Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dobili stambeni kredit!

elitemadzone.org :: MadZone :: Dobili stambeni kredit!

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 38405 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!21.07.2006. u 08:10 - pre 215 meseci
Gojko, a sto mi setate temu ? :)
 
Odgovor na temu

mexico
Horhe Jose
Samozaposleni :-)
Mexico

Član broj: 37908
Poruke: 369
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!21.07.2006. u 16:01 - pre 215 meseci
Citat:
mima_cool: Gojko, a sto mi setate temu ? :)



hehe


OT

rekao bih sporta radi ;-)

/OT

Mexico City - The Best
 
Odgovor na temu

dejankr
Dejan Krsmanovic
JavaEE programer
Beograd

Član broj: 7842
Poruke: 384
*.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!21.07.2006. u 17:27 - pre 215 meseci
Citat:
mima_cool:
Ljudi, toliko sam se ubedacila posle ovih odgovora (ovde je 4 h ujutru, a ja sam se probudila ko vampir razmisljajuci) da vise ne znam sta mi je ciniti. Trenutno u banci imamo ustedjeno 14.000 eura. Da li mislite da je bolje do Nove godine ustedeti do 30.000 pa kupiti neki stan u izgradnji i eventualno ga izdati ili nesto drugo mozda?


Po meni je ovo mnogo bolje rešenje nego da ulazite u taj kredit, pogotovo ako Vas stan u kome trenutno živite zadovoljava. Prvo, zato što na taj način ne morate da uzimate nepovoljni kredit i narednih 15 godina brinete da li ćete imati da platite ratu. Drugo što niste na gubitku (u slučaju kredita plaćate daleko više od cene stana), nego Vam taj stan zarađuje novac. Treće, što Vam taj stan ostaje, pa kada rešite, uvek možete da ga prodate ili ostavite deci kad porastu.. Četvrto, zato što ako stan kupite u izgradnji, sigurno ćete ga moći prodati skuplje nego što ste ga platili (kada se završi zgrada i sredi okolina...). Ulaganje u nekretnine je svuda unosan posao. U stvari, kada bi ste samo stavljali na stranu to što bi ste davali banci za mesečnu ratu, Vi bi ste svakih par godina mogli kupiti neki manji stan i izdavati ga! Meni se to čini kao mnogo bolje rešenje čak i da živite sve vreme u izajmljenom stanu! E sad, znam da čovek teško može da razmišlja o stanu kao investiciji kada je podstanar, i potpuno Vas razumem što želite da budete "svoj na svome", ali eto Vam još jedne teme za razmišljanje!

Naravno, kupovina stana u izgradnji nosi svoje rizike, i tu tek treba biti obazriv. Ja sam svoj kupio u izgradnji, bez previše razmišljanja (doduše angažovali smo advokata da isproverava papire), i sve je srećom prošlo u redu. Međutim sada kada slušam priče kako su pojedini ljudi prošli, shvatam koliko čovek tu treba da bude obazriv.

 
Odgovor na temu

smsnet

Član broj: 53593
Poruke: 129
*.xdsl.beograd.com.



+1 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!31.07.2006. u 15:08 - pre 215 meseci

Postovani,

Ja sam u slicnoj situaciji kao i pokretac ove teme...

Elem, kredit koji je ona dobila ocigledno nije namenski. Ja sam u jednoj banci preko "veza i vezica" pokusao da "izmuvam" slican kredit...
Kamate za stambeni kredit su oko 7.5% indeksirano u EUR i 4.5% indeksirano u CHF.

Kada sam se preracunao koliko cu u slucaju dobijanja "prijateljskog kredita" vratiti banci, odustao sam.

