti, kao sto su cistoca, samostalnost i sigurnost.

Realno drva treba da se seku , pa da se cepaju, pa da se vuku u kucu, a onda da bi se ustedelo se kupi i malo uglja ... grejao sam se ovako 10 god i po cenu duplo vecih racuna ne bih se vratio na ovaj sistem, cela kuca moze da se usmrdi ako pecka nedihtuje dobro ili ako je nizak pritisak nece cug da povuce , pritom zagreje se samo jedna prostorija i eventualno njoj najbliza, a o cistoci oko peci nemam reci.

Gas jeste mnogo dobar energent ali sta kad ga rusi opet zavrnu? plus nije svima dostupan. I na kolima sam imao dupli sistem gas i benzin jer gasa nema bas uvek.

Centralno grejenje je mnogo iritirajuce jer se bave upravo projektovanim temperaturama, a moj subjektvni osecaj hladnoce i njihov projekat se cesto razlikuju, pa ja treba da cekam famozna 3 dana da oni odluce da je dovoljno hladno da bi oni grejali. Do tada i klinac i ja mozemo da se dogrevamo ili da se smrznemo.

Sa ovim sistemom ja imam cist stan bez bojazni da li ce mi nesto nestati ili ce neko odlucivati umesto mene da li je hladno ili nije, a sve ovo naravno mora da se plati.

Po meni jedina mana ovog sistema jeste neprekidno nadgledanje od trenutka postavljanja, tj. kreiranja savrsene vode za moje uslove, za sta treba 1 do 2 zime po recima ljudi koji su mi postavljali sistem, a po postizaju savrsene vode postavice se i savrseni racun za struju:) do tada ne zalim se jer sam vec zadovoljan potrosnjom...

@Srebrni Letac

molio bih te da mi opises proces kako da dodam sodu u sistem tj. da povecam provodljivost vode. trenutno mi sistem vuce 15A na 60 c, a ja bih da dignem tu vrednost na 19A, ali nisam do sada ubacivao sodu u sistem.
inace u sistemu ima 40l - 50l vode.
 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-a-3.sezampro.rs.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!08.01.2010. u 15:18 - pre 173 meseci
Dodavanje sode je cist mehanicki posao i zavisi od toga kako ti je odradjen sistem tj na koji nacin dolivas vodu u sistem. Obicno je to ostavljeno tako da imas slavinicu tzv PIP na koju nataknes crevo a zatim isto na cesmu pustis vodu i to je to. Oni majstori koji to rade malo korektnije naprave dodatak ka najblizoj cesmi bojleru ves masini i slicno sta je blizu pa odatle uzmu dovod vode i spoje ga sa sistemom grejanja da se voda moze dopuniti direktno. I u ovom slucaju trebalo bi da imate tu PIP slavinicu koja sluzi za dolivanje ili ispustanje vode iz sistema i obicno je u najnizoj tacki sitema grejanja.
Vazno je napomenuti da se dodavanja sode vrsi iskljucivo sa iskljucenim kotlom a kada se kotao ukljuci pusta se samo pumpa da vodu izmesa na najvecoj brzini jedno cca 10-15minuta.
Elem soda bikarbona se razmuti u malo vrele vode ili zagreje na sporetu u kolicini odprilike kao za jednu ili dve kafe jer tako se lakse rastapa sipa se u pomenuto crevo isto se zatim dopuni vodom da nebi sa sodom ubacili i vazduh i zatim se spoji sa cesmom slavinom za vec masinu isl sta vam je napogopdnije. Otvorite PIP slavinu otvorite tu cesmu gde ste natakli crevo i gledate da taj sadrzaj ode u sistem grejanja. Ako se tim dopunjavanjem proitisak poveca znatno iznad 2bara kasnije na isto crevo malo odpustite pritiska ili do toga dodjete ozracivanjem radijatora.
Sada se pusti prvo pumpa da vodu izmesa a kasnije i sam kotao.
Krajnji produkt ove operacije bi trebao da bude da kada vam se voda zagreje na zeljenih 50-60 stepeni da struja bude oko 25-30a da biste time iskoristili maksimalnu snagu kotla a da vam ne izbacuju osiguraci od 32a na automatici.
Osim ovoga nacina soda se zmoze uliti skudanjem kotla ako imate ventile ispred i iza kotla i na druge nacine ali ovaj je najlaksi i naj prakticniji.
Sodu dodavati u malim kolicinama od po cca 10 grama u zavisnosti od kolicine vode u sistemu kao i kvaliteta sode, jer pokazalo se da neki proizvodjaci npr Takovo Gornji Milanovac ima odlicnu sodu a neke druge su znatno losije npr Centroprom a najosije su sode predvidjene za ves masine koje se pakuju po pola ili kilogram ta ja kao gips i obicno nista ne valja.
Ako stignem veceras cu vam sklikati PIP slavinu i nakaciti ovde.
Pozdrav
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!
(Zaključana tema (lock), by lancia88)
Strane: << < .. 16 17 18 19 20 21 22

[ Pregleda: 328469 | Odgovora: 434 ] > FB > Twit

Postavi temu

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.