Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zanimljiva matematika

[es] :: Matematika :: Zanimljiva matematika

[ Pregleda: 5526 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Zanimljiva matematika19.09.2006. u 19:01 - pre 214 meseci
Pokrecem ovu temu kako bi pisali zanimljive price u vezi matematike koje ste culi ili procitali negde. Posto mnogi vide matematiku kao tesku nauku zbog silnih apstrakcija mislim da je ovo pravi nacin da pokazemo da nije bas tako i da moze biti podjednako zanimljiva kao i sve drugo. Izgleda da je u ljudskoj psihi da tesko prihvata apstraktne pojmove koji se tesko uocavaju u stvarnom svetu, dok nam se stvari iz realnog iskustva cine zanimljivijim i blizim.

Evo pocecu ja prvi, ovo je jedna pricica koju je ispricao asistent iz matematike 2 na fizickom fakultetu u Beogradu - Ljubisa Markovic, jedan od najjacih likova koji mi je predavavao. I sam je rekao da od svega sto on ispise i isprica u toku kursa najvise studenata zapamti bas ovaj slikoviti opis o tome sta su vektorski operatori gradijent, rotor i divergencija (oblast teorija polja)

Citat:

Asistent: Vektorski operatori su preslikavanja koja pretvaraju vektorsko ili skalarno polje u neko drugo vektorsko ili skalanro polje. Gradijent preslikava skalarno u vektorsko, divergencija vektorsko u skalarno a rotor vektorsko u neko drugo vektorsko polje.
Asistent: Dobro... sad kad znate to ajde sad zamislite vektorsko polje.
Studenti: hm...
Asistent: Jel znate vi sta je to vektorsko polje? Jeste culi nekad za to?
Studenti: pa.. uh.. pa culi smo za to...
Asistent: OK a jeste li culi za polje psenice? Ajde zamislite polje psenice, jel mozete to?
Studenti: mozemo :)
Asistent: E to vam je isto kao vektorsko polje, svaka stabljika psenice vam je jedan vektor sa strelicom na vrhu. E sad ovi vektorski operatori su vam kao neke masine, uzmete jedan vektor iz vektorskog polja, ubacite ga u masinu, ona tu nesto mulja, radi i izbaci vam novi vektor ili skalar. Jel jasno?
Studenti: pa... ne bas
Asistent: Zamislite da imate ono polje ali bez psenice, vi posejete semenke koje su kao tackice (skalari) i iz njih iznikne psenica (vektori). I tako dobijete vektorsko polje od skalarnog. To vam je gradijent.
Studenti: ok...
Asistent: Divergencija preslikava vektorsko polje u skalarno... Sad zamislite jedan kombajn koji ide kroz ono polje psenice i sece je. Kada kombajn prodje kroz to polje nema vise psenice nego samo posecene stabljike u obliku tackice u zemlji na mestima gde su bile... e te tackice su vam skalari. Jel jasno sad?
Studenti: jeste :)
Asistent: A sta bi bio rotor koji preslikava vektorsko polje u neko malo drugacije vektorsko polje?
Studenti: hm....
Asistent: E pa to vam je kad uzmete neku zensku pa se sa njom izvaljate po onom polju, pa onda psenica vise ne stoji ravno prema gore nego iskrivljeno, svaka stabljika na svoju stranu. E to vam je rotor. Jel ste sad ukapirali?
Studenti: daaaa :)


Bogami ja sam iz prve zapamtio sta su vektorski operatori :)

-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

Cika_Vojislav
Vojislav Matkovic
SU

Član broj: 81749
Poruke: 25
*.dyn.ravangrad.net.



Profil

icon Re: Zanimljiva matematika02.05.2007. u 18:38 - pre 206 meseci
e sad videh ovu temu pa zbog njenog naslova da je iskoristim i postavim jedno pitanje. Kada sam isao u 8 razred osnovne, davno to beshe, no nebitno, videh neku knjizicu u kojoj je biolo nekih stotinjak ili mozda dvesto zadataka iz matematike, ali pre bih rekao logike sa matematikom u kombinaciji. Poshto sam isao na sva moguca takmichenja, davali su nam takve knjizice da vezbamo. Nasao sam jednu slicnu ali mi se ne svidja koncepcija zadataka, mislim suvishe su prosti, bash za osnovce, a u knjizi koju sam gledao i reshavao su bili zadatci koji su zahtevali i odredjeno matematichko znanje. Ova koju ja imam je Zanimljiva matematika za radoznalce, ali nije to ta koju ja trazim. Mislim da je i sam naziv one bio malo profesionalniji i da su zadatci, odnosno chitava zbirka iskopirana od nekog stranog autora... Da li neko ima nekakvu slichnu knjizicu, mozda je bash ta koju ja trazim??? :)
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Zanimljiva matematika02.05.2007. u 22:03 - pre 206 meseci
Ako se sećaš nekog zadatka iz te prve knjige, možda ne bi bilo loše da ga zapišeš, kako bismo videli na kakav tip zadataka ciljaš (stvarno mi nije jasno ono „logike sa matematikom u kombinaciji“).
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Zanimljiva matematika

[ Pregleda: 5526 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.