Danas u drzavnoj sluzbi imate platu od oko 25.000, u privatnoj firmi imate vecu platu, ali se bela plata krece od 17.000 - 25.000 din Kada se to sabere i podeli sa dva ( polovina primanja moze da se optereti ) dobijate pristojnu ratu od 250 - 300 eur. Moguce da je ta cifra sada i veca zbog pada kursa evra za oko 8% Sve u svemu toliko se krece i kirija za neki prosecan stan u BGDu Verujem da ste oboje "prijavljeni" na neku belu platu. Ukoliko je ta cifra 10K din., predlazem da je povecate na 20-22K u periodu od 6 meseci ( tromesecni izvod za banku i kreditni biro + tolerancija dok nadjete stan i uplatite neku ratu... ) kada udjete u semu i placate ratu bez zakasnjenja vratite platu na 10.000 i smanjite troskove prema drzavi.

Mimo, predlazem ti dve solucije.

1. Intesa banka daje kredit u EUR 7.5% sa primanjima od oko 40.000 din ( ti i suprug ) mozete dobiti oko 40.000eur sa ratom od oko 250eur. ili 50.000 sa ratom od oko 300eur ( tolerancija greshke +-10% )
Znaci, ukoliko imas 20.000eur kesha + 50.000 eur od banke = 70 000 eur = extra dobar stan negde na periferiji ( filmski grad, skojevska, zarkovo, cerak, ) 1m2 = 1000 stara gradnja do 1300 nova gradnja eur.

Znaci resavas pitanje stambenog prostora, placas ratu koja je manja od kirije koju placas sada, uvek mozes u BGDu da zaradis 300eur ako ne daj boze ostanes bez posla i VISAK para koji kazes da mozes da ustedis ulazes u PREVREMENU otplatu kredita ( do 20% godisnje otplacujesh BEZ provizije, a preko 20% placas 2% )

2. Druga solucija je EFG banka 4.5% u CHF
Ne daj da te u banci zaplase svajcarcima. Kao "to za Vas nije povoljno" i tako to... ja sam sluzbenici u Sosijete banci rekao "gospodjice ako je to za mene nepovoljno, to znaci da cete vi vise zaraditi - dajte mi u francima, ja zelim da vi zaradite" ;)

"Svajcarac" se najvise isplati na kraci period ( do 5god. ) ali kako ti ne mozes da uzmesh mnogo para za kredit od 5god. uzimash na 30god, da bi se "uklopila" u ratu, a otplacujesh ga prevremeno u roku od 5 god. ( sa mesecnim viskom od 2000eur mislim da neces imati problema )

Nadam se da sam pomogao :)

p.s.

Zasto su u svim bankama sluzbenici za stambene kredite zenskog pola?
Takodje, moram reci da mi je potpunu informaciju o troskovima koji me ocekuju dala jedino sluzbenica EFG banke sve ostale su bile "kao pale sa marsa..."







 
Odgovor na temu

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
..2-tull-pth.comindico.com.au.



+3 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!31.07.2006. u 16:25 - pre 215 meseci
Citat:

p.s.

Zasto su u svim bankama sluzbenici za stambene kredite zenskog pola?
Takodje, moram reci da mi je potpunu informaciju o troskovima koji me ocekuju dala jedino sluzbenica EFG banke sve ostale su bile "kao pale sa marsa..."


Ne bih se slozila sa ovakvim stavom. Iz mog iskustva, ako neko nije kompetentan, ne pomaze mu jel' zensko ili musko. :)Otprilike polovina sluzbenika u bankama sa kojim sa dolazila u kontakt su bili muskarci. Sa gos'n sluzbenicima je sve fino dok znaju, a kad ne znaju, pola njih ne zele da se cimaju/tesko/lijeno/nema vremena, dok druga polovina na koje sam naletjela razmislja 'sta ona ima da pita'. Mnoge sam lijepe knjige procitala u kancelarijama ovih posljednjih, jer bas kod njih insistiram da mi izdetaljisu od 'a' do 'z'. U pocetku im je izgovor da ti mogu poslati informacije (jer ne zele da se cimaju sa tobom), ali onda im fino kazes da si specijalno zbog njihove banke uzeo dan sa posla. Posto je deset ujutro, ima dana i mozes strpljivo da cekas...pocne telefoniranje, sjednes i pravis biljeske. :)

