Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dokle vise ta klasna podela?

elitemadzone.org :: MadZone :: Dokle vise ta klasna podela?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14942 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 08:51 - pre 221 meseci
Svakih 50 godina neki mladi komunisti krenu da menjaju svet. Jebote jel moze neki od tih zadrtih kounista prvo da uredi svoju kucu, pa ulicu, pa grad, pa neka onda krenu na svet, a ne da prvo proglase da je svet promenjen pa ...

Mislim lepo je o tome sto dosta njih smatra da je intelektualn svojina glupost, i ja smatram, ali isto tako smatram da ulozeni rad nije glupost :). E pametni ljudi ce naci kompromis.

Cisto da objasnim i onaj najbesplatniji program nije besplatan, on kosta, ali ti ga daju za nista :). U njega je ulagano, neko je morao da jede, spava, trosi struju dok je to napravio.
Mozda je problematicno sto su nekada razlike izmedju troskova i cene velike.

Na primer, parce krede vam neko moze prodati za 1000E. Po meni je to u redu dok ne moras da kupis :). A ovde smo bas dosli do kategorije "moras da kupis". Dakle ko hoce besplatne programe ne moze ocekivati da svako da svoj program besplatno, ja neke svoje dajem za nista (iako vrede puno puno vremena i svega i svacega, ako nista mojih sivih celija), a neke naplacujem basnoslovno, pa sada kome treba taj ce i platiti.

Samo bi voleo da svi ti komunisti krenu otvore pekare pa da jedem za nista kifle :).
(Predosecam da bi onda oni ipak naplacivali kifle, jer moraju da pokriju trosak brasna, vode, kvasca, struje, radnika, pa poreza).

Dakle pitanje za vas sve komuniste: Kada bi imali pekaru, da li bi naplacivali te kifle ili bi davali svima besplatno :). Mozda neka varijanta da svako plati koliko hoce, ili ono od bogatih puno naplatili a od siromasnih malo. Gde li je granica jednakosti :).

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 09:01 - pre 221 meseci
@pctel

Citat:
To je JEDAN slucaj a sta cemo sa jos MILION u Srbiji


i


Citat:
Evo, ja cu reci, zato sto su korisnici piratskog softvera najgori olos savremenog doba, lisen svih moralnih principa


Vau ovoga se ne bi postideo ni sam bill gejts!

Ma nema, treba sve korisnike piratskog softvera javno izbičevati, isterati đavola iz njih i na kraju spaliti na lomači!

Sav kriminal na svetu je rešen nema više silovanja, ubistava, manijaka, ratnih zločinaca, NE, sada je korišćenje piratskog softvera najteži zločin i počiniocima treba da se satre seme i pleme.

Da se razumemo korišćenje piratskog softvera jeste nelegalno ali bre pctel oladi malo!
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

mexico
Horhe Jose
Samozaposleni :-)
Mexico

Član broj: 37908
Poruke: 369
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 09:57 - pre 221 meseci
Citat:
braker: Ovo je prosto iritirajuce.Ako su krajnji dometi pojedinca predodredjeni materijalnim mogucnostima,a intelektualna svojina postaje kategorijom od vanrednog znachaja dok opshte dobro prestaje da postoji u sistemu vrednosti,onda se u sveopshtem besmislu gubi svrha postojanja.Ovakva neprirodna selekcija i oni koji je zagovaraju zasluzuju najstrozu osudu.Bilo bi svakako prihvatljivije promovisanje utopije koja se oslanja na humanizam.Oni koji misle da je intelektualna svojina neprikosnoveno pravo,iskljuchivo pragmatichan stav,ljude poput Tesle proglashavaju idiotima.Meni se taj i takav zakljuchak jednostavno namece.
Iz ovakvog stava prema materijalnom u odnosu na intelektualno sledi i opshti odnos prema materijalnosti:@#$%^%^&%$#@#@$@#!%$#%#@^$%$%^!!!!!!!!!!!!!!!!


1. Krajnji dometi pojedinca i treba da budu ne samo predodredjeni vec i mereni materijalnim mogucnostima. Zato se svako i trudi da popravi svoje materijalne mogunosti. Trenutno su "materijalne mogucnosti" mera vrednosti kod nas a i svuda na planeti. Ako nemas "materijalne vrednosti" ne mozes pribaviti nista. Cak i da nema novca radi ce robna razmena. Kada se pronadje drugaciji sistem merenja vrednosti preci cemo na njega.

