Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera

[es] :: Nauka :: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera
(Zaključana tema (lock), by superbaka)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 14967 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.ADSL.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija?30.03.2006. u 09:19 - pre 220 meseci
Samo malo podsecanje na neke cinjenice:

1.USA ima najveci javni dug u istoriji.($7,379,052,696,330)
2.USA ima najveci deficit u istoriji. ($423bn ove godine u odnosu na $319bn prosle)
3.Penzioni sistem im se raspada ali to ce se tek za 10 godina osetiti.

Inace stvarno bi bio zahvalan kada bi neko pre komentarisanja mojih poruka procitao prvo temu :

http://www.elitesecurity.org/tema/78928

ovo se posebno odnosi na korisnika kv66.

Hvala.
 
0

kv66

Član broj: 38196
Poruke: 589
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.popdepression.com


+2 Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 16:18 - pre 220 meseci
Citat:
ovo se posebno odnosi na korisnika kv66.

Korisnik kv66 ti je zahvalan...Ne sporim najveci deo toga sto si rekao ali pogledaj sta sam citirao(ne budi bas sujeten:-) )Smatram te za ozbiljnog coveka,pa stoga predvidjanja o propasti SAD za par-nepar godina ostavi drugima,jer to nije realno...Poz
Calexico
 
0

The Triva
The Gradiska

Član broj: 89365
Poruke: 18
217.23.204.*



Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 18:07 - pre 220 meseci
Evo nesto mi nije jasno

Citat:
Samo malo podsecanje na neke cinjenice:

1.USA ima najveci javni dug u istoriji.($7,379,052,696,330)
2.USA ima najveci deficit u istoriji. ($423bn ove godine u odnosu na $319bn prosle)
3.Penzioni sistem im se raspada ali to ce se tek za 10 godina osetiti.


Ovo stvarno nisam znao. Da li bi mi mogao reci odkud im toliki dug i kome su to duzni??

PS. svi zaboravljaju da pomenu Japan koji je ekonomski toliko jak da moze slobodno parirati SAD-u.
Pa znate za onaj vic/stos:

Posalje Amerikanac u Japan iglu toliko malenu da se moze vidjeti samo kroz mikroskop. I uz to pismo u kojem se hvale tom svojom novom tehnologijom i tako to. A Japanci im vrate tu iglu sa probusenom rupom (kud konac prolazi da ne bude zabune) Hehehe ! Forza Japan !

[Ovu poruku je menjao The Triva dana 30.03.2006. u 19:08 GMT+1]
no sig 4 now..
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 18:27 - pre 220 meseci
Citat:

PS. svi zaboravljaju da pomenu Japan koji je ekonomski toliko jak da moze slobodno parirati SAD-u.
Pa znate za onaj vic/stos:


Pa Japan uspesno parira vec par decenija, sta je tu novo? :-))

Samo sto Japan, za razliku od USA - ima izuzetno nizak prirodni prirastaj i ekonomiju koja je vec duze vreme na jako niskom stepenu rasta (opet, za razliku od USA ekonomije koja brze raste od EU i japanske) -- mislim da ce oni vise problema imati sa sopstvenim stanovnistvom i problemom penzionih fondova, kako se bude smanjivao broj radno sposobnih ljudi - to ce biti vrlo jak udar na drzavnu kasu kao i na rast ekonomije uopste.

Osim toga, Japan ce u buducnosti morati da se ekonomski bori sa izuzetno jakim i daleko ljudski nadmocnijim regionalnim konkurentom - Kinom (osim toga ne treba zaboraviti i neke neplacene racune iz WWII koje Kinezi jos uvek pamte i cekaju njihovih 5 min za payback koji ce doci kad-tad ;-), dok USA koliko znam i nema bas puno jakih regionalnih konkurenata - ne racunam izvoznike koke i tacosa ;)

Citat:

Posalje Amerikanac u Japan iglu toliko malenu da se moze vidjeti samo kroz mikroskop. I uz to pismo u kojem se hvale tom svojom novom tehnologijom i tako to. A Japanci im vrate tu iglu sa probusenom rupom (kud konac prolazi da ne bude zabune) Hehehe ! Forza Japan !


:) Ali, ipak, ne bi bilo zgoreg, umesto pricanja viceva, da se procitaju neki statisticki pokazatelji pre nego sto se raspravlja o ovome ;)

USA:

Total fertility rate: 2.08 children born/woman (2005 est.)
GDP - real growth rate: 3.5% (2005 est.)
GDP - Purchasing Power Parity / Per Capita - $41,800 (2005 est.)
Industrial production growth rate: 3.2% (2005 est.)

Japan:

Total fertility rate: 1.39 children born/woman (2005 est.)
GDP - real growth rate: 2.1% (2005 est.)
GDP - Purchasing Power Parity / Per Capita - $30,400 (2005 est.)
Industrial production growth rate: 1.3% (2005 est.)