Ako sluzbenici kazem da joj informacija nije tacna, i zamolim je da provjeri sa nadleznima cisto radi klarifikacije, polovini je tesko/lijeno/nema vremena, dok druga polovina je izuzetno spremna da saradjuje ako predlozis da ti ona to provjeri, a da joj ti saopstis svjeze informacije iz druge banke. Lijepa rijec dosta rjesava. Na kraju dana svi zadovoljni: ti sa svojim informacijama, ona sa svojim - koje moze da predlozi nadleznima/ide njoj u prigod/pomjera se na ljestvici.

Na kraju dana, opet zavisi na koga ces da naletis. Dosta strpljenja i dobra knjiga. :)

 
Odgovor na temu

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!31.07.2006. u 22:08 - pre 214 meseci
Citat:
Ukoliko je ta cifra 10K din., predlazem da je povecate na 20-22K u periodu od 6 meseci ( tromesecni izvod za banku i kreditni biro + tolerancija dok nadjete stan i uplatite neku ratu... )


Bojim se da to nije dovoljno. S obzirom na to da smo privatna firma traze i VELIKI plus u poslovanju zadnje 3 godine koji mi ne mozemo da prikazemo.

Jedno sam shvatila gledajuci sajtove i drugih banaka. Nama je kamata 11.5 %, a ne recimo 4,75 % zato sto uzimamo kredit kao firma, a ne kao fizicko lice.

Evo primera kod HVB banke za kupovinu poslovnog prostora za firme:

Minimalni iznos kredita: EUR 20.000 u dinarskoj protivvrednosti
Maximalni iznos kredita: EUR 100.000
Kamatna stopa: 11% godišnje na ostatak duga
Period otplate: Do 10 godina
Efektivna kamatna stopa Od 12,12 % do 15,97 %
Naknada: 2%, min 400 EUR

Preduslovi

Registrovan u Srbiji
Posluje najmanje dve pune godine u svojoj delatnosti
Otvoren paket "Company" u HVB Banci
Pozitivan rezultat poslovanja za prethodne dve godine
Sve poreske obaveze izmirene
Račun je najduže 15 dana bio u blokadi

 
Odgovor na temu

smsnet

Član broj: 53593
Poruke: 129
*.beobug.com.



+1 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!31.07.2006. u 22:08 - pre 214 meseci
@_djevojka_

Po tvojoj adresi vidim da si iz .au, ne znam da li si kredit trazila u .au ili u .srb ( ili kako vec ) ali ja sam ovde obishao sledece banke:

Hypo banka ( srpskih vladara ) ZENSKO!
Sosjete banka ( dedinje ) ZENSKO!
Intesa ( na b.brdu ) ZENSKO!
EFG ( durmitorska, vojvode stepe i klinicki centar ) ZENSKO!

Moj prijatelj je obisao komercijalnu banku i takodje naleteo na ZENSKO.
Znam da nema veze sa temom :) ali nisam mogao da ne primetim...


Informacije koje su mi sluzbenice precutale:
- Kursna razlika ( meni daju kredit u dinarima, a ja moram da platim stan u Evrima) Cuo sam neke price da ce to drzava srediti nekom "uredbom" da se mogu davati devizni krediti... ali koliko vidim do jeseni nista od toga.
- informacija o tome da ja na pocetku prvo placam kamatu, pa tek onda glavnicu.
- vinkularna ( ili kako se vec zove ) kamata

Najvishe me nerviralo to sto me pitaju kolika mi je plata, koliko imam kesha, ukuckaju to u neki formular i dobijem izvestaj "mozete dobiti od nas xxx EUR" od troskova spominju samo 1.5-2.5% banci i oko 2.5%nacinalnoj korporaciji za osiguranje kredita ... a ostalo... ne postoji ili ne znaju.

Pozdrav,


 
Odgovor na temu

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
..1-tull-pth.comindico.com.au.



