Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2485670 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

plajos
Lajos P.
Home
Home
Mol

Član broj: 313966
Poruke: 24
*.cable.adacity.net.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.04.2013. u 15:00 - pre 134 meseci
Molim Vas i meni na email ime firme koja prodaje te TP?
Ja sam novi ovde i planiram ugradnju Vazduh-Voda TP.
Hvala unapred
 
Odgovor na temu

plajos
Lajos P.
Home
Home
Mol

Član broj: 313966
Poruke: 24
*.cable.adacity.net.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2013. u 10:59 - pre 134 meseci
Hvala na brzom odgovoru, cujemo se uskoro...
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2013. u 21:18 - pre 134 meseci
Posle skoro milijardu godina (a mozda i nesto vise), doslo je do nekog razvoja situacije u izgradnji nase kuce, barem u najavi. Nisam hteo da se javljam ranije kako me neki ne bi prozivali jer sam u planu nabavke TP vec 100 godina, pa da im ne kvarim temu sa svojim postovima.... ovo je sve, naravno, sarkasticno..... i namenjeno samo osobama kojima je smetalo, a svima ostalima se izvinjavam zbog citanja ovog dela posta.

Prvo pitanje: koga angazovati da uradi proracun klimatizacije kuce? Imate li kakvu preporuku? Koliko moze da kosta taj projekat?

Drugo pitanje: na osnovu proracuna najverovatnije cemo se odluciti za geotermalne sonde. Ima li ko preporuku firme koja se time bavi? Okvirna cena?

Za pocetak toliko, a moze i meni u poruke ime te firme za koju se svi raspituju.

Zahvaljujem.

pozz

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

kwarc
programer
kod kuce

Član broj: 314104
Poruke: 1
*.cable.adacity.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.04.2013. u 13:27 - pre 134 meseci
Molim vas da posaljite i meni kontakt te firme na pp.

Hvala vam unapred!
 
Odgovor na temu

plajos
Lajos P.
Home
Home
Mol

Član broj: 313966
Poruke: 24
*.cable.adacity.net.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.04.2013. u 17:20 - pre 134 meseci
Poštovani,

zna neko jeftinije rešenje za puffer (rezervoar) od 300-400 litara,

po mogućnosti da je pod pritiskom sistema da ne bi trebalo ugrađivati

izmenjivače!!!! Ito za gore spomenute vazduh-voda toplotne pumpe!

Unapred hvala za optimalno rešenje

 
Odgovor na temu

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.04.2013. u 11:00 - pre 134 meseci
Rezervoar od 300-400l???Po meni,jedva da se i može nazvati rezervoarom.Ispod 1000l sve je smešno.
 
Odgovor na temu

plajos
Lajos P.
Home
Home
Mol

Član broj: 313966
Poruke: 24
*.cable.adacity.net.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.04.2013. u 12:26 - pre 134 meseci
nemoj da potcenis, to je samo za kuvanu rakiju!!!!

inace slazem se ali mi treba samo za puffer kod TP...

inace je postojece grejanje, zidno, podno, cak i radijator na gasna pec

trazim informaciju gde je najjeftinije (ne mora biti izolovano)

pozz Lajos

 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
217.65.196.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.05.2013. u 12:49 - pre 133 meseci
Tražeći novu klimu, slučajno sam otkrio da novosadska firma Attos koja je i uvoznik, pored Gree klima nudi i njihove toplotne pumpe.

http://www.attos.rs/green_harbur.html

Inace i ozbiljna beogradska firma ACS nudi i Gree klime, i toplotne pumpe.

http://www.acs-klime.rs/Toplotne_Pumpe_vazduh-voda_11-16Kw.php

http://www.acs-klime.rs/GREE_Jade.php

VERSATI GRSCQ16Pd / Na-M(I) · Cena:3948 €

Gree Versati INVERTER spoljna jedinica i Hidro unutrasnja jedinica
Trofazno napajanje 380V.Pomoćni el.grejači od 3-9kW.
Opseg rada u grejanju -20C GREJE / HLADI

Mislim da smo konacno na pragu resenja TP.

Brošure o TP:

http://www.btmalta.com/user_files/19/cac-2013.pdf
http://greemalta.com/products/...rsati--Air-to-water-Heat-Pump-

Sto se klima tiče, moj best buy- za oko 30,000din izbor su 2 Gree klime:

http://www.acs-klime.rs/GREE_Jade.php
http://www.eponuda.com/klime/v...35gek-klima-uredaj-cena-220081

PS: od Attosa čekam cenu; ovu Vivax klimu proizvodi Gree.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.dynamic.stcable.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.05.2013. u 18:31 - pre 133 meseci
E pa @cokacunami, ti ćeš da studiraš još neko vreme...
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
217.65.196.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.05.2013. u 05:47 - pre 133 meseci
Rado sinovac, al sumnjam.

