Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 43361 | Odgovora: 204 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

markolazarevic
Gornji Milanovac

Član broj: 35574
Poruke: 943
*.absolutok.net.



+5 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?23.11.2005. u 20:57 - pre 224 meseci
Odgovor na pitanje je: NE! Necemo se vraceti u vreme srednjeg veka.
 
0

svetlanalane
home sweet home
Kraljevo

Član broj: 42254
Poruke: 330
*.pat-pool.kv.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?23.11.2005. u 20:58 - pre 224 meseci
Vidim da me SRKi dosta citira.
Slučaj koji sam pomenula se pretvorio od smrtne kazne na doživotnu robiju a na kraju tip izašao posle 12 godina.
U prvoj poruci sam jasno nagovestila da treba primeniti kaznu kad se nepobitno utvrdi teška, teška krivica (što bi se naravno definisalo zakonom). Kod nas suđenja traju veoma dugo pa ima dovoljno vremena da se eventualno pogrešno optuženi odbrani ako je nevin.
A govorila sam i o neophodnosti otklanjanja uzroka nastanka devijantnog ponašanja, što je jedan od najvažnijih ciljeva društva kroz razne aktivnosti, počev od same porodice, pa preko škole, društva, sporta ........
Na primer veoma bih volela da svaki čovek ima svoj dosje sa svim relevantnim podacima, pa recimo lekar ili profesor koji je dokazano primao mito dobije kaznu zabrane bavljenja svojom profesijom određeno vreme ili trajno.
Ovako imamo bezbroj primera "školovanih" ljudi a nisu ni videli školu a bogami ni fakultet. Takođe mnogi mogu da se leče i snimaju preko reda a za druge su svi termini popunjeni mesecima unapred.
Možda je moje mišljenje zasnovano na činjenici da je naše zakonodavstvo trapavo, sporo, da su nam kazne preblage, da nam je društvo veoma korumpirano, da je pravda često nedostižna.....
Valjda se podrazumeva da sitni prekršaji kao što je pogrešno parkiranje, povlače male kazne ali kad se tako male kazne nagomilaju, onda bogami odlete i dozvola.
Ovde čini mi se treba pričati o teškim krivičnim delima i kaznama za njih a ne razvodnjavati temu sitnicama.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?23.11.2005. u 21:25 - pre 224 meseci
Citat:

U prvoj poruci sam jasno nagovestila da treba primeniti kaznu kad se nepobitno utvrdi teška, teška krivica (što bi se naravno definisalo zakonom). Kod nas suđenja traju veoma dugo pa ima dovoljno vremena da se eventualno pogrešno optuženi odbrani ako je nevin.


Upravo je u tome problem - sudska praksa poznaje ne tako zanemarljiv broj slucajeva gde se tek posle duzeg vremena (duzeg od vremena i dugog sudjenja) otkriju nove okolnosti koje ukazuju da ne postoji uverenje u krivicu van osnovane sumnje, ili cak gde se krivica direktno pobije protiv-dokazima.

To je vec sasvim dovoljno veliki rizik da se mnogi zapitaju da li se sme dozvoliti ubijanje ljudi koji mozda nisu krivi za zlocine koji im se stavljaju na teret.

Kao sto rekoh - nista ne govori u prilog smrtnoj kazni - postoji 0 (nula) naucnih studija koje nepobitno dokazuju da je smrtna kazna smanjila broj krivicnih dela u odnosu na pretnju vise-decenijskom robijom. Dakle, jedino nam ostaje cena... eto, jeftinije je nekog ubiti nego ga drzati u zatvoru 30-40 godina.

Da li hocemo da postanemo takvo drustvo? Ja to svakako ne bih zeleo.

Citat:

Možda je moje mišljenje zasnovano na činjenici da je naše zakonodavstvo trapavo, sporo, da su nam kazne preblage, da nam je društvo veoma korumpirano, da je pravda često nedostižna.....


Na zalost vrlo tacno :(

Citat:

Ovde čini mi se treba pričati o teškim krivičnim delima i kaznama za njih a ne razvodnjavati temu sitnicama.


Evo gledam novi zakon koji postaje vazeci od 1.1.2006...