+3 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!01.08.2006. u 08:49 - pre 214 meseci
Citat:
smsnet: @_djevojka_
Po tvojoj adresi vidim da si iz .au, ne znam da li si kredit trazila u .au ili u .srb ( ili kako vec )...


Bila sam u gostima i kod jednih i kod drugih. :) Btw .srb ne zvuci lose. Bar znaju odakle si. :)

Nemam neko pretjerano ocekivanje od sluzbenica/sluzbenika gdje god da odem, sem da su uljudni/kulturni. Ako znaju, super, ako ne znaju, predlozis im koga da pitaju, sacekas ili odes do druge osobe (ako sam na telefonu, zahvalim se, dovidjenja, ponovo okrenem isti broj, druga osoba se javi itd.).

Gledajuci da se dosta ljudi na njima istresa, kriveci ih za sve sto ne znaju ili sto bi trebali znati, lijepa rijec zaista dosta moze da ucini. Oni znaju samo onoliko koliko su ih ovi gore na vrhu spremili, mada dosta zavisi i od njihove samoinicijative - da budu dobri u poslu koji rade; zavisi sta im je motivacija. Jos ako dodas nadrndanog sefa/seficu, brrrr... Takodje, oni nisu tu da te opreme koji najbolji kredit da izaberes, nego da ti iznesu povoljne informacije u vezi njihovog kredita. Nema ljutis. :) Ako cute, to je super. Ja se nadam da to vrijeme koriste da razmisljaju o rjesavanju mog problema/nalazenju informacija kojih sam trazila. Znaci, ako samo odgovore na ona pitanja koja ih ja pitam (a imam i sta da ih pitam), ja sam happy. :) Sve ostalo je...bonus. :)

Svako je odgovoran za sopstveno finansijsko obrazovanje, pa ne bih ni nalazila shodno da mi oni prosvjetljuju put...'znate, Vi cete prvo otplacivati kamatu nama, pa tek onda Vas stan'. Ako vec dodjes u situaciju da mozgas o vecim stvarima, izvol'te sa bankarom, ili nekim sa vise iskustva, npr. zakazes poslovni sastanak sa menadzerom ogranka te banke. Varijacije na temu. Ne bih da te obeshrabrim, ali i kod njih ima rupa. Neki uopste ne prate vanjska dogadjanja, nego samo - sta se desava u njihovom sokaku. Nema savrsene usluge, savrsenog savjeta. Ima samo - znas/ne znas, kod koga mozes da saznas. Bar moj utisak.

Citat:

Najvishe me nerviralo to sto me pitaju kolika mi je plata, koliko imam kesha, ukuckaju to u neki formular i dobijem izvestaj "mozete dobiti od nas xxx EUR" od troskova spominju samo 1.5-2.5% banci i oko 2.5%nacinalnoj korporaciji za osiguranje kredita ... a ostalo... ne postoji ili ne znaju.

Pozdrav,


Pa nema sta da te nervira. Tako su im sefovi/shefice rekli, koju proceduru da postuju. Na svako pitanje kolika mi je plata itd., ja ih upitam kolika je njihova. :) Odmah uspostavimo dobru komunikaciju, pa se dodje drugim nacinom do informacija. Ako ne znaju troskove, nek' ih saznaju. Oni rade tu, pa mogu da se informisu. Uvijek mozes da sacekas pa da razgovaras sa nekim iznad njih. Ako i ovi ne znaju, sacekas dok i oni saznaju. Zato i kazem dobra knjiga pomaze. Ako ti slucajno kazu ili vidis da ima ogroman red - Neka drugi cekaju. I ti cekas. Dosao si sa ciljem, a izasao bi mnogo ranije da su sluzbenici obavjesteni. Za desetak sati njihovog rada, mogu da dobiju mnogo vise - tipa, koliko ce banka da ubire u kamatama tokom samo jedne godine. Ako im se to ne isplati, molim lijepo, ima banaka.