Ja doguro do Msc.Eng. al neverujem da ce mi Sv. Pera dati fore za dalje studije.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.dynamic.stcable.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.05.2013. u 06:28 - pre 133 meseci
@cokacunami, mišljah na termo pumpe...
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
217.65.196.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.05.2013. u 11:18 - pre 133 meseci
Zrnicu kućo,

Mnogo su ti skupe reči. Ajd pomozi malo da te razumemo.

I da znaš, nemam plitku matericu, al sam ćoškast.
 
Odgovor na temu

Dominator08
Beograd

Član broj: 204089
Poruke: 224
95.180.115.*



+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.05.2013. u 18:49 - pre 133 meseci
Pozdrav svima!

Čitam ovu temu nekoliko dana zanimajući se za toplotne pumpe, s tim da su meni potrebne za poslovni a ne stambeni prostor. Prostor ima oko 2000m2, i trenutno se zgrada greje na naftu što čini troškove izuzetno visokim. Ja bih voleo da uštedim na grejanju ukoliko je to moguće, a siguran sam da jeste, pa bih voleo da čujem neki savet od vas..
Zgrada se nalazi u Pančevu pa postoje mogućnosti bušenja bunara, ali mi je čovek koji se bavi time rekao da to nije izvodljivo zbog niskih temperatura i da bi moralo da se dogreva na neki način. Tek čitajući ovu temu sam video da postoje TP tipa vazduh-voda što bi meni najviše i odgovaralo. Razmišljao sam i o grejanju na pelet, ali bih više voleo da novac uložim u nešto pametnije što će se isplatiti na duži rok, a toplotne pumpe vidim kao bolju investiciju.

Naravno, ne očekujem da mi neko putem interneta reši ovaj problem ali mi je svaki savet dobrodošao, bilo šta što me može i usmeriti na neku stranu pa da se raspitam dalje, a vidim da se neki od članova i bave prodajom TP pa bi i neka ponuda koristila..

U zgradi koju je potrebno grejati se nalazi većinom PVC stolarija, nisam siguran da li postoji neka izolacija na zgradi pošto je dosta stara.. zgrada ima 2 sprata i grejanje je na radijatore..

Da li je neko imao iskustva sa grejanjem većih prostora na toplotne pumpe?
aj ostavicu ovako...
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
176.106.126.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.05.2013. u 06:21 - pre 133 meseci
Što se tiče veličine objekta to nije problem zagrejati pa sve i da je veća kvadratura. Ako si čitao naše postove mogao si primetiti da jedan od zajedničkih zaključaka koji smo u globalu doneli je taj da objekat mora biti dobro izolovan kako bi uopšte imalo smisla grejati ga TP. Tada ćeš moći ga grejati sa nisko temperaturnim režimima , tj nećeš terati kompresor da dugo radi i na taj način troši struju. Dobro je pitanje da li sa postojećim radijatorima možeš da ugreješ objekat s obzirom da sa toplotnom pumpom nećeš imati tako visok stepen temperature vode kao sa naftom. Ako je sistem star verovatnoi je projektovan na režim 90/70 dok se kod toplotnih pumpi neperporučuje zagrevanje vode na veće temperature od 55. Idealno je negrejati vodu sa TP ni iznad 45 tj koristi 35 kako bi ostvario najbolji efekat. Tako da ti se to može javiti kao prvi problem. Moj savet ti je da prvo izoluješ objekat.
Ovaj majstor što ti je rekao da je bunarska voda hladna i da bi je nekako trebalo dogrejati ustvari nije shvatio način rada TP. Ovom vodom se ne greje objekat već se ona predaje freonu da ispari i tako počinje ciklus rada. Važan je konstantan dotok vode u jedinici vremena (lit. po sec.) a poželjno je da ima što veću temperaturu. Na poslednjem objektu koji sam ja radio ima 13.9 C što je OK.
Uvek postoji naravno i vazduh / voda varijanta koji smo ako se ne varam zaključili da je za sada najjeftinija varijanta za izvođenje a i dosta dobra za ove naše predele pošto nemamo neke extra niske temperature barem ne duži vremenski period.
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
217.65.196.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.05.2013. u 06:35 - pre 133 meseci
Da dopunim Gavru:

Najpamtnije ti je da ti strucnjak proracuna izolaciju tako, da mozes da koristis postojece radijatorsko CG.

Sa zidom od siporeksa i 8 cm stiropora, i 15-20 cm stiropora na plafonu, temp. tople vode u mom radijatorskom CG je 95% vremena 32-35C.
Radijatori su Al Globalovi, i NISU VELIKI.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.05.2013. u 07:35 - pre 133 meseci
Evo i ja da dodam nesto posto je to na mom terenu.
Voda u Pancevu je u proseku 16c i ima je koliko hoces,i posto znam kakvi sve frizider majstori prave i prodaju tp i kakve buse bunare ovakvi odgovori me uopste ne iznenadjuju.
 
