Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2487002 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.12.2013. u 18:50 - pre 125 meseci
Napisao sam ti da je 30C ali ti ne citas pazljivo,ali vidi moj AT Je debela betonska kosuljica izolovana prema zemlji I zidovima tako dasu mi svi dubici iz AT-a zracenje prema gore I to je ono sto meni treba u kuci.Odrzavanje se svodi na povremeno ciscenje metlom sto se I inace radi sa svim podovima a nadzivece I mene I tebe I nase naslednike



Tihi,nebih ja da sam na tvom mestu tako olako donosio zakljucak da neko laze na forumu u vezi potrosnje.Zamisli da tvoja TP umesto na spoljnoj temp. radi konstantno u rasponu izmedju 11-12C bez obzira kolika je spoljna temp. I da od nje zahtevas samo 30C za podno grejanje, a moja tako radi.Naravno da ne moras da verujes u moja pisanija,zato te ja evo pozivam da budes moj gost I da se licno uveris a ja cu se truditi da ti budem dobar domacin.Jedino sto trazim od tebe je da po povratku u NS na ovom forumu verno opises ono sto si video.pozz

[Ovu poruku je menjao sasalabud dana 24.12.2013. u 07:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa25.12.2013. u 18:48 - pre 125 meseci
Da se sad ne citiramo previše i merimo čiji je veći...
Ako se računa potrošnja za celu zimu onda je prosečna zimska temperatura u NS +5*C. Na toj temperaturi ova moja TP ima poštenih oko COP=3 za izlaznu vodu od 45*C. Ono COP=2 je bilo na prosečnih 0*C za 24h i za vodu od 55*C. Inače, cele prošle zime je bilo oko 20 dana sa prosečnom temp (za 24h) manjom od 0*C.
U zadnjih 5 dana potrošio sam
Temp----VT---NT---Ukupno
3,36-----30---28----58
3,08-----29---28----57
5,59-----32---29----61
4,52-----11---29----40
5,89-----13---28----41

Toliko o odnosu pola:pola za VT:NT.
I ja sam mislio da je bilo toplije ovih dana ali izmereno je ovako. Doduše, birao sam da budem na suncu, a merač je u hladu, pa valjda odatle takav utisak. Ili smo željni sunca.

Poboljšanje je posledica i snižavanja temperature polazne vode jer sada noću grejem bez ograničenja (možda i tu ima prostora za poboljšanje) a danju do 40*C. Prvih dana sam grejao do 55*C i trošio oko 70kw/dan.

Ako bih nešto opet investirao, pre bi bilo 1000evra u radijatore duplo veće površine čime bih smanjio temperaturu vode sa 55 na 42*C na spoljnjih -20.