- Ubistvo: 5-15 godina
- Tesko ubistvo: najmanje 10 godina ili od 30-40 godina
- Ubistvo na mah: 1 - 10 godina (!?!?!?)
- Ubistvo pri porodjaju: 6 meseci do 5 godina
- Iz samilosti: 6 meseci do 5 godina
- Nehat: 6 meseci do 5 godina
- Navodjenje na samoubistvo/pomaganje: 6 meseci - 5 god

Itd...

I za dela protiv polne slobode (silovanja i sl..) nije dovoljno mnogo da mnoge odvrati od toga :(

Nisu se bas pretrgli..
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

ironman
Beograd

Član broj: 40097
Poruke: 1135
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



+105 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?23.11.2005. u 21:43 - pre 224 meseci
Ne znam tacno kolike su kod nas propisane kazne , ali da su preniske to je sigurno.
Mala digresija, gledam povremeno preko kablovske Animal Planet i tamo ide neka emisija u kojoj zatvorenici dresiraju napustene pse , u pitanju su sve ljudi optuzeni za pljacke ili fizicki napad i niko nije osudjen na manje od 10 godina , a cesto i po 15-20.Tako je to u USA , o Kini i sl. nema potrebe ni govoriti.
Ja ne znam sta je ovo kod nas, jeste da je lopovska drzava, ali su ga preterali!
 
0

despotbg

Član broj: 63968
Poruke: 431
*.vdial.verat.net.



+15 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?23.11.2005. u 23:31 - pre 224 meseci
@Ivan Dimkovic
-Ubistvo deteta (kao što je slučaj od pre par dana) DOŽIVOTNA
-Silovanje, znam da bi ovakva kazna bila praktično neizvodljiva ali svakog silovatelja bi zatvorio u sobu sa određenim brojem crnaca, prema težini dela, birao bi broj crnaca i dužinu crnačkog alata. Nemoguće je izvesti nesto ovako jer:

oko za oko i ceo svet je slep
 
0

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?23.11.2005. u 23:36 - pre 224 meseci
@ despotbg

Tvoja zamisao je vrlo zanimljiva,samo šteta što se nikad neće primeniti.Jer,da bi silovatelj shvatio kako je to kada je neko silovan i kako pati u tom trenu,zaista i sam silovatelj treba da bude silovan da bi utuvio u glavu da to nije šala.

E sad,to sa crncima je zaista genijalna zamisao.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?24.11.2005. u 02:15 - pre 224 meseci
Kosta, osobe koje vrse takva dela su cesto neke sociopate a oni uopste ne obracaju paznju na visinu kazne. Vidi link iz moje prethodne poruke gde objasnjavaju o sociopatama. Tu takodje pise da je pored genetike ponasanje prouzrokovano i samim odnosom drustva (porodice, drzave) prema toj osobi. Znaci to sto bi ti uveo te brutalne kazne nista nece spreciti nekog drugog sociopatu. Takodje opet ponavljam tako moze da strada nevin covek i tu kaznu neces moci da ispravis.
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.pat-pool.va.sbb.co.yu.



+172 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?24.11.2005. u 03:04 - pre 224 meseci
Ja bih za ubistva i silovanja kaznjavao smrcu ili lobotomijom ako su pocinioci psihopate, a ako su dusevni bolesnici - dozivotna ludara. Neko je vec provukao tezu "odakle drzavi pravo da nekome uzme zivot" i tako to.... Obicna glupost. Odakle pravo ubici da se ogresi o zakone te drzave i da nekome oduzme zivot? Meni se cini da ipak "ubistvo od strane drzave" ima vise legitimiteta, naravno pod uslovom da ta drzava ima smrtnu kaznu u svom kaznenom sistemu ;) Odakle pravo drzavi da nekog psihopatu koji je silovao maloletno dete posalje u zatvor, gde ce mu ostali robijasi, znajuci zasto je lik unutra "na specifican nacin objasniti gde je pogresio" dok bude dohvatao sapun? Da li je to mozda neka terapija koja ce mu pomoci da vise ne pogresi i postane uzoran gradjanin? Cisto sumnjam.
Sto se korupcije tice, ja sam tu za ekstremna resenja. Preko glave su mi vise price o lekarima koji te drze na ledu i traze stotine (nekada i hiljade evra) da te operisu. Meni je 2001. jedan ortoped (ne sa privatne klinike) trazio 1000 evra za operaciju ramena. Tu ima jednokratno resenje, koje bi po mom skromnom misljenju dalo fantasticne rezultate i resilo jos dosta gouricih problema. Naime, kada bi jedan lekar primio mito, ja bih u celoj zemlji streljao sve lekare i sve zdravstvene radnike koji su tada radili u toj smeni. Porodicama streljanih bih ispostavio racun za potrosenu municiju, a ove bih posahranjivao u kolektivnoj grobnici bez ikakvog obelezja. Isto bih primenjivao za sve ostale vidove korupcije (sudstvo, policija, skolstvo itd). Organizovani kriminal? Isto. Verujte mi, ovakav vid kaznjavanja bi za veoma kratko vreme dao fantasticne rezultate. Jedini je problem u tome sto nije lako izvodljiv.....
Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?24.11.2005. u 06:45 - pre 224 meseci
Pa da, ne bi bilo vise korumpiranih ljudi jer ne bi bilo ljudi.