Iz ovih pokazatelja se vidi da USA ima jacu ekonomiju, jaci rast bruto nacionalnog proizvoda - i mnogo jaci prirodni prirastaj.... ako jos dodamo faktor Kine kao "dobronamernog suseda", mislim da je Japan u jos gorem polozaju glede buducnosti u odnosu na tako voljenu Ameriku :)


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 30.03.2006. u 19:36 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 18:35 - pre 220 meseci
Da, sve je to tačno, ali nekako svi zaborave da spomenu Južnu Koreju. I ona ima vrlo visok stepen rasta na godišnjem nivou, čini mi se bar 7 %.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 18:45 - pre 220 meseci
Jeste, Juzna Koreja je imala jaci GDP i insdustrijski rast od USA i uopste je vrlo vrlo ozbiljan kandidat za vrlo jaku zemlju. Jedini problem koji imaju je problem Severne Koreje koji je kao tempirana bomba - nikad ne znas da li moze da eskalira, ali postoje indicije da ce se 2 Koreje ipak ujediniti (verovatno kad umre Kim mladji ;-)

Uzgred - dok sam bio u Kini pre nekoliko nedelja - videh na nekoj CCTV stanici na engleskom jeziku kako je neka juznokorejska firma otvorila 6000 radnih mesta u Severnoj Koreji (sta ces, bratski outsourcing ;-) - i uopste pricu o toj nekoj specijalnoj oblasti u Sev. Koreji koja testira trzisnu privredu i strana ulaganja - slicno ranim pocetcima kineske trzisne ekonomije pre koju deceniju.

To je verovatno recept koji ce se primeniti i u slucaju Sev. Koreje - prvo specijalne oblasti, pa onda slobodna ekonomija svuda uz neku zadrsku, i na kraju otvoreno trziste.

Samo, ako se 2 Koreje ujedine - mislim da ce doci do iste stvari kao i u Nemackoj - bice to veliki finansijski udar na Juznu Koreju, posto ce dosta love morati da se iskesira za obnovu svega zapustenog - ali moze biti jako dobro sa druge strane.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 19:10 - pre 220 meseci
Pa da, ali ujedinjenje dve Koreje nije čak ni na vidiku. To se neće desiti bar još 25 godina.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
0

The Triva
The Gradiska

Član broj: 89365
Poruke: 18
217.23.204.*



Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 19:33 - pre 220 meseci
Da kazem i ovo:
Ovakvu nasilnu i osvajacku politiku SAD podrzava i Velika Britanija sto je vrlo bitno. Gdje god SAD zapocne rat tu su i Britanci. Naravno tu su i ostali ali u mnogo manjem broju. Pa vidjeli smo kako zavrsava kad neko ne zeli pomoci SAD-u. Pimjer je Italija. Vec je to sad davno. Rekli da ce povuci vojsku iz Iraka pa su odmah se Ameri poceli buniti. Nisam to otpratio do kraja pa na zalost ne znam kako to zavrsi... Nije ni bitno. Nego da nastavim o VB. Bez njih bi ipak SAD bio puno slabiji. Generalno cijela Evropa se "šlepa" za SAD-om sto nije dobro. Moraju se suprotstaviti. Inace ce ovi tesko oslabiti. Moje misljenje je da je onaj Tony Blair jedan od najvecih konja u istoriji i podrzavanjem Amera vjerovatno ima neke licne korsti jer ne razumijem kako neko moze biti takav... da nadjem pravu rijec.. POTRČKARALO. E tako nesto.
Dakle kad VB prestane sa ovom politikom PREdobronamjernom prema SAD, kad Indija i KIna ojacaju kad Bin Laden odluci napraviti novi potez (sala :D ili mozda ne? ...) onda se otvara mogucnost za krizu SAD. Ali sve je to kad bi, kad bi...

no sig 4 now..
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 19:59 - pre 220 meseci
@The_Trivia,

A zasto mislis da bi bilo ko, medju kljucnim zemljama, imao koristi od takvog suludog razvoja dogadjaja?

- Ameri su najveci kupci goriva... dakle ne vidim sto bi ih Arapi zeznuli - ne isplati se, pre svega njima samima - sta bi radili sa tom naftom? Prali kupatila? :) Da ne pominjemo cinjenicu da bi padom potraznje i gomilanjem te nafte doslo i do - avaj, pada cene :) Pa ne bi mogli da se grade lepi hoteli i veliki aerodromi...

- Ameri su najvece izvozno trziste za azijske zemlje, kao i najveci generator stranih investicija tamo... mislim ko bi sekao granu na kojoj sedi? Nisu svi iracionalni kao... neki balkanski narodi :)

- Velika Britanija, je za tvoju informaciju, najdalje otisla sa reformama svoje ekonomije, za razliku od nekih drugih drzava u EU koje danas imaju velike probleme (Francuska, npr...) - i to su uspeli upravo liberalnijim kapitalizmom koji je blizi USA kapitalizmu, i prihvatanjem globalizacije kao opstem drustvenom trendu - daleko pre nego nekim imaginarnim nacional-romanticarsko-kvazi-patriotskim mastarijama i inacenjem sa logikom...

