Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ko je izmislio YUSCII?

elitemadzone.org :: MadZone :: Ko je izmislio YUSCII?

[ Pregleda: 5751 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Ko je izmislio YUSCII? 03.12.2005. u 20:58 - pre 222 meseci
Znate za ~uveni YUSCII enkoding koji }e jo{ dosta biti u upotrebi :) Jeste prevazi|en, rogobatan, ali igrao je svoju ulogu ... Ve}ina njih koji ~itaju ovo sigurno se ne ~ude otkud ovi karakteri, a oni koji su dublje zaglibili, tek }e kasnije shvatiti da ne{to nije u redu sa dijakriti~kim karakterima.

Siguran sam da postoji mala grupa ljudi, mo`da ~ak jedan pojedinac koji je zaslu`an {to se ve} godinama mu~imo sa ovakvim slovima.

Da li zna neko ne{to vi{e o tome? Ako postoji osoba koja je prva smislila smiley, siguran sam da postoji osoba koja je rekla: 'ajmo ovako: ~}|{` ... :)



 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.pat-pool.kg.sbb.co.yu.



+190 Profil

icon Re: Ko je izmislio YUSCII? 03.12.2005. u 23:29 - pre 222 meseci
Vrlo dobro pitanje!!!

Malo sam guglao i nisam našao odgovor. Međutim ono što sam našao je da je standard jaaako star.

Na linku:

http://www.old-computers.com/museum/computer.asp?st=1&c=53

govori se o starom VT100 terminalu u proizvodnji Iskra-Delta iz 1983. koji je u EPROMU imao uprogramiran YUSCII karakter-set.

Ono čega se lično sećam je da su krajem 80-ih PC XT mašine sa Hercules grafičkom karticom imale.... u stvari nisu imale, nego ste mogli da nabavite EPROM za Hercules grafičku karticu i onda ste stalno umesto {}^~ imali ŠĐČŽ itd. Ja to, naravno, nikad nisam imao i uvek sam mrzeo YUSCII. E kasnije je bila neka softverska fora. Sećam se da je u Računarima ili tako negde izašao kod u assembleru koji ste mogli da kompajlirate u, jelda, masm-u pa da imate softverski naša slova. Ali to je zaista ancient past :).

(Kad pričam o ovakvim stvarima zapravo shvatam da više nisam toliko mlad :) )

Pozdrav svima, nadam se da će se naći neko sa odgovorom na ovo pitanje. Da konačno saznamo ko je naš unesrećitelj.
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: Ko je izmislio YUSCII? 04.12.2005. u 01:38 - pre 222 meseci
mislim da je cak u svetu kompjutera jednom izasao listing za 'konverziju' na yuascii...e sad ne mogu da se setim dal to bese za PC, ili mozda cak za c64....u svakom slucaju kraj 80-tih pocetak 90-tih :)
 
Odgovor na temu

_owl_

Član broj: 318
Poruke: 1043
*.vdial.verat.net.



+3 Profil

icon Re: Ko je izmislio YUSCII? 04.12.2005. u 02:22 - pre 222 meseci
Tada je to sigurno bila dobra ideja, YUSCII je najverovatnije nastao dok niko nije ni mislio na mogucnost postojanja visebajtnog karakter set-a.
Owl
 
Odgovor na temu

HCl
-

Član broj: 75304
Poruke: 13
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Ko je izmislio YUSCII? 04.12.2005. u 09:43 - pre 222 meseci
Jedan moj stariji kolega misli da je to u Srbiju je najverovatnije doneo Digit (Buca Knezevic & co.) Tada je to izgledalo kao vrlo savršeno rešenje. :)
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.manufacture.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Ko je izmislio YUSCII? 05.12.2005. u 09:42 - pre 222 meseci
Moguće da je to bio jedini način ako se sve moralo strpati u 127 prvih karaktera ...

Makar je neverovatno koliko se to kasnije održalo kada su se pojavili rasporedi u 256 karaktera. I dan danas na dosta mesta vidim dokumente sa tim YU fontovima.

 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Ko je izmislio YUSCII? 05.12.2005. u 10:15 - pre 222 meseci
Citat:
_owl_: YUSCII je najverovatnije nastao dok niko nije ni mislio na mogucnost postojanja visebajtnog karakter set-a.

Nije u pitanju višebajtni charset, nego čak ni jednobajtni. Poenta juskija je ta što se koristilo samo 7 bitova jednog bajta.
Ne znam ko je lično izmislio juski, ali čovek verovanto uopšte nije kriv, jednostavno neki komad hardvera (pretpostavljam neki štampač) nije imao 256, već samo 128 karaktera. Juski je u jednom trenutku bio jedini mogući kompromis. :(
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Ko je izmislio YUSCII? 05.12.2005. u 15:31 - pre 222 meseci
Sve što ste napričali je istina (nažalost), ali postoji jedna stvar koja mi doveka neće biti jasna... znajući da je Yuscii toliko šugav (i gotovo neupotrebljiv), ne mogu da ukapiram zašto ga neki ljudi još uvek forsiraju. Tu ne računam one koji rade na nekim dinosaurusima, pa nemaju izbora, već na nove korisnike, koji jednostavno "vole YU fontove". Ustvari, mene kod Yuscii-ja mnogo više nervira nedostatak tzv. specijalnih karaktera, nego raspored postojećih.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ko je izmislio YUSCII?

[ Pregleda: 5751 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.