Saša, ne znam zašto se osećaš prozvanim. Svaka TP bi na ulaznih +12*C a izlazne temp vode od +35*C, trebala da ima stvarni COP=4 (renomirane pišu i veći). Ja sam samo procenio da mi se ne isplati uložiti 1600evra za bunar i potapajuću pumpu za tih oko 5*C razlike (obično je temperatura u bunaru +12/+7 tj prosečna +10*C a temp vazduha je +5*C) i nešto bolju iskoristivost i ekonomičnost. Ti uzimaš iz zemlje i kad bi pustio TP da stalno radi dobio bi prosečnu polaznu temperaturu od oko +10*C.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa26.12.2013. u 04:19 - pre 125 meseci
Ne moze stalno da radi.Nakon 40min.rada temp. dolazne vode padne sa 12 na 10C a uslovi su sada postavljeni tako da kada padne na 10 iskljucuje kompresor I onda je potrebno oko 60min.da se sonda regenerise na 12C,ali to se u kuci uopste ne oseca jer su podovi istemperirani na 23C.Cak se ne oseti ni kada termostati sa sondama u kosuljici izmere 23,5 I onda se iskljucuje jedan od uslova za rad TP a to je da kuca trazi grelanje.Tada su pause mnogo duze I traju oko 3 sata za koje vreme temp. u kosuljicama padne sa 23,5 na 22,5 .Termostati koje sam upotrebio su namenski bas za podno grejanje I imaju histerezis od 1C.To je tako fabricki I ne moze se menjati ali se to ne odrazava na temp.ambijenta,ja bar ne osecam I nebi ni znao kad nebih video sta pise na displeju.Kad se malo primire ove proslave pisacu I ja stanje brojila sad ne mogu stalno rade rerne I ves masina tako da nebih dobio pravu sliku a nisu ovo ni spoljne temp. koje su interesantne
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa26.12.2013. u 04:20 - pre 125 meseci
Ne moze stalno da radi.Nakon 40min.rada temp. dolazne vode padne sa 12 na 10C a uslovi su sada postavljeni tako da kada padne na 10 iskljucuje kompresor I onda je potrebno oko 60min.da se sonda regenerise na 12C,ali to se u kuci uopste ne oseca jer su podovi istemperirani na 23C.Cak se ne oseti ni kada termostati sa sondama u kosuljici izmere 23,5 I onda se iskljucuje jedan od uslova za rad TP a to je da kuca trazi grelanje.Tada su pause mnogo duze I traju oko 3 sata za koje vreme temp. u kosuljicama padne sa 23,5 na 22,5 .Termostati koje sam upotrebio su namenski bas za podno grejanje I imaju histerezis od 1C.To je tako fabricki I ne moze se menjati ali se to ne odrazava na temp.ambijenta,ja bar ne osecam I nebi ni znao kad nebih video sta pise na displeju.Kad se malo primire ove proslave pisacu I ja stanje brojila sad ne mogu stalno rade rerne I ves masina tako da nebih dobio pravu sliku a nisu ovo ni spoljne temp. koje su interesantne
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa26.12.2013. u 11:53 - pre 125 meseci
Vidi Tihi, imam prijatelja koji je ziveo u svedskoj 25g.Sestra mu je jos uvek tamo I prosle godine je bio kod nje I gostima desetak dana.TAMO JE VIDEO STA RADE SVEDJANI ZADNJIH 3-4god.Pre su uvece potpuno iskljucivali gradsku toplanu a ujutro ukljucivali.Sada uopste ne iskljucuju ali su smanjili temperature sa 60 na 40C a radijatori po stanovima su ostali isti I to dobro funkcionise,stanovi su topli I ljudi zadovoljni.Svedjani su se dobro preracunali I nasli da im se tako vise isplati.POkusaj I ti ne kosta te nista pre nego sto investiras u nove radijatore,kad to njima funkcionise sto nebi I kod tebe.Znaci isti radijatori,temp. sa 60 na 40 I radi bez prekida I kaze to ima bolji efekat nego kad su nocu gasili
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.12.2013. u 13:32 - pre 125 meseci
To je činjenica i ja nikada noću nisam gasio grejanje. Smanjujem za oko 1*C (na 21.5) i ujutru u 5 vraćam na režim 22.4 + -0.2*C. Tako mi se potrošena energija nadoknadi dok još traje niža (noćna) tarifa.
Taj 1*C se dosta oseti i spavanje je mnogo prijatnije nego kad sam držao 24h istu temperaturu.
Radijatori su svakako rešenje zbog većeg COPa TP. Ali tek kad ovi odu u večna lovišta (napuniše 20g, ali daj Bože da rade još dugo).
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Rodni kraj
Ahmet Mehic
knjigovodstvo
Intermetzo
Holandija

Član broj: 320135
Poruke: 2
*.cm-7-6a.dynamic.ziggo.nl.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.12.2013. u 16:53 - pre 125 meseci
Postovanje,

Sve sam procitao o toplotnim pumpama (trajalo je danima) i mnogo sam naucio i saznao. Uz ponajvecu pomoc ovog foruma i par izuzetnih strucnjaka na ovom forumu sam odlucio da cu ugraditi vazduh-voda ali mi treba vasa pomoc.

Koja bi snaga toplotne pumpe trebala da bude:
- kuca prizemna nekih 82 m kvadratnih, podno grijanje, zid standardni suplji blok, 10 cm stiropor (Austrijski) na vanjskoj strani, veliki tavan (u buducnosti moze polsovni prostor) po gredama podaskano sa folijom za krov, izmedju greda 10 cm staklene vune, preko 2 cm stiropor, paropropusna folija i regips. Kotlovnica u sklopu kuce nekih 10 m kvadratnih.