Mislim - ceo taj razvoj dogadjaja je i razlog zasto je stanje danas ovakvo kakvo jeste, USA danas jeste globalni lider, kako u ekonomiji tako i u nauci - da li ce se to, i kako, promeniti - ostaje da vidimo (vrlo verovatno hoce u korist Kine i Indije, ali ne do tog stepena da ce neko tu da "propadne") - ali mi nisu najjasniji ovi pozivi za rusenje svetskog poretka - jer, eto, ne volimo Ameriku i njene metode - pretpostavljam da bi svet bio daleko produktivnije i lepse mesto uz desetine malih diktatora sirom zemaljske kugle, svetske ratove svakih 20-tak god i vladavine romanticnih levicara koji se tako lepo bore protiv svetskih nepravdi iz njihovih toplih domova, obezbedjenih upravo uz pomoc "zlog imperijalizma" kako ga oni nazivaju. hehe

How yes no.

Citat:

Moje misljenje je da je onaj Tony Blair jedan od najvecih konja u istoriji i podrzavanjem Amera vjerovatno ima neke licne korsti jer ne razumijem kako neko moze biti takav... da nadjem pravu rijec.. POTRČKARALO. E tako nesto.


Dobar neki potrcko izgleda ;)

Sa: http://www.scotland.gov.uk/library5/finance/ser903-04.asp



Aham.. da... ma pojma nemaju sa zivotom - verovatno su zato na vlasti evo vec 12 godina ;) Dosuse, za procvat mogu da zahvale nama jos omrazenijoj osobi, Baronesi Margaret ;-))) koja je uradila najtezi dirty posao :-)

E, sad - nekome je Tony konj - nekome uspesan drzavnik - svakom po zasluzi ;)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 30.03.2006. u 21:20 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

The Triva
The Gradiska

Član broj: 89365
Poruke: 18
217.23.204.*



Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 20:18 - pre 220 meseci
Ovako:
prvo nism Trivia (to je kao kviz :D ) nego triva al' nebitno.
Ti pitas kakve bi koristi bilo ko imao ako SAD oslabi? Jel tako ?

Prvo, da je oslabila prije 20 g. vrlo vjerovatno ne bi bilo raspada Jugoslavija samim tim ni rata.
Ja nemam nikakve koristi od tog sto su oni najveci kupci nafte, ako nisam upravu objasni. Koristi imaju samo one zemlje koje imaju naftu.
Znam, mozda sam mlao pretjerao kako ne valja SAD ali u sustini ne valja... jednostavno... Zbog njih je svijet mozda napredniji imaju razvijenu nauku is sve to. Ali, to je doprinijelo da se industrija previse razvije i sad lijepo imamo ozonske rupe. Naravno da nisu samo oni krivi ali to je otprilike 50% SAD 50% ostatak svijeta. Ako ne i vise na stetu SAD.

Da sad ne citiram, kazes to za diktatore... Pa jel ti mislis da je ovaj svj. poredak pravedan? Volis gledat onu Bushovu ruznu facu kako (moram opsovat zao mi je) s*** o demokraciji u Iraku a svi znaju zasto je zapravo tamo. Treba on prvo krenuti od sebe. Prije par decenija crnci su bili ravni psima. Sad ti kao nije tako. Ali da li je moguce tako radikalno promijeniti sistem u par decenija?? To sumnjam da cak i SAD moze. Oni i ovog sada "diktatora" u Bjelorusiji (ne zapamtih mu ime) tako zovu samo zato sto im se ne pokorava kao cijeli svijet.

Za Tony B.
Kolko vidim financijski rast.
Onda ti i za mafijase mozes reci da su pametni, oni imaju pojma jel de?
Ja nisam rekao da on nije sposoban. Ali mu zamjeram na njegovoj osobnosti/licnosti.

Sta ono jos ima... Da, to za kapitalizam:
To ti je sistem u kojem postoje prebogati i presiromasni. Zasto ne pronadjes podatke koliko ima beskucnika (u SAD-u) u to lijepom kapitalizmu. Ali da ne zapocnjemo previse o tome. O tome se moze otvoriti novi topic. Ja sam protiv njega iz jos mnogih razloga. E ovdje cu zavrsit.
no sig 4 now..
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 20:34 - pre 220 meseci
Sorry za ime - nece se vise ponoviti :)

Citat:
Ti pitas kakve bi koristi bilo ko imao ako SAD oslabi? Jel tako ?


Ne, pitao sam bilo ko od ucesnika i bitnih zemalja - nisam mislio na lokalne diktatore (Kim, Lukasenko, Fidel, i sl...) i disfunkcionalne bivse zemlje (SFRJ)

Citat:

Prvo, da je oslabila prije 20 g. vrlo vjerovatno ne bi bilo raspada Jugoslavija samim tim ni rata.


