Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2482155 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 09:17 - pre 86 meseci
Koliko onda kosta ako je na njoj airwell
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 10:08 - pre 86 meseci
Kinezi prave istu TP u više verzija: jedna je ista sa brendiranom (isti kompresor, isti exp. ventil, isti izmenjivači, elektronika ...) druga šarana (ponešto isto a najčešće exp ventil iz sopstvene kineske proizvodnje) i treća potpuno kineska varijanta (sa njihovim kompesorom i svim delovima). Znaju oni da u Evropi niko neće da kupi TP sa koneskim kompresorom pa moraju da stavljaju Copeland, Mitsubishi itd. koji su opet proizvedeni u Kini ali pod licencom i može se smatrati da su ok).
Obično su kutija i izmenjivači svugde isti. Zato se mora unapred definisati svaki deo (koje je oznake) a ne ceo uređaj jer oni imaju interne oznake koje to definišu i često nisu javne.
Naravno, svaka vatijanta ima svoju cenu ali je varijanta koja je ista kao brendirana, po pravilu, 30-40% jeftinija od iste takve brendirane.
Zato nije loš put to istražiti pa uvesti direktno. Ušteda je mpže biti i pola cene.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 10:22 - pre 86 meseci
Ako se ne varam,da od copelandovih kompresora imaju serije i oznake koje se vecinom ili samo u kini koriste. Mislim da je ZW serija bila,ako se dobro secam. A da je u evropi ekvivalent bio ZH i ZR serija.
Prilikom raspitivanja za cene delova sam upravo u jednom slucaju dobio od trgovca takvu ponudu.... kineski copeland 45-50000 a ne kinez(cija god proizvodnja bila) oko 70000 ako me secanje sa brojevima dobro sluzi. Pitao me covek lepo,jel kupujem za sebe ili kao serviser nekome pravim,pa kad sam rekao da je za mene licno onda kao nemoj kineza imas ovaj skuplji.
I mislim da svaka fabrika u kini koja sklapa tp,ima i svoju proizvodnju izmenjivaca,poret tev sto tihi kaze. Bar su mi iz metinga tako rekli.
 
Odgovor na temu

Brana Floyd
Branislav Antić
El.inž.
EMS
Niš

Član broj: 336412
Poruke: 45
91.201.138.*



+9 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 10:28 - pre 86 meseci
Za istu cenu se prodaje TOSHIBA ESTIA 4 HI POWER koja je funkcionalna do -25'C i ima baš ono što meni treba, grejanje u dve zone, pa jednu temperaturu vode šalje u pod, a drugu u radijatore.

http://www.toshiba-estia.rs/pdf/estia_hi_power_rs.pdf
TP FUJITSU WATERSTAGE 11kW High Power
Dva sprata, 75 kvm radijatorsko i 78 kvm podno
zid blok 25 cm + 5 cm stiropor
ploča 15 cm mineralna vuna
PVC stolarija
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 10:34 - pre 86 meseci
A jesi li nekad razmisljao o klimama,inverterima?
Mislim dok zavrsisi podno,kupis tp,prilagodis radijatore... ode oko 8k eura. Mozda za manje ulaganja dobijas isto grejanje....jedino pitanje vizuelnog dozivljaja i da li nekome smeta strujanje vazduha....svako to drugacije dozivljava.
 
Odgovor na temu

Brana Floyd
Branislav Antić
El.inž.
EMS
Niš

Član broj: 336412
Poruke: 45
91.201.138.*



+9 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 10:46 - pre 86 meseci
To malo komplikuje stvari. Na dva sprata ima ukupno 6 soba, dva hodnika i dva kupatila. Dok se sve to pokrije klimama, pa kad počne da duva sa svih strana... Mislim da je pumpa ipak bolje rešenje. A i to je stvar u koju vredi uložiti u startu malo više. Naravno, gledaću da bude malo više, ne bude mnogo više :-)