2. Postoji i opshte dobro ali ono je OPSHTE (samo ime kaze) dobro. Ne moze se raditi za opste dobro ako si gladan i nemas reseno svoje materijalno stanje. Znaci prvo resavas svoje pa opste. Sa druge strane ne mogu pojedinci da iskoriscavaju OPSHTE dobro zarad SVOG dobra (jer "imaju manje od drugih", a ne trude se da imaju isto ili vise) vec samo zarad OPSHTEG.

3. Ovo je prirodna selekcija:sposobniji opstaje. U zivotinjskom svetu onaj ko je jaci i skupi vise hrane. Kod ljudi onaj ko vise radi pa zaradi. (neki to rade na silu ali ne opstaju dugo. hint: "vidimo se u citulji" - koliko ih ima trenutno zivih). Zamisli prirodnu selekciju: jedna zivotinja ide i skuplja hranu i deli je svim ostalim. Zasto bi se ostale trudile da bilo sta rade?? Izlezavaju se na suncu a stize hrana!!!! Isto je i sa ljudima. Za OPSHTE dobro je dobro svih a ne za pojedince koji "nemaju", a mogu da zarade....

4. Intelektualna svojina je SVOJINA. Isto kao i materijalna: auto, kuca, stan... Svojina je svojina. Ako koristis neciji stan - moras da placas. Ako hoces stan - moras da ga platis. Ako hoces auto - moras da platis. Ako hoces software - moras da platis.

I Tesla uopshte nije bio idiot. Covek je, jednostavno, imao drugacije potrebe nego neko drugi. Imao je, recimo, specificne navike u vezi hrane i to je sebi mogao da priusti. Njegovi experimenti u isto kostali. Za neke stvari, recimo, nije dobijao novac ali je dobijao mogucnosti za daljim experimentima. I kakve veze ima Tesla sa svim ovim???


Citat:
mrkidivx:Ma nema, treba sve korisnike piratskog softvera javno izbičevati, isterati đavola iz njih i na kraju spaliti na lomači!

Sav kriminal na svetu je rešen nema više silovanja, ubistava, manijaka, ratnih zločinaca, NE, sada je korišćenje piratskog softvera najteži zločin i počiniocima treba da se satre seme i pleme.

Da se razumemo korišćenje piratskog softvera jeste nelegalno ali bre pctel oladi malo!


Ne treba bicevati, spaliti itd. ali treba tretirati kao kriminal a ne tolerisati.

I to sto nije sav kriminal na svetu resen znaci da svako moze da radi sta hoce???? Jos da spomenes i zaveru CIA, vatikana i medjunarodne zajednice protiv nas.....
Mexico City - The Best
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.henleymediagroup.com.



+5 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 10:35 - pre 221 meseci
Slazem se sa Cupkom generalno. Ali, kifle i software ne mozes porediti. Drzava treba da zastiti mnoge druge interese gradjanja, pre nego sto na red dodje intelektualna svojina. To je prosto stvar prioriteta (licemerno je entuzijasticno sprovoditi autorska prava u drzavi gde je pravosudje korumpirano).
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 11:27 - pre 221 meseci
Citat:
I to sto nije sav kriminal na svetu resen znaci da svako moze da radi sta hoce


Nisam ni rekao da treba svako da radi šta hoće i da nije korišćenje piratskog softvera nelegalno već me iziritirala pctel-ova ocena da su "korisnici piratskog softvera najgori olos savremenog doba, lisen svih moralnih principa".Mislim, ako je to njegova konstatacija za takvu vrstu nelegalne aktivnosti kakva bi onda trebala da bude za silovatelje, ubice, manijake...

Lično smatram da ne postoji čovek u Srbiji koji ima računar a da nema neko piratsko izdanje bilo filma, igre, programa muzike itd.Da li to automatski znači da su svi ti ljudi "najgori ološ"?

Ja mislim da ne.
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.nero.com.