To spada u domen "Sta bi bilo kad bi bilo" - verovatno bi po tom razvoju Amerika i Engleska postale zemlje proleterske - a sirom sveta poznati jugoslovenski ekonomski socijalizam zatvorenog i plansko-dogovorno-burazerskog tipa bi postao sinonim za vrtoglavi svetski uspeh... izvozili bi ga samo tako na kilo - nekako cemo ipak ovde zazmureti na jedno oko i zaboraviti da su balkanski narodi imali vec dug istorijat sukoba i problema u zivotu zajedno i dosta nerasciscenih racuna... al eto, da nema Amerike nama bi svima cvetale ruze :)

Jel tako? :)

Citat:

Ja nemam nikakve koristi od tog sto su oni najveci kupci nafte, ako nisam upravu objasni. Koristi imaju samo one zemlje koje imaju naftu.


Tacno, a tako sam i rekao - zasto bi to bio problem bilo koga drugog onda osim prodavca i kupca nafte... recimo tebe i mene? ;-)

Citat:

Znam, mozda sam mlao pretjerao kako ne valja SAD ali u sustini ne valja... jednostavno... Zbog njih je svijet mozda napredniji imaju razvijenu nauku is sve to. Ali, to je doprinijelo da se industrija previse razvije i sad lijepo imamo ozonske rupe. Naravno da nisu samo oni krivi ali to je otprilike 50% SAD 50% ostatak svijeta. Ako ne i vise na stetu SAD.


Industrija da se previse razvije... huh, ne verujem da je industrijski razvoj nesto sto je brand Amerike - to je teznja Homo Sapiensa. Da nema Amerike, bio bi to neko drugi.

Homo Sapiens takodje ima i tu nezgodnu osobinu da se mnozi i da ne regulise popualciju autoregulacijom kao zivotinje - pa tog homo sapiensa treba i ugrejati i nahraniti... a sve je to jedino moguce razvojem nauke i industrije, jer nas na zemlji nema 500 hiljada, vec vise od 6 milijardi.

Citat:

Da sad ne citiram, kazes to za diktatore... Pa jel ti mislis da je ovaj svj. poredak pravedan?


Nije, u pravu si potpuno - los je... ali je bolji od bilo kog proslog poretka i, da, jos nismo videli bolji predlog.

Citat:

Volis gledat onu Bushovu ruznu facu kako (moram opsovat zao mi je) s*** o demokraciji u Iraku a svi znaju zasto je zapravo tamo. Treba on prvo krenuti od sebe. Prije par decenija crnci su bili ravni psima. Sad ti kao nije tako. Ali da li je moguce tako radikalno promijeniti sistem u par decenija?? To sumnjam da cak i SAD moze.


Kako to, evo podpredsednik firme coveka na ovom forumu - crnac... drzavni sekretar te rasisticke zemlje (#2 funkcija posle predsednika) - crnkinja.... predhodni drzavni sekretar a pre toga general armije te rasisticke zemlje - zift crnac...

Kako sad pa to ako se sistem nije reformisao ?! ;-)

Citat:

Oni i ovog sada "diktatora" u Bjelorusiji (ne zapamtih mu ime) tako zovu samo zato sto im se ne pokorava kao cijeli svijet.


Zove se Lukasenko - a diktator jeste, osim ako ne smatras da je hapsenje ljudi zbog politickog delovanja, zabrana politicke delatnosti medijima i sl... normalna stvar za evropski kontinent...

Citat:

Pa kako

Za Tony B.
Kolko vidim financijski rast.
Onda ti i za mafijase mozes reci da su pametni, oni imaju pojma jel de?
Ja nisam rekao da on nije sposoban. Ali mu zamjeram na njegovoj osobnosti/licnosti.


Ovde se ne radi o mafijasluku nego o vrlo uspesnoj ekonomiji jedne zemlje, koju vodi premijer koga ti nazivas konjem... pardon, najvecim konjem u istoriji :) Meni to ne ide zajedno - sorry.

O njegovoj osobnosti pojma nemam - nisam pio kafu... pardon, caj - sa istim ;)

Citat:

Sta ono jos ima... Da, to za kapitalizam:
To ti je sistem u kojem postoje prebogati i presiromasni. Zasto ne pronadjes podatke koliko ima beskucnika (u SAD-u) u to lijepom kapitalizmu. Ali da ne zapocnjemo previse o tome. O tome se moze otvoriti novi topic. Ja sam protiv njega iz jos mnogih razloga. E ovdje cu zavrsit.


Evo malo fakata kapitalizmu:

Tvoja nepravedna USA:
Population below poverty line: 12% (2003 est.) [istini za volju, ima i daleko boljih zemalja koje su isto kapitalisticke)

Tvoja ne-tako-diktatorska Belorusija:
Population below poverty line: 27.1% (2003 est.)