Jel ima neko iskustva sa Toshibom? Interesuje me da li je unutrašnja jedinica bučna, piše da pravi zvučni pritisak 29 dB. Pošto je meni u trpezariji kotao za etažno grejanje, tu bih montirao unutrašnju jedinicu.
TP FUJITSU WATERSTAGE 11kW High Power
Dva sprata, 75 kvm radijatorsko i 78 kvm podno
zid blok 25 cm + 5 cm stiropor
ploča 15 cm mineralna vuna
PVC stolarija
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 12:38 - pre 86 meseci
Citat:
SG kamikaza:Ako se ne varam,da od copelandovih kompresora imaju serije i oznake koje se vecinom ili samo u kini koriste. Mislim da je ZW serija bila,ako se dobro secam. A da je u evropi ekvivalent bio ZH i ZR serija.
Ne samo u Kini već je ZW razvijen za celu Aziju.
http://www.emersonclimate.com/.../zw_water_heating_scrolls.aspx


Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 14:34 - pre 86 meseci
Citat:
Brana Floyd:
To malo komplikuje stvari. Na dva sprata ima ukupno 6 soba, dva hodnika i dva kupatila. Dok se sve to pokrije klimama, pa kad počne da duva sa svih strana... Mislim da je pumpa ipak bolje rešenje. A i to je stvar u koju vredi uložiti u startu malo više. Naravno, gledaću da bude malo više, ne bude mnogo više :-)

Jel ima neko iskustva sa Toshibom? Interesuje me da li je unutrašnja jedinica bučna, piše da pravi zvučni pritisak 29 dB. Pošto je meni u trpezariji kotao za etažno grejanje, tu bih montirao unutrašnju jedinicu.

Nemoj da brines zbog buke i spoljnu mozes da stavis pod prozor koliko je tiha,unutrasnja nece da ti pravi buku.
 
Odgovor na temu

nesato
Šabac

Član broj: 109443
Poruke: 25
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 19:36 - pre 86 meseci
Postovani, već danima tj mesecima čitam ovaj forum, dosta toga sam naučio o TP. Posto sam ove zime "nagrabusio" sa ogrevom, ozbiljno se razmišljam da predjem na ovaj vid grejanja.
Interesuje me voda-voda sistem. Raspitao sam se o bunaru-ceni kopanja, ceni ugradnje TP...Posto zbog finansija ne bih mogao da priuštim novu pumpu, nego polovnu. Interesuje me koliko je to dugorocno. Majstor naravno kaže da nema brige. Zaduzicu se do guše, pa me interesuje iz vašeg iskustva koliko sam vremena miran da tim?
Cena bi bila do 3000€ bez bunara, pumpa 4kw,bafer 500l i ostalo sto ide sve. Naravno sa ugradnjom. Mislim da je to realna cena.
Inače kuća je oko 160mkv, na sprat. PVC Stolarija. Zidana ciglom. Stiropor kupljen, čim se prolepša se stavlja 8cm. Na tavanu 5 cm vune. Panel ni radijatori, mada možda u nekoj sobi zafali malo zbog dužine. Skeptican sam malo zbog toga jer smo navikli da dok radijator nije vreo da nema grejanja.
Ako to uradim i za par godina moram menjati pumpu onda sam nagrabusio stvarno jer se neću izvuci iz ovih dugova.
Svaka pomoć mi je dobro došla.
FUJITSU WATERSTAGE 11,2 KW
Panelni radijatori
Kuća 160 m2, zidovi cigla+stiropor 8cm, tavan-vuna 10cm.
Stolarija pvc
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 20:34 - pre 86 meseci
Citat:
nesato: Postovani, već danima tj mesecima čitam ovaj forum, dosta toga sam naučio o TP. Posto sam ove zime "nagrabusio" sa ogrevom, ozbiljno se razmišljam da predjem na ovaj vid grejanja.
Interesuje me voda-voda sistem. Raspitao sam se o bunaru-ceni kopanja, ceni ugradnje TP...Posto zbog finansija ne bih mogao da priuštim novu pumpu, nego polovnu. Interesuje me koliko je to dugorocno. Majstor naravno kaže da nema brige. Zaduzicu se do guše, pa me interesuje iz vašeg iskustva koliko sam vremena miran da tim?
Cena bi bila do 3000€ bez bunara, pumpa 4kw,bafer 500l i ostalo sto ide sve. Naravno sa ugradnjom. Mislim da je to realna cena.
Inače kuća je oko 160mkv, na sprat. PVC Stolarija. Zidana ciglom. Stiropor kupljen, čim se prolepša se stavlja 8cm. Na tavanu 5 cm vune. Panel ni radijatori, mada možda u nekoj sobi zafali malo zbog dužine. Skeptican sam malo zbog toga jer smo navikli da dok radijator nije vreo da nema grejanja.
Ako to uradim i za par godina moram menjati pumpu onda sam nagrabusio stvarno jer se neću izvuci iz ovih dugova.
Svaka pomoć mi je dobro došla.

