Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bar kod ?

elitemadzone.org :: TechZone :: Bar kod ?

[ Pregleda: 19583 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aster

Član broj: 1565
Poruke: 197
*.beotel.net



Profil

icon Bar kod ?18.11.2002. u 01:08 - pre 260 meseci
Zamolio bih samo ozbiljne odgovore iako je mozda nekome pitanje smesno. Interesuje me sta je bar kod?
Ako je neka sifra, kako je to uskladjeno i kako to ne moze da se kopira znaci sto vise informacija o ovome.
Hvala.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Bar kod ?18.11.2002. u 01:36 - pre 260 meseci

Bar kod je samo vrsta zapisa koji je prilagodjen optickom ocitavanju. Znaci nis vertikalnih linija razlicite debljine i razmaka, koji bada se skenira, moze da se prevede u normalan broj (relativno jednostavno). Bar kod moze da se kopira (ne znam odakle ti da ne moze da se kopira?)

Bar kod, kada se dekodira, dobija se broj koji je ispisan ispod njega (govorim o standardnim bar kodovima na proizvodima kao sto su cigarete)...

Neke nalepnice sa bar kodom sadrze i bakarnu spiralu (ispod nalepnice) koja sluzi za detekciju kradje u prodavnicama (ko je kupovao u Platou znace o cemu pricam) ali to nema nikakve veze sa samim bar kodom.

Takodje, bar kod ne mozes samo da lupis (tacnije broj) vec moras da ga dobijes od institucije za dodeljivanje kodova.

 
Odgovor na temu

NetZero
Mislav Gluščević
Zadar, HR

Član broj: 565
Poruke: 156
*.cmu.carnet.hr

ICQ: 173249959
Sajt: Active-Security.org (curr..


Profil

icon Re: Bar kod ?19.12.2002. u 23:00 - pre 258 meseci
Kad smo vec kod ovog drugog ispod bar koda, što služi za detekciju krađe - mene interesira na koji način _to_ radi? Anyone? Vjerojatno je to nekakav tip predajnika, a u dućanu negdje postoji nekakav prijamnik, pa komuniciraju? Ili sam rekao total bullshit? :)
signed,

NetZero of Active-Security.org
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.net.yu



+6455 Profil

icon Re: Bar kod ?19.12.2002. u 23:25 - pre 258 meseci
To ti je obicno parce magneta...

Ako nije demagnetisan (a to se radi na kasi, kad platis robu), pri izlazu iz radnje, i pri prolasku kroz 'senzore' magnetno polje izmedju njih se remeti, i dva crnca dotrce i izubijaju te ko magarca :)
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Bar kod ?19.12.2002. u 23:38 - pre 258 meseci
Magnet nije jer je od bakra nastampanog na nalepnicu..

Jednostavna zavojnica (induktor)...

 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

-zombie-
Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Bar kod ?20.12.2002. u 00:08 - pre 258 meseci
Citat:
McKracken:

Takodje, bar kod ne mozes samo da lupis (tacnije broj) vec moras da ga dobijes od institucije za dodeljivanje kodova.



da, oni barkodovi na proizvodima su standardizovani, i izdaju ih institucije, ali kao i kod ip adresa (10.10.*.*) postoji i "slobodni" bar kod, koji mozes recimo da koristish interno, za oznacavanje robe u svom magacinu, ili u samoposlugama kada ti na vagi izmere 200g mesa, i nalepe bar kod...

btw, i mene zanima (cisto informativno) kako "radi" taj bakarni namotaj...
 
Odgovor na temu

NetZero
Mislav Gluščević
Zadar, HR

Član broj: 565
Poruke: 156
*.cmu.carnet.hr

ICQ: 173249959
Sajt: Active-Security.org (curr..