Dakle - sistem je los... poverty treba da bude 0% - ali je daleko bolji od lokalnih diktatorskih "slobodarskih sistema"


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 30.03.2006. u 21:40 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

The Triva
The Gradiska

Član broj: 89365
Poruke: 18
217.23.204.*



Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 21:06 - pre 220 meseci
uf puno za odgovarat ali idemo na posao:


za naftu:
prodaja i kupnja nafte i sve oko nje moze fino funkcionirati i bez SAD. Da ne ulazim bas u taj cijeli sistem izgubece se cijela poenta o cemu se prica.

Citat:
Industrija da se previse razvije... huh, ne verujem da je industrijski razvoj nesto sto je brand Amerike - to je teznja Homo Sapiensa. Da nema Amerike, bio bi to neko drugi.


Da nema Amerike ne bi bilo ovoliko zagadjenja. To je vrlo prosto. Sad mozemo uzeti ovako: da ne postoji konitinet sj. amerika SIGRUNO ne bi bila industrija ovako razvijena. PRvo sto SAD i EU saradjuju po tom pitanju a i sama SAD je velika ind. sila.
A sad da te sjv. americke drzave nisu ujednjene i da nisu tako jaki nego su sve to drazve. Kako sad to objasnim... Jednostavno da nije to ta SAD kao sad. Onda bi to bio neko drugi ali s tim da, jednostavno nema tog jos jednog velikog zagadjivaca i ind. sile to je SAD. Bila bi to VB (na primjer) ali bez svog saveznika manje razvijena...

Citat:
Homo Sapiens takodje ima i tu nezgodnu osobinu da se mnozi i da ne regulise popualciju autoregulacijom kao zivotinje - pa tog homo sapiensa treba i ugrejati i nahraniti... a sve je to jedino moguce razvojem nauke i industrije, jer nas na zemlji nema 500 hiljada, vec vise od 6 milijardi.

To stoji nema sta... Ali to ne ponistava cinjenicu da je SAD ipak veeeeeeliki zagadjivac. PS. to je drzava sa najbrzim razvojem industrije ikada. Za par stotina godina su od NICEGA napravili najvecu svjetsku silu i tu im se mora skinuti kapa.

Citat:
Nije, u pravu si potpuno - los je... ali je bolji od bilo kog proslog poretka i, da, jos nismo videli bolji predlog.


Bolji je socijalizam. Naravno samo teoretski. :D Socijalizam je teoretski savrsen ali nazalost ne izvediv.
Uf da svi imaju platu ko ministri i da se svi vole i bla bla... Bio bi to savrsen svijet od kojeg smo miljama daleko...


Citat:
Kako to, evo podpredsednik firme coveka na ovom forumu - crnac... drzavni sekretar te rasisticke zemlje (#2 funkcija posle predsednika) - crnkinja.... predhodni drzavni sekretar a pre toga general armije te rasisticke zemlje - zift crnac...

Kako sad pa to ako se sistem nije reformisao ?! ;-)


Ja sam mislio na obicne ljude. Kako je njima. Zasto je najvise crnaca repera? Repuju o nepravdi. Mislim na one stare ovo sad novo cisto radi novca.
A da ne spominjem da crnac nikad nece biti predsjednik SAD-a.

Citat:
Zove se Lukasenko - a diktator jeste, osim ako ne smatras da je hapsenje ljudi zbog politickog delovanja, zabrana politicke delatnosti medijima i sl... normalna stvar za evropski kontinent...


U to ne bih ulazio jer te politicke igre su jako prljave. Ni ja sa ne slazem sa tim hapsenjima ali ima moje simpatije jer se ne saginje pred amerima i ostalim.


O Tony B. necu vise nista. Mislim da je tu sve jasno.
Jedino ono oko mafije: Ja nisam rekao da je ta vlada mafijska ili tako nesto nego ti hvalis Tonija, pa se onda tako moze i mafija.


E sad moram ici i necu moci nastaviti vise nista pisat. Ali eto mene uskoro. Ti svakako repliciraj.
Poz

Obrisan deo koji moze izazvati Flame

[Ovu poruku je menjao superbaka dana 30.03.2006. u 23:10 GMT+1]
no sig 4 now..
 
0

operacija
alexandar
Section One

Član broj: 45595
Poruke: 156
*.vdial.verat.net.

ICQ: 391313233
Sajt: www.efs.org.yu


Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 21:26 - pre 220 meseci
Citat:
Slobodan Mišković:Samo malo podsecanje na neke cinjenice:

1.USA ima najveci javni dug u istoriji.($7,379,052,696,330)
2.USA ima najveci deficit u istoriji. ($423bn ove godine u odnosu na $319bn prosle)
3.Penzioni sistem im se raspada ali to ce se tek za 10 godina osetiti.


Ali USA jednim ratom sve te cifre neutralise i jos joj posle svi duguju. Tako je bilo kroz istoriju, a istorija se ponavlja.
"Willing is not enough, we must do." - Bruce Lee
Nije bitno sta pise u zakonu, vec kako se zakon tumaci.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 21:45 - pre 220 meseci


Citat:

za naftu:
prodaja i kupnja nafte i sve oko nje moze fino funkcionirati i bez SAD. Da ne ulazim bas u taj cijeli sistem izgubece se cijela poenta o cemu se prica.