+7176 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 11:31 - pre 221 meseci
Citat:

braker: Ovo je prosto iritirajuce.Ako su krajnji dometi pojedinca predodredjeni materijalnim mogucnostima,a intelektualna svojina postaje kategorijom od vanrednog znachaja dok opshte dobro prestaje da postoji u sistemu vrednosti,onda se u sveopshtem besmislu gubi svrha postojanja.Ovakva neprirodna selekcija i oni koji je zagovaraju zasluzuju najstrozu osudu.Bilo bi svakako prihvatljivije promovisanje utopije koja se oslanja na humanizam.Oni koji misle da je intelektualna svojina neprikosnoveno pravo,iskljuchivo pragmatichan stav,ljude poput Tesle proglashavaju idiotima.Meni se taj i takav zakljuchak jednostavno namece.
Iz ovakvog stava prema materijalnom u odnosu na intelektualno sledi i opshti odnos prema materijalnosti:@#$%^%^&%$#@#@$@#!%$#%#@^$%$%^!!!!!!!!!!!!!!!!


Trla baba lan... hajde da vidimo mi kako je moderno drustvo organizovano i kako se balansira interes pojedinca vs. interes drustva glede intelektualne svojine...

Intelektualna svojina postoji u sledecim oblicima: patenti, kopirajt i robne marke...

Patenti - savrsen primer balansiranja: pojedincu se daje ekskluzivni monopol nad pronalaskom u odredjenom zakonski limitiranom roku (20 godina) - pod odredjenim uslovima (recimo ne mozes ti patent da koristis da sprecavas druge da posluju), a posle isteka tog roka njegov pronalazak postaje javno dobro, slobodan za uputrebu bilo gde i bilo kome - samim tim se podstice otvaranje i deljenje znanja, formiranje javnih standarda i sl... Radi odlicno vec preko 200 godina.

Tvoj komentar oko Tesle i idiota - je idiotski - Tesla je sam imao jako puno patenata koje svakako nije poklanjao - naravno posle 20 godina ti patenti postaju javno dobro.

Naravno, svako ko izmisli patent moze i da ga pokloni ili da na slobodno koriscenje, po licnoj zelji - ali se kod patenta interes drustva uvek garantuje jer je patent ogranicen na 20 godina.

Kopirajt - Stiti interese onog ko je stvorio neko delo... izvini, nema tog interesa "zajednice" koji bi nekome dozvolio da pljacka tudje delo inace bi ovo drustvo postalo kolektivni lopovizam - Kopirajt isto ima ograniceno trajanje, i posle odredjenog roka delo postaje javni domen.

Svakako je pravo pojedinca da odluci da li ce svoj kopirajt da ustupi zajednici - GNU licenca je primer kako se kopirajt moze ustupiti zajednici na koriscenje i uz cuvanje intelektualne svojine. Ako neko to ne zeli - izvini, a ko si ti da od njega to zahtevas? Ili bilo ko?

Robna Marka - ne vidim uopste razlog zasto bi neko poklanjao robnu marku bilo kome, cilj robne marke je zastita odredjene firme i njenih proizvoda - to blage veze sa drustvom nema.

Tako da - kao sto vidis, mehanizmi modernog drustva i te kako imaju balans - ali, na kraju krajeva, pojedinac je taj koji odlucuje da li zeli da bilo kome drugom ustupi svoju intelektualnu svojinu, kao i bilo kakvu drugu - uopste ne vidim razlog zasto bi se to sporilo, osim ako neko opet nije citao komunisticki manifesto a jos nije izasao iz adolescencije...

Po ko zna koji put.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mexico
Horhe Jose
Samozaposleni :-)
Mexico

Član broj: 37908
Poruke: 369
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 11:33 - pre 221 meseci
Citat:
mrkidivx: Nisam ni rekao da treba svako da radi šta hoće i da nije korišćenje piratskog softvera nelegalno već me iziritirala pctel-ova ocena da su "korisnici piratskog softvera najgori olos savremenog doba, lisen svih moralnih principa".Mislim, ako je to njegova konstatacija za takvu vrstu nelegalne aktivnosti kakva bi onda trebala da bude za silovatelje, ubice, manijake...

Lično smatram da ne postoji čovek u Srbiji koji ima računar a da nema neko piratsko izdanje bilo filma, igre, programa muzike itd.Da li to automatski znači da su svi ti ljudi "najgori ološ"?

Ja mislim da ne.


Ne u Srbiji vec mnogo, mnogo, mnogo sire. Ako se tako gleda SVAKO na svetu ko ima racunar ima nesto nelegalno. Ali to nije razlog da se odobrava piratizovanje software-a.

