Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zamjena polusintetickog ulja obicnim mineralnim?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Zamjena polusintetickog ulja obicnim mineralnim?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16934 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Zamjena polusintetickog ulja obicnim mineralnim?01.12.2007. u 10:39 - pre 199 meseci
Citat:
rakita jovo:Vrlo je bitno da se ulje mjenja na 4000-5000, obavezno sa filterom.

Bas me zanima da li bi isto tako pricao da za litar ulja placas 15-20 eura, pa to pomnozis puta 4-5 litara koliko vec staje u motor?

Savremena sinteticka ulja se ne menjaju na 5000km...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Predrag Krstic
Beograd

Član broj: 30388
Poruke: 210
*.dialup.sezampro.yu.



+11 Profil

icon Re: Zamjena polusintetickog ulja obicnim mineralnim?02.12.2007. u 21:23 - pre 199 meseci
Mene interesuje da li je ovo ulje mineralno ili polusinteticko, i da li je ok da ga sipam u Marutija '91 i menjam na 8-10.000.

Castrol GTX Magnatec
SAE 10W-40 API SL/CF

Kanta od 4L kosta 2000din, a na 1L je skuplje.
 
Odgovor na temu

mimom
mimo mirkovic
saradnik na etf podgorica
podgorica

Član broj: 78616
Poruke: 7
89.188.44.*



Profil

icon Re: Zamjena polusintetickog ulja obicnim mineralnim?03.12.2007. u 09:22 - pre 199 meseci
Citat:
rakita jovo: Ti Mimo za ovu temu kasnis samo godinu dana .Jeli to da kazes da imas golfa, ili nesto drugo.. Ipak za svaki motor vrlo je bitno da se sipa ono ulje koje je fabrika propisala, i obavezno treba obratiti paznju na gradaciju ulja-Rjedje ili gusce. Ljeti obavezno gusce npr. 10W-30 a zimi 5W-30 . Mnogi se nesto zanose sa nekim sintetickim uljima koja ponekad znaju da uniste motor.Vrlo je bitno da se ulje mjenja na 4000-5000, obavezno sa filterom.U toku voznje obavezno kontrolisati i drzati nivo na sredini mjeraca, ne previse a ni premalo i tako se cuva motor.Nikad netreba dozvoliti da dodje do pregrijavanja , preopterecenja i sl.


Da li je bitno koliko kasnim na temu? Imam dilemu i ocekivao sam pomoc. JE LI se pise odvojeno! U servisu koji sam prvi put kupio ulje, rekli su mi da ga mijenjam na 8 000 km. Da li polusinteticko moze duze da se vozi?

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.146.*



+5251 Profil

icon Re: Zamjena polusintetickog ulja obicnim mineralnim?03.12.2007. u 11:27 - pre 199 meseci
Polusinteticko moze nesto duze da se vozi.
Medjutim, to je stara koncepcija motora, u ne bih ti preporucio da koristis previse retka ulja, manje od 10, i tvrdim da je sintetika 10-40 gotovo idealna za taj motor.
Zamena ulja zavisi i od stanja motora, nacina voznje, odnosno opterecenja motora. U svakom slucaju je nesto duzi period zamene, ali nie "fiksiran" na 10000km ili slicno.
Ako bi mineralno menjao na 3000, sint mozes na 5-6000, ako mineralno menjas na 5000, sintetiku mozes na 8-10000km.
Naravno, da ne curi ili trosi ulje, onda sintetika postaje preskupa.

Polusintetika je mineralno ulje sa odredjanim procentom sintetickog. Ne bih preporucivao da se "produzuje" period zamene za procenat veci od procenta sintetike u ulju. Recimo da bude takav "matematicki" odnos.
Naravno, vaze sva "pravila" o opterecenju motora...

Ovo je "najtvrdja" varijanta, moja, koju sam presudio da bude takva. Jednostavno, ostale "varijante" da bi se ustedelo 200-300 dinara, ili po litri ili po zameni, uzime previse vremena za proucavanje ulja i noviteta, a na kraju se svede na to, da je sintetika manje ili vise desetina dinara skuplja, a vreme potroseno na skupljanje iskustva je potroseno uludo. Ne bas uludo uludo, nego se dobije premala kolicina pozitivnih informacija za preveliko vreme. Kao kada bi diskutovali o odnosu cena dijagonalnih i radijalnih guma. Moze i ovo i no, ali...sto bi se brinuli o kamionskim gumama, ako ne vozimo kamion..

Poz.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Zamjena polusintetickog ulja obicnim mineralnim?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16934 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.