Interesuje me da li moze (i da li je pametno) vanjska jedinica toplotne pumpe da se stavi u kotlovnicu?

Hvala vam unaprijed.
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
*.cpe.vektor.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.12.2013. u 19:53 - pre 125 meseci
Citat:
Rodni kraj: Postovanje,

Sve sam procitao o toplotnim pumpama (trajalo je danima) i mnogo sam naucio i saznao. Uz ponajvecu pomoc ovog foruma i par izuzetnih strucnjaka na ovom forumu sam odlucio da cu ugraditi vazduh-voda ali mi treba vasa pomoc.

Koja bi snaga toplotne pumpe trebala da bude:
- kuca prizemna nekih 82 m kvadratnih, podno grijanje, zid standardni suplji blok, 10 cm stiropor (Austrijski) na vanjskoj strani, veliki tavan (u buducnosti moze polsovni prostor) po gredama podaskano sa folijom za krov, izmedju greda 10 cm staklene vune, preko 2 cm stiropor, paropropusna folija i regips. Kotlovnica u sklopu kuce nekih 10 m kvadratnih.

Interesuje me da li moze (i da li je pametno) vanjska jedinica toplotne pumpe da se stavi u kotlovnicu?

Hvala vam unaprijed.


Ja moju kucu od 170 m2 sa radijatorima grejem sa TP vazduh voda Vitocal 200-S od 8 kW uspesno evo vec trecu godinu a izolacija je 5 cm stiropora i pvc stolarija. Tvoje podno grejanje je jos manje zahtevno.

Nije moguce da spoljna jedinica bude unutra jer je njoj potrebna velika kolicina vazduha koji mora da "preradi" pri cemu izduvava dosta hladniji vazduh.

Uzgred, obrati dobro paznju gde ces da postavis spoljnu jedinicu da ti se ne desi kao meni da moras da je premestas jer je komsiji posle 3 godine poceo da smeta bas taj hladan vazduh koji mu je duvao u bastu. Srecom imao sam dobru podrsku koja mi je taj problem uspesno i brzo resila...



 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.12.2013. u 20:47 - pre 125 meseci
izgleda Tihi da nisi dobro procitao.Napisao sam da su smanjili temp. vode koju salju u radijatore sa 60 na 40C a nisu menjali odnosno nisu povecavali povrsinu radijatora.


Rodni keaj, odgovor na tvoje pitanje je ne moze spoljna jedinica u kotlarnici,inace tvoja kuca je iste kvadrature kao I moja samo ti imas bolju izolaciju.Kod mene je 5cm stiropora.Za tvoju kucu treba TP do 8kW I to sa rezervom snage.Nisam video da se takve nude na trzistu sve je uglavnom vece snage.Svoju TP sam sam pravio,uz pomoc jednog momka koji be bavi feshladnim uredjajima jer za taj posao su potrebni I posebni alati I oprema I najvaznije je znanje I iskustvo iz te oblasti.Za TP koja tebi treba obrati se Sunfan-u ,on je skoro imao takve TP ako nije sve rasprodao ili kupis jednu klimu 18-24-vorku I jedan plocasti izmenjivac od 20 ploca I zoves da ti montiraju spolnu jrdinicu na spoljni zid kotlernice I to na suncanu stranu a pl. izmenjivac u kotlarnici umesto unutrasnje jedinice klime,onda plocasti izmenjuvac preko cirkulacione pumpe na instalaciju podnog grejanja.