Pctel ima povremeno biser izjave. On je cak i u potpisu dugo PDV poredio sa haracem. :)

Citat:
hecky: Slazem se sa Cupkom generalno. Ali, kifle i software ne mozes porediti. Drzava treba da zastiti mnoge druge interese gradjanja, pre nego sto na red dodje intelektualna svojina. To je prosto stvar prioriteta (licemerno je entuzijasticno sprovoditi autorska prava u drzavi gde je pravosudje korumpirano).


A zasto ne mogu da se porede kifle i software??? I jedno i drugo je proizvod u koji je potrebno dosta uloziti. Ovim komentarom vredjas i pekare i ljude iz IT (za softwar-e nisu dovoljni samo programeri).

[Ovu poruku je menjao mexico dana 22.02.2006. u 12:52 GMT+1]
Mexico City - The Best
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 11:56 - pre 221 meseci
Citat:
On je cak i u potpisu dugo PDV poredio sa haracem.


Sa tim delom se slažem, PDV=harač
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 11:59 - pre 221 meseci
Pa da, ali ipak nema puno kriminala u pekarama, ali ima u racunarima.

Uostalom, radi se o tome sto postoje kifle za siromasne, koje neko deli za dz, ali ljudi hoce one najkvalitetnije za dz :).

Evo ja moj racunar teram bez placenog softwera, znaci moze se. E sada nije mozda tako lepo i tako lako kao da sam platio, ali bitno je se moze.

Kradja je kradja, pa sada neko ukrao kiflu ili software. Ali posmatrajmo boje ovako.
Nekog tamo "Amerikanca" zabole sto neko krade kifle, ali kada im neko krade nesto njihovo, e onda mogu da uslovljavaju sa pricom: dok ne sredite krajdu nema stimulacija :).

Dakle cela frka je oko toga, nadam se svi slazemo da ne sme da se krade, ali pitanje je da li da odma krenemo sa uredjenjem zemlje ili tek kasnije :).
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 12:06 - pre 221 meseci
Citat:
mrkidivx: "korisnici piratskog softvera najgori olos savremenog doba, lisen svih moralnih principa".

Mogao si citirati jos jednu recenicu pre ili posle, da se vidi o cemu sam pricao. Olos su, nego sta su, kad postoji toliko besplatnih programa a oni na to gledaju kao da je besplatan softver za neke gradjane drugog reda, a za njih je onaj najskuplji (ali besplatan). To je socioloski fenomen, specijalna vrsta snobova, koji nabavljaju iskljucivo skupe stvari, ali samo besplatno :-). Nego sta su nego olos najgori, a evo i opsirnijeg citata:
Citat:
nace, nije mi jasno sta to borci za ljudska prava imaju protiv FREE softvera. Zasto su gadljivi na OpenOffice pa ne prihvataju nista manje od naj novije verzije Microsoft Office-a, zasto su alergicni na Gimp pa moraju da koriste Photoshop? Zasto beskompromisno traze "Profesional" verzije nekih programa, kada su ti isti programi u "Personal" verziji cesto besplatni?

Evo, ja cu reci, zato sto su korisnici piratskog softvera najgori olos savremenog doba, lisen svih moralnih principa. Taman posla da oni koriste free open source programe, pa to im je ispod casti, smejace im se ljudi, proglasice ih nenormalnima i oterati u ludnicu.


Tako se meni neki smeju sto ne koristim ni Nero, ni Microsoft Office, ni Photoshop, vec rezem, pisem i crtam kako bi oni rekli "pomocu stapa i kanapa". E, pa smejacu se i ja kad jednog dana njih uhvate i sa vezanim rukama na ledjima odvedu u zatvor. Zasto se ne bih smejao?
Citat:
mrkidivx: Mislim, ako je to njegova konstatacija za takvu vrstu nelegalne aktivnosti kakva bi onda trebala da bude za silovatelje, ubice, manijake...

