Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Višeplatformska C++ biblioteka

[es] :: C/C++ programiranje :: Višeplatformska C++ biblioteka

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8595 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
89.216.236.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka29.10.2006. u 16:25 - pre 213 meseci
Off Topic
Gle, gle... Gde ima dima - ima i Dimkovića :)
Šala, naravno... Ivane, bilo bi lepo da češće svraćaš na "ove" forume.

Topic
Nerealno je očekivati da bilo koja "ozbiljna" biblioteka klasa, nakon niza godina, verzija i
usavršavanja, i dalje ostane 100% kompatibilna sa "samom sobom" od svog nastanka.

Primarno, zato što Operativni sistemi nemaju svoj "konačan" oblik i smisao, nego se
menjaju prilično često. GUI biblioteke se trude da isprate sve te novotarije i sasvim je
OK da nakon nekog vremena izvrše "reorganizovanje" sopstvenih interfejsa u skladu sa
novinama. Očuvanje kakve-takve kompatibilnosti sa starim kodom bi vremenom dovelo
do (IMHO) još većeg haosa. Po meni, bolje je raskrstiti sa zastarelim stilovima odmah i
zauvek.

Na primer, danas je Title Bar naslov - "prost" tip podatka. Ko zna u kakvom složenom
obliku i u kakvoj organizacionoj hijerarhiji će on biti za koju godinu/deceniju. Čak i kada
bi se održala kompatibilnost i pređašnja funkcionalnost, pitanje je da li bi to bilo ono
što programer sada hoće, kad vidi šta sve taj Title Bar može. To dakle opet dovodi do
menjanja koda.

Pravljenje nekakvih apstraktih interfejsa spektakularnim kombinacijama Design Patterna
bi verovatno toliko opteretilo biblioteku i otežalo sam razvoj, da bi njena upotrebljivost
postala pod znakom pitanja.

Citat:

Ja želim sledeće: da krenem u razvoj neke ozbiljne aplikacije, uz moguće potrebno učenje
(ako je potrebno), ali da znam da kroz nekoliko godina neću morati da menjam ceo kod
zato što je nekome palo na pamet da naruši kompatibilnost unazad. Bitna mi je prvenstveno
kompatibilnost na nivou izvornog koda.

Dok sam radio u jednoj firmi koja je razvijala jedan "veliki" projekat, javili su se slični
problemi. Jedino rešenje koje je vraćalo iz haosa je bila tzv. "komponentizacija":

1) revizija svih interfejsa svih postojećih podsistema (razdvajanje šta je čije)
2) reverzni inženjering sa Rational Rose u UML oblik
3) razvoj 100% koordinisan UML-om.

Dakle, kada smo znali "šta" hoćemo, nije bilo teško ni ono "kako ćemo", bez obzira na
neminovne izmene u kodu.

Kod tebe je još pozitivno to što ne moraš da praviš slične greške, nego odmah imaš
šansu da započneš kako treba.

Takođe dajem glas za wxWidgets.

(jednom, kada sam razgovarao o sličnoj dilemi sa kiklopom74 (a u njega imam beskonačno
poverenje kada je to u pitanju), odluka je takođe pala na wxWidgets, tako da...)

P.S.

Nemoj se uvrediti zbog ovih rečenica gore, jer se prosto "ospem" po telu kad mi neko
pomene kompatibilnost, prenosivost... U onoj firmi koju gore pomenuh, nismo lako uspeli
da "prenesemo" isti kod iste biblioteke klasa - kada smo stari kompajler zamenili novim,
a kamo li kada su bile uključene i druge okolnosti.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka29.10.2006. u 19:58 - pre 213 meseci
Baci oko na mono + monodevelop/#develop + WinForms

WinForms implementacija je prilično kompletna i nema nikakve bojazni za budućom revizijom API-ja :)

+ još ako ne koristiš OS-specific extenzije (P/Invoke na Win32 API na win odnosno Mono.Unix na *nix platformama) dobiješ i binary prenosivost aplikacije po OS-evima.

Da, ZNAM da nije C++, ali netko je predlagao i Pascal tako da..
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka29.10.2006. u 23:21 - pre 213 meseci
Razvio sam skoro jedan manji program na jeziku C++. Trebao je da rešava neke kombinatorne zavrzlame i ispostavilo se da sam morao dobro da se oznojim da bih dobio algoritam koji radi prihvatljivom brzinom (sada sam time sasvim zadovoljan). C# može biti čak i brži u odnosu na C++ STL u nekim stvarima, ali u nekim stvarima je drastično sporiji. Recimo, kada se koriste klasični C-ovski nizovi u C++ programima (ne vektori iz STL), nema provere u fazi izvršavanja da li su indeksi u dozvoljenim granicama, dok u C# programima tako nešto nije slučaj. C# programi su "pod kontrolom", i to u fazi izvršavanja, što oduzima izvesno procesorsko vreme.

Jednom rečju, C# i C++ nekako nisu za iste svrhe, odnosno nisu za poređenje, dok objektni paskal i C++ jesu. Naravno da treba koristiti C# tamo gde mu je mesto (a takvih "mesta" je sve više). No, ako to nije slučaj, to jest ako upravljani j4ezici otpadaju, onda otpada i C# kao jedan od njih.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.hsd1.ma.comcast.net.



+6 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka30.10.2006. u 00:21 - pre 213 meseci
Interesantno je mišljenje koje preovlađuje ovde da je normalno da složene biblioteke ne održavaju kompatibilnost sa prethodnim verzijama. Čak je i MFC backward kompatibilan bar 10-ak godina, a verujem da je slično i sa WxWidgets.
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.ubisoft.com.cn.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka30.10.2006. u 04:39 - pre 213 meseci
Citat:
Nedeljko: Tako funkcionišu video igre koje treba da koriste DirectX , odnosno OpenGL u zavisnosti od toga koja je grafičćka karta ubodena. Tu se čak biblioteka menja dinamički tako što se napravi apstrakcioni sloj u vidu apstraktne klase, a onda se iz te klase izvedu primerci apstrakcionog sloja za svaku od biblioteka, pa se dinamički instancira apstrakcioni objekat koji je primerak odgovarajuće izvedene klase i onda se dalje radi pozivanjem njegovih metoda.

Ne, video igre ne funkcionišu tako. Jedina stvar koja se apstraktuje za GUI je iscrtavanje elemenata, sve ostalo je pogrešan dizajn.

 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.3dnet.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka30.10.2006. u 07:36 - pre 213 meseci
Citat:

Interesantno je mišljenje koje preovlađuje ovde da je normalno da složene biblioteke ne održavaju
kompatibilnost sa prethodnim verzijama. [...]

Nisam samo imao u vidu direktne wrappere za GUI. Mislio sam i na neke druge velike biblioteke tipa:
http://www.indyproject.org/
... za sveopšti rad sa socketima. Bilo koja verzija tog Indy-ja je stabilna, ali se interfejsi stalno
grupišu i menjaju, pa je i kompatibilnost poprilično neizvesna. Doduše, izmene su trivijalne i rade
se za 5 min kada se uoči šta treba, ali opet nema 100% zagarantovane kompatibilnosti.

Citat:

[...] Čak je i MFC backward kompatibilan bar 10-ak godina, a verujem da je slično i sa WxWidgets.

M$ je oduvek vukao pametne poteze i za to im svaka čast. Jedino se postavlja pitanje, da li je ta
kompatibilnost uslovljena "rokom trajanja". Naravno, pri tome ne mislim ništa loše:
10-15 god kompatibilnosti > prelazak na novu razvojnu platformu > ... pa opet, 10-15 god ... To
mi deluje sasvim prihvatljivo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka30.10.2006. u 12:52 - pre 213 meseci
Citat:
tosa: Ne, video igre ne funkcionišu tako. Jedina stvar koja se apstraktuje za GUI je iscrtavanje elemenata, sve ostalo je pogrešan dizajn.

Nigde tu nisam pomenuo GUI, koji i nije kritičan u igrama. Kritično je iscrtavanje scena u toku igre. Tu igra mora da koristi odgovarajuću biblioteku koja zavisi i od modela grafičke kartice.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka30.10.2006. u 13:13 - pre 213 meseci
Citat:
Nedeljko: Recimo, kada se koriste klasični C-ovski nizovi u C++ programima (ne vektori iz STL), nema provere u fazi izvršavanja da li su indeksi u dozvoljenim granicama

Slobodno koristi vektore jer ako koristis [] umesto .at(), push_back() ili insert() onda nema provere granica tako da su isto brzi kao C-ovski nizovi. A ako se bas plasis overhead-a kod vektora onda koristi boost::scoped_array gde nemas nikakav overhead a dobijes exception safe kod i ispravnu copy semantiku.

Pogledaj http://www.elitesecurity.org/t73781-Konstruktor-izuzetak tu je bila rasprava o tome.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
65.213.80.*



+6 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka30.10.2006. u 14:54 - pre 213 meseci
Citat:
srki: Slobodno koristi vektore jer ako koristis [] umesto .at(), push_back() ili insert() onda nema provere granica tako da su isto brzi kao C-ovski nizovi. A ako se bas plasis overhead-a kod vektora onda koristi boost::scoped_array gde nemas nikakav overhead a dobijes exception safe kod i ispravnu copy semantiku.


Upravo tako. Jedino bih još dodao da treba obratiti pažnju na iteratore koji su u verziji koja dolazi sa VC++ 2005 "checked" čak i u Release modu (i što je najgore, smatraju da su mnogo pametni što su to uradili), pa ih treba "unchekirati" (sad bih dobio keca iz srpskog) eksplicitno: http://www.codeproject.com/scr...97449&id=14112#xx1697449xx
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka30.10.2006. u 15:02 - pre 213 meseci
Citat:
Dragi Tata: Jedino bih još dodao da treba obratiti pažnju na iteratore koji su u verziji koja dolazi sa VC++ 2005 "checked" čak i u Release modu


Ovo zaista nisam znao, hvala na vrednoj informaciji.
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.ubisoft.com.cn.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka31.10.2006. u 06:50 - pre 212 meseci
Citat:
Nedeljko: Nigde tu nisam pomenuo GUI, koji i nije kritičan u igrama. Kritično je iscrtavanje scena u toku igre. Tu igra mora da koristi odgovarajuću biblioteku koja zavisi i od modela grafičke kartice.

Nisi morao da pominješ GUI, to je tema ovog thread-a. Iscrtavanje scena je sve manje kritično u igrama, na primer
poslednja na kojoj sam radio apsolutno nema problem sa iscrtavanjem vec sa drugim stvarima - pričam o brzini.
A priča o "odgovarajućoj biblioteci koja zavisi od modela grafičke karte" nema smisla već godinama.
Čemu služi standardizacija i pravljenje API-ja koje si i sam pomenuo nego da program ne mora da misli o tome?
Ako te nešto zanima u vezi pravljenja igara, imaš GameDev forum pa pitaj...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka31.10.2006. u 08:41 - pre 212 meseci
Ovo je već daleko od teme. No, ta igra o kojoj pričaš da nema problema sa iscrtavanjem bi ih itekako imala da je povećan broj detalja koje treba iscrtati. Ne znam zašto onda nove igre traže vremenom sve jače i jače grafičke kartice. Ako upristiš grafiku na nešto što se vrtelo u Quake III, naravno da na savremenim mašinama neće biti nikakvih problema sa iscrtavanjem.

O ovome se nisam raspitivao na forumima, već u firmi koja se bavi time. Gde ti je standardan API koji će da se vrti na Windows, MacOS X i SONY PlayStation platformama? Dobro de, to nije runtime, može se za svaku platformu razviti native verzija (mada onda svaku izmenu na jednoj platformi treba "propratiti" izmenama na preostalim platformama i neće biti prevelikih garancija da će se igraponašati isto na svim platformama), ali standardan višeplatformski API za brzu 3D grafiku ne postoji. Pa, neće valjda 3D igre da se rade u Javi?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka31.10.2006. u 08:55 - pre 212 meseci
Mislim da Tosa i Nedljko misle na razlicite stvari.

Nedeljko, koliko sam razumeo - zeli da koristi osnovne windowing i event funkcije (tipa prozori, graficke kontrole i dispeceri poruka koje signaliziraju GUI dogadjaje) - koje su potrebne za osnovnu interakciju softvera sa korisnikom, i zeli da njegov kod ne bude zavistan od neke 3-party biblioteke ili OS-a, za ovo se cesto koristi apstrakcija.

Tosa, ako sam isto dobro razumeo - smatra da je apstrakcija losa - medjutim njegov use case je igrica, i na apstrakciju se misli u kontekstu primitivnih grafickih funkcija za 3D rendering? Jesam li u pravu?

Ako jesam - cini mi se da ste u pravu i jedan i drugi - u Tosinom slucaju bi apstrakcija predstavljala los dizajn, jer pre svega unosi dodatni, ne tako mali, overhead u grafickom endzinu, a ako je softver zahtevan to moze da bude vrlo lose (osim toga, razlike u filozofiji raznih 3D engine-a mogu biti tolike da je pitanje sta bi se dobilo apstrakcijom osim toga sto bi se problem premestio sa jednog mesta na drugo). Osim toga, postoje i standardizovane 3D biblioteke, pa je problem resen u startu.

U Nedeljkovom primeru apstrakcija i nije tako losa(*), jer je u pitanju samo mali broj funkcija koje nisu pozivane cesto - i odnose se samo na bazicni UI, pa je overhead zanemarljiv + filozofija tih UI endzina je manje-vise ista.

Citat:
Nedeljko
ali standardan višeplatformski API za brzu 3D grafiku ne postoji. Pa, neće valjda 3D igre da se rade u Javi?


OpenGL? Ne mora se zahtevati binarna kompatibilnost (Java) - vec samo kompatibilnost na nivou izvornog koda, koju koliko znam OpenGL zadovoljava.

(*) Opet, treba postaviti pitanje koliko ce se cesto menjati UI provajder u tom projektu - ako je aplikacija kros-platformska gde se planira znacajno menjanje platformi koje su znacajno drugacije izmedju sebe - treba razmisliti o bazicnoj apstrakciji kako bi se ustedelo vreme menjanja opsteg koda. Medjutim, ako je cilj da se trci na 2-3 velike platforme (tipa: Windows, Linux/BSD) mislim da je daleko pametnije samo koristiti ono sto se nudi - par ljudi je vec predlozilo resenja.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 31.10.2006. u 10:15 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.ubisoft.com.cn.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka31.10.2006. u 09:49 - pre 212 meseci
Ono na šta sam ja mislio je high-level kod za baratanje porukama, prozorima i ostalim elementima, dok se na
različitim platformama implementira samo low level podrška za crtanje istih. Ta podrška ima svoju apstrakciju.
Problem je što nije moguće u svakoj situaciji zadržati tu lepu apstrakciju i onda dolazi hack'n'slash metod.
Grafički deo endžina je sve manji u odnosu na ostatak, igre postaju kompleksnije i sada ima mnogo više toga
da se uradi (zvuk, fizika, AI...). Konkretan slučaj o kome sam pričao je projekat za Sony PSP gde je GUI sistem
uzimao preko 40% procesorskog vremena. Adaptacijom sistema da bude "PSP compliant" zauzeće je palo na ~2%.

Poenta priče je malo otišla u stranu, ali dobar dizajn nije uvek dobro rešenje u smislu završavanja projekta na vreme;
pre svega zato što bi zahtevao dosta iteracija dok se ne bi došlo do "idealnog" dizajna. Ja sam lično protiv takvog
modela poslovanja, ali on donosi pare pa ima veći uticaj od mog mišljenja.

Što se tiče više-platformske grafičke biblioteke, ružni (lični stav) OpenGL manje-više radi stvar. Na mnogim game
platformama osim Xbox/Xenon postoji API koji je isti ili sličan OpenGL-u. Baš zbog te velike razlike između dve main
stream konzole se po pravilu radi apstrakcija renderinga koja je prilično high level, a sav ružni posao se odigrava
unutar "drajvera" (praćenje resursa i sl.).

Dakle, apstrakcija svakako jeste neophodna ali nekad je tu čisto forme radi :)

@Nedeljko
Igra nema problema sa crtanjem iz nekoliko razloga, navešću dva:
- svaki PSP je identičan po pitanju hardware-a
- pažljivo je isplanirano

Da li bi mogao da kažeš u kojoj firmi si se raspitivao? Ovo pitam više iz radoznalosti, posebno ako je firma domaća...

Ontopic: za GUI predlažem WxWindows ili QT
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka31.10.2006. u 14:12 - pre 212 meseci
Toso,

Nemoj da se ljutiš. Ja svakako mislim da si upućeniji od mene u pravljenje video igara, ali mi tvoje konstatacije deluju malo čudno. Ako iscrtavanje nije kritično, zašto nove igre zahtevaju sve jače grafičke kartice? Imam drugara koji voli da se igra i on mi kaže da grafičku kartu mora da menja najmanje jedanput godišnje. Naravno, s vremena na vreme idu i zvučna kartica i procesor i memorija i matična ploča...

Ivane, Toso,

Zar postoji OpenGL za Sony PlayStation? Kako stoji stvar sa ostalim konzolama?

Imam samo još par pitanjca na ovoj temi.

1. Ako zanemarimo licencne razlike, šta smatrate (čisto tehnički) boljom bibliotekom Qt ili wxWidgets? U pitanju nisu nikakve igre, već application development. Za igre ne bih ni postavio pitanje onako kako je glasilo.
2. Gde mogu naći tačan tekst komercijalne licence za Qt? Zanima me je kupim za neke platforme i razvijem vlasnički softver sa njem za te platforme, da li (kasnije, nakon plasmana proizvoda za te platforme) mogu da dokupim Qt komercijalnu licencu za još neku platformu radi prebacivanja projekta i na njih, ili su mi "ruke vezane" tako da vo vjek i vjekov mogu da plasiram takav softver samo na onim platformama za koje sam na početku imao komercijalnu Qt licencu?

Još jednom svima puno hvala na pomoći i vrlo detaljnim i korisnim informacijama.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
218.82.250.*

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka31.10.2006. u 15:35 - pre 212 meseci
Nema ljutnje, čisto iznosim stav baziran na iskustvu. Igre na PC-u zahtevaju jače kartice da bi CPU bio
slobodniji. Takođe, zbog bedne arhiteture PC-a veoma je skupo iscrtati bilo šta. Ovde govorim o najobičnijem
DrawPrimitive pozivu, ili nekoj alternativi. Suština problema je da PC ne komunicira sa grafičkom kartom kao
što to radi konzola, pa je veoma teško praviti neko normalno poređenje.
Pored toga, mislim da je potreba za menjanjem hardware-a nametnuta i od strane proizvođača koji utrkivanjem
za najbolji naslov forsiraju granice PC-a i time teraju korisnike da unaprede mašine da bi se igrali kako treba.

OpenGL za PlayStation postoji, posebno za PS3. PSP, primera radi, ima specifičan API ali je i on veoma sličan
nekom primitivnom GL-u. Inače, postoji bolja alternativa od OpenGL-a za ps3.
Xbox i Xenon koriste hibridne verzije DirectX-a koje pružaju nešto veću fleksibilnost nego PC.

Iskreno ne znam dovoljno o razlikama između WxWindows-a i QT-a. Meni Wx deluje primamljivije, mada jedan
moj prijatelj kome izuzetno verujem hvali QT kao sjajno rešenje. Kapiram da oba rade posao korektno...
Jedna razlika je bitna, QT nije baš skroz besplatan koliko se sećam ?!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka31.10.2006. u 16:10 - pre 212 meseci
Qt se može koristiti pod GPL koja dozvoljava razvoj softvera za ličnu upotrebu, kao i razvoj softvera, koji će se plasirati takođe pod GPL. GPL licenca za Qt se ne plaća. Ukoliko želiš da razvijaš vlasnički softver, pošto ti GPL to nr omogućava (jer se tvoj kod linkuje sa Qt), možeš da kupiš komercijalnu Qt licencu koja košta oko 2-3 kiloevra po platformi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

basicD
Beograd

Član broj: 47449
Poruke: 70
*.dynamic.sbb.co.yu.



+26 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka31.10.2006. u 17:53 - pre 212 meseci
Citat:
Nedeljko
2. Gde mogu naći tačan tekst komercijalne licence za Qt?


[url] http://www.trolltech.com/produ...es/licensing/licensingoverview [/url]

Citat:
Nedeljko:
Zanima me je kupim za neke platforme i razvijem vlasnički softver sa njem za te platforme, da li (kasnije, nakon plasmana proizvoda za te platforme) mogu da dokupim Qt komercijalnu licencu za još neku platformu radi prebacivanja projekta i na njih, ili su mi "ruke vezane" tako da vo vjek i vjekov mogu da plasiram takav softver samo na onim platformama za koje sam na početku imao komercijalnu Qt licencu?


To naravno mozes da uradis bez problema, ali ako bi razvijao i objavio(veoma bitno) program pod GPL licencom bez
obzira da li koristis besplatnu,GPL ili vlasnicku biblioteku pri tome, taj program nikada vise neces moci da plasiras pod
bilo kojom drugom licencom osim GPL-a,naravno to nema veze sa Qt-om nego je to ogranicenje koje GPL namece.
Ovde bi se samo ogradio da ja nisam pravnik tako da nisam 100 % siguran ali mislim da se to tako tumaci.

Citat:
Nedeljko
Ako zanemarimo licencne razlike, šta smatrate (čisto tehnički) boljom bibliotekom Qt ili wxWidgets?


Pa najbolji nacin da to saznas je da probas i jedno i drugo i neko trece resenje i onda vidis sta ti vise odgovara.
Inace wxWidgets je objavljen pod L-GPL (Library General Public Licence) licencom sto znaci da mozes plasirati svoj program
kao proprietary,jedino ako promenis nesto u samoj wxWidgets biblioteci onda si duzan da te promene i objavis.
A ako kupis Qt komercijalnu licencu onda sa tom Qt bibliotekom mozes da radis sta god zelis bez ogranicenja.

Citat:
Nedeljko
Qt ne čuva kompatibilnost unazad. Qt4 nije ni binarno ni sors kompatibilan sa Qt3


Da, ali uz Qt4 ti dolazi i jedan program koji se zove - qt3to4 - koji sluzi za porting aplikacija i koji taj posao odlicno obavlja, sto pokazuje da je Trolltech jedna ozbiljna firma koja vodi racuna o svojim korisnicima, a to je bitna karakteristika kad se bira biblioteka koju zelis da koristis za vece projekte.
History, in general, only informs us what bad government is.
Thomas Jefferson
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.co.yu.



+40 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka31.10.2006. u 19:41 - pre 212 meseci
Treba malo razmisliti da li je bitnija kompatibilnost ili nesto drugo. S obzirom da svi vode racuna da ako krse kompa. na nivou izvornog koda to bude sto manjeg obima i tako nesto se ne desava u nekim kratkim vremenskim periodima.

Pod ovim drugo mislim na to da li ce ta biblioteka biti razvijana u buducnosti. Jer ako ne bude onda necete imati nikakvih problema sa kompatibilnoscu ali cete morati sami da prosirujete mogucnosti biblioteke.

Koliko sam primetio razvoj open source biblioteka se zasniva na entuzijazmu pojedinaca, finansijskoj podrsci nekih velikih kompanija ili komercijalnom uspehu same biblioteke (hahahha a jel ima jos nesto )

Problem je u tome sto kad je u pitanju entuzijazam razvoj je dosta usporen i zavisi od slobodnog vremena osoba koje su u takvom timu.

Recimo meni se svideo VCF medjutim kad sam video da nema neke osnovne mogucnosti i da linux port kaska pomislio sam OK bice.
Medjutim kad sam malo razmislio i video da osoba na kojoj lezi biblioteka radi jos neki projekat onda sam se zapitao kada ce biti.

Ukoliko nisi entuzijasta da se ukljucis i sam u razvoj GUI biblioteke onda je najbolje drzati se sledeceg principa:

da li zelis da pravis komercijani program ?
Ako je odgovor DA onda definitivno treba ici na komercijalna resenja.

Ako je odgovor NE onda treba videti da li ima resenja iza kojih stoje komercijalne organizacije ili komercijalni uspeh.

Ja trenutno vidim jedino resenje za viseplatformsko GUI programiranje u C++-u, a to je QT sve ostale GUI sam pogledao i svakoj nesto fali.
Inace QT za manju firmu moze da se dobije sa 65% popusta, a za programe koji su pod GPL-om je besplatno.

Ovo sto sam napisao se naravno odnosi na malo vece projekte, a ne na neke manje koje i ako dodje do zaustavljanja razvoja GUI bibl. ili neke nekompatibilnosti nije problem da se napise ponovo taj deo koda.

Ako je za program potrebno vise meseci rada onda je bolje osloniti se na komercijalna resenja.

Poz. Gosha.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Višeplatformska C++ biblioteka01.11.2006. u 00:54 - pre 212 meseci
Citat:
basicD:To naravno mozes da uradis bez problema, ali ako bi razvijao i objavio(veoma bitno) program pod GPL licencom bez obzira da li koristis besplatnu,GPL ili vlasnicku biblioteku pri tome, taj program nikada vise neces moci da plasiras pod bilo kojom drugom licencom osim GPL-a,naravno to nema veze sa Qt-om nego je to ogranicenje koje GPL namece.

Gresis. Ako je on autor celokupnog koda onda moze da menja licence kako mu se cefne.
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: Višeplatformska C++ biblioteka

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8595 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.