@Ivan Dimkovic. Kada bi "oko za oko, zub za zub" bilo shvaceno sasvim bukvalno ne bi bilo veliki problem. Problem je sto je u slucajevima prihvatanja tog pravila ono obicno malo slobodnije tumaci.

Sto se tice pitanja "otkud drzavi pravo da nekog ubije" postavlja se pitanje otkud joj pravo i da nekog lisi slobode kretanja. Nadam se da postoji jos neki odgovor osim "to je manja steta".

Nego, neko je pomenuo da je jeftinije izvrsiti smrtnu kaznu nego drzati nekoga dozivotno. Zar se ne mogu ti zatvorenici iskoristiti da rade nesto sto ce doneti bar onoliko novca koliko traje njihovo "odrzavanje"?

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 24.11.2005. u 07:48 GMT+1]
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?24.11.2005. u 09:24 - pre 224 meseci
Citat:

Sto se tice pitanja "otkud drzavi pravo da nekog ubije" postavlja se pitanje otkud joj pravo i da nekog lisi slobode kretanja. Nadam se da postoji jos neki odgovor osim "to je manja steta".


Vrlo prosto - drzava ima pravo da lisi slobode kretanja nekog ko boravi na njenoj teritoriji na osnovu medjunarodnih zakona o nacijama, pod uslovom da je taj neko opasnost za normalno funkcionisanje drustva, tj. prekrsio je odredjeni zakon i to je dokazano bez razumne sumnje na sudu.

Primeti da se zakoni ne bave davanjem i oduzimanjem zivota (osim u granicnim slucajevima abortusa i, eventualno tu i tamo, eutanazije) - nigde u definiciji takvih drzava neces videti da drzava uopste ima pravo da odlucuje o zivotu neke individue koja se na njenoj teritoriji zatekla - to je jednostavno civilizacijska tekovina, i po meni ima vrlo debele razloge za svoje utemeljenje.

Cak i u pitanju abortusa i na ono nekoliko mesta gde se dozvoljava - eutanazije, nije na drzavi ili drustvu da odluce o zivotu, vec na majci - ili, u slucaju eutanazije, na najblizima uz vrlo striktna pravila ukoliko je smrt nezaustavljiva a bilo kakav kvalitetan zivot nemoguc, itd..

Citat:

Nego, neko je pomenuo da je jeftinije izvrsiti smrtnu kaznu nego drzati nekoga dozivotno. Zar se ne mogu ti zatvorenici iskoristiti da rade nesto sto ce doneti bar onoliko novca koliko traje njihovo "odrzavanje"?


Zatvorenici mogu (i treba) da rade... ali i to je nedovoljno da bi otplatili sve troskove policije, cuvara, sudova, odrzavanja zatvorskih prostorija, hrane, grejanja, lekarskih pregleda i sl...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Nemanja Avramović
Član broj: 32202
Poruke: 4391
*.internet.krstarica.net.

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?24.11.2005. u 12:31 - pre 224 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Zatvorenici mogu (i treba) da rade... ali i to je nedovoljno da bi otplatili sve troskove policije, cuvara, sudova, odrzavanja zatvorskih prostorija, hrane, grejanja, lekarskih pregleda i sl...


Pa, ako se zatvorenici zaista potrude... :)
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.pat-pool.va.sbb.co.yu.