U vezi troskova: Trazi kopiju njihovog standardnog (generalnog) ugovora za nekretnine, pa ga procesljaj u detalj. Ako se tu navode neki drugi troskovi / pravila u nekim drugim brosurama te banke, procitaj i njih. Sad ces reci, prosao si cetiri banke, pa kako to da nema prave. Kad prodjes petnaest, vidis ko kakvu igru igra; jos ako dobijes pismenu ponudu - odneses kod konkurencije, i pitas koja je njihova najbolja ponuda. Mozda zvuci nemilosrdno da ih presretnes da gomilom pitanja, ali ako je to ono sto ti pomaze da naucis vise o njihovoj ponudi, nema zasto da im se izvinjavas. Valjda si dosao sa ciljem da obezbjedis sebi/svojoj porodici/firmi dobar kredit. Oni ce zaraditi iovako ionako.

Takodje, da ne ispadne jednostrano, moram da kazem da ima i divnih sluzbenika/sluzbenica. Samo sto se teze nalaze. :)
 
Odgovor na temu

smsnet

Član broj: 53593
Poruke: 129
*.xdsl.beograd.com.



+1 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!03.08.2006. u 11:46 - pre 214 meseci

Najnovije vesti.

Zovem danas banku i kazem
"kredit je xxx eur, na nnn godina imam yyy platu, rata ce biti zzz eur zanima me koliko cu posle 5godina ja dugovati banci, jer mislim da cu za 5godina imati kesha da otplatim kredit u celosti."
Devojka sa druge strane zice kaze "zao nam je gospodine, ali takvu racunicu Vam mozemo reci tek kada Vam uplatimo sredstva na racun"

Znaci, reci ce mi da prvo otplacujem kamatu ( i koliko ) tek kada me ulove u misolovku...

Kako da saznam tu informaciju?

Pozdrav,
Dejan

 
Odgovor na temu

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
..2-tull-pth.comindico.com.au.



+3 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!05.08.2006. u 13:57 - pre 214 meseci
smsnet, predlozila bih ti malo drugaciji pristup, jer ovaj prvi nije urodio plodom:

1. Nema puno koristi od telefona, sem ako nemas sposobnu/poznatu osobu koja ce odgovoriti na tvoj poziv. Ne mogu da te se otarase kad odes licno. Ovako si im bezimena osoba, nemaju neko lice da ti okace kada pricaju sa tobom, i vazniji su im klijenti koje vide uzivo - oni su im valjda zivi ljudi - ovi ostali - ko ih shisha.

2. Trebas da im navedes koji je to NJIHOV paket/plan za koji se raspitujes, i za koji trazis informacije. Znaci, da budes specifican.

Citat:
smsnet: Najnovije vesti.

Zovem danas banku i kazem
"kredit je xxx eur,

Sasvim ok.

Citat:

na nnn godina imam yyy platu,

Ovo zadrzis za sebe.

Citat:
rata ce biti zzz eur

E sad, jel' se ovo raspitujes za njihov plan gdje ce kamate biti fiksne tokom odredjenog vremena, ili za neciji drugi plan; ili ce kamate varirati? Sto specificnije pitanje, to bolje.

Citat:
zanima me koliko cu posle 5godina ja dugovati banci, jer mislim da cu za 5godina imati kesha da otplatim kredit u celosti."


Mozda da drugacije formulises pitanje, jer nije ti u cilju da im kazes da ces otplatiti taj kredit u cjelosti. :) Oni zaradjuju bas od tih kamata, pa da im kazes da nece od tebe imati prihoda stvara relativno negativnu sliku u startu. Znaci, nema tu incentive da se oni bas potrude kako da TEBI pomognu da im platis sto manje. Mozda da ih pitas koliko ces kredita otplatiti do tada ili koliko ces im (godisnje) platiti u kamatama? Ovo drugo je manje lican pristup, jer svodi raspitivanje cisto na cifre, nema emocija, cisto kalkulacija.