Pa vidis, silovatelje bih ovoga puta izuzeo jer su mi totalno nepoznata kategorija kriminala, pojma nemam da li to rade zbog psihickih poremecaja ili zbog sopstvenog bezobrazluka, ali eto, kandidati su za najgori olos sa ovima koje sam naveo. Sto se ubica tice, razumem ljude, dosta puta se i meni desilo da pozelim da ubijem nekog i tako ucinim uslugu covecanstvu, ali, eto, u takvim trenucima mi se ne nadje pri ruci pistolj a posle me vec prodje volja... Mozda je u takvom trenutku neko sticajem odgovarajucih okolnosti postao ubica, a inace je mnogo dobar covek, tako da ubice ne bih svrstavao sa gore pomenutima. Sto se manijaka tice, to su valjda bolesni ljudi, pa nije red da ih zbog bolesti smatram olosem. Mislim, ima jos onih koji su najgori, ali nije tema da ih sad nabrajam.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 12:17 - pre 221 meseci
Zaboravih ovo da prokomentarisem:
Citat:
mrkidivx: Lično smatram da ne postoji čovek u Srbiji koji ima računar a da nema neko piratsko izdanje bilo filma, igre, programa muzike itd.

Licno smatram da ne postoji covek u Srbiji koji nikad nije prekrsio zakon (presao ulicu van pesackog prelaza, popio casicu pa seo za volan, pusio na javnom mestu, previse pojacao muziku, opljackao kiosk :-)... ). I sta sad, svi takvi treba da budu protivnici postovanja zakona i da podrzavaju sve vrste kriminalaca u njihovim aktivnostima?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 14:07 - pre 221 meseci
Citat:
Pa vidis, silovatelje bih ovoga puta izuzeo jer su mi totalno nepoznata kategorija kriminala, pojma nemam da li to rade zbog psihickih poremecaja ili zbog sopstvenog bezobrazluka, ali eto, kandidati su za najgori olos sa ovima koje sam naveo. Sto se ubica tice, razumem ljude, dosta puta se i meni desilo da pozelim da ubijem nekog i tako ucinim uslugu covecanstvu, ali, eto, u takvim trenucima mi se ne nadje pri ruci pistolj a posle me vec prodje volja... Mozda je u takvom trenutku neko sticajem odgovarajucih okolnosti postao ubica, a inace je mnogo dobar covek, tako da ubice ne bih svrstavao sa gore pomenutima. Sto se manijaka tice, to su valjda bolesni ljudi, pa nije red da ih zbog bolesti smatram olosem. Mislim, ima jos onih koji su najgori, ali nije tema da ih sad nabrajam.


Hm, silovatelji=korisnici piratskih programa po tvojoj gradaciji ološa, zanimljivo.

Što se ubica i manijaka tiče mislim da si promašio zanimanje trebao si da postaneš advokat.Kada bi ih branio garant bi se popriličan broj našao na slobodi.

Žalosno!
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

SashaM
Veliki Bečkerek

Član broj: 28482
Poruke: 213
212.62.44.*



+1 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 14:09 - pre 221 meseci
Ajde pctel jos reci da imas licenciran XP i svaki shareware koji si ikada koristio si prethodno registrovao, NIKADA nisi gledao divx filmove i igrao se sa nelegalnim kopijama igrica, verovatno si i u doba commodera i amige kupovao samo originale?

"...moj golube beli"

Citat:

Hm, silovatelji=korisnici piratskih programa po tvojoj gradaciji ološa
Žalosno!


Veoma zalosno!


[Ovu poruku je menjao SashaM dana 22.02.2006. u 15:14 GMT+1]
Life happens but shit goes on
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
..ubr10.newm.blueyonder.co.uk.



+5 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 20:35 - pre 221 meseci
Kifla i software nisu poredivi iz prostog razloga jer kifla zadovoljava glad, a samo sit covek razmislja o programiranju :).

Piraterija, koja ce srpskoj mladezi omoguciti da upozna svet (jer para da ga vidi uzivo NEMA; dosta ljudi koristi piratski windows sa bi surfali internetom i pribavljali informacije i uspostavljali kontakte sa svetom, od koga smo predugo bili odseceni), ili im omoguciti da steknu neke IT (ili bilo koje druge) skills, nije zlocin, vec nuznost (da nece mozda vlada SCG da subvenise Windows gradjanima ili mozda da decu u osnovnoj skoli ucimo Linux-u).

Tek kada ekonomija SCG ojaca i standard skoci, naravno da treba poceti beskompromisno stititi intelektualna prava (sto se tice software-a), ali ne pre.


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
217.194.78.*



+7176 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 20:47 - pre 221 meseci
Citat:
Kifla i software nisu poredivi iz prostog razloga jer kifla zadovoljava glad, a samo sit covek razmislja o programiranju :).