+172 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?24.11.2005. u 12:51 - pre 224 meseci
Citat:
Shadowed: Pa da, ne bi bilo vise korumpiranih ljudi jer ne bi bilo ljudi.

Gresis silno. Vec posle par masovnih egzekucija stvari bi dosle na svoje mesto i kukolj bi se izdvojio iz zita, tako da posle toga ne bi ni bilo vise potrebe za masovnim, vec samo za pojedinacnim. Korumpirana bagra bi stavila prst na celo i zapitala se "majku mu, da li moj zivot vredi samo ____ evra?" i dobro razmislila da li treba opet uzeti mito ili ne. To je prva stvar, a druga i daleko bitnija je ta da bi se na taj nacin podigao nivo svesti i odgovornosti kod ostalih ljudi koji bi prestali da ignorisu korumpiranost svojih kolega (lekara, profesora, sudija, itd.) i poceli da ih prijavljuju.
Sad ce neko reci da bi u masovnim pogubljenjima stradalo mnogo vise nevinih ljudi.....
To nije tacno! Podjednako su krivi oni koji primaju mito i oni koji ne primaju, a znaju za korumpiranost svojih kolega ali ih ne prijavljuju. Onih koji ne znaju da im kolege primaju mito gotovo i da nema, a moze ih biti samo u redovima pripravnika/stazista.
As simple as that.

[Ovu poruku je menjao commissar dana 24.11.2005. u 14:43 GMT+1]
Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?24.11.2005. u 15:31 - pre 224 meseci
Citat:
Gresis silno. Vec posle par masovnih egzekucija stvari bi dosle na svoje mesto i kukolj bi se izdvojio iz zita, tako da posle toga ne bi ni bilo vise potrebe za masovnim, vec samo za pojedinacnim. Korumpirana bagra bi stavila prst na celo i zapitala se "majku mu, da li moj zivot vredi samo ____ evra?" i dobro razmislila da li treba opet uzeti mito ili ne. To je prva stvar, a druga i daleko bitnija je ta da bi se na taj nacin podigao nivo svesti i odgovornosti kod ostalih ljudi koji bi prestali da ignorisu korumpiranost svojih kolega (lekara, profesora, sudija, itd.) i poceli da ih prijavljuju.
Sad ce neko reci da bi u masovnim pogubljenjima stradalo mnogo vise nevinih ljudi.....
To nije tacno! Podjednako su krivi oni koji primaju mito i oni koji ne primaju, a znaju za korumpiranost svojih kolega ali ih ne prijavljuju. Onih koji ne znaju da im kolege primaju mito gotovo i da nema, a moze ih biti samo u redovima pripravnika/stazista.
As simple as that.


A o tome ko ce pred streljacki vod odlucivace neka nova UDBA... Zamisli se malo, i ponovo porazmisli o onome o cemu pricas... Oduzeti nekome zivot zbog primanja mita? Mozda bi policija trebalo da ustreli na mestu svakog ko baci opusak na trotoar?
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.pat-pool.va.sbb.co.yu.



+172 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?25.11.2005. u 12:58 - pre 224 meseci
@bojan_bozovic: nije samo primanje mita u pitanju, ti to dobro znas.
Imas lekare koji nece da operisu dok ne dobiju mito, vec kazu da "nema slobodnih termina" i drze tako ljude na ledu. Sta se desi sa nesrecnikom koji nema para, a zavisi mu zivot od operacije koju ceka? On umre. Ko je za to kriv? Mislim da je jasno.....
U cemu je onda problem? Lekar koji glumi boga za honorare od par stotina ili hiljada evra, i odlucuje o necijem zdravlju ili zivotu? Ko je tom lekaru dozvolio da odlucuje ko ce da zivi a ko ne, i to po najgorem mogucem kljucu - po parama??!!
Ista stvar je i u sudstvu. Za odredjenu svotu tuzilac moze da "izgubi" kljucni dokaz protiv ubice/siledzije/atentatora, ta da se ovaj bez problema nadje na slobodi...... Sta bi se ponovo moglo desiti?
Sto se streljanja za bacanje opuska na trotoar tice, to si TI rekao, a ne JA. Mislim da sam bio jasan: za SILOVANJE, UBISTVO i MITO smrtna kazna, i nema sanse da me ubedis u to da gresim. Jedino sto vidim je da ovo o cemu govorim nazalost nije izvodljivo.
Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?25.11.2005. u 16:04 - pre 224 meseci
Citat:
despotbg:-Silovanje, znam da bi ovakva kazna bila praktično neizvodljiva ali svakog silovatelja bi zatvorio u sobu sa određenim brojem crnaca, prema težini dela, birao bi broj crnaca i dužinu crnačkog alata.

