Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469046 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.soyaprotein.com.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.04.2010. u 18:56 - pre 169 meseci
Pozdrav
problem je što ta voda koju odvodiš u bunar od 6m više neće biti voda za piće.
Mesečno to znači 1800000 L PIJAĆE VODE pretvaraš u vodu za zalivanje.
Već postoji problem sa pijaćom vodom u nekoliko gradova (arsen).
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.04.2010. u 18:57 - pre 169 meseci
Pokusava da ti ukaze na cinjenicu da si usao u tampon pijace vode i da ces tu u ogromnim kolicinama iscrpljivati umesto vracati nazad odakle je i dosla.

Brinem sa da li vidis problem u ovoj cinjenici

Stadnja na jednom prirodnom resursu a rasipanje na drugom nije resenje koje je iole u sklopu sa ekoloskim moralnim vrednovanjima.
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.04.2010. u 19:04 - pre 169 meseci
Ili u kratkim crtama od potrebnih 6L tecnosti koju trebamo dnevno (180l/mesecno) sa crpljenjem 1800000 L mesecno remetis balans gde bacas vodu potrebnu za 10.000 ljudi?

Ako mislis da je to korektno, u tom slucaju nemam vise komentara po ovom pitanju
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.soyaprotein.com.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.04.2010. u 19:33 - pre 169 meseci
CBC lepo rečeno.
pozdrav
Nažalost mislim da ima takvih toplotnih pumpi što vuku vodu iz nivoa pijaće vode bacaju vodu u kanalizaciju,kanale,reke...
 
Odgovor na temu

tibcsil

Član broj: 111251
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.04.2010. u 20:00 - pre 169 meseci
Nažalost to mi niko do sada nije rekao.
Ako sam već toliko zasrao bušiću drugi bunar na 20m za T.P. a ovo nek ostane za vodu za piće.
Inače i ova naša gradska voda ima previše arsena od dozvoljenog tako da svaki dan dolazi voda sa cisternama.
I kad već gradska voda ne valja(nije za piće,a o pritisku da i ne pričam) neću ni da se priključim na nju.
Ko je blesav da godinama plaća za ono što ne valja.
Zato sam mislio da jednim potezom rešim sve(vodu za T.P. i vodu za piće) ne misleći na posledice.
Hvala što ste mi ukazali na grešku i nastojaću da ih ispravim!
 
Odgovor na temu

srbijabunar
Djordje Kostic
Srbija Bunar
Beograd

Član broj: 180491
Poruke: 15
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.04.2010. u 20:08 - pre 169 meseci
>

moze da ti se desi da taj veliki bunar ne moze da primi toliku kolicinu
vode. Bunar moze da primi onoluko vode koliko moze da da. u slucajevima gde
su visoki nivoi podzemnih voda moze ti se desiti da vodu mozas da vracas pod
pritiskom u upojni bunar

--000325557bb24c396d048550bfd0
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-2
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<br><br><div class="gmail_quote">2010/4/28 scroll <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br><blockquote class="gmail_quote" style="margin:0 0 0 .8ex;border-left:1px #ccc solid;padding-left:1ex;">
CBC lepo re�eno.<br>
pozdrav<br>
<font color="#888888"><br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2587123" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p2587123</a><br>
</font><div><div class="h5"><br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje#19098" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/pracenje#19098</a><br>
<br>
Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:19098:1b56032234ef58b3378b25f7aefdf2c2<br>
 
Odgovor na temu

geotempus
geotempus
novi sad

Član broj: 199614
Poruke: 38
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.geotempus.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.05.2010. u 18:11 - pre 169 meseci
Pozdrav,

dukaz jos nisam dobio pp sto cekam,

Tibcsil na kojoj lokaciji si busio bunar... koji grad?
Geotempus
 
Odgovor na temu

lumpy986
Ognjen Radonic
IT administrator, mikroprocesorsko
upravljanje
Backa Palanka

Član broj: 220844
Poruke: 127
*.nspoint.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.05.2010. u 23:29 - pre 168 meseci
Posmatram temu vec godinu dana i jedan od glavnih ciljeva je da uradim toplotnu pumpu sebi za kucu, mogu je i kupiti, ali mi je mnogo draze sam napraviti. Hteo bih d apostavim slike sa zadnjeg sajma tehnike u bg. Steta sto je bilo samo dva izlagaca toplotnih pumpi. Nadam se da cu uz saradnju ljudi sa foruma i njihove savete ostvariti svoje zelje. Video sam da vec ima uradjenih toplotnih pumpi na forumu, ako bih mogao da dobijem info o detaljima.