Hajde onda da krademo i plazma televizore, lepa kola, upadamo u luksuzne gajbe - sve su to stvari koje jadan narod nije u stanju da priusti, a opet nisu elementarne potrebe koje valjda svi treba da placaju??? ;) Ili nisam shvatio dobro? ;)

Citat:
Piraterija, koja ce srpskoj mladezi omoguciti da upozna svet (jer para da ga vidi uzivo NEMA; dosta ljudi koristi piratski windows sa bi surfali internetom i pribavljali informacije i uspostavljali kontakte sa svetom, od koga smo predugo bili odseceni), ili im omoguciti da steknu neke IT (ili bilo koje druge) skills, nije zlocin, vec nuznost (da nece mozda vlada SCG da subvenise Windows gradjanima ili mozda da decu u osnovnoj skoli ucimo Linux-u).


Gluposti... sorry.

- Windows dolazi i kao OEM, ne povecava cenu racunara tako puno, pogotovu kad dolazi uz kompjuter - e sad ***i ga, to sto ce svako da kupi novu turbo-dizel graficku karticu umesto OEM XP-a je druga stvar.

- Development alati... ne znam ja o cemu se radi, ali VS express verzije su par desetina dolara... MSDN Online je besplatan, imas gomilu open source alata, editora, kompajlera, baza podataka... dakle za development ti NE TREBA piratski softver - trebao ti je davnih 90-tih godina, dok nije ni postojao neki free path, ali danas... to je totalno smesno.

E sad sto mnogi hoce da uce programiranje na enterprise verzijama softvera je sasvim drugi problem.

Citat:
Tek kada ekonomija SCG ojaca i standard skoci, naravno da treba poceti beskompromisno stititi intelektualna prava (sto se tice software-a), ali ne pre.


Ekonomija SCG nece skociti nikad dok se bude tolerisao kriminal. Za pocetak, sva ta mladez koja nauci da programira ce svakako otici iz te zemlje jer u njoj svoj softver nece moci da proda zato sto se softver ne ceni.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
..ubr10.newm.blueyonder.co.uk.



+5 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 22:12 - pre 221 meseci
Znaci vidi se da zivis u EU :). Da li tvrdis da si skills izgradio radeci na legalnom software-u?

Jel ti svaki put kad nagazis punu liniju ili parkiras pogresno posaljes cheque policiji?

Ne kazem da je krsenje intelektualne svojine ispravna politika i da je treba javno podrzavati, nego da SCG nije u poziciji da sprovodi drakonske mere sto se tice piraterije.

[Ovu poruku je menjao hecky dana 22.02.2006. u 23:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

braker

Član broj: 80035
Poruke: 419
*.icentrala.net.



+2 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 22:31 - pre 221 meseci
@Ivan Dimkovic
Prva stvar koju bi trebao da nauchish boraveci u civlizacijski naprednijem drushtvu je etichka kultura.Ako ti je znachenje ovog pojma strano konsultuj starog dobrog Vujakliju.Ovo,molicu,pre nego shto iznesesh mishljenje naredni put,i nazovesh nekog idiotom.(Ovo sam josh negde pominjao,ali tek sad mi postade jasan stav dotichnog chlana-verovatno se ugledao na administratora ovog foruma).Tesla-parafraza:voleo bih da ostvarim ono shto sam zamislio zarad dobrobiti chovechanstva.
Postajanje patenta javnim dobrom posle 20 god. i nije toliko znachajno za vreme u kome mi obitavamo,koje izmedju ostalog karakterishe nauchno-tehnoloshka revolucija.Pretpostavljam da je jasno shta htedoh reci.Na umu imam prvenstveno reshenja koja unapredjuju kvalitet zivota,a nedostupna su onima chija platezna sposobnost nije na potrebnom nivou.Meni je beznachajna zakonska osnova koja je gospodinu Gates-u omogucila sticanje bogatstva od par desetina milijardi dolara,medjutim nemogu da zanemarim podatak od nekoliko stotina miliona ljudi chiji je zivot ugrozen zbog nemogucnosti zadovoljavanja osnovnih egzistencijalnih potreba.Nadam se da je i sada jasno shta imam na umu,gospodine admin.Zamolio bih samo da se uzme u obzir kakve bi efekte sa aspekta poboljshanjna zivotnih uslova najugrozenijih imalo korishtenje sredstava kojima raspolaze 100-tinjak najbogatijih sa Forbsove liste.Ili bi mozda trenutnu preraspodelu sredstava na globalnom nivou trebali uzeti za idealnu?Samo da napomenem da razlika izmedju bogatih i siromashnih ima trend porasta na shtetu ovih drugih.
Ako si kojim sluchajem imao priliku da pogledash Moor-ov intervju sa direktorom NIKE nema potrebe da komentarishem pojam robne marke.Neka Moor-ova pitanja budu sveobuhvatno objashnjenje stava,iako tematski pokrivaju daleko shiru oblast.
Da budemo nachisto:ja ne zastupam potpuno izjednachavanje i svakako jesam za advektno nagradjivanje sposobnosti i posvecenosti,ali mi je ovaj i ovakav postojeci sistem vrednosti, kao humanisti,neprihvatljiv.
Koliko je uopshte polozaj u drushtvu u skladu sa individualnim kvalitetom i sposobnostima,govori(izmedju ostalih) lik i delo mr Busha.
I ne gospodine Dimkovicu,nisam komunistichke provenijencije,vec mi intelektualno poshtenje ne dozvoljava hoditi linijom manjeg otpora,a u ovom sluchaju sluzi odrzanju kritichkog duha,bez obzira na lichno materijalno blagostanje.
‘Adolescencija’-samo cu se slatko nasmejati.