Citat:
commissar:Mislim da sam bio jasan: za SILOVANJE, UBISTVO i MITO smrtna kazna, i nema sanse da me ubedis u to da gresim. Jedino sto vidim je da ovo o cemu govorim nazalost nije izvodljivo.


A zasto svi ignorisu moje pitanje: Sta ces da uradis ako se posle nekoliko godina nadje dokaz da okrivljeni nije kriv (da mu je recimo podmetnuto da je primio mito i sl.). Oces li onda nekako da ga ozivis?

Citat:
abishai:
Odseci lopovu ruku, 50% ostalih lopava ce istog trenutka prestati da krade.

Zar stvarno mislis da je tako? Pogledaj malo statistike po takvim zemljama. U Singapuru je smrtna kazna za nosenje nekoliko grama heroina pa opet je to jedan od centara za trgovinu narkoticima. A i opet da li ce neko da mi odgovori, da li ces nekako nevinom coveku da vratis ruku ako se pronadje da je ucinjena greska? Takodje zasto nekome ko ima 18 godina i jos nije nezreo ne omogucis da kada odsluzi kaznu i postane i fizicki i mentalno stariji ima normalan zivot. Da makar moze da radi na gradilistu ako nista drugo. Time sto si mu odsekao ruku si mu unistio ceo zivot. Mada ajde prvo mi odgovori kako bi ispravio greske koje se sa vremena na vreme desavaju. Da li su oni kolateralna steta? Ti se slazes da je kolateralna steta sasvim uredu?

Citat:
Zamisli da postoji neka "sluzba" koja bi svakodnevno bila na ulici i koja ima prava da ubije svakog kriminalca ili svakoga ko je makar pokusao (i najblazi) zlocin da pocini... mislim da bi za 2 meseca bio raj na zemlji.

To bi bilo sve osim raja na zemlji. Zamisli to da se meni neko ne svidja i ja se prijavim da radim u toj sluzbi i ubijem tog coveka i kazem kako je pokusao nekoga da odzepari. e da se to ne bi desavalo postoji sud koji ce da pokusa da utvrdi da li je osumnjiceni zaista kriv. Policija ionako cesto krsi ovlascenja a zamisli da nemaju ni sud da ih kontrolise. Pa to bi bila najgora mafija! Iskreno me zanima koliko imas godina?

[Ovu poruku je menjao srki dana 25.11.2005. u 17:06 GMT+1]
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.vodafone-net.de.



+7177 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?25.11.2005. u 16:27 - pre 224 meseci
Svi oni koji velicaju smrtnu kaznu bi zapravo mogli malo da provere fakte.

Kao sto sam rekao, ne postoji ni jedan dokaz da smrtna kazna smanjuje kriminal ista vise od duge robije - a postoji i te kako dosta dokaza da su zemlje u kojima je validna smrtna kazna pune i kriminala i korupcije i nasilja.

Dakle - jedino ostaje cinjenica da u zemljama gde postoji smrtna kazna ponekad stradaju nevini ljudi

Prestanite da izbegavate to pitanje i posto vec terate druge da se pitaju "sta bi uradili da im neko ubije brata/sestru/itd..." zapitajte se sta bi bilo i kako bi ste se osecali da vam drzava ubije brata/sestru/itd koji nisu krivi za zlocin?


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?25.11.2005. u 16:46 - pre 224 meseci
Citat:
@bojan_bozovic: nije samo primanje mita u pitanju, ti to dobro znas.
Imas lekare koji nece da operisu dok ne dobiju mito, vec kazu da "nema slobodnih termina" i drze tako ljude na ledu. Sta se desi sa nesrecnikom koji nema para, a zavisi mu zivot od operacije koju ceka? On umre. Ko je za to kriv? Mislim da je jasno.....
U cemu je onda problem? Lekar koji glumi boga za honorare od par stotina ili hiljada evra, i odlucuje o necijem zdravlju ili zivotu? Ko je tom lekaru dozvolio da odlucuje ko ce da zivi a ko ne, i to po najgorem mogucem kljucu - po parama??!!