 
Odgovor na temu

dragancezr
dragan bakos
tetovazer,tattoo
zrenjanin, srbija

Član broj: 259802
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.05.2010. u 14:16 - pre 168 meseci
Zdravo svima...citam i razmisljam o tp,pa sam odustao pa sad opet ne znam sta mi je ciniti??
da skratim,pitanje je za sve strucnjake i one koji imaju tp i dobru volju da mi daju predlog???

Zrenjanin, stotinak metera od begeja.. kuca sa visokim potkrovljem,40+40m2=80m2 bez zidova,..zidovi Ytong30(podpitanje:da li da stavljam demit...iz Y tonga tvrde da ne treba??)..

..uskoro dolazi pvc stolarija sa niskoemisionim staklima... prizemlje ce biti podno grejanje 90% a sprat radijatori?.. potkrovlje cu izolovati kako treba....

Vredi li pokusati vazduh voda??? koji je trosak??

ili 2 bunara??? koji je trosak ukupno i kad bi sam busio bunare

ili da se grejem na klimu a u najhladnijim danima na plin???
ko pita ne skita...
 
Odgovor na temu

lumpy986
Ognjen Radonic
IT administrator, mikroprocesorsko
upravljanje
Backa Palanka

Član broj: 220844
Poruke: 127
79.101.52.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.06.2010. u 07:01 - pre 168 meseci
Smirila se ova tema totalno, gde su geo specijalci?
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.soyaprotein.com.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.07.2010. u 14:21 - pre 166 meseci
Pozdav
http://institute.ntb.ch/ntb-in...umpen-testzentrum-wpz.html?L=1
ovde može se videti testovi urađeni na toplotnim pumpama i rezultati.
 
Odgovor na temu

Milan_zika

Član broj: 89209
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.08.2010. u 17:18 - pre 165 meseci
Pozdrav svim termo stručnjacima

ovako, imam jedno pitanje veoma interesantno:
Da li može funkcionisati: postavljene cevi za podno grejanje po kući površine 65m2
kompresor od klime 24btu postavljen u podrumu gde je zimi temperatura recimo stalna na 6-0 stepeni. Pa može li se to povezati da koristi za zagrevanje prostora?

Napomena sve ovo pitam jer nisam u mogućnosti da položim drugu stranu toplotne pumpe ispod zemlje a ni bilo gde drugde. Može li se bilo kako iskoristiti taj kompresor kao toplotna pumpa a ako može KAKO?
Pa makar pokopao taj kompresor ispod zemlje, za toliko imam mesta
Pozdrav Milan_zika
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.08.2010. u 20:03 - pre 165 meseci
Ne moze to tako jer bi se tvoj podrum jako brzo rashladio i od njega bi napravio zamrzivac. Kolicina topline koja je potrebna za zagrijavanje tvoga stana mora se od necega oduzeti a podrum je mali akumulator topline za tvoje potrebe.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

Milan_zika

Član broj: 89209
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.08.2010. u 21:21 - pre 165 meseci
ELTI pre svega hvala na ovako brzom odgovoru

a jel se moze ikako iskoristiti ta kompresorska jedinica za podno grejanje?
Da napomenem da je komp. jedinica potpuno ispravna i da ima inverter tako da moze raditi i na niskim temperaturama, recimo moze li se postaviti napolje gde je i bila?
Meni je bitno samo da taj kompresor vezem na podno grejanje.
Pozdrav Milan_zika
 
Odgovor na temu

inoxjukic
inox- jukic
Bihac

Član broj: 251528
Poruke: 2
92.36.242.*

Sajt: www.inox-jukic.com


Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.08.2010. u 13:46 - pre 165 meseci
Pored kuce imam pecinu u koju nisam ulazio jer je ulaz vertikalan i dubok ,ali se sigurno radi o vecoj pecini. Experimentisao sam pa sam postavio cijev fi150mm ,zabetonirao oko cijevi.Zatim sam postavio jak ventilator da bi izvlacio zrak iz pecine.
Unutra sam ubacio termometar i temperatura u pecini iznosi 12 stepeni leti i zimi. Vjerovatno se radi o pecini koja je ogromna i posto je sav teren oko mene kao u Afganistanu - porozno kamenito tlo
interesuje me kako da iskoristim taj zrak za grijanje toplotnom pumpom i sta bi dobio s tim . Vjerovatno pecina ima drugi ulaz jer kad se zrak prekine izvlaciti ventilatorom , zrak opet struji prirodno.
Jeli to blagodat ili bas i nije nesto?