Citat:
Devojka sa druge strane zice kaze "zao nam je gospodine, ali takvu racunicu Vam mozemo reci tek kada Vam uplatimo sredstva na racun"


Vrijeme da odes u banku licno, razgovaras sa drugom sluzbenicom, trazis da razgovaras sa njenim menadzerom, odes u drugu filijalu (?) te banke, odes u sasvim drugu banku, ILI sam napravis amortizacionu tabelu uz pomoc informacija iz banke. Ne znam da li neko ima bolji prijedlog?

Citat:
Znaci, reci ce mi da prvo otplacujem kamatu ( i koliko ) tek kada me ulove u misolovku...


Pa ocigledno da ti nisi mis kada se aktivno raspitujes o informacijama, pa ne znam zasto sada sebe stavljas u tu poziciju.

Nemoj da te obeshrabri njihova nespremnost da ti izadju u susret.
 
Odgovor na temu

ulise

Član broj: 100578
Poruke: 6
*.ictp.trieste.it.



+5 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!13.09.2006. u 13:08 - pre 213 meseci
Mislim da je to stvar psihe ipak. Ljudi kazu ja gazdi poklanjam 75000 za 15 godina, ali izvinite, pa i on vama poklanja svoj stan na koriscenje, zar ne ? Izracunajte koliko cete pokloniti za 15 godina naftnoj, prehrambenoj i drugoj industriji ?!

 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.adsl.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!13.09.2006. u 14:40 - pre 213 meseci
Stambeni krediti su svugde takvi kakvi su...kad na kraju izracunas koliko si dao banci, vidis da si joj "poklonio" 50-150% vrednosti stana.
Navescu primer mog rodjaka iz Italije. Covek je bio podstanar od 1991 do 2001 u Milanu, stan u sirem centru grada (kao kad bi u BG bio na Vracaru), i 2001 odlucio da uzme kredit. Ne mogu da se setim da li na 15 ili 20 godina, no to i nije bitno u celoj prici, bitno je to sto je i njegova racunica da ce banci platiti gotovo jos jedan stan iste vrednosti. Cini mi se da stan vredi 120000 eur, a da ce banka dobiti 240000 eur. Stambeni krediti su uvek takvi kakvi su. Bilo bi idealno kad bi kamata bila 1% godisnje, ali to je ne moguce i ne postoji nigde u svetu.
Tako da nemojte da se zavaravate da smo mi EU da bi kod nas bilo mnogo bolje, odnosno mnogo lakse doci do stana.

Neko je cini mi se rekao treba videti prioritete slazem se...

Pitao bih pokretaca teme, kakav on kredit planira da uzme, odnosno kakav bi mu kredit dodelila banka. Da li je to kredit za kupovinu poslovnog prostora, ili pak cash kredit. Cisto da znam zasto je tako visoka kamata.
Nije mi jasno kako i pored tih prihoda i kapitala firme ni jedna druga banka vasoj firmi nije htela da odobri kredit. Da li je to neka rizicna delatnost u pitanju (ne morate da mi odgovorite ako ne zelite).

Sta uraditi u ovom slucaju. Ako kredit "morate" da uzmete, mozda je i dobra solucija da se uzme nekoliko manjih stanova za izdavanje, ali sam siguran da je najbolja solucija da se tih 100 hiljada eur ulozi u posao, ako je posao siguran (mada nista nije sigurno)
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.henleymediagroup.com.



+5 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!13.09.2006. u 15:28 - pre 213 meseci
Pa nije bas isto kod nas i u EU.

U UK su kamate: 5-6% + STAMP duty (za prosecan stan je 1%) + fiksni troskovi tipa procena stana, advokat, ... (ti fiksni troskovi ne prelaze 0.5% vrednosti stana). Takodje, vrednost nekretnine u proseku raste 5-10% godisnje.

Znaci nisu ko kod nas: 7% kamata + 2.5% osiguranje + 2.5% konverzija kursa + sudski troskovi + procena + ... = PUNO!
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.adsl.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!13.09.2006. u 17:34 - pre 213 meseci
Mozda je u UK povoljnije, ali ponovo kad sve zbrojis, ti banci "poklonis" (pod znacima navoda) jos jedan stan.
Cini mi se da je to kljucno, sto je neko napisao pre, kljucno je razbiti tu mentalnu barijeru.