Ajde, ajde, znas li sta je privatna bolnica? Nema para - nema lecenja, a tako i treba da bude! Mislis li da je na zapadu drugacije? Mislis da je moguce dobiti dobro lecenje (Jonh Hopkins-NY, Mayo-Boston) bez para? Taj lekar radi, i zasto bi radio dzabe? To je posao bas kao i svaki drugi. Mozes da umires od gladi, ali ti niko nece dati da jedes dzabe. Gde si odrastao, na Marsu, kad se tako iscudjujes nad ovim svetom?
 
0

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?25.11.2005. u 22:17 - pre 224 meseci
Povodom price da zatvorenici(to ne postoji vec 20 godina) tj. osudjenici treba da rade, svakako da treba, ali...
Sadasnja osudjenicka populacija je oko 8000-9000 u Srbiji. Od toga je od 15-25 % narkomana!!
Po tezini dela,166KZRS (teska kradja) je na prvom mestu, za njom idu ubistva (47 KZRS), razbojnistva (168-169), silovanja i protivprirodni blud (103-110) dele mesto sa prevarama (171...) dok je broj osuda za za narkotike u stalnom porastu (cl. 245-246 OKZ).
Takvu popoulaciju je tsko naterati da radi efikasno. Zatvoi su prepuni svakojakih kur**vih delegacija UNHCR, MKCK itd, svi brinu vise o osudjenima nego o zaposlenima...
Sudstvo je jos uvek presporo, ima mnogo starih predmeta koji se vuku od 90-ih godina i samo cekaju zastarevanje...
Kazne za drogu su preblage jer je zakonodavac dao preveliki raspon min-max kazne...
Osudjena lica imaju sve sto je potrebno i propisano standardima koji ne vredjaju ljudsko dostojanstvo (!) , to je jedan od zvanicnih zakljucaka gorepomenutih delegacija...
Interesantno je videti da u Grckoj, ako je lice radnoi sposobno, nema para na depozitu i ne zeli da radi, ne mora...ali nece ni da jede...
Fenomen postojanja instituta spajanja kazne ne postoji u mnogo zemalja na svetu, no mi smo ipak jedna od njih.
Da pojasnim:
U SAD, ako napravis dva dela i budes osudjen sa dve razlicite presude, sud ce da ti SABERE KAZNE, kod nas moze da ih spoji i u tom slucaju izrice istu ili manju kaznu, npr 2 god i 1 god ==> 34 meseca, tj 2 meseca manje itd.
Inace, poslednja smrtna kazna je izvrsena 80-ih godina u CZ-u.
Sve se vise pojavljuju kazne od po 40 godina.
Realno, tesko ce neko od njih izdrzati tu kaznu, ali sustina i jeste u tome, to su 2/3 prosecnog ljudskog veka...samo sto su na racun drzave.
Humano drustvo ukida smrtnu kaznu bas zbog principa da niko nije ni nepogresiv, te je bolje drzati nekog u zatvoru 40 godina nego ga lisiti zivota; zatvor moze da se nadoknadi nekako, zivot nikako.
Licno smatram da je smrtna kazna ipak potrebna za ekstremne slucajeve, masovna i visestruka ubistva, narocito drska i brutalna razbojnistva, silovanja svakog oblika (ukoliko je krivica nesumnjivo dokazana, jer taj malecni Venerin Breg je sa stanovista zakona pravno zasticen kao Vatikan, najcesce je dovoljan dokaz samo izjava ostecene strane, tako da postoji dosta prostora za namestanja i manipulacije) itd.
Jedno je evidentno, i dalje strada sirotinja, kokosari, jajare, sitni lopovi i losi prevaranti, i oni su u zatvoru; uz njih su oni koji nisu bili dovoljno oprezni ili su bili izuzetno opasni za okolinu. Kruna price je da se glavni deo kriminalnog jezgra Srbije nalazi napolju, na slobodi, transformise se u "kontraverzne biznismene"(kakav ruzan izraz!) a nakon toga i u "uspesne poslovne ljude obavijene velom tajne".
Takve hvalospeve i dupeuvlakacke nazive im daju novine...
U zatvor dolaze najvise za osude od 1-3 godine, pa onda za njima idu osude do 1 godine, ovih ostalih je dosta manje...To govori dosta o penalnom sistemu...
Sistem u Srbiji zatvara samo one koji mu smetaju i nece da plate reket ili nece da se uklope u sablon...To je zalosna istina. U grupi do 1 godine osude, uglavnom su visestruki povratnici koji se sasvim lepo snalaze u zatvoru u hladnim zimskim danima, a jos o drzavnom trosku...
Uglavnom, da su vise krali, imali bi para za advokate pa ne bi ni isli u zatvor; posto nisu znali/umeli, sada sede tamo...
Jer sud ce uvek za izvesnu nadoknadu plasiranu pute Pere/Mike/Zike/Laze koji poznaje sudiju, da donese resenje o uslovnom otpustu, na sta mu zakon daje pravo, npr. 25 meseci na 8 godina kazne (to je vise od cetvrtine). A to ce da kosta ko zna, oko 10-15K eura. Pa sad vidite o cemu mi ovde pricamo...
Still going strong...
 