Hvala!
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.08.2010. u 21:51 - pre 165 meseci
Cao


Po navedenim cinjenicama, povrsna ocena je da je geotermalni kapacitet dovoljan da se grejes. Primopredajna povrsina unutar pecine i svih kanala je ogromna, samim tim sto si probao sa forsiranom ventilacijom (uzimam zdravo za gotovo da si u eksperimentu bio ozbiljan i imao realan protok vazduha) i da je temperatura ostala stabilna ukazuje da dovoljan kapacitet. Ovde bi se usudio ici na alternativu da se energija crpi iz vazduha bez preteranih kalkulacija. Tako da po opisanom deluje da je u pitanju blagodat.

Sad je samo u pitanju kolika je vlaznost vazduha da bi se donela odluka da li inverter ili switched kompresor.

Pozz
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

vdkom

Član broj: 8048
Poruke: 24
89.31.155.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.08.2010. u 09:42 - pre 165 meseci
Pozdrav, nisam odavno posecivao ovaj forum pa sam sa zadovoljstvom procitao sadrzaj i naravno prijatno iznenadjen kolicinom informacija.
Ukratko, vec 4 sezone se grejem preko TP (7 komada trenutno) distribuirano na 350 m2 kuce i steklo se dosta iskustava posto se radi o 3 tehnicki generacije uredjaja razlicitih proizvodjaca. Kuca je za nase pojmove izuzetno dobro izgradjena, sistem gradnje sa svim elementima pasivne kuce.
Grejni medijum je vazduh, u sprezi sa rekuperatorom toplote u sistemu kontrolisane ventilacije tako da vode u grejnom sistemu uopste nema.
Dodatno koristim za mokre cvorove klasicni samostojeci uljani radijator koji je ujedno i rezervni- dopunski grejni izvor za spoljne temperature manje od -20C.

Imam jos jednu neresenu sitnicu koju vec neko vreme pokusavam da osmislim da bude efikasna u radu i naravno ekonomski povoljna a odnosi se na pripremu tople potrosne vode pa mi svaka informacija o mogucnosti nabavke ovde kod nas dosta znaci.

Potrebno mi je resenje za TP vazduh- voda ili zemlja-voda (ako je dovoljno jeftino) sa toplotnim efektom reda velicine 1000W do 1600W (dakle kompresor oko 300-400W). Energija bi se oduzimala od otpadnog ventilacionog vazduha, i predavala preko vodenog izmenjivaca postojecem (ili novom namenskom) bojleru za sanitarnu vodu.

Upravljanje kompresorom i pratecom elektrikom imam reseno, gotov fabricki uredjaj.

Trazim freon-voda izmenjivac (po mogucstvu koaksijalni sa protivstrujnim protokom fluida) malih dimenzija, i korektne cene i jos dobavljivo kod nas kao osnovni problem koji nisam do sada uspeo da resim.

Alternativa je mala TP zemlja-voda sa povrsinskim izmenjivacem.
Resenje treba da zadovolji kriterijum od 2 evrocenta ili manje po kWh toplote predate bojleru tople vode racunato na rok od 5 godina eksploatacije.

Otvoren sam i za resenje sa gotovim fabrickim bojlerom za toplu vodu sa integrisanom toplotnom pumpom samo sto nesto tog tipa nisam bas pronasao kod nas u trgovackoj ponudi.
 
Odgovor na temu

vdkom

Član broj: 8048
Poruke: 24
89.31.155.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.08.2010. u 10:28 - pre 165 meseci
zelim nesto poput ovoga
[url=http://www.genvex.co.uk/genvex-domestic.asp][/url]

da dobijem kao resenje za zimski period.

Za leto vec imam sistem sa kolektorima i solarnim bojlerom, termosifonski, koji radi bez greske.



[Ovu poruku je menjao vdkom dana 29.08.2010. u 11:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vdkom dana 29.08.2010. u 11:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vdkom dana 29.08.2010. u 11:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vdkom dana 29.08.2010. u 11:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

magnetista
Inzenjer
inzenjer
Ser

Član broj: 178139
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.10.2010. u 07:04 - pre 164 meseci
Zdravo svima.Da li neko zna moze li toplotna pumpa vazduh/voda snage 18 kw da greje dobro izolovanu kucu od 120m2 i priperma sanitarnu vodu ?Pumpa ima COP 4.2 .


 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.rs
Via: [es] mailing liste



+8 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.10.2010. u 10:00 - pre 164 meseci
U prelaznom periodu (proleće, jesen) može. Efekat je kao da imate četiri TA paći od po 18kW. Zimi, nema šanse.

Razlog je što je toplotnim pumpama potrebno bar malo toplote koju mogu iščupati spolja. Nje u prelaznim periodima ima, ali zimi ne. Kako uzeti toplotu iz vazduha ohlađenog na -15C?

Na nižim temperaturama COP pumpe je srazmerno niži. Sve do neke granice, kada polako prelazi u 1;1. Ni povremeno odleđivanje isparivača tu ne pomaže.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469046 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.