Definitivno koliko god stambeni kredit bio povoljan ti banci "poklanjas" bas 50-70% vrednosti tvog stana, a uglavnom oko 100% vrednosti.

Jedino treba videti kakva je mogucnost oko kupovine stanova na kredit pa da ih izdajes i da od toga pokrivas ratu za kredit, to je ipak neko relativno sigurno ulaganje u buducnost.

Recimo bas u Italiji je pre 10-tak godina bilo "popularno" (pod znacima navoda ponovo) uzimanje velikih kredita da kupis stambenu zgradu sa 10-15 stanova i da tu zgradu izdajes i pokrivas ratu za kredit. Mozda je to tamo popularno i sada.
 
Odgovor na temu

Trikki

Član broj: 75366
Poruke: 94
*.pool8260.interbusiness.it.



+1 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!13.09.2006. u 19:20 - pre 213 meseci
Po meni najvaznije je znati kolika ce rata biti i da li je prihvatljivo. Banke uglavnom daju da to bude oko 1/3 plate, a mozete kombinovati i sa supruznikom. Ono sto mnoge ljude najvise zezne je upravo visina rate. Npr. imali ste kiriju od 400 evra, a rata vam je sada 600 evra ali vi nemate kud i to tako 10, 15 godina. A troskovice samo rasti, deca, pa godine/bolest...

Ja placam stan 400 evra, a 400 odvajam za stednju. Za deset godina ja cu gazdarici dati 48,000 evra, ali isto toliko cu i ustedeti. Dakle 48,000 odlazi u nepovrat, ali banci bi takodje na ime kamata platio skoro 40,000. Dakle, za "samo" 8000 evra ja imam slobodu, da odem u mozda manji stan, da promenim lokaciju, a pored toga imam solidnu ustedjevinu pa mogu mozda i da obrnem novac za svaki slucaj, mogu da uzmem sabbatical, moze dosta toga...


Tu verras, tu te reconnaitras !
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!14.09.2006. u 06:48 - pre 213 meseci
Banci ne poklanjas nista. Njima placas za uslugu pozajmice para. Kamata je takva kakva je i tu se nista ne moze promeniti. Stvar je samo naci najpovoljnije uslove.

Pare koje das stanodavcu zaista bacas, jer ti njemu samo placas uslugu najma stana i od toga ti nista ne ostaje. Kada uzmes kredit, bar otplacujes stan i on ti na kraju ceo ostane.

Najpovoljniji krediti su oni uz subvenciju drzave. Dobra stvar je sto ti krediti nisu nedostupni, i ne trebaju veze da ih dobijes. Potrebno je samo da se ispune svi uslovi.

Najveci prolem su pocetni troskovi. Banka ti uzme 2.5% vrednosti kredita na ime obrade kredita, sto je cista pljacka, s obzirom da ti vec naplacuju uslugu kreditiranja kroz rate. Drzava ti takodje uzme 2.5% na ime njene obrade kredita. Onda ti uzmu jos 5% za prenos vlasnistva, a tu su i razni spoljni strucnjaci da ti uzmu novac za svaki dokument koji moras da obezbedis. I na kraju, ceka te i kursna razlika. Sada izgleda povoljno sto je kurs dinara visok, ali kada se okreen curak, onda se hvatas za glavu.

Uz to kredit je veliki rizik. Sta ako recimo dozivis sobracajku pa se po bolnici razvlacis 6 meseci? Za to vreme nemas dovoljno novca da otplacujes rate, a banke interesuje samo da placanje budu redovna. Ocas posla mozes da ostanes bez stana.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!14.09.2006. u 08:04 - pre 213 meseci
Ja bih se strpeo sa tim stambenim kreditima u Srbiji jos jedno par godina, jer ce kamate svakako ici dole, a ekonomija ce se stabilzovati tako da nece biti naglih promena kursa.