Odgovor na temu

Dominator08
Beograd

Član broj: 204089
Poruke: 224
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.05.2013. u 13:31 - pre 133 meseci
Hvala svima na odgovorima i izdvojenom vremenu!

Citat:
Gavara:Ako si čitao naše postove mogao si primetiti da jedan od zajedničkih zaključaka koji smo u globalu doneli je taj da objekat mora biti dobro izolovan kako bi uopšte imalo smisla grejati ga TP.


Svakako, to sam shvatio da mora da se uradi i mislim da bi i pored ulaganja u izolaciju i adaptaciju same zgrade mogao da ustedim pa sam sa tom namerom postavio pitanje.

Citat:
Gavara:
Dobro je pitanje da li sa postojećim radijatorima možeš da ugreješ objekat s obzirom da sa toplotnom pumpom nećeš imati tako visok stepen temperature vode kao sa naftom. Ako je sistem star verovatnoi je projektovan na režim 90/70 dok se kod toplotnih pumpi neperporučuje zagrevanje vode na veće temperature od 55. Idealno je negrejati vodu sa TP ni iznad 45 tj koristi 35 kako bi ostvario najbolji efekat. Tako da ti se to može javiti kao prvi problem. Moj savet ti je da prvo izoluješ objekat.


Covek koji je zaduzen za odrzavanje grejanja mi kaze da je temperatura vode na izlasku iz kotla 60C. Samo kada su temperature izuzetno niske onda se povecava temperatura za desetak stepeni..
Ako je idealno da TP radi na 35C da li to onda sigurno znaci da bi morali da povecavamo broj radijatora (ili nekih drugih grejnih tela?) ili teoretski postoje sanse da se sa odgovarajucom izolacijom zadrzi postojeci sistem radijatora?

Citat:
Gavara:
Ovaj majstor što ti je rekao da je bunarska voda hladna i da bi je nekako trebalo dogrejati ustvari nije shvatio način rada TP. Ovom vodom se ne greje objekat već se ona predaje freonu da ispari i tako počinje ciklus rada. Važan je konstantan dotok vode u jedinici vremena (lit. po sec.) a poželjno je da ima što veću temperaturu. Na poslednjem objektu koji sam ja radio ima 13.9 C što je OK.


Mozda se ja nisam dobro izrazio, covek je rekao da bi moglo da se greje sa TP tipa voda - voda ali da bi tokom perioda niskih temperatura bilo problema tj da bi moralo da se dogreva na neki nacin, to je ono sto sam video citajuci ostale postove da je tacno i da ljudi obicno koriste el. grejac za tako nesto..

Ono sto sam video na ovoj temi je da TP tipa voda - voda imaju bolji COP,
pa me zanima da li bi mi savetovali da onda idem na tu opciju (ako je vec temperatura vode, kao sto kaze mali genije, 16C) ili na vazduh - voda? Radije bih dao vise novca u startu pa da kasnije bude isplatljivije nego obrnuto.


Citat:
cokacunami: Da dopunim Gavru:
Najpamtnije ti je da ti strucnjak proracuna izolaciju tako, da mozes da koristis postojece radijatorsko CG.


Da li postoji neka firma za preporuku koja se bavi tim strucnim proracunima ili odredjeni pojedinci? I to bi mi znacilo..

Citat:
mali genije:
Voda u Pancevu je u proseku 16c i ima je koliko hoces,i posto znam kakvi sve frizider majstori prave i prodaju tp i kakve buse bunare ovakvi odgovori me uopste ne iznenadjuju.


Hvala na informaciji!




aj ostavicu ovako...
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.05.2013. u 15:01 - pre 133 meseci
Izolacijom i adaptacijom ćeš postići da sa istim grejnim telima koristiš manje temperaturne režime jer 60 C izlazne temp. je već dosta visoka za TP a preko toga sve je uzalud.
Treba ti za radijatore temp 45C kao idealna ako je ikako moguće a da radijatori nebudu ogromni.
Voda kao izvor je pouzdana tokom cele godine i nema većeg uticaja na pad kapaciteta TP u zavisnosti od godišnjeg doba.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.05.2013. u 18:54 - pre 133 meseci
Ima ko u Pancevu da ti uradi proracun to nije problem,gavara je opiosao sta bi trebalo odraditi
i jos definisati dal je radionica u pitanju ili kancelariski prostor.
 
Odgovor na temu

bata13
kecman mladen
serviser
original.com
zemun

Član broj: 308206
Poruke: 5
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.05.2013. u 21:12 - pre 133 meseci
pratim ovaj forum dugo ali se nisam ukljucivao u razgovor molio bi ako mozeda mi se posalje kontakt za te md toplotne pumpe posto ne mogu slati meilove hvala pozdrav svim forumasima
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2485670 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.