Polovna pumpa ti je macka u dzaku nikad ne znas sta kupujes a za te pare dodas jos malo i imas novu.
Ja sam licno prodao jedno 25-30 komada polovnjaka neke rade vec po 6-7g bez problema,to su uglavnom pumpe poznatog porekla(kolega koji ih je odrzavao)
Ono sto je valjalo slao je ovamo a ono sto nije islo je na oglase,ebay....itd.
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 20:42 - pre 86 meseci
Jesi naisao na nesto u oglasima ili ovako ti neko ponudio?
I tih 3000€, sta podrazumeva osim tp i bafera,onaj oatatak "ostalo sto ide" jer moze da ide kojecega a da kosta papreno.
Meni je moj matori na pocetku zime govorio da cemo se posmrzavati,da ce prozori popucati od leda,da nisam normalan itd :-D .....jer je u prvih deset dana kad god dodje i pipne radijator,oni hladni. Cak me je vodio da vidim kod njega radijatore,kako treba da budu topli....svega sam se naslusao,a eto,bilo nam lepo,99% zime smo proveli u kratkim rukavima,i da mogu opet da biram sve bih isto uradio.
 
Odgovor na temu

nesato
Šabac

Član broj: 109443
Poruke: 25
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 21:12 - pre 86 meseci
To mi je ponudjeno od strane čoveka koji to kupuje preko i donosi ovde i ugradjuje. Cena pumpe bi bila do 2000€ a ostalih 1000 je bafer, pumpa za bunar i ne znam šta još treba da bi priključili na postojece grejanje.

Znam da je mačka u džaku ali imam mnogo izdataka a bunari su skupi. Voda mi je na preko 30 m.

Interesuje me još, ako imam 11cm panela na 1mkv i malko preko, da li je to bas dovoljno da i na minusima bude toplo ili je to donja granica a bilo bi bolje da ima više.
Problem mi je sto na nekim mestima i nemam mesta za veći radijator, nema gde da stane fizički. A para neću imati za neke prepravke.
FUJITSU WATERSTAGE 11,2 KW
Panelni radijatori
Kuća 160 m2, zidovi cigla+stiropor 8cm, tavan-vuna 10cm.
Stolarija pvc
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 21:27 - pre 86 meseci
Cime si se do sada grejao,i koliko si trosio?
Za oko 2200€ imas da kupis i novu tp,probaj cenu da mu obaras ako bas ides na tu varijantu. Bafer je verovatno cas500 i neka bunarska....~75-80000.
imas li resenje za povratnu vodu!?! I koliko te kosta busenje bunara?
 