Dakle gospodine Dimkovicu,uzdrzite se od paushalnih ocena-valjda vam je stalo do toga da diskusija na ovom mestu ima i odredjen nivo.Barem shto se tiche tema koje zahtevaju odredjenu dozu ozbiljnosti.

Izgleda da je obest najplodnije tlo za farisejstvo.

Po ko zna koji put

.
 
Odgovor na temu

malisha
Dragan Lukic
Novi Sad

malisha
Član broj: 2019
Poruke: 676
*.NS-BMP6.WLAN.panline.net.



+7 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?22.02.2006. u 23:14 - pre 221 meseci
ako se ne varam pctel je perfektno odradio definiciju olosh-a... tj. onih koji koriste piratizovane verzije softvera... a to su ljudi koji uopste nemaju nameru da takvo sta IKADA i IKOME PLATE!!! pa makar lezali na svom bogatstvu ovog sveta.

da se razumemo.. NISU svi koji koriste piratizovan softver automatski olosh.. ali oni iz njegovog opisa su pre svega LJUDSKI OLOSH... ciji se "kvalitet" oslikava i na bespravno koriscenje necije tudje intelektualne svojine.

takodje i na tako hvaljenom zapadu i dan danas ima sasvim pristojan procenat ljudi koji koriste piratizovan softver u privatne svrhe (po kucama) i njih niko i nikad nije vijao, pa nece ni kod nas. to i dalje ne menja cinjenicu da je u pitanju kriminalna radnja...

elem... kompjuter NIJE nasusna potreba i NE TREBA bas svako da ga ima... mozete me komotno opljuvati na konto ove tvrdnje, ja svakako stojim iza nje.

takodje dobar kompjuter nije ni jeftin... tako da dolazimo do apsurda... IMA se novaca za extra/giga/mega/ultra racunar... ali se NEMA za OS (makar) tj. ima se.. ali se u tom slucaju boluje od akutne qrcobolje...

ajde da postavimo stvari ovako... kupujem barebone (bez motora) auto po zelji, narokam full opremu.. sve dzidza bidze koje imaju u ponudi, to lepo i kulturno platim i onda odem kod lopova i kupim ukraden motor ili ga sam ukradem (paralela za download).

ako je svim pobornicima teze da je OK koristiti piratizovan softver ova logika oko automobila i motora prihvatljiva/normalna, zaista je vreme da se malo zamisle...

ima tu jos dosta interesantnih momenata... ali sad vise nemam volje da se dopisujem.. mozda kasnije....
Registered Linux user #338733
 
Odgovor na temu

mexico
Horhe Jose
Samozaposleni :-)
Mexico

Član broj: 37908
Poruke: 369
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?23.02.2006. u 09:54 - pre 221 meseci
@braker

Iz koje si ti komunisticke fantazije pobegao?

Citat:
braker:Zamolio bih samo da se uzme u obzir kakve bi efekte sa aspekta poboljshanjna zivotnih uslova najugrozenijih imalo korishtenje sredstava kojima raspolaze 100-tinjak najbogatijih sa Forbsove liste.