U mom slucaju tek tada su nastale prave muke jer za dve godine traganja po raznim forumima kao sto ti sada radis,nisam uspeo da saznam ama bas nista konkretno,sve je to nesto uopsteno,povrsno I na kraju nista.Uglavnom to ljudi ni ne znaju a oni koji znaju nece da kazu.Mene je ideja TP privukla zbug onih velikih COP-ova I sada me interesuje rad TP samo sa majvecim COP-om.Zadnjih desetak dana kako sam je pustio u rad borim se sa COP-ovima I evo danas mogu da kazem da se osecam kao pobednik.Ne znam sa kojim COP-om moja TP radi niti mogu to da izmerim ali sam uspeo da ukapiram zakonitosti kako to radi I evo danas izmereno na strujomeri potrosnja za celu kucu dakle I TP I normalna upotreba svih uredjaja osim rerne I ves masine,za 24 sata 15kW I jos postoji prostora za poboljsanja koja ce doprineti vecem COP-u.Prvo sto cu uraditi je da cu dodati jednu spoljnu jedinicu vazduh-freon jer evo zadnjih desetak dana spoljna temp.je veca od temp vode koju ja dobijam iz zemljane sonde a to automatski znaci vise COP-ova.Pisacu dalje
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.12.2013. u 07:41 - pre 125 meseci
Niste u pravu. Mi imamo modele od jedne nemačke firme koja je u našem konzorcijumu, koji se montiraju u prostoriji. Jednostavno jedan kanal vuče svež vazduh koji daje pumpi energiju , dok drugi kanal baca otpadni vazduh.
Ako mi neko objasni kako se ovde postavljaju slike, mogu vam nakačiti da vidite.
Najmanja snaga koju mi imamo za ove je 6 KW
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.12.2013. u 15:39 - pre 125 meseci
Gavro talo sa kanalima mozes svaku da montiras
slike mozes da postavis preko shakscope-a
 
Odgovor na temu

Rodni kraj
Ahmet Mehic
knjigovodstvo
Intermetzo
Holandija

Član broj: 320135
Poruke: 2
*.cm-7-6a.dynamic.ziggo.nl.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.12.2013. u 16:36 - pre 125 meseci
Hvala vam na brzim odgovorima i pomoci.
Ako moze jos nesto da upitam.

Posto imam i ja "dorog komsiju" bas na 2-je strane (zapad i sjever) kuce gdje sam mislio da postavim vanjsku jedinicu interesuje me koliko daleko dostize hladni izlazni zrak, posto imam 4 m sa 1e strane a sa druge oko 1 m s tim sto ovo puse na sokak moga komsije.

Koliko mogu max. udaljene biti vanjska i unutrasnja jedinica tako da bih isao na suncanu stranu?

Ne bih da pravim pumpu, jer tu treba malo vise znanja ili imati nekoga takvog u blizini a nisam takav i nemam nekog ko se razumije u to.

Zamolio bih vas Gavara za te unutrasnje pumpe (8 KW) da mi posaljete na mail, naravno sa specifikacijama i cijenama.

 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
*.cpe.vektor.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.12.2013. u 19:42 - pre 125 meseci
Citat:
Rodni kraj: Hvala vam na brzim odgovorima i pomoci.
Ako moze jos nesto da upitam.

Posto imam i ja "dorog komsiju" bas na 2-je strane (zapad i sjever) kuce gdje sam mislio da postavim vanjsku jedinicu interesuje me koliko daleko dostize hladni izlazni zrak, posto imam 4 m sa 1e strane a sa druge oko 1 m s tim sto ovo puse na sokak moga komsije.

Koliko mogu max. udaljene biti vanjska i unutrasnja jedinica tako da bih isao na suncanu stranu?

Ne bih da pravim pumpu, jer tu treba malo vise znanja ili imati nekoga takvog u blizini a nisam takav i nemam nekog ko se razumije u to.

Zamolio bih vas Gavara za te unutrasnje pumpe (8 KW) da mi posaljete na mail, naravno sa specifikacijama i cijenama.


Ja sam vezbao pozicioniranje spoljne jedinice i zakljucak je da je maximalna duzina vodova bez gubitaka do 10 m. Preko toga radi slabije, probali smo 15 metara ali nije valjalo. Sad sam na 5 metara razmaka spoljne i unutrasnje jedinice.

Spoljna jedinica sa 1 ventilatorom duva hladan vazduh do 4-5 metara da se oseti, preko toga je zanemarljivo.