Pa naravno da moze, ali bi promet nafte bio daleko manji - pa samim tim i cena... zasto bi neko to radio sam sebi? Zato sto ne voli Amerikance... ali ipak vise vole njihov dolar, sta ces ;-)

Citat:
Da nema Amerike ne bi bilo ovoliko zagadjenja. To je vrlo prosto. Sad mozemo uzeti ovako: da ne postoji konitinet sj. amerika SIGRUNO ne bi bila industrija ovako razvijena. PRvo sto SAD i EU saradjuju po tom pitanju a i sama SAD je velika ind. sila.


Eh.. da je moja baba imala...

Nego po toj logici, da nema ni ljudi ne bi bilo ni zagadjenja. Amerika je cinjenica - kao sto ce i Kina biti najveci zagadjivac na svetu vrlo skoro. Hoces i njih da zbrisemo? ;-)

Citat:

A sad da te sjv. americke drzave nisu ujednjene i da nisu tako jaki nego su sve to drazve. Kako sad to objasnim... Jednostavno da nije to ta SAD kao sad. Onda bi to bio neko drugi ali s tim da, jednostavno nema tog jos jednog velikog zagadjivaca i ind. sile to je SAD. Bila bi to VB (na primjer) ali bez svog saveznika manje razvijena...


Postoji - zove se Kina ;-) Ali nju nesto ne napadaju levicari zbog zagadjivanja zemaljske kugle... nije politicki korektno valjda - najbolje je po Americi :)

Citat:

To stoji nema sta... Ali to ne ponistava cinjenicu da je SAD ipak veeeeeeliki zagadjivac. PS. to je drzava sa najbrzim razvojem industrije ikada. Za par stotina godina su od NICEGA napravili najvecu svjetsku silu i tu im se mora skinuti kapa.


Pa tacno, to ide jedno sa drugim - ali ne vidim odakle ti ideja da, da kojim slucajem nema USA, neko drugi ne bi bio isti takav zagadjivac.


Citat:
Bolji je socijalizam. Naravno samo teoretski. :D Socijalizam je teoretski savrsen ali nazalost ne izvediv.
Uf da svi imaju platu ko ministri i da se svi vole i bla bla... Bio bi to savrsen svijet od kojeg smo miljama daleko...


Pa mi upravo pricamo o prakticnim sistemima - pusti ti te sisteme iz bajki, posto ne zivimo u istoj :)

Citat:
Ja sam mislio na obicne ljude. Kako je njima. Zasto je najvise crnaca repera? Repuju o nepravdi. Mislim na one stare ovo sad novo cisto radi novca.
A da ne spominjem da crnac nikad nece biti predsjednik SAD-a.


Nikad ne reci nikad - pre 20 godina bi verovatno rekao da crnac nikad nece biti sekretar USA, sto je po poziciji odmah iza predsednika.

Uostalom crnci i latino amerikanci ce za 50 godina biti vecina u USA - nisam bas siguran da ce izabrati nekog kauboja iz Montane tada :)


Citat:

U to ne bih ulazio jer te politicke igre su jako prljave. Ni ja sa ne slazem sa tim hapsenjima ali ima moje simpatije jer se ne saginje pred amerima i ostalim.


A sada su politicke igre... pa eto politickih igri imas i u USA, Nemackoj, UK, Singapuru, Japanu, Kanadi - pa se ne hapse ljudi samo zato sto se ne slazu sa politikom predsednika/premijera i sl...

Kako to da objasnimo? Ja znam - a ti? ;-)


Citat:

O Tony B. necu vise nista. Mislim da je tu sve jasno.
Jedino ono oko mafije: Ja nisam rekao da je ta vlada mafijska ili tako nesto nego ti hvalis Tonija, pa se onda tako moze i mafija.


Kako moze - ja hvalim Tonija da je uspesni drzavnik, ti to poredis sa uspesnim mafijasem... meni to nije isto?


[Ovu poruku je menjao superbaka dana 30.03.2006. u 23:13 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 21:45 - pre 220 meseci
Citat:
operacija
Ali USA jednim ratom sve te cifre neutralise i jos joj posle svi duguju. Tako je bilo kroz istoriju, a istorija se ponavlja.


Kako im se to onda dug povecao za vreme rata sa Irakom? ;-)

Citat:

Tako je bilo kroz istoriju, a istorija se ponavlja.