Nigde ne postoji zakon da i ti ne smes da budes na toj forbsovoj listi. E sada zasto nisi, to ne znaci da ljudima treba oduzeti ono sto imaju. Pises da

Citat:
braker:Koliko je uopshte polozaj u drushtvu u skladu sa individualnim kvalitetom i sposobnostima,govori(izmedju ostalih) lik i delo mr Busha.

...a to si shvatio poslednji put kada si pricao sa njim???? Ili si shvatio "linijom manjeg otpora" tj. serviranim tudjim misljenjem???

Citat:
braker:I ne gospodine Dimkovicu,nisam komunistichke provenijencije,vec mi intelektualno poshtenje ne dozvoljava hoditi linijom manjeg otpora,a u ovom sluchaju sluzi odrzanju kritichkog duha,bez obzira na lichno materijalno blagostanje.
‘Adolescencija’-samo cu se slatko nasmejati.


"Intelektualno poshtenje"... Znaci samo intelektualno. A ostala postenja da zaboravimo. Inace, kao shto rekoh, nije linija manjeg otpora zakljucivati tudjom glavom, tj tudjim zakljuccima, o nekome koga ne poznajes (Bush??). Ako ga, u stvari, dobro poznajes izvini.

Citat:
braker:I ne gospodine Dimkovicu,nisam komunistichke provenijencije




...vec ti slucajno samo smetaju "100 sa Forbsove liste", i sve bi radio "bez obzira na lichno materijalno blagostanje", a i "beznachajna je zakonska osnova koja je gospodinu Gates-u omogucila sticanje bogatstva".

Eeeee.... Lenjinu vrati se, nedostajes im!!!! Da svi budu jednaki ali neki vise jednaki!!!


Citat:
hecky: Znaci vidi se da zivis u EU :). Da li tvrdis da si skills izgradio radeci na legalnom software-u?

Jel ti svaki put kad nagazis punu liniju ili parkiras pogresno posaljes cheque policiji?

Ne kazem da je krsenje intelektualne svojine ispravna politika i da je treba javno podrzavati, nego da SCG nije u poziciji da sprovodi drakonske mere sto se tice piraterije.



Poenta je da je kaznjivo (a vidim i ti to znas) da se parkira pogresno ili nagazi punu liniju. Kazne su veeelike pa ko voli nek izvoli.

A zasto SCG nije u poziciji da sprovodi drakonske mere? Kao prvo, mi treba da postignemo vishi nivo u svemu ne zbog drugih i tudjih standarda nego zbog nas samih. Mi treba da tezimo tome da sredimo svoju drzavu toliko da nas EU zove da se pridruzimo a da nama bude svejedno, ili cak lose da udjemo u EU.

Neposhtovanjem prava i zakona ne idemo u tom pravcu. Gradjani ove drzave moraju da pocnu da se ponasaju odgovorno prema svemu (pa i prema intelektualnoj svojini) a ne da iznova i iznova iznalaze razloge za neodgovorno ponasanje i nepostovanje pravila. I dokle god se sami budemo mirili sa tim da je "ovo Srbija" i "ovde je to nemoguce" tako ce i biti. Dokle god budemo gledali da li je drugi nepropisno parkirao, nagazio punu liniju, izpiratizovao software pa da onda to bude opravdanje da ja mogu isto da radim umesto da mu skrenem paznju da to ne sme da radi bicemo Srbija kakvu svi uzimaju za primer (ali losh).

Mexico City - The Best
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.henleymediagroup.com.



+5 Profil

icon Re: Dokle vise ta klasna podela?23.02.2006. u 12:54 - pre 221 meseci
Pojedostavicu... ako ce koriscenjem piratskog software-a gradjanstvo Srbije ustedeti/zaraditi X kolicinu $ (neplacanjem licenci inostranim kompanijama), a nece placati nikakav penal (npr. sankcije, tuzbe etc), ne vidim nista lose u tome.

Velikim firmama se ne isplati da se tuzakaju sa nama, jer NEMAMO PARA (ne isplati im se). Ne tvrdim nista, sem da to mozda i nije lose i valja iskoristiti. Naravno, to nece trajati vecno.

Prosto, korist od nepostovalja licenci inostranih kompanija je trenutno veca od postovanja.

[Ovu poruku je menjao hecky dana 23.02.2006. u 13:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Dokle vise ta klasna podela?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14942 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.