Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Odzracivanje radijatora

elitemadzone.org :: TechZone :: Odzracivanje radijatora

Strane: 1 2

[ Pregleda: 24842 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Texas Instruments

Član broj: 227540
Poruke: 272
95.180.116.*



+61 Profil

icon Re: Odzracivanje radijatora17.10.2023. u 11:15 - pre 6 meseci
Kako se radi odzračivanje ovih starih gusanih radijatora? Ne vidim da imam onaj ventil na kraju gde može da se ispusti vazduh. Da li onda zvati nekog iz toplane u tom slučaju?
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Odzracivanje radijatora17.10.2023. u 11:44 - pre 6 meseci
Po defaultu nema tog ventila. Vec svako sam ugradi ako hoce . Ali ne zimi vec leti kada nema vode u sistemu !

Nece ti to toplana raditi zimi svakako ne besplatno !

Jer treba da iskljuci grejanje za ceo neki kvart ili grupu zgrada tamo gde je tzv. podstanica i sve objekte koji se snabdevaju preko nje, da ispusti vodu iz sistema , da svi nemaju grejanje ceo dan zbog tvog "ozracivanja" jer nemas ventile !

To se leti radi. Ugradnja ventila. I tada je moguce da ima vode u sistemu , ali trazis da isprazne , po nekom cenovniku , kupis ventile , i nadjes majstore da ti odrade .


U svakom slucaju ako nisi zadovoljan temperaturom u stanu mozes da prijavis kvar ? Propisana temperatura u stanu je 20 +- 1 stepan . Znaci ako imas 19 to je po njima O.K.

Ako imas 18 , oni dodju pa mere , ne pomaze otvaranje prozora, onda oni neka smisljaju sta je u pitanju i kako da to rese.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.static.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Odzracivanje radijatora17.10.2023. u 12:00 - pre 6 meseci
Mislim da leti ne mora da se ispušta voda iz sistema.
Mislim (ali nisam siguran) da ne mora u onim vremenskim intervalima kad nema grejanja. Jer, tada ima vode, ali nema pritiska u instalaciji.
Na primer, evo idu topliji dani petak, subota kad verovatno neće biti grejanja.

Dakle, zavrne se glavni ventil na radijatoru i može da se radi, tj. ugradi ventil za ispuštanje vazduha. (odzračni ventil)

Nije to neka filozofija, i ako si iole vešt sa alatima, to svakako možeš i sam, ne moraš da zoveš majstore, da te oderu od cene.

Pogledaj: https://www.etaz.rs/oprema-za-radijatore-i-susace
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

sdurut
Mašinski šloser

Član broj: 76787
Poruke: 673



+66 Profil

icon Re: Odzracivanje radijatora17.10.2023. u 12:09 - pre 6 meseci
Kod gusanih radijatora popusti malo gornji holender na ventilu. Podmesti naku posudu pošto će malo vode da iscuri. Čućeš kako šišti vazduh. Kad prestane da šišti zategni holender.
Takođe na slici koju si postavio laka je ugradnja odračnog ventila. Na radijatoru imaš već ugrađen doni i goranji ventil. Tako da ne treba da se ispušta voda iz instalacije.
Zatvoriš oba ventila. Skineš gornji čep na radijatoru sa kontra strane i ugradiš reducir za gusani radijator sa priključkom za odzračni ventil.
Moja preporuka da angažuješ nekog majstora da ti to odradi da ne prčkaš sam.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Odzracivanje radijatora17.10.2023. u 12:22 - pre 6 meseci
Ako moze i ovako, jos , bolje ali neka vidi nek nadje majstora.

Jer u sistemu je jako prljava voda i treba to pazljivo. Svakako neka zastiti zidove i parket .

Vidi se da je radijator lep, farban mozda i skoro steta bi bilo sada to nepaznjom ostetiti , kao i zid iza isto i parket .
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Odzracivanje radijatora17.10.2023. u 13:15 - pre 6 meseci
Citat:
sdurut:
Kod gusanih radijatora popusti malo gornji holender na ventilu. Podmesti naku posudu pošto će malo vode da iscuri. Čućeš kako šišti vazduh. Kad prestane da šišti zategni holender.
Takođe na slici koju si postavio laka je ugradnja odračnog ventila. Na radijatoru imaš već ugrađen doni i goranji ventil. Tako da ne treba da se ispušta voda iz instalacije.
Zatvoriš oba ventila. Skineš gornji čep na radijatoru sa kontra strane i ugradiš reducir za gusani radijator sa priključkom za odzračni ventil.
Moja preporuka da angažuješ nekog majstora da ti to odradi da ne prčkaš sam.


Tako oni odzracuju. Zamenjen je i ventil bas tako kako je opisano.
 