Da, istorija se ponavlja - samo glupim narodima... kaze jedna engleska uzrecica ;) Mi se eto drzimo one krace verzije ;-)


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 30.03.2006. u 22:46 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

kv66

Član broj: 38196
Poruke: 589
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.popdepression.com


+2 Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 22:05 - pre 220 meseci
legenda ponovo jase:
Citat:
Da nema Amerike ne bi bilo ovoliko zagadjenja. To je vrlo prosto

Citat:
Sta ono jos ima... Da, to za kapitalizam:
To ti je sistem u kojem postoje prebogati i presiromasni

Citat:
Bolji je socijalizam.

trivia:prvo moras da se probudis,zivimo u 2006.godini a ne u 1960.Svidjalo se to tebi (nama?)ili ne ali kapitalizam se pokazao kao uspesniji model funkcionisanja privrede ili drzave ako hoces,bolji za sada ne postoji,a tvoje predstave o istom su identicne stivu iz knjiga o marksizmu od pre 30 godina.Po tebi je Lukasenko jedan cool tip.O.K ako si ubedjeni komunista ili sl.-prihvatam tvoj stav ali mislim da si ipak pripadnik jednog jos uvek preovladjujuceg stava ovde "za sve su nam krivi drugi"a ti drugi su naravno zapad.Uz ovu pricu usko je vezano i pitanje parlamentarne demokratije,koju ovde mnogi izvrcu ruglu,ali bolji sistem kontrole vlasti jos nije "izmisljen".Ali necu u OT...
Calexico
 
0

operacija
alexandar
Section One

Član broj: 45595
Poruke: 156
*.vdial.verat.net.

ICQ: 391313233
Sajt: www.efs.org.yu


Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 22:22 - pre 220 meseci
Pokusacu sto krace da objasnim kako Amerika funkcionise u spoljnoj politici, a vi nemojte da se uhvatite za svaku moju rec, vec stvar posmatrajte u celini.
U pohodu na Bliski istok medju prioritetnim ciljevima Americi je bila Saudijska Arabija, kao znacajnija zemlja u regionu (sto zbog kontrole nafte, sto zbog geostrateskog polozaja). I kako dugo nije mogla da na bilo koji nacin dominira Arabijom, kao trojanski konj je posluzio Irak.

Naime, Sadam Husein je dobio saglasnost Amerike da okupira Kuvajt, koji je ranije bio deo Iracke teritorije. Kada je Irak okupirao Kuvajt, Amerikanci su proturili pricu kako sada Sadam hoce da napadne i Arabiju. To medjutim nije bilo tacno, ali su Amerikanci pomocu laznih satelitskih snimaka uveravali Saudijce da Sadam samo sto nije krenuo na njih. Kako Saudijci nisu imali jaku vojsku to su ponudili Amerikancima da ih brane od Sadama, sto su ovi i hteli u samom startu, ali na nacin da Saudijci to sami predloze.

I tako je Americka vojska bez po muke dosla u Saudijsku Arabiju i tu ostala do danas, a i jos ce. Ali to nije sve.

Taj rat protiv Iraka, nazvan Pustinjska oluja, je u celosti platila Saudijska Arabija. U pocetku nisu pitali koliko kosta, ali kada je cifra dosla do 40-50 milijardi dolara pocela je da ih hvata panika. Govorili su da je bilo oko 2000 letova dnevno, a svaki let kosta, plus bombe, Americka vojna industrija radi, a sve placa Saudijska Arabija i Nato (Nemacka, Japan, Francuska..), a Amerika vodi glavnu rec. I na kontu toga, posle dodje rat ovde, rat onde.

Posto oni dobro znaju sta rade (mislim na Ameriku i Englesku), nikako im se nece desiti da pogrese dva puta, i mozda se nama cini da Amerika propada ili ce propasti, sto sigurno i hoce jednog dana, ali onda ce se pojaviti neko novi da nas jase, nas i ceo svet. Ti jahaci se stalno smenjuju. Napoleon sa Francuskom, pa Turska, pa Austrougarska, pa Engleska, pa Nemacka, sada Amerika. Kina ima svoju interesnu sferu, ali vlasnici krupnog kapitala su iz "jahacih zemalja" koje ce se smenjivati i uvek gospodariti svetom, i nikad nece dati da ih neko ugrozi, bez obzira ko to bio.

Sto se tice Kine, da je Kina pogodila Americku ambasadu, kao sto je to ucinila Amerika u Beogradu, Americki odgovor bi verovatno bio mnogo ostriji nego sto je to bio Kineski. Zvanicni podaci su jedno, a stvarnost nesto sasvim drugo. Verovatno niko ne zna koliko para ima familija Rotsild ili Rokfeler, ili Engleska kraljica. Zvanicno sigurno postoje neki podaci, ali gde su banke na ostrvima, investicioni fondovi i td. I oni ce koristiti svoj uticaj svuda gde mogu, bilo to Svetska banka, Ujedinjene nacije, Nato, Evropska unija ili neka organizacija u buducnosti kako bi i u buducnosti bili glavni igraci na geopolitickom i finansijskom planu.
Kina moze i da bude najrazvijenija zemlja na svetu, a da i dalje ima geslo da ne zeli da se mesa u tudje stvari i prepusti drugima da upravljaju svacijom, pa i njenom sudbinom.