Odgovor na temu

Brana Floyd
Branislav Antić
El.inž.
EMS
Niš

Član broj: 336412
Poruke: 45
5.57.72.*



+9 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 21:44 - pre 86 meseci
Dva kalkulatora toplotnih gubitaka mi pokazuju rezultate sa ogromnom razlikom.

http://microma.rs/kalkulator/ kaže oko 9 kW, a

http://www.sveogrejanju.com/ kaže oko 16 kW.

Sad se pitam da li je pumpa od 11 ili 12 kW dovoljno jaka za moju kuću.
TP FUJITSU WATERSTAGE 11kW High Power
Dva sprata, 75 kvm radijatorsko i 78 kvm podno
zid blok 25 cm + 5 cm stiropor
ploča 15 cm mineralna vuna
PVC stolarija
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 21:51 - pre 86 meseci
Taj sve o grejanju,ti izbacuje samo snagu tp,ne gubitke.
Nije mi merodavan ni malo. Nadji?tablice i koeficijente za racunanje peske,i videces da si mozda +-10% nego microma.
Ovaj drugi se na forumu spominjao od dva clana,koji jedino sto su pisali na forumu je to da preporuce taj sajt za kalkulaciju. Meni sve jasno.
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 21:54 - pre 86 meseci
Foshan Sero Electronical Appliances CO., Ltd.

Jedina toplotna pumpa vazduh - voda iz Kine na koju u Nemackoj mozete da dobijete subvenciju.

Wamak - toplotna pumpa -Slovacka

Hotjet - toplotna pumpa - Češka

Uporedite ove dve sa TP Gorenje pa recite od koga ih uzimaju - Wamak-a ili Hotjet-a


PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 21:55 - pre 86 meseci
Citat:
nesato:
To mi je ponudjeno od strane čoveka koji to kupuje preko i donosi ovde i ugradjuje. Cena pumpe bi bila do 2000€ a ostalih 1000 je bafer, pumpa za bunar i ne znam šta još treba da bi priključili na postojece grejanje.

Znam da je mačka u džaku ali imam mnogo izdataka a bunari su skupi. Voda mi je na preko 30 m.

Interesuje me još, ako imam 11cm panela na 1mkv i malko preko, da li je to bas dovoljno da i na minusima bude toplo ili je to donja granica a bilo bi bolje da ima više.
Problem mi je sto na nekim mestima i nemam mesta za veći radijator, nema gde da stane fizički. A para neću imati za neke prepravke.

Ja da sam u tvojoj situaciji isao bih na vazduh/voda max 2000e polovnjak sa ugradnjom,voda na 30m i ako hoces kvalitetan bunar da traje to ti je od 45e pa na gore.
imas poruku :-)
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2027
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 22:04 - pre 86 meseci
Citat:
Brana Floyd:
Dva kalkulatora toplotnih gubitaka mi pokazuju rezultate sa ogromnom razlikom.

http://microma.rs/kalkulator/ kaže oko 9 kW, a

http://www.sveogrejanju.com/ kaže oko 16 kW.

Sad se pitam da li je pumpa od 11 ili 12 kW dovoljno jaka za moju kuću.

pogledaj u potpisu sta ja grejem i sa kojim uredjajem
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 22:09 - pre 86 meseci
Hiseer Guangzhou Hiseer Air conditioning Co., Ltd

Jedina TP voda - voda iz Kine na koju se dobija subvencija u Nemackoj
PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

Brana Floyd
Branislav Antić
El.inž.
EMS
Niš

Član broj: 336412
Poruke: 45
5.57.72.*



+9 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.03.2017. u 22:10 - pre 86 meseci
@tvrdoglavi

Da, sad mi je jasnije :-) Zato je uvek bolje učiti na praktičnim primerima, nego tražiti na netu neku uopštenu procenu na osnovu nekoliko podataka.
TP FUJITSU WATERSTAGE 11kW High Power
Dva sprata, 75 kvm radijatorsko i 78 kvm podno
zid blok 25 cm + 5 cm stiropor
ploča 15 cm mineralna vuna
PVC stolarija
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2482155 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.