0

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.pat-pool.va.sbb.co.yu.



+172 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?26.11.2005. u 02:32 - pre 224 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Ajde, ajde, znas li sta je privatna bolnica? Nema para - nema lecenja, a tako i treba da bude! Mislis li da je na zapadu drugacije? Mislis da je moguce dobiti dobro lecenje (Jonh Hopkins-NY, Mayo-Boston) bez para? Taj lekar radi, i zasto bi radio dzabe? To je posao bas kao i svaki drugi. Mozes da umires od gladi, ali ti niko nece dati da jedes dzabe. Gde si odrastao, na Marsu, kad se tako iscudjujes nad ovim svetom?

Ko je uopste pominjao privatne bolnice, a ko zapad? Ja nisam. Govorio sam iskljucivo o lekarima koj rade u drzavnim bolnicama i primaju platu za svoj rad, tj. ne rade za dzabe i to sve kod nas, ovde u Srbiji. Lekar koji prima platu, a uzima od nekoga neku sumu novca da bi ga operisao/lecio, prima mito i ne znam sta tu ima nejasno/sporno. Taj lekar vrsi krivicno delo. Nema opravdanja.
Cinjenica je da je drustvo toliko ogrezlo u korupciji i zlu i da mu treba dosta vremena da se iscisti, ono o cemu sam pricao u prethodnim postovima bi pomoglo da se taj porces zavrsi za jako kratko vreme.
@srki: pa sta i ako nastrada neko ko je nevin? Mora se i sa time racunati. Isto tako ja tebe pitam kako ces da nadoknadis nekome ko je greskom proveo par godina u zatvoru i saznao "zasto se ne treba saginjati po sapun"? Zatvor nikad nikoga nije popravio, to treba da ti bude jasno, o kakvoj humanosti i o kakvom tacno humanom tretmanu u zatvoru ti govoris?
@Ivan Dimkovic: zemlje gde ima smrtne kazne su pune svega i svacega, verovatno kao i zemlje gde je nema. Kako bih se osecao da mi neko strada greskom od ruke zakona? Lose..... Daleko losije bih se osecao da mi neko strada od ruke nekog kretena, kojeg ce zakon posle zbog humanosti ostaviti u zivotu i obezebediti mu hranu i smestaj, a ako se bude dobro vladao, mozda i vikende....... Pravda? Humanost? Hehehe
Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
0

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.sksyu.net.



+10 Profil

icon Re: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?26.11.2005. u 07:47 - pre 224 meseci
Predlažem svima, a posebno onima koji propagiraju smrtnu kaznu, sakaćenja, da pogledaju jedan jako dobar film koji se bavim baš temom smrte kazne od početka do kraja i uverićete se koliko niste u pravu.
Naziv filma je "Život Davida Gala" (Life of David Gale), a glavne uloge igraju fenomenalni Kevin Spacey i Kate Winslet.
Film je pokazao da sistem pravi greške i ujednoj Americi i da nevini bivaju osuđeni na smrtnu kaznu.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li ste za ponovno uvodjenje smrtne kazne?
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 43361 | Odgovora: 204 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.