Ponavljam da se ne vezujete strikno za svaku rec prilikom eventualnog citiranja i odgovaranja, ali stvari stoje otprilike tako.
"Willing is not enough, we must do." - Bruce Lee
Nije bitno sta pise u zakonu, vec kako se zakon tumaci.
 
0

Vera Vukanic
Q

Član broj: 40634
Poruke: 226
213.149.122.*

Jabber: oceanography
ICQ: 128
Sajt: www.geocities.com/kadezi/..


+1 Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 22:46 - pre 220 meseci
USA ne zeli preuzeti vlast nad Planetom!!! Definitivno!!!
ALI zeli preuzeti vlast nad resursima ove planete!!
Ako pogledate kartu Afrike videt cete da je solidno drenirana rekama, ALI ima jedina nalazista u svetu dijamanata i eto suse itd. itd.
Sto se tice ekonomske moci , pa i ptice na grani znaju da je naveca ekonomska sila trenutno EU ali nije vojna...
I jos nesto, na VOA pre neko vece su kukali da Kina godisnje izskoluje 500 000 ing. a USA samo 70 000 ing!
Uostalom njihov sistem skolstva daje, za razliku od Kineskog i npr. naseg do Bolonjske deklaracije, idiote koji ne znaju koliko je 7x6 bez digitrona!!!
I Nije Rimsko carstvo evoluiralo nego se urusilo....ima to u prirodi zove se kriva rasta!!!

[Ovu poruku je menjao Vera Vukanic dana 30.03.2006. u 23:47 GMT+1]
Vera
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 22:49 - pre 220 meseci
Citat:

Zvanicni podaci su jedno, a stvarnost nesto sasvim drugo.


Vidis, ovo je srz teoreticara zavere - posto eto, oni tvrde da zvanicni podaci lazu, zasto bi neko verovao teoreticarima zavere? Imaju lepu pricu :)

U tom slucaju ce biti u pravu onaj ko smisli lepsu teoriju... alal vera ;)

Sto se Sadama tice - i te filmske price o tome da je Sadama napujdala USA da napadne Kuvajt da bi nagovorili Arape da ih puste tamo - ne pije mi nesto to vodu, Sadam je ratovao sa Iranom - zapravo cela stvar je pocela upravo kada je gospodin diktator hteo da povrati "vekovnu mesopotamijsku zemlju" (napadom na drugog diktatora) sa druge strane zaliva - pa se zakacio sa Irancima samo tako.

Posle cele price, samo par godina posle zavrsetka tog visegodisnjeg krvavog rata - zasto mislis da bi zemlje u okruzenju verovale Sadamu i bili im potrebni strucnjaci za spin iz Holivuda da imaju zelju da se brane? ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera30.03.2006. u 22:57 - pre 220 meseci
Citat:

Uostalom njihov sistem skolstva daje, za razliku od Kineskog i npr. naseg do Bolonjske deklaracije, idiote koji ne znaju koliko je 7x6 bez digitrona!!!


E u sta ljudi veruju, pa to je tuga... vidi, njihov sistem skolstva daje najveci broj Nobelovaca i najveci broj patenata na svetu, doneo je televiziju, mikrocip, gomilu novih hemijskih materijala i lekova, izuzetne proboje u ekonomiji i matematickim teorijama, itd... itd..., a te price o 7x6 su malo onako... smesne i verovatno datiraju iz doba "Amerika i Engleska bice zemlja proleterska" a lepo su se upile i posle u doba nacionalnog budjenja i verovanja u opstu zaveru ;)

Verovatno im je sistem skolstva vrlo bedan kad po rang listi sangajskog Jiao Tong univerziteta od najboljih 20 univerziteta na svetu 18 jesu u Americi, dakle Kinezi to kazu, valjda zbog svoje poslovicne skromnosti ;-)

Ma sta oni svi znaju ;-)

7x6? :)

@edit - Evo liste onih koji znaju 7x6 ;)

http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2005/ARWU2005_Top100.htm

I malo o metodologiji:

http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2005/ARWU2005Methodology.htm

Citat:

1. Ranking Criteria and Weights

We rank universities by several indicators of academic or research performance, including alumni and staff winning Nobel Prizes and Fields Medals, highly cited researchers, articles published in Nature and Science, articles indexed in major citation indices, and the per capita academic performance of an institution.

For each indicator, the highest scoring institution is assigned a score of 100, and other institutions are calculated as a percentage of the top score. The distribution of data for each indicator is examined for any significant distorting effect; standard statistical techniques are used to adjust the indicator if necessary.

Scores for each indicator are weighted as shown below to arrive at a final overall score for an institution. The highest scoring institution is assigned a score of 100, and other institutions are calculated as a percentage of the top score. An institution's rank reflects the number of institutions that sit above it.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 31.03.2006. u 00:24 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

[es] :: Nauka :: Početak kraja SAD? - Buduće supersile Kina i Indija? - Ugrožena uloga SAD kao tehnološkog lidera
(Zaključana tema (lock), by superbaka)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 14967 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.