I mene interesuje kako radi ta varijanta sa unutrasnjoim spoljnom jedinicom - koliki je precnik tih vazdusnih kanala i koliki razmak mora biti izmedju njih da izduvni hladan vazduh ne utice na usisni kanal? Desava li se zaledjivanje u kanalu koji izbacuje hladan vazduh?
To mi deluje malo komplikovano zbog busenja otvora za kanale u odnosu na samo dve tanke cevi za fluid koje povezuju spoljnu i unutrasnju jedinicu
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.12.2013. u 20:40 - pre 125 meseci
:))





Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.12.2013. u 22:22 - pre 125 meseci
Stvarno su dve cevi. Mislio sam da su cevke od krstarice a ono od svemirskog broda! Na mojoj TP su ventilatori od 50cm a i ovo je tu negde, samo malo četvrtasto.
I izduvani vazduh nije značajno hladniji (2-3*C) ali dobro duva, do oko 3m dobacuje i brate ima ga mnogo (oko 2-3000m3/h).
Citat:
sasalabud: izgleda Tihi da nisi dobro procitao.Napisao sam da su smanjili temp. vode koju salju u radijatore sa 60 na 40C a nisu menjali odnosno nisu povecavali povrsinu radijatora.
Meni temeratura polazne vode nikada nije veća od 45*C. Kad je oko +10 napolju onda je oko 35*C. Tu nema prostora za smanjivanje.


Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa31.12.2013. u 07:38 - pre 125 meseci
Kako bi bilo dobro kada bi mi neko objasnio kako se ovde upload-uju slike.
Moja dolazi u kompletu sa rešetkama i kanalima. Montira se u ugao kuće. Sa jedne strane uima svež a izbacuje sa druge. Nije komplikovana za ugradnju a cena prava sitnica:). Kako se nisam ni učlanio na ovaj site da bih prodavao pumpe ne bih o ceni. Reći ću samo da je upitanju pumpa nemačke firme "Alfainotec" i ako ostaviš mail poslaću ti instalatersko uputstvo u kom možeš sagledati pumpu.
Problem povarata hladnog vazduha bilo kakve temperature je nebitan, zato što nema šta da se zaledi u kanalu. Jedino se mora izolovati da nebi došlo do kondezovanja u toploj prostoriji.
Hladan vazduh i njegovo širenje zavisi od snage jedinice. Kod mojih npr za snage do 10 KW ne sme da bude prepreka do 3m. Većih snaga do 5m. U zavisnosti na kojoj brzini radi ventilator (ima dve) može se osetiti malo i preko te dužine.
Što se tiče rastojanja. Mi imamo dva modela vazduh/voda TP. Split gde je veza spoljašnje i unutrašnje jedinice do 30 metara a instalacijia je freonska. I mono blok samo spoljašnja jedinica koja od ostale instalacije može biti neograničeno udaljena što će samo uticati na prečnik cevi i cirkulacionu pumpu.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa31.12.2013. u 08:32 - pre 125 meseci
Citat:
Gavara: Kako bi bilo dobro kada bi mi neko objasnio kako se ovde upload-uju slike.
Moja dolazi u kompletu sa rešetkama i kanalima. Montira se u ugao kuće.

A sta ako nemas slobodan ugao,opet mora ko na ova na slikama sve na jedan zid:))

upload
http://www.elitemadzone.org/t332927-0#2023447
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa31.12.2013. u 10:51 - pre 125 meseci
Citat:
Gavara:
Kako bi bilo dobro kada bi mi neko objasnio kako se ovde upload-uju slike.
Odeš na www.photobucket.com prijaviš se, pošalju ti na Email pasword, odeš na njihov sajt, prijaviš se pod svojim imenom i passwordom i UPLOADuješ slike sa svog računara. Sliku koju posmatraš na sajtu podeliš sa drugima tako što klikneš na IMG adresu sa desne strane (time kopiraš link). Taj link zalepiš na forum i slika je svima vidljiva.
Kako nema šta da se zamrzne? Šta je sa vazduhom koji ulazi sa npr +1 a izlazi kao -2*C. Na izmenjivaču mora da ima leda.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa31.12.2013. u 11:46 - pre 125 meseci
Hvala na pomoći!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

idm
Bosna

Član broj: 297562
Poruke: 73
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa31.12.2013. u 19:39 - pre 125 meseci
Dragi forumaši sretna vam NOVA 2014. GODINA uz želju za dobro zdravlje i mir u okruženju, a za ostalo snađite se !!!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2487002 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.