Profil

icon Re: Bar kod ?20.12.2002. u 00:52 - pre 258 meseci
Da, evo, sad ste mi razjasnili da se radi o bakru. Ali i dalje ostaje zanimanje "KAKO" to radi ;)
signed,

NetZero of Active-Security.org
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Gojko Vujovic
Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Bar kod ?20.12.2002. u 00:53 - pre 258 meseci
Dobro i šta radi ta zavojnica, i kakvo je to polje u koje se uđe i koje se remeti?
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Bar kod ?20.12.2002. u 01:38 - pre 258 meseci

Postoji vise vrsta tih nalepnica.

Neke su samo bakarna zavojnica koja se detektuje na osnovu prolaska izmedju "kapije" gde se indukuje struja (jednostavno magnetno polje i zavojnica). Nede imaju i integrisan cip koji se napaja induktivno i moze da prenese podatke o tome da li je knjiga (ili nesto drugo) izaslo iz radnje i da li je placeno. U principu, jako lice na obicne nalepnice, samo su nesto deblje.

Ako ste ikada kupovali u Platou, pogledaje unutar kjnige nalepnicu sa bar kodom (obavezno postoji). Pokusajte da je odlepite i ispod cete videti o cemu pricam :)

Jedan od firmi koje to prave i prodaju:
http://www.tagsys.net/internet/mnu_librairies/index.php?sid=#
(ima i lep flash :)

Naravno, nemojte pokusavati da maznjavate knjige jer bar za njih vredi dati pare...
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.ptt.yu

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Bar kod ?21.12.2002. u 16:02 - pre 258 meseci
Taj bar kod se naziva EAN kod. Nastao je 1977. u EZ. Postoje 2 verzije: EAN-13 i EAN-8 gde broj označava koliko se cifara upotrebljava. Od njih 13 prve 2 označavaju zemlju (tako je bilo u početku, ali kada se sistem raširio neke zemlje su dobile 3 cifre), sledećih 5 su identifikacija proizvođača, narednih 5 su ID proizvoda, a poslednja cifra je kontrolna. Šifre zemalja su jedinstvene pa je moguće da proizvođači iz 2 zemlje imaju isti broj.

Koordinaciju korišćenja održavanja međunarodnog sistema za identifikaciju i numerisanje artikala vrši Generalna skupština svetske organizacije EAN. Mi smo 1982. pristupili toj organizaciji. Šifre proizvođača dodeljuju nacionalna tela odgovorna za primenu EAN sistema. Kod nas je to JANA (Jugoslovenska ascijacija za numerisanje artikala). Sami proizvođač određuju šifre proizvoda.

Svaki numerički znak je predstavljen sa 2 tamne linije i 2 svetle praznine. Pored toga često se i brojevi za ručno ukucavanje ako čitač iz nekog razloga ne može da očita EAN kod.

Naša zemlja ima oznaku 860, Turska 869, Nemačka 40... Sve se to može naći na internetu i sve je po ISO standardima.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

Wolf
Vukašin Terzić
PragueCollege.cz, ParsCom.co.uk
Prague, Cz

Član broj: 2039
Poruke: 141
*.mistral.cz

Jabber: wolf@elitesecurity.org
ICQ: 101652757
Sajt: wlfs.net


Profil

icon Re: Bar kod ?21.12.2002. u 16:24 - pre 258 meseci
Super,
sada znamo sta je to, kako i gde je nastalo, sada jos samo da neko kaze ono sto nije jasno:
Kako to funkcionise i zbog cega ono s***** na vratima pisti kada neko pronese neki proizvod koji nije placen, a ne pisti kada je placeno?

Ja sam kod prijetalja u prodavnici malo eksperimentisao. Kada je on nesto ukucao na kasi da je placeno i ja sam isto to izneo (neplaceno) ispred musterije koja je to stvarno kupila meni nije pistalo ali njoj jeste. Koliko kapiram to znaci da proizvod koji se unese preko kase u kompjuter da je placen, moze da se iznese toliko komada koliko je placeno a za veci broj pisti. E, taj prijatelj je posle mesec dana promenio ceo sistem (zahtevalo osiguranje) i posle kada sam pokusao istu foru nije radilo, meni je pistalo, a onome ko je kupio nije. I probao sam da unesem nesto u prodavnicu ali nije pistalo, a kada sam istu takvu stvar hteo da iznesem jeste. To znaci da oni senzori poznaju kada ulazim, a kada izlazim.