Citat:
Broker
Uz to kredit je veliki rizik. Sta ako recimo dozivis sobracajku pa se po bolnici razvlacis 6 meseci? Za to vreme nemas dovoljno novca da otplacujes rate, a banke interesuje samo da placanje budu redovna. Ocas posla mozes da ostanes bez stana.


Pa pazi - u najgorem slucaju ces izgubiti taj stan sto imas, ali opet - i da se razbolis 6 meseci a najmis stan od nekog isto tako ces biti na ulici, zar ne? Jedina razlika je sto ces za kreditiran stan izgubiti nesto vise novca, ali opet - taj rizik postoji ali je krajnji ishod imanje stana za razliku od najma :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

petkons
Branislav Petkovic
Novi Sad

Član broj: 68856
Poruke: 42
..tat.136.116.87.in-addr.arpa.



+13 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!14.09.2006. u 14:20 - pre 213 meseci
Ja sam uzeo stambeni kredit pre dobrih 16 meseci, i od tada ga redovno otplaćujem.

Imam jedan savet za pokretača teme: Nađite banku koja daje stambeni kredit, a da uslov nije da se plata prima preko njih. Tada je dovoljno da doneseš platne liste za prethodnih 6 meseci, i to treba da bude dovoljan dokaz kolika ti je plata. Ja sam svoje platne liste sam napravio i overio na sumu koja je dovoljna za dobijanje kredita. Varijanta da zovu i privere platu je nemoguća: Tajnost plata je zagarantovana, i niko nema pravo da preko telefona pita kolika vam je plata. Jedino što mogu da urade (a i uradili su) je da zovu i provere da li ste zaposleni tamo gde piše da jeste (a firma je vaša, i koga će da zovu...) Znači sa ovim sam rešio dovoljnu platu da mi odobre kredit, a i ono da je maksimalno opterećenje 50% plate. Šta je to njih briga, ako redovno plaćate rate... i ako imate izvore finansiranja koji će to obezbediti... A ako ne, imaju dovoljno obezbeđenje: hipoteka na taj stan, osiguranje tog istog stana vinkulirano na banku, osiguranje života takođe vinkuliranu na banku...

Znači, tražite klasični stambeni kredit ali kod banke kod koje ne mora da se prima plata. Pre 16 meseci je tako moglo, verovatno može i sada.

I još nešto: mene je u banci gde sam uzeo kredit prijatno iznenadilo to što nisam morao da konvertujem devize i da imam troškove tog tipa. Isplatili su ljudima od kojih sam kupio stan sve u devizama u kešu, a ja nisam imao nikakvih troškova oko toga. A otplata rate kredita je po srednjem kursu iz novina na dan kada se plaća rata...
 
Odgovor na temu

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!14.09.2006. u 16:00 - pre 213 meseci
Evo red je da se javim da kazem sta smo uradili.

Nismo na kraju kupili stan, nismo uspeli da nadjemo uknjizen na lokaciji koju smo mi hteli.
Iz banke su nam dali krajnji rok 1. septembar i to je to.

petkons, puno hvala na ovim informacijama koje nisam znala. Mozes li da mi kazes kako si sam napravio platne liste? Ja sam vlasnik i direktor svoje firme, ali mi je plata oko 15.000.
 
Odgovor na temu

petkons
Branislav Petkovic
Novi Sad

Član broj: 68856
Poruke: 42
..tat.136.116.87.in-addr.arpa.



+13 Profil

icon Re: Dobili stambeni kredit!15.09.2006. u 10:43 - pre 213 meseci
Ako već praviš za sebe platnu listu svaki mesec, i samim tim vršiš isplatu plate sebi, šta te sprečava da napišeš platu kolika je potrebna? To je za banku jedini validan dokument o visini plate. Dakle napraviš jednu stvarnu listu za isplatu, i drugu za banku. Jednostavno, i funkcioniše.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Dobili stambeni kredit!

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 38405 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.