Odgovor na temu

Texas Instruments

Član broj: 227540
Poruke: 272
95.180.116.*



+61 Profil

icon Re: Odzracivanje radijatora17.10.2023. u 13:21 - pre 6 meseci
Citat:
ademare: Po defaultu nema tog ventila. Vec svako sam ugradi ako hoce . Ali ne zimi vec leti kada nema vode u sistemu !

Nece ti to toplana raditi zimi svakako ne besplatno !

Jer treba da iskljuci grejanje za ceo neki kvart ili grupu zgrada tamo gde je tzv. podstanica i sve objekte koji se snabdevaju preko nje, da ispusti vodu iz sistema , da svi nemaju grejanje ceo dan zbog tvog "ozracivanja" jer nemas ventile !

To se leti radi. Ugradnja ventila. I tada je moguce da ima vode u sistemu , ali trazis da isprazne , po nekom cenovniku , kupis ventile , i nadjes majstore da ti odrade .


Hvala svima na odgovorima. Zapravo su mi letos, kada sam renovirao stan, menjani svi ventili. Moleri su zvali nekog lika iz toplane (navodno tako mora, a ne bilo kog majstora) i zamenio je sve ventile. Pretpostavljam da je tada ispuštana voda, ali taj dan nisam bio tu kada je menjao i sad sam tek skontao da je stavio ove obične ventile (verovatno su bili najjeftiniji :-|) a ne ove sa mogućnošću za odzračivanje.

Zapravo imam čudnu situaciju da su u dve sobe mlake cevi i samo prva 2 rebra, a u ostalim prostorijama i dnevnoj su hladne cevi i radijatori. Na Banovom Brdu sam, a video sam juče na sajtu beoelektrane.co.rs da je bilo problema sa snabdevanjem na Banovom Brdu.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Odzracivanje radijatora17.10.2023. u 15:13 - pre 6 meseci
Ako si na poslednjem spratu, trebalo bi da imas odzracnu mrezu (cevka koja ide po vertikali, pa nastavlja po horizontali do odzracnog suada). U tom slucaju odzracivanje se vrsi na sudu oblika bojlera najcesce u hodniku gde se zavrsavaju odzracni vodovi.

Ako nemas odzracnu mrezu(po tipu radijatora bi trebalo), onda se odzracivanje vrsi na radijatorima na poslednjem spratu. Ovi radijatori sa slike nemaju tu mogucnost, osim nekog teskog workaround-a koji je opisao covek u postu.

Kada se nesto budzi preko leta, ispusta se voda, a ta tehnicka voda se posle mora dodati u sistem, inace ce biti problema sa grejanjem.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Odzracivanje radijatora17.10.2023. u 15:16 - pre 6 meseci
Pa da na Banovom Brdu ima mala toplana , kod doma zdravlja. Tu sam ja u blizini ceo zivot

Vidi se na slikama da je sve skoro sredjivano. Radijator izgleda ko nov.

Samo majstori moraju da budu pod kontrolom. Skoro sam pisao u temi o tabli sa osiguracima , majstor bez nadzora ugradio mi sve osigurace po 16 A ! Da sam bio tu ne bih mu dao da sve stavlja iste jacine.

Tako i ovo za radijatore, bez nadzora stavio najobicnije , bez odzracivanja.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Odzracivanje radijatora17.10.2023. u 15:23 - pre 6 meseci
Ovi radijatori su mislim Termik Zrenjanin, ne prave se bar 15-20 godina, najverovatnije su tu od kada je i stan(sto povecava verovatnocu da postoji i odr mreza), ako ne, onda su polovni sa nekog odpada.
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Odzracivanje radijatora17.10.2023. u 16:28 - pre 6 meseci
Sad sam se prisetio da ono sto sam napisao bilo pre desetak godina...

Tad me zanimalo kako to radi i posto su zamenjeni ventili majstori ce prvo proveriti da li je donji ventil otvoren.
 
Odgovor na temu

Texas Instruments

Član broj: 227540
Poruke: 272
95.180.116.*



+61 Profil

icon Re: Odzracivanje radijatora17.10.2023. u 18:52 - pre 6 meseci
Zvao sam majstora iz toplane koji je menjao te ventile i on mi kaže da se ne stavljaju ti ventili za odzračivanje u stanovima, nego da u zgradi na poslednjem spratu postoji cev koja ima ventil na kraju i da se tu ispušta vazduh za celu vertikalu. Ako to ne postoji, onda se to radi kod nekog ko je na poslednjem spratu. Ja sam našao te cevi za obe vertikale, samo što su umesto na poslednjem spratu, ovde spuštene u suteren. Reče da je najbolje to odraditi kada ne radi grejanje, uveče posle 22h.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Odzracivanje radijatora

Strane: 1 2

[ Pregleda: 24842 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.