Ako iko zna ovo makar malo da pojasni bio bih mu zahvalan.

Samo nemojte da pomislite da me ovo zanima jer hocu nesto da kradem, nego zato sto to ne mogu da razumem pa me vuce da saznam.
WARNING: The post above may contain content unsuitable for ignorant posters.
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
212.124.182.*



Profil

icon Re: Bar kod ?21.12.2002. u 20:17 - pre 258 meseci
U stranim buticima/marketima svaki proizvod ima i po nekoliko (u buticima uglavnom) tzv. "pastetica" ili "zuja". Nasi lopovi (saneri) uzmu veliku praznu aluminijumsku (ili koja je legura vec) kesu od cipsa, pa artikal koji zele da "pozajme" ubace u tu kesu i izadju bez ikakvih problema.
Znaci, ta zavojnica verovatno rezonira u nekom polju i na taj nacin emituje talase odredjene freq. Svaka nalepnica ima drugaciju LC kombinaciju (moja teorija) pa rezonira na drugoj freq. Na kasi se azurijaju nalepnice koje mogu da prodju i to je to.
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

Wolf
Vukašin Terzić
PragueCollege.cz, ParsCom.co.uk
Prague, Cz

Član broj: 2039
Poruke: 141
*.mistral.cz

Jabber: wolf@elitesecurity.org
ICQ: 101652757
Sajt: wlfs.net


Profil

icon Re: Bar kod ?21.12.2002. u 21:56 - pre 258 meseci
Znas kako, ovde u prodavnicama na proizvodima imaju zakaceno nesto od plastike, ne znam jesi li za to mislio pastetica, jer to stvarno lici na to. I kada se prodje kroz one skenere na vratima to pisti. A u buticima imaju sa bojom, tako da ako hoces da otrgnes boja se razleti na sve strane i onda si sve sjebo. To mi je nekako i jasno zasto pisti, a kada nesto kupis na kasi ti to skinu i onda normalno izlazis.
Ali ono sto ne razumem je to kako pisti onaj kod. Kod tog druga sam u prodavnici probao da iznesem kutiju za dvd disk, i nije moglo. Na nju nije ni bio zalepljen/ostampan kod nego je samo umetnut papiric ispod najlonskog omota. To je obican papir bez ikakve bakarne ili kakve vec niti. Posle sam se vratio i kupio tu kutiju, da bi mogao da je raspakujem, ali kada sam sa njom izasao (jos je nisam bio raspakovao :)) nije pistalo. Drug me je gledao i smejao se, nije mu bilo jasno zasto to pokusavam.

Sto se tice te kesice to dokazuje da se radi o nekakvoj vrsti signala, kojim ti uredjaju medjusobno komuniciraju, ali u slucaju papirnog koda mislim da to nema veze.

To nikako ne kapiram, ali siguran sam da onaj koji je to izmislio sada sedi na milionima, a i zasluzio ih je...
WARNING: The post above may contain content unsuitable for ignorant posters.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Bar kod ?22.12.2002. u 00:50 - pre 258 meseci

Bakarna zavojnica se vidi tek kad skines gornji deo nalepnice... Inace lici na obican papir...

Inace, setite se osnovne fizike: magnet (N-S) i zavojnice... jednostavno je odrediti kad se nesto unosi ili iznosi...
 
Odgovor na temu

Ivand
Ivan Dimitrijević
...
yu/pa

Ivand
Član broj: 17
Poruke: 2161
195.66.188.*

Sajt: www.webmanijak.com


+4 Profil

icon Re: Bar kod ?22.12.2002. u 01:10 - pre 258 meseci
promasili ste jedan jako vazan deo u platou
kada kupite odredjenu knjigu koja ima unutar nje
nalepljen bar kod sa bakarnom zavojnicom
radnik na kasi ce je staviti na sto tacno na odredjeno mesto
gde ce se razmagnetisati ili sta vec i tek tada ce te moci da prodjete neprimeceni
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Bar kod ?26.12.2002. u 15:17 - pre 258 meseci
Pazite sta se meni danas desilo.
Odem do jednog drugara i kupim neke polovne mrezne kartice 3Com 3C905B (jedna made in ireland, dve made in usa).

U povratku, svratim u jednu vecu podavnicu sportske opreme koja na ulazu ima taj detektor, tj. dva stakla koja bocno stoje u odnosu na vas kada ulazite i izlazite.
PRI ULASKU, ALARM POCNE DA SVIRA I SVI BLENU U MENE :o))))))
Ja, onako zbunjen, ne kontam o cemu se radi, stanem, a onda prilazi tip iz obezbedjenja i kaze nesto ovako : "Nista ne brinite, vi verovatno imate nesto na sebi od robe kupljene u inostranstvu ili nesto u toj kesi koju nosite, ali, posto ste usli, necu da proveravam. Nemojte da se obazirete na alarm pri izlasku iz radnje."
I tako. Ja pogledam sta me interesuje i na izlasku alarm opet pocne da svira, OPET SVI BLENU U MENE (i musterije i radnici), ja se okrenem ka tipu iz obezbedjenja, on klimne glavom uz komentar "OK", i ja izadjem bez ikakve provere.

Daje li vam ovo neke ideje ;) ?

Odmah po izlasku setih se ovog topica :)

Pregledao sam sve od garderobe koju sam u tom trenutku imao na sebi, i naravno sve stvari koje sam nosio. Samo pomenute mrezne kartice imaju na sebi neki bar kod koji lici na tu spiralu koju ste opisali. A i nije klasican odstampani bar kod nego neke male metalne isprekidane vijugice.

Komentari?
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

dbozovic

Član broj: 14873
Poruke: 2
*.mobtel.co.yu



Profil

icon Re: Bar kod ?10.10.2003. u 13:55 - pre 249 meseci
Tema je bila zanimljiva i meni pa sam malo trazo po net-u.
Nasao sam sajt koji sve pojasnjava, od toga sta je bar kod, ko ga je izumeo, kako radi, koje su vrste bar-kodova(ima ih dosta), a ima i onim sistemima za zastitu od kradje proizvoda, kojih opet ima raznih, tako da su svi prethodni odgovori delimicno ili u potpunosti tacni(jer opisuju razlicite sisteme za zastitu).
O svemu gore pomenutom, a verovetno i o mnogim drugim stvarima na adresi:
http://electronics.howstuffworks.com/upc1.htm
Dušan
 
Odgovor na temu

boliver

Član broj: 30469
Poruke: 1
*.ppp-bg.sezampro.yu



Profil

icon Re: Bar kod ?19.07.2004. u 22:31 - pre 239 meseci
koliko sam razumeo da bi stavili bar kod na svoj proizvod moramo ga prvo registrovati da bude unik za nasu drzavu i to radi JANA. imaju li oni neku web adresu?
 
Odgovor na temu

davidkovacs2

Član broj: 127323
Poruke: 192
*.cable-1.sattrakt.net.



+1 Profil

icon Re: Bar kod ?03.02.2008. u 21:48 - pre 196 meseci
Taj senzor za ocitavanje bar code-a ne "gleda" one crne linije, nego "gleda" prazna (bela) polja... tj. tamo gde je prazno mesto izmedju crnih linija... to je bitno, a ne linije..... to sam citao na nekom sajtu jos davno (cini mi se na wikipediji, ali nisam siguran)... Uglavno zato "gleda" prazna polja, jer se odatle refketuje ta svetlost nazad, i tako raspoznaje to sto treba......

P.S: ono za bakarnu spiralu jos uvek ne kontam
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Bar kod ?

[ Pregleda: 19583 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.