Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zračenje monitora - Kako se zaštititi?

elitemadzone.org :: TechZone :: Ergonomija :: Zračenje monitora - Kako se zaštititi?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26486 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Milan Andjelkovic
Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.beogrid.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: ZRACENJE???02.12.2004. u 20:41 - pre 235 meseci
CRT monitori su dosta napredovali, tako da im je zračenje prilično slabo, skoro zanemarljivo. Filteri i naočare predstavljaju vid zaštite, pa ako neko ima strpljenja i volje da se bakće sa tim - samo napred :)
LCD(TFT) i slični monitori su definitivno najbolje rešenje za zračenje, a i po nekim drugim pitanjima. Medjutim, nekim ljudima su oni još uvek nepodobni (prvenstveno ljudima koji se bave grafikom i dizajnom, kao i game-erima), a neki samo imaju predrasude i/ili navike :p

Preporučuje se da ekran (mada ne važi samo za ekran, ali to je nebitno ovde) bude udaljen najmanje 50cm od očiju, kao i da pogled blago pada ka monitoru, jer je to prirodna pozicija oka.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Zračenje monitora - Kako se zaštititi?02.12.2004. u 22:42 - pre 235 meseci
Citat:
rajco: 1.ugao gledanja na novijim tft monitorima je 179º-mislim da je ovo dovoljno :)
2.osvezavanje je skoro kao i na crt


Ovo prosto nije tačno. Taj ugao gledanja važi samo za "kutiju" monitora. Naime, sam monitor se zaista vidi iz svih mogućih uglova, ali ne i slika. Monitori koji reklamiraju neke svemirske vrednosti od 170 i kusur stepeni, pružaju malo veći ugao vidljivosti, ali i dalje sa bojama koje su ravne KATAKLIZMI.

Osvežavanje nikako nije kao i kod CRT-a, osim ako ne misliš na vrednost koju podešavaš u drajveru (iako ni tu nije približno). Priroda osvežavanja kod TFT-a je prilično različita od iste na CRT-u. Dok se kod CRT-a slika iscrtava od gornjeg levog do donjeg desnog ugla, frekvencijom od 63-144Hz (zavisi od kvaliteta) i direktno utiče na kvalitet/stabilnost prikaza (što više Hz, to bolja slika), kod TFT-a je problem totalno suprotan. Teži se ka bržem gašenju piksela, jer se tranzistori "gase" sa određenim delay-em (slično halogenim sijalicama), što za rezultat ima duhove. Iako je ova vrednost smanjena na svega 10-12ms (teoretski), u praksi TFT i dalje zaostaje daleko iza CRT pandana, a upravo iz razloga što je lakše postići veće osvežavanje na CRT ekranima, nego brže "gašenje piksela" na TFT-u.

Sve ovo tvrdim jer sam i sam 'uklizao' na vešto smišljen marketinški trik, upotrebljen na Samsung 172X monitoru, koji jeste dosta bolji od konkurentskih, ali i dalje daleko od CRT-a. Sva sreća, pa CRT i dalje imam.

Kada je zračenje u pitanju, slažem se sa ovim što je Milan rekao. TFT manje zrači, ali ne toliko manje koliko bi neki voleli. A opet, ne iz razloga što i TFT dosta zrači, već zato što današnji CRT monitori zaista malo zrače. Glavnina gama zraka odlazi suprotno od korisnika, a to znači - pozadi. Zato je daleko bolje pozabaviti se položajem monitora na radnom mestu. U našim firmama je veoma popularan školski raspored radnih stolova, koji je ujedno najopasniji, jer vaš monitor direktno zrači u kolegu ispred.

Filteri, naočare, teleskopi za daljinsko posmatranje i bakina amajlija će vam u zaštiti od zračenja pomoći baš koliko i gledanje zvezda u lečenju od zauški. Ako želite zdrav život, idite u planine i namerno zaboravite mobilni telefon.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Zračenje monitora - Kako se zaštititi?11.12.2004. u 22:07 - pre 235 meseci
Citat:
StORM48:
Kada je zračenje u pitanju, slažem se sa ovim što je Milan rekao. TFT manje zrači, ali ne toliko manje koliko bi neki voleli. A opet, ne iz razloga što i TFT dosta zrači, već zato što današnji CRT monitori zaista malo zrače. Glavnina gama zraka odlazi suprotno od korisnika, a to znači - pozadi.

Koliko manje zrači TFT u odnosu na CRT i da li TFT-ovi uopšte zrače pozadi?


Inače, mene bole oči kada 2 sata radim na (novom) prosečnom CRT-u (verovatno zbog zračenja i osvežavanja) pošto sam se navikao na svoj (novi) prosečan TFT.
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Milan Andjelkovic
Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Zračenje monitora - Kako se zaštititi?15.12.2004. u 10:48 - pre 235 meseci
Mislim da TFTovi ne zrace pozadi. Treba imati u vidu i da se kod CRT i TFT monitora razlikuje kvantitet, ali i kvalitet (tip, vrsta) zracenja. Uzevsi to u obzir, direktno poredjenje zracenja ovih monitora uopste nije na mestu. Hocu da kazem da cak i ako ima zracenja pozadi kod tft-a, ono cak ni u istoj kolicini ne bi bilo toliko stetno kao kod crt-a.

Bilo bi dobro kada bi neko ko se malo bolje razume u fiziku detaljnije objasnio koje su tacno vrste zracenja u pitanju, kako deluju na coveka i kako se prostiru. Anyone?
ex.mangel
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Ergonomija :: Zračenje monitora - Kako se